PDA

Zobacz pełną wersję : sieć telewizyjna



zygmunt1611
25-10-2009, 17:55
Mam pytanie może banalne,ale jestem w trakcie układania instalacji elektrycznej domu i chciałbym dołożyć przed tynkami inst.telewizyjną w pokojach jak to wykonać prawidłowo tzn.(jakie przewody,czy jakąś centralkę,etc.)Chodzi mi o jakość obrazu rzecz jasna. 8) dzięki za przyszłe info.

plulka
25-10-2009, 19:09
Moze to:
http://www.dipol.com.pl/tv-tv-sat-schematy,4685.htm
osobiscie tez wykorzystalem jeden ze schematow i wszystko dziala
Pozdrawiam

Krzychos
25-10-2009, 20:12
Doprowadź do każdego pokoju w którym przewidujesz, że w bliższej lub dalszej przyszłości będzie TV kabel koncentryczny.
Być może dla Ciebie to jest oczywiste ale napiszę: końce kabli w pokojach doprowadź do puszek elektrycznych, takich samych jak do gniazdek, najlepiej w pobliżu gdzie planujesz gniazdka elektryczne.
Pamiętaj jeden kabel do jednego pokoju, (żadego szeregowego łączenia kabli !).
Kable z wszystkich pokoi powinny schodzić się w jakimś pomieszczeniu, najlepiej gdzieś na strychu lub poddaszu, tak aby łatwo było doprowadzić kable koncentryczne z zewnątrz tzn. od antenty TV, anteny SAt lub od radia. Chyba, że od razu w trakcie budowy "pociągniesz" sobie te kable.
W pomieszczeniu tym, w pobliżu tych kabli musi być koniecznie gniazdko elektryczne lub najlepiej dwa.
Tak przygotowana "infrastruktura" pozwoli Tobie później na łatwe i dowolne połączenie, telewizorów, tunerów, anten, wzmacniaczy, rozgałęźników, zwrotnic i tego wszystkiego co jest na stronie internetowej którą podał kolega plulka.

zygmunt1611
26-10-2009, 19:07
dzięki panowie jesteście wielcy zresztą jak wszyscy forumowicze HEY! :P

Trociu
27-10-2009, 11:28
Pamiętaj jeden kabel do jednego pokoju, (żadego szeregowego łączenia kabli !). Najnosze rozwiązania przewidują dwa kable antenowe - na jednym oglądasz TV na drugim nagrywasz inny kanał, ściągasz inne rzeczy. Więc można pomyśleć o dwóch kablach.
I u mnie na poddaszu mam po dwa miejsca na pokój. Na dole niestety zrobiłem tylko w jednym miejscu i już mam problem, bo się koncepcja umiejscowienia TV zmieniła i ciągnę kabel dookoła.

zygmunt1611
29-10-2009, 17:32
Siema wszyscy forumowicze, plulka dał namiary na świat ale obawiam sie ,żę za tydzień dwa przewody do tel. może być za mało(a koszta tego wszystkiego) mama pytanie następne ,za parę lat może trochę więcej te wszystkie kable mogą okazać się zbędne.
Tak wybiegłem w przyszłość :wink:

tacim
29-10-2009, 20:20
do tego skrętka (taki jak internetowy) do kazego pomieszczenia z tv na spliter :)

Wojtek R
30-10-2009, 06:58
do tego skrętka (taki jak internetowy) do kazego pomieszczenia z tv na spliter :)


wg mnie na dzień dzisiejszy pomyśl o miejscu gdzie zejdą się wszystkie kable "teleinformatyczne" i do każdego pokoju

- 2 x koncentryk - za chwilę będzie miał praktycznie każdy jakiś dekoder PVR
- 3 x skrętka ( telefon , spliter , internet ) możesz dać 2 razy skrętka i się potem bawić w rozdzielanie z jednego kabelka par na spliter i telefon

to wszystko do kupy w jedno miejsce gdzie z dachu ma zejść 7 kabli

- 6 koncentryków ( 4 z sat do quattro ( poczytaj sobie o multiswitch-ach ), 1 z TV naziemnej , 1 radio - możesz traktować na zapas
- oraz puścił bym jeden typowo do radiówki od wi fi ( nie wiem skąd będziesz czerpał internet )

do tego samego pomieszczenia pociągnąłbym jeszcze
- 1 kabelek tel z zewnątrz jakieś TP S.A. lub inny operator kończący się gdzieś za twoim płotem
- kabelek do sterowania domofonem z kuchni czy gdzie tam chcesz oraz kabelki do domofonu przy furtce i zasilanie elektrozamka

dodatkowo do tego pomieszczenia pociągnąłbym jedną skrętkę gdzieś do garażu gdzie zostawiłbyś sobie wejście z zewnątrz oraz odpowiedni przepust do wprowadzenia z uli jakiegoś światłowodu lub LAN-u .... budujesz dom na x -lat i technologie będą się zmieniać :wink:

chyba niczego nie pominąłem

choć pozostaje jeszcze inst. alarmowa i jakiś monitoring :D

...przynajmniej jak tak obecnie planuje zrobić :)

robertsz
30-10-2009, 10:24
Wojtek R a masz pomysł na funkcjonalne i estetyczne upakowanie tych kilkudziesięciu kabli w jednym miejscu?
Pytam bo stoje przed podobnym zagadnieniem i nie umiem znaleźć odpowiednich rozwiązań systemowych.

Wojtek R
30-10-2009, 10:49
Wojtek R a masz pomysł na funkcjonalne i estetyczne upakowanie tych kilkudziesięciu kabli w jednym miejscu?
Pytam bo stoje przed podobnym zagadnieniem i nie umiem znaleźć odpowiednich rozwiązań systemowych.

planuję 2 rzeczy jakąś małą szafkę wiszącą 19" z kilkoma U + jakaś szafka metalowa z dipol-a maksymalnie duża ( bęzie pod tym 19" ) na graty telewizyjne , wszystko chce zmieścić w jednym rogu garderoby na ścianie za która mam komin wentylacyjny , na którym będzie wisieć sat , w samym kominie przewidziałem jeden kanał na kabelki

zygzak
30-10-2009, 11:03
Wojtek R a masz pomysł na funkcjonalne i estetyczne upakowanie tych kilkudziesięciu kabli w jednym miejscu?
Pytam bo stoje przed podobnym zagadnieniem i nie umiem znaleźć odpowiednich rozwiązań systemowych.

ja znalazłem to: rozdzielnica multimedialna (http://www.allegro.pl/item790908261_rozdzielnia_multimedialna_hit_tv_int ernet_kamery.html) ale szczerze mówiąc nie zdecydowałem się z powodu ceny.

robertsz
30-10-2009, 11:51
Tą rozdzielnice multimedialną widziałem na Allegro i paru innych stronach.
Widziałem też rozdzielnice HAGERa typu FW MEDIA (http://www.hager.pl/index.php?scr=1024&id=1043)

Najbardziej podchodzi mi szafka 19", tylko brakuje mi do niej kilku rzeczy np. paneli krosowych RTV.

adpul
13-03-2017, 22:12
Witajcie

Podepne się pod temat otóż mam dylemat buduje dom 2 piętrowy i mam pociągnięte przewody koncentryczne do rozdzielni ktora jest na parterze w kotłowni i teraz czy prowadzić przewody od anteny ze strychu do rozdzielni i tam założyć w szafie RACH multiswitche czy założyć multiswitch na strychy i kable z pokoi cofnąc na strych ?

domelek
13-03-2017, 23:51
Witajcie

Podepne się pod temat otóż mam dylemat buduje dom 2 piętrowy i mam pociągnięte przewody koncentryczne do rozdzielni ktora jest na parterze w kotłowni i teraz czy prowadzić przewody od anteny ze strychu do rozdzielni i tam założyć w szafie RACH multiswitche czy założyć multiswitch na strychy i kable z pokoi cofnąc na strych ?

Nie ma to większego znaczenia... ja bym dał multiswitcha obok innych instalacji - jeśli masz sieć itp

domelek
14-03-2017, 00:01
Wojtek R a masz pomysł na funkcjonalne i estetyczne upakowanie tych kilkudziesięciu kabli w jednym miejscu?
Pytam bo stoje przed podobnym zagadnieniem i nie umiem znaleźć odpowiednich rozwiązań systemowych.

Najlepiej wstawić szafkę 9-12U (ja mam 9) - koncenytyki dajesz patch panel z F do F (taka baryłka) sieciowe wiadomo CAT5/6 i zostaje jeszcze miejsce na ewentualne tunery/multiswitch.

Ja mam wszystko poprowadzone do jednej szafki. Kupiłem okazyjnie za 220zł na allegro ;)

JA polecam 2xskrętka + 2xSAT na gniazdko , z anteny 5xSAT + ew cat5/6 (czarny) do internetu

Na dzisiaj bardziej stawiam na sieciowke niż koncentryki - jest bardziej uniwersalna można nią puścić każdy sygnał TV (mowa o sygnale z wyjścia analogowego albo HDMI) + sterowanie IR.