PDA

Zobacz pełną wersję : Czy potrzebny jest projekt przyłącza gazu ziemnego u mnie..?



revalidon
27-10-2009, 12:29
Witam wszystkich i mam pytanie jak w tytule... Mieszkam w domu, który ma juz odbiór, a do celów grzewczych używam LPG... Na wiosnę w drodze, przy której mieszkam będzie kładziony gazociąg, do którego będzie można się przyłaczyć... Firma która projektowała gazociąg dla zakładu gazowniczego skontaktowała się ze mną i zaoferowała projekt przyłacza gazowego w cenie promocyjnej /wg nich/ 800 zł... Cena podobno tylko dlatego promocyjna bo mają już wszystkie dokumenty, mapki, itp...
No i tak się zastanawiam... Czy ten projekt przyłącza jest mi w ogóle do czegoś potrzebny... Rozumiem, że po mojej stronie będzie zrobienie przyłacza od skrzynki gazowej w ogrodzeniu - do domu, ale czy do tego potrzebny jest projekt..? Czy firma, którą do tego zatrudnię będzie wymagać tego projektu..?
A może trzeba wystąpić do gminy o pozwolenie na budowę i do tego potzrebny jest projekt..? Ale czy dla takiej pierdoły, kilku metrów rurki trzeba występować o pozwolenie na budowę..??

dode
27-10-2009, 13:09
potrzebny jest projekt na samo przyłącze.

Jarek.P
27-10-2009, 13:23
No i tak się zastanawiam... Czy ten projekt przyłącza jest mi w ogóle do czegoś potrzebny... Rozumiem, że po mojej stronie będzie zrobienie przyłacza od skrzynki gazowej w ogrodzeniu - do domu, ale czy do tego potrzebny jest projekt..? Czy firma, którą do tego zatrudnię będzie wymagać tego projektu..?

Tak


A może trzeba wystąpić do gminy o pozwolenie na budowę i do tego potzrebny jest projekt..?

Tak


Ale czy dla takiej pierdoły, kilku metrów rurki trzeba występować o pozwolenie na budowę..??

Tak

J.

madzioras
27-10-2009, 13:28
Odpowiem Ci jak w Mam Talent :-)
3 RAZY TAK!

Browar
27-10-2009, 13:48
to ja się dołożę...

tez 3 razy Tak! :D przechodzisz do następnego etapu! :)

ps...

to chyba najbardziej "zgodny" wątek na tym forum

Browar

Jarek.P
27-10-2009, 13:57
to chyba najbardziej "zgodny" wątek na tym forum

Browar

Co jest conajmniej podejrzane i jak nic coś już wisi w powietrzu. Nikt nie zagai? Żadnego zdania o wyższości rur gazowych spawanych nad skręcanymi? A może choć krótkie pytanie, czy można rurę gazową zasłonić, czy nie?

:lol:

J.

manieq82
27-10-2009, 15:08
a mozna rure zasłonić?
:lol: :lol: :lol: :lol:

a poważnie co do ceny - u mnie jak budowali przyłącze z gazowni do linii ogrodzenia dogadałem się z kolesiem co robił im projekt i na projekt przyłącza do domu i instalacji w domu zapłaciłem kolesiowi 600+100 za kominiarza - nawet nie wiem czy był u mnie :D
także spróbuj wyrwać ze stówkę :) i spytaj o kominiarza :lol: :lol: :lol: :lol:

Jarek.P
27-10-2009, 17:36
a mozna rure zasłonić?
:lol: :lol: :lol: :lol:



Po raz czwarty: tak ;) (jeśli się spełni pewne warunki)

J.

revalidon
27-10-2009, 21:06
Dziękuję za wszystkie wypowiedzi, ale pozwolę sobie podrążyć temat głębiej...



No i tak się zastanawiam... Czy ten projekt przyłącza jest mi w ogóle do czegoś potrzebny... Rozumiem, że po mojej stronie będzie zrobienie przyłacza od skrzynki gazowej w ogrodzeniu - do domu, ale czy do tego potrzebny jest projekt..? Czy firma, którą do tego zatrudnię będzie wymagać tego projektu..?

Tak

Czy aby na pewno firma bedzie sie domagać projektu... Toż to tylko kilkumetrowy kawałek rurki od skrzynki do domu... Bez projektu bedą jak dzieci we mgle..? A samemu tego nie mozna wykonać..?



A może trzeba wystąpić do gminy o pozwolenie na budowę i do tego potzrebny jest projekt..?

Tak

A do czego jest potrzebne PnB... Rozumiem, że jak nie będę miał to samowolka, ale kto to kiedykolwiek się tym zainteresuje..? Dom stoi, inne przyłacza są wykonane i nikt nigdy nie potrzebował PnB, żeby zrobić któreś z przyłączy...



Ale czy dla takiej pierdoły, kilku metrów rurki trzeba występować o pozwolenie na budowę..??

Tak

A miało być uproszczenie procedur PnB... Co grozi jak zrobię przyłącze bez PnB..?

No własnie, głupie przyłącze, kilka metrów rurki, a zachodu co niemiara...

Jarek.P
27-10-2009, 21:26
Zacznę od końca: co będzie, jak zrobisz przyłącze bez PnB i reszty formalności. Nic. Po prostu nie zostanie ono odebrane, a co za tym idzie, nikt Ci nie założy licznika gazowego -> nie będzie gazu.
Cała reszta odpowiedzi na pytania wynika właściwie z powyższego. Żeby podłączyli Ci gaz, musi być przeprowadzony formalny odbiór instalacji. Żeby można było przeprowadzić odbiór, musi być komplet dokumentów, zaczynający się od PnB. Żeby uzyskać PnB musi być projekt. I tak dalej i tak dalej.
Oczywiście, wykonawcy ten projekt tak naprawdę do niczego nie jest potrzebny, zapewne i tak się w praktyce okaże, że projekt swoje, a życie swoje, ale formalnie być musi.

J.

revalidon
27-10-2009, 21:39
Dzięki, teraz już wiem wszystko... Byłem przekonany, że wykonawca gazowni wykonuje gazociąg i robi skrzynkę gazową w moim ogrodzeniu i tam umieszcza już licznik... I ze nikogo nie obchodzi co dalej, czy ja to sobie dętka rowerową pociagnę czy unimilem...

manieq82
27-10-2009, 22:49
wiesz do unimila na pewno nikt Ci sie nie wtrąci (przynajmniej nie słyszałem o jakichkolwiek zorganizowanych akcjach dziewczyn spod znaku szarego bereta)
:lol: :lol:
ale do tego gdzie ten gaz idzie już tak, raczej mało bezpieczna materia i próbę ciśnieniową trza wykonać po zrobieniu instalacji, i prawidłowo zawory pozakłądać - gaz to naprawdę nie woda - ciut bardziej sie pali pieruństwo :)

Pozdrawiam [/i]

Mały
28-10-2009, 07:01
U nas wygląda to tak:
1- projekt instalacji gazowej wewnętrznej (czyli od skrzynki do urządzeń) na podstawie "warunków przyłączenia do sieci gazowej"(no i cała ta procedura wstępna w ZG)
2- kominiarz x2 (wstępny i końcowy, bo bez tego nie puszczą gazu w rurkę)
3- pozwolenie na budowę i cała procedura jak w przypadku budowania nowego domu(chyba, że pozwolenie zawarto w tym od budynku)
4- kierbud z uprawnieniami do nadzoru instalacji gazowych+dziennik budowy
5- wykonanie całości
6- wizyta w gazowni na podpisanie umowy
7- montaż gazomierza = puszczenie gazu(jak są wszystkie papiery to ok 1-2 dni)
8- w obrębie GEN Puck - dodatkowo dają gazomierz do zamontowania firmie wykonującej instalacje, a oni przyjeżdżają tylko na kontrolę

mikolayi
28-10-2009, 07:16
spokojnie spokojnie...

masz warunki przyłączenia i umowę przyłączeniową z gazowni ? Umowa przyłączeniowa określa, po czyjej stronie jest projekt przyłącza i kto to przyłącze wykonuje. W Wielkopolsce najczęściej jest tak, że projekt przyłącza, całą papierologię i wykonanie przyłącza, czyli odcinek od głównej rury do skrzynki w granicy wykonuje gazownia (wybraną przen nią firma) w czasie określonym w umowie przyłączeniowej. Za to wszystko oczywiście płacisz odpowiednią kwotę określoną również w umowie przyłączeniowej. Zatem żeby nie okazało się, że kupisz projekt przyłącza, który sobie oprawisz w ramkę.

Co doreszty, czyli instalacji wew (od skrzynki do zaworu w domu) wszystko sie zgadza.

Zatem najpierw po warunki techniczne i umowe przyłączeniową marsz