PDA

Zobacz pełną wersję : DECYZJA ŚRODOWISKOWA prośba o interpretracje przepisu



mnowak355
25-10-2009, 14:28
Witam szanownych forumowiczów.
Mam pytanie odnośnie art 154 ustawy z dn. 3 października 2008r o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa ...........
Artykuł ten mówi, odnosząc się do art 88 o przeprowadzeniu ponownej oceny na środowisko. Chciałbym zapytać czy się kwalifikuję aby wystąpić o ponowną ocenę.
Na podstawie "starych" planów zagospodarowania wystąpiłem o decyzje WZIZT. Dostałem ją z datą ważności 31.12 2005.
Złożyłem wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Niestety parę miesięcy wcześniej wżycie weszła ustawa prawo ochrony środowiska która nakazywała konieczność uzyskania decyzji środowiskowej.
Postępowanie ws. wydania pozwolenia na budowę zostało wstrzymane do czasu uzyskania właśnie decyzji środowiskowej.
Z informacji uzyskanych z urzędu gminy mam informacje że nie zostaną wydane mi pozytywne warunki środowiskowe ponieważ podczas obserwacji ornitologicznych w 2005 r w okolicach działki na której planuję inwestycję przelatywał orzeł i pomimo obserwacji w latach następnych w których żadne ptaki drapieżne nie były obserwowane tamten fakt może być (dla urzędnika w gminie) decydujący.
Dlatego mam pytanie jak wyżej.
Dodam jeszcze że chodzi o budowę pensjonatu.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

mnowak355
14-11-2009, 19:23
Wiem że temat ciężki ale czy naprawdę nikt nic nie wie. pozdrawiam

mikolayi
17-11-2009, 09:14
o ile dobrze pamietam nasze ministerstwo juz w tym roku zamknęło listę obszrów chronionych a unia ją przyklepała.
Sprawa wyglada tak ,ze jeśli gdzieś jakiś chroniony gatunek się pojawia, to należy utworzyć obszar chroniony. Te obszary co roku sa aktualizowane, tzn mogą się zwiększać, zmniejszać a nawet być wycofywane. Zatem jeśli masz szczęście to być może obszar chroniony dla orła został dla terenu gdzie cchesz budować wycofany (nie zaobserwowano ptaka)

Co do przepisów - wniosek złożyłes po wejsciu w życie nowej ustawy, wiec mozliwość ponownego rozpatrywania go w świetle art 154 Tobie nie przysluguje.

Pozostaje modlić się, żeby obszar orła był zniesiony

dusia2006
17-11-2009, 10:04
wg mnie jak najbardziej możesz jesli nie jest za późno
Art 88.4. organ wydaje postanowienie o zawieszeniu decyzji...tego trzeba przypilnować
jest wreszcie tekst jednolity
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20081991227

mikolayi
17-11-2009, 11:26
wg mnie jak najbardziej możesz jesli nie jest za późno
Art 88.4. organ wydaje postanowienie o zawieszeniu decyzji...tego trzeba przypilnować
jest wreszcie tekst jednolity
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20081991227
Co do meritum - mój błąd faktycznie w świetle złożenia wniosku o BP przed wejsciem nowej środowiskowej możliwość ponownego postępowania DŚ istnieje
ale rozumiem to w taki sposób, że jeżeli decyzja środowiskowa będzie odmowna ze względu na np. przekroczenie emisji, to ponowny wniosek o DŚ można składać dostosowując parametry inwestycji do wymagań.
Wniosek o ponowną DŚ będzie miał sens jak autor np. zrezygnuje z piętra a i to pod warunkiem, że przyczyną odmowy nie będzie siedlisko

jesli jestem w błędzie poprawcie mnie :)

mnowak355
25-11-2009, 23:05
o ile dobrze pamietam nasze ministerstwo juz w tym roku zamknęło listę obszrów chronionych a unia ją przyklepała.
Sprawa wyglada tak ,ze jeśli gdzieś jakiś chroniony gatunek się pojawia, to należy utworzyć obszar chroniony. Te obszary co roku sa aktualizowane, tzn mogą się zwiększać, zmniejszać a nawet być wycofywane. Zatem jeśli masz szczęście to być może obszar chroniony dla orła został dla terenu gdzie cchesz budować wycofany (nie zaobserwowano ptaka)

Co do przepisów - wniosek złożyłes po wejsciu w życie nowej ustawy, wiec mozliwość ponownego rozpatrywania go w świetle art 154 Tobie nie przysluguje.

Pozostaje modlić się, żeby obszar orła był zniesiony

Witam
Wniosek złożyłem w czasie obowiązywania starej ustawy POŚ. Jak teraz pytam urzędników czy mogę złożyć wniosek o ponowne przeprowadzenie oceny to
1. nikt nie wie do kogo taki wniosek ma być skierowany ( starostwo czy gmina)
2. Nikt z urzędników nie potrafi powiedzieć co zrobić z toczącym sie postępowaniem ( umożyć na mój wniosek :-? , zawiesić :-? )
3. Nawet gdyby przyjęto mi ten wnosek w starostwie to Pan naczelnik architektóry stwierdził że WZ ka straci ważność i całą sprawę (o wydanie pozwolenia ) odzuci
No i co macie jakieś pomysły. Mi już ręce opadają. A szczęka tak nisko że z gminą nie rozmawiam tylko koresponduję.
http://forum.muratordom.pl/odwolanie-do-sko,t172559.htm
dalsza ciąg sprawy w temacie powyżej
Pozdrawsiam Marcin

dusia2006
26-11-2009, 08:17
moim zdniem dopóki trwa postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę to wz-ka jest ważna (ta która straciła ważność, bo nie wszyscy wiedzą o co chodzi)
Art. 154 generalnie mówi o tym, że możesz jeszcze raz wystąpić o decyzję środowiskową z powodu zmiany zakresu inwestycji do PnB i to tak długo dopóki nie dostosujesz do wymagań wydanej decyzji środowiskowej
Art 88 1.2) i 4) http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20081991227
i tu z zgadzam się z mikolayi

Ja nie wiem czy zmiana projektu może nastąpić w ramach toczącego się postępowania o wydanie PnB, może ktoś Ci pomoże
Urzędnik w starostwie twierdzi, że nie może, tak to zrozumiałam bo straszy że z automatu wtedy tracisz wz. Chyba nie ma racji jeśli zakres zmian jest zgodny z wz
Moim zdaniem wystąp do starostwa o zawieszenie postępowanie dot. PnB i wnioskiem o nową decyzję do RDOŚ za pośrednictwem starostwa..albo zadzwoń do RDOŚ i zapytaj jak to proceduralnie wygląda

Tak czy siak jesli tylko to postępowanie zostanie teraz zakończone to jesteś w pkcie 0.

mnowak355
26-11-2009, 21:02
moim zdniem dopóki trwa postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę to wz-ka jest ważna (ta która straciła ważność, bo nie wszyscy wiedzą o co chodzi)
Art. 154 generalnie mówi o tym, że możesz jeszcze raz wystąpić o decyzję środowiskową z powodu zmiany zakresu inwestycji do PnB i to tak długo dopóki nie dostosujesz do wymagań wydanej decyzji środowiskowej
Art 88 1.2) i 4) http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20081991227
i tu z zgadzam się z mikolayi

Ja nie wiem czy zmiana projektu może nastąpić w ramach toczącego się postępowania o wydanie PnB, może ktoś Ci pomoże
Urzędnik w starostwie twierdzi, że nie może, tak to zrozumiałam bo straszy że z automatu wtedy tracisz wz. Chyba nie ma racji jeśli zakres zmian jest zgodny z wz
Moim zdaniem wystąp do starostwa o zawieszenie postępowanie dot. PnB i wnioskiem o nową decyzję do RDOŚ za pośrednictwem starostwa..albo zadzwoń do RDOŚ i zapytaj jak to proceduralnie wygląda

Tak czy siak jesli tylko to postępowanie zostanie teraz zakończone to jesteś w pkcie 0.

witam
Postepowanie ws. wydania pozwolenia na budowę jest już zaieszone od dwóch lat . Moje dokumenty z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę zostały do starostwa przyjęte i procedurę zawieszono do momentu uzyskania decyzji środowiskowej.
Dusia możesz napisać gdzie doczytałaś się że ponowną ocenę można przeprowadzić tylko zmieniając zakres inwestycji. Czy interpretujesz ten przepis bo po prostu tak go rozumiesz czy może znasz przypadek gdzie ktoś zmieniając zakres inwetycji przeprowadził ponowną ocenę.
Jeden z urzędników powiedział mi że przepis ten art. 154 dotyczy przedsięwzięć króre będą realizowane ze środków unijnych a maja juz pozytywna decyzję środowiskową, wydaną bez konieczności wykonywania raportu a warunkiem (jednym z dokumentów)jest przedłożenie pozytywnej decyzji środowiskowej.
Pozdrawiam Marcin
Spróbuję w przyszłym tygodniu zadzwonić do RDOŚ i może sie czegoś dowiem.

dusia2006
27-11-2009, 05:24
dla unijnych na 100* bo często były źle zrobione raporty albo nie było
a u Ciebie..to moja interpretacja, stąd
Art. 88.
1. Ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w ramach postępowania w
sprawie wydania decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, 10 i 14, przeprowadza się także:
2) jeżeli organ właściwy do wydania decyzji stwierdzi, że we wniosku o wydanie
decyzji zostały dokonane zmiany w stosunku do wymagań określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
to strasznie skomplikowana ustawa, może uda mi się sprawdzić czy ktoś już to przechodził
może zawiesić postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej...

mikolayi
27-11-2009, 07:40
w moim odczuciu rozumiem tak,
masz złożony wniosek o BP i DŚ
warunkiem wydania BP jest DŚ (jednoznaczne)
chcesz przwprowadzić ponowne postępowanie DŚ bo z obrecnym nikt nie wie co zrobić, ponadto Twoja inwestycja była rozpatrywana w sumowaniu oddziaływan z inwestycją sąsiada - sąsiad dostał odmowną DŚ - jego inwestycja nie dojdzoie do skutku.
Zatem zakres odziaływania Twojej inwestycji zmienił się (brak części uwzględniajacej oddziaływanie sąsiada)
Nie wiem na ile chcesz zmienić zakres wniosku i czy nie wpłynie to na niezgodniść zamierzenia z wydanymi WZZiT
ale jesli zmiana bedzie zgodna z WZ to ja wycofałbym wniosek o DŚ i złożył nowy. Zawsze masz do tego prawo.
Złożyłbym do gminy - organ jeśli rozpatrzenie złożonego wniosku nie leży w jego gestii ma obowiązek przeslac go do właściwego organu. Wniosek i tak i tak trafi we właściwe miejsce.

Wszystko to pod warunkiem zgodności inwestycji z WZ
Nie rozumiem z czym gmina ma problem przy obecnym wniosku

pozdrawiam

dusia2006
27-11-2009, 08:02
Mikołay ja Ci powiem krótko o co chodzi
mnowak355 dostał wz która straciła już ważność, zanim straciła ważność mnowak zdążył wystąpić o PnB, zanim dali mu PnB weszła nowa ustawa prawo ochrony środowiska i starostwo stwierdziło że mnowak musi mieć decyzję środowiskową bo jest koło Natury2000 (siedlisko ptaków), jak trwało postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej kompetencje wojewody przejął regionalny dyrektor....na dziś wiadomo, że sąsiad który o podobną inwestycję występuje nie dostał decyzji środowiskowej. Dla mnie argument że zmniejszy się uciążliwość jest za słaby.
Funkcje określone w wz są tak szerokie o ile dobrze pamiętam, że ja bym próbowała jakoś zmienić zakres do PnB, ale tylko w tym samym postępowaniu o wydanie PnB

co tu robi gmina też nie rozumiem

mikolayi
27-11-2009, 09:10
o ile dobrze pamiętam problem jest "ptasi", ale będzie też zmiana oddziaływania .I nie chodzi o to czy bedzie mniejsze czy większe. DŚ określa zakres a w tym wyapdku zmiana parametrów odrziaływania inwestycji oznacza konieczność wydania nowej DŚ - moim zdaniem wiszący w tej chwili wniosek o DŚ jest już do niczego :(

dusia2006
27-11-2009, 09:52
Starostwo dostaje do wiadomości że postępowanie zostało umorzone na wniosek inwestora. Co wtedy robi? Inewstor nie dostarczył decyzji środowiskowej..nie wiem, chyba może odwiesić postępowanie o PnB i zakończyć :roll:

mikolayi
27-11-2009, 10:41
zgadza się, to jest słaby punkt. Ale, moim skromnym zdaniem, jeśli inwestycja została zakwalifikowana jako mogąca zawsze znacząco oddziaływac na środowisko, to "akceptowalna" dla starostwa winna być wyłącznie DŚ ustalająca bądź odmawiajaca ustalenia uwarunkowań środowiskowych. W tym wypadku umorzenie to zamknięcie toczącego się postępowania bez wydania decyzji (moja interpretacja). Organ (starostwo) wezwał wnioskoawcę do uzupełnienia wniosku o DŚ. Moim skromnym zdaniem za DŚ w takim wypadku organ powinien uznać DŚ "pozytywną", "negatywną" lub umorzenie, ale jedynie w wypadku uznania przez ordan wydajacy bezzasadnosci wniosku.
Może wpisac w pomownym wniosku, ze jest on jednocześnie wnioskiem o umorzenie toczącego się postępowania ?
Co na to znawcy KPA ?

dusia2006
27-11-2009, 11:32
problem w tym że nie znamy uzasadnienia odmowy wydania dec. środowiskowej sąsiadowi. RDOŚ wcale nie musiał badać nakładania się uciążliwości, mnowak tym próbuje się ratować

mikolayi
27-11-2009, 11:57
domyślam się. To jest jakaś "linia obrony", w tym wypadku jak najbardziej uzasadniona.
Przypuszczam, że sąsiadowi odmówiono w zwiazku z wpisanym siedliskiem a nasze dywagacje i tak nic nie dadzą właśnie z tegoż siedliska powodu

zakładam, że mnowak35 w swoim raporcie uwzględniał sumowanie oddziaływań

mnowak355
28-11-2009, 23:17
Witam
Dziękuję za taką interesującą dyskusję. Dokładniej odpowiem Wam w przyszłym tygodniu. Do pojutrza mam donieść wyniki obserwacji ptaków z sezonu 2009, ale i tak to nic nie da. Gość w gminie ma negatywna ocenę od (wtedy jeszcze) wojewódzkiego konserwatora przyrody z przed dwóch lat i mimo braku obserwacji ptaków przez 2008 i 2009r nie bierze tych dowodów pod uwagę i i tak napisze dec. Negatywną.
Generalnie całe postępowanie wygląda tak że specjalista ornitolog wykonujący dla nie raport wpisał obserwacje orła bo stwierdził (również w raporcie) że inwestycja tym ptakom nie zagrozi. Jakiś BARAN już nie pamiętam ale chyba z województwa stwierdził że "może oddziaływać" bo ptak mógłby siąść na łące a nie siądzie po postawieniu budynków choćby w miejscach gdzie zabuduję łąkę. Gdybym wtedy wiedział jak to się skończy nie wpisałbym tych obserwacji do raportu i byłby spokój.
I właśnie to "może oddziaływać" nie poparte żadnym dowodem może być przyczyną odmowy. Z rozmowy z facetem w gminie wynika że on obserwacji z ostatnich dwóch lat w ogóle nie weźmie pod uwagę bo cyt."nie może zmienić decyzji organu sobie nadrzędnego" nawet dwa lata później posiadając nowe dowody.
Jaszcz jedno pytanko. Wydaje mi się że gdzieś natknąłem się na procentową zmianę wielkości inwestycji która automatycznie powoduje ponowną ocenę. Czy pozostawiając budynki takie same (dla starostwa i odnoście WZ nic się nie zmieni) mogę zadeklarować zmniejszenie liczby osób w domkach letniskowych uzasadniając to chęcią wykonania większych pokoi dla mniejszej liczby ludzi.
Kurcze rozpisałem się. Jeszcze raz serdeczne dzięki więcej w przyszłym tygodniu. Pozdrawiam Marcin

mnowak355
29-11-2009, 14:45
tak czy siak bedę próbował sie ratować i wystąpię o przeprowadzenie ponownego oddziaływania na środowisko . nie jestem jeszcze pewny kiedy to zrobić . czy dobrym momentem będzie złożenie takiego wniosku jako odwołanie się od decyzji do SKO

dusia2006
01-12-2009, 12:52
wg mnie nie, po odmowie będziesz w punktcie 0,
zawieszasz w RDOŚ w celu "zmian" w projekcie budowlanym i przeprowadzenia nowej oceny oddziaływania, odwieszasz postępowanie PnB żeby dokanać "zmian" i przeprowadzenia nowej oceny, dokonujesz zmian w PnB i zawieszasz, w RDOŚ odwieszasz i dajasz nowy raport i .............czekasz

mnowak355
01-12-2009, 13:30
Tylko co teraz lepiej zrobić.
Czekać na odmowę z gminy i do SKO pisać o ponowną ocenę w związku ze zmianą zakresu (nie skumulowane oddziaływanie).
Czy drążyć temat i jakoś (umorzyć , wycofać) obecnie prowadzone (i tak negatywne) postępowanie i spróbować ponownej oceny na podstawie art,154.
Dzwoniłem teraz do pracownika RDOŚ ale kompletnie nie wie co zrobić. Zaraz będę dzwonił do naczelnika.

dusia2006
01-12-2009, 13:34
przecież ci napisałam,
decyzję środowiskową zawieszasz tam gdzie jest prowadzone postępowanie,
myślałam że to RDOŚ

chodzi o to żebyś miał podstawę do przeprowadzenia nowej oceny oddziaływania, czyli dołączenie nowego raportu,
nie musisz w ogóle podawać podstaw prawnych

mnowak355
01-12-2009, 17:15
Cześć
mam jeszcze pytanie dotyczące ubiegania się o odszkodowanie. Co jest podstawą do ubiegania się o odszkodowanie w moim przypadku , czy po wydaniu przez gminę negatywnej decyzji już mogę wystąpić do starosty o odszkodowanie na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska, czy mogę to zrobić dopiero po wcześniejszych odwołaniach do SKO a potem do sądu ? i jeszcze jedno czego nie rozumiem w tej ustawie - mówi ona o tym ze mam dwa lata na złożenie wniosku o odszkodowanie i tu nie wiem od czego liczy się te dwa lata , czy od uprawomocnienia się negatywnej decyzji środowiskowej w mojej sprawie czy od daty wejścia w życie prawa na podstawie którego negatywna decyzja w mojej sprawie została wydana ?

jeżeli od daty wejścia w życie prawa czyli w moim przypadku starej ustawy o ochronie przyrody to nie mam co liczyć na żadne odszkodowanie--- mam nadzieje ze tak nie jest !!!!!

pozdrawiam.

mnowak355
10-12-2009, 22:50
Witam
Dobra mam chwilkę więc napiszę na czym stanęło. Przyszła odpowiedź z ministerstwa które skierowałem do gminy w sprawie interpretacji przepisu o przeprowadzeniu ponownej oceny. Ministerstwo interpretuje ten przepis w ten sposób że jeśli ktoś uzyskał decyzję środowiskową przy decyzji WZ a teraz składając wniosek o pozwolenie na budowę jego decyzja odbiega od warunków zawartych w DŚ to urząd lub sam inwestor występuje o przeprowadzenie ponownej oceny. W moim przypadku przepis ten nie ma jednak zastosowania ponieważ procedura uzyskania DŚ rozpoczęła się na podstawie starej ustawy prawo ochrony środowiska więc na podstawie tych przepisów zostanie zakończona. Najśmieszniejsze jest to że w nowej ustawie kompetencje ministra przejmuje generalny dyrektor ochrony środowiska. w tym właśnie czasie (zmiana kompetencji) rozpatrywany był mój wniosek w ministerstwie a po zmianie dla generalnego sprawa stała się bezprzedmiotowa i umorzyli postępowanie nie zajmując stanowiska :evil: .
Niemniej jednak sprawa się rozwija. Dostarczyłem do gminy raport z obserwacji ornitologicznych z tego sezonu, gość ma znowu wszystkie papiery przesłać do regionalnego z prośbą o opinie i dopiero na jej podstawie będzie wydawał decyzję.
Kurcze ale mnie to wciąga.......... chyba założę bloga z tego tematu albo coś takiego :lol: . Mam nadzieję że jak dostanę decyzję będę miał właśnie taką minkę. A nie taką( miałem wklei buźkę ale nie ma takiej jaką bym chciał)
pozdrawiam Marcin

dusia2006
11-12-2009, 12:09
jak dostaniesz to.................zapamiętasz do końca życia że co masz zrobić jutro zrób dzisiaj :D

ale na PnB też uważaj
KPA
Art. 98.
§ 2. Jeżeli w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania żadna ze stron nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane.


umorzyli postępowanie nie zajmując stanowiska
prędzej czy później brak przepisów przejściowych znajdzie się w TK bo zostałeś pozbawiony prawa do zażalenia