PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłacze kanalizacyjne - jak to wygląda..?



revalidon
25-10-2009, 22:22
Mam pytanie do zorientowanych... W chwili obecnej mam szambo ale docelowo w ciagu 2-3 lat ma być kanalizacja... Obecnie robię ogrodzenie i zastanawiam się, czy mogę juz jakoś przygotowac sie do podłączenia kanalizacji... Chodzi mi o to, żeby później nie pruć fundamentu ogrodzenia, tylko moze teraz zrobić jakiś przepust czy coś w tym rodzaju...
No i jeszcze, czy na terenie działki robiona jest jakaś studzienka, czy mozna wykorzystać jakoś zbiornik szamba, itd., itp...

CityMatic
25-10-2009, 22:29
Myślę ze kanalizacja i tak wyjdzie Ci poniżej fundamentu ogrodzenia-u mnie na 145cm-nowa(ma 2 miesiące) jeszcze bez g.... :lol:
Szambo może ale nie musi być wykorzystane-lepiej przeznaczyć je np na wodę deszczową-do podlewania np.
Ogólnie w prostej linii od wyjścia kanalizy z domu w kierunku ogrodzenia(przypuszczalnej trasy kanalizacji) nic nie układaj(chodnika czy drzewek) będzie dobrze

revalidon
25-10-2009, 22:34
Ogólnie w prostej linii od wyjścia kanalizy z domu w kierunku ogrodzenia(przypuszczalnej trasy kanalizacji) nic nie układaj(chodnika czy drzewek) będzie dobrze

No własnie w prostej linii od wyjscia kanalizy z domu mam zbiornik szamba 10 m3 i to usadowiony w poprzek, generalnie bez możliwości obejscia... I trocghę mnie to martwi...

jajmar
25-10-2009, 22:36
No własnie w prostej linii od wyjscia kanalizy z domu mam zbiornik szamba 10 m3 i to usadowiony w poprzek, generalnie bez możliwości obejscia... I trocghę mnie to martwi...

Sąsiad miał podobnie, wsadził rurę "na wylot" w szambo a szambo zasypał piaskiem.

CityMatic
25-10-2009, 22:37
No własnie w prostej linii od wyjscia kanalizy z domu mam zbiornik szamba 10 m3 i to usadowiony w poprzek, generalnie bez możliwości obejscia... I trocghę mnie to martwi...

To też nie jest źle
Przejdziesz rurą przez szambo na wylot i do projektowanej kanalizacji :wink:
Ścieki nie muszą sie wlewać do zbiornika-przepłyną przez niego w rurze

revalidon
25-10-2009, 22:40
Sąsiad miał podobnie, wsadził rurę "na wylot" w szambo a szambo zasypał piaskiem.


To też nie jest źle. Przejdziesz rurą przez szambo na wylot i do projektowanej kanalizacji

To może rura na wylot, a szambo na deszczówkę..?
Czyli rozumiem, ze na terenie działki nie robi się żadnej studzienki, tylko rura u mnie 160 mm wychodzi na ulicę i tam jest dopiero studzienka..? A głebokość przejscia rury przez fundament ogrodzenia wynika ze spadku rury i odległości do ogrodzenia..?

CityMatic
25-10-2009, 22:44
To może rura na wylot, a szambo na deszczówkę..?
Czyli rozumiem, ze na terenie działki nie robi się żadnej studzienki, tylko rura u mnie 160 mm wychodzi na ulicę i tam jest dopiero studzienka..? A głebokość przejscia rury przez fundament ogrodzenia wynika ze spadku rury i odległości do ogrodzenia..?
Tak ,kanalizacja ma swój spadek i z reguły wychodzi bardzo nisko-poniżej strefy fundamentów ogrodzenia-spadek wyniknie Ci sam gdyż w studzience przyłączeniowej będziesz miał miejsce na podłączenie swojej rury to miejsce określi Ci spadek :wink:Twojej rury

jajmar
25-10-2009, 22:45
Powinna byc studzienka na działce "przy wyjściu z budynku". Ja u siebie zastąpiłem to trójnikiem, z jedna rurą skierowna pionow do góry. Rura kończy sie korkiem przy gruncie.
Wyskośc przejścia pod ogrodzeniem musie grać z wyjściem z budynku i głębokością kolektora w ulicy.

revalidon
25-10-2009, 22:47
Dzięki Wam za pomoc... Już mam jakieś pojęcie... Tylko do czego ta studzienka vel trójnik przy budynku..? Odpowietrzenie..? Czy nie wystarcza odpowietrzenie pionów w domu..?

jajmar
25-10-2009, 22:49
Dzięki Wam za pomoc... Już mam jakieś pojęcie... Tylko do czego ta studzienka vel trójnik przy budynku..? Odpowietrzenie..? Czy nie wystarcza odpowietrzenie pionów w domu..?

Do ewntualnego przepchania "czyszczenia". Przy niewielkich odlagłościach budynku od drogi z tego co wiem u nas nie robili tych studzienek.

CityMatic
25-10-2009, 22:50
Dzięki Wam za pomoc... Już mam jakieś pojęcie... Tylko do czego ta studzienka vel trójnik przy budynku..? Odpowietrzenie..? Czy nie wystarcza odpowietrzenie pionów w domu..?

Napisałem Ci jak jest u mnie(nowa kanalizacja ma 2 miesiące)i nie stosuje sie w niej studzienki rozgraniczającej własność (podobno taki jest wymóg do podłączenia się do już istniejącej kanalizacji)natomiast w moim przypadku -kanalizy nowej nie było takiej potrzeby :wink:
Być może to jest sprawą danego PWiK

revalidon
25-10-2009, 22:52
Do ewntualnego przepchania "czyszczenia". Przy niewielkich odlagłościach budynku od drogi z tego co wiem u nas nie robili tych studzienek.

No to wszystko pasuje...

1. Rura na przestrzał przez szambo...
2. Szambo na deszczówkę...
3. W rurze idącej przez szambo trójnik do ewentualnego przepchania...

Wielkie dzieki...

beton44
26-10-2009, 04:35
ty się nie przejmuj

zbudują kanalizację - dowiesz się gdzie będzie
studzienka do której przyłączy się dopływ ścieków z Twojego domu
i do niej dobuduje się przyłącze... to naprawdę nie jakieś prototypowe
działania, tylko standardowe... zapewne będzie zresztą projekt przyłącza
obowiązkowy....

/chyba że są już jakieś plany, ale raz że wątpię, dwa że mogą się zmienić,
trzy że wykonawca sieci kanalizacyjnej nie będzie się nimi za bardzo przejmował
i studzienkę zbuduje tam gdzie wygodniej/

pablitoo
26-10-2009, 06:28
U mnie w gminie w przyszłym roku rusza budowa kanalizacji - projekt już wykonany , PnB uzyskane.
Kolektor główny / wraz z rezerwowym / bedą biegnąć w drodze - na każdej posesji - w głąb działek w odległości ca 5m od drogi / i kolektora / będą umiejscowione studzienki rewizyjno/przyłaczeniowe - wykonuje je wykonawca kanalizacji - i do nich każdy użytkownik będzie się przyłaczał - studzienki muszą być - to wymóg .

pierwek
26-10-2009, 06:44
raczej studzienka/przykanalik będzie musiał być - w zależności czy rura idzie głęboko czy płytko będzie to albo fi 400 albo nawet fi 1000. Jak jest odbiór przyjeżdżają (jak im się chce) i oglądają jak jest zrobione (np czy są stopnie w środku, żeliwny właz, wykonanie kinety) - będziesz miał prawdopodobnie w warunkach jak ten przykanalik ma być wykonany.

agulina7
10-11-2009, 08:57
Witam,
mam pytanie do zorientowanych. Czy szambo mozna klasyfikować jako przyłącze wod-kan? Pytam, bo właśnie mam spięcie z bankiem, który dopiero teraz (7 m-cy) po podpisaniu umowy informuje mnie, że szambo wg nich jest przyłączem! Jak dla mnie sama nazwa wskazuje, że przyłącze to przyłączenie się do czegoś juz istniejącego. Skoro na działce nic nie było i musiałem wykonać szambo, to jest to dla mnie integralna część instalacji wod-kan. a nie przyłącze.

Jakie jest Wasze zdanie?

pierwek
10-11-2009, 10:18
moim zdaniem nie jest - przyłącze to jest coś co przyłącza Cię do sieci. Podobnie hydrofor nie jest chyba przyłączem wodnym.

aglig
10-11-2009, 14:17
Bank niestety ma racje.
zgodnie z ustawą o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków
art 2
5) przyłącze kanalizacyjne - odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku - od granicy nieruchomości,
6) przyłącze wodociągowe - odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym,

agulina7
12-11-2009, 08:38
zgodnie z ustawą o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków
art 2
5) przyłącze kanalizacyjne - odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku - od granicy nieruchomości,


aglig - czytając przytoczone przez Ciebie zapisy ustawy twierdzę, że właśnie bank racji nie ma. Przyłącze to coś za pierwszą studzienką, a przy jej braku przyłączem jest wszystko co znajuje się poza granicą nieruchomości, tak?
Czyli nawet naciągając i uznając, że szambo jest studzienką, to dopiero wszystko za szambem byłoby przyłączem.

aglig
12-11-2009, 08:49
przyłącze kanalizacyjne - odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku - od granicy nieruchomości,
gdzie ci szambo łączy się z siecią kanalizacyjną.
Szambo jest urządzeniem budowlanym lub według ustawy o utrzymaniu czystości zbiornikiem bezodpływowym.
Sorki nie doczytałam wcześniej jeśli bank twierdzi ze szambo jest przyłączem to się myli.

Diakon
11-09-2010, 07:57
A możecie mi powiedzić czy jest sens robić przykanalik pod podjazdem skoro ma być studzienka rewizyjna?

rafałek
11-12-2010, 16:11
revalidon - dowiedz się więcej o tej przyszłej kanalizacji, bo możesz potem walczyć tak jak moi rodzice. Gmina zbudowała kanalizację, ale ciśnieniową i teraz chce wymóc by rodzice dali swój prąd do pompy którą oni założyli poza działką w drodze.
A tak na marginesie to jak walczyć z takimi głupimi pomysłami. Czy są na to jakieś przepisy ogólne co powinna zrobić gmina a co obywatel????