PDA

Zobacz pełną wersję : Droga dojazdowa a właściwie jej brak?



katka
27-10-2009, 15:43
Sprawa wygląda tak.
Mam działkę budowlaną bez dostępu do drogi. Czy gmina musi wytyczyć służebność do mojej działki skoro w planie jest budowlana?

Czy jak np. kupimy na spółkę z sąsiadem pas ziemi doprowadzający do drogi głównej (po to by zrobić drogę do naszych działek) to w momencie jak sąsiad będzie chciał robić tą drogę a mnie na razie ona nie interesuje bo nie mam zamiaru nic robić na działce to muszę łożyć pieniądze na nią jako współwłaściciel?

Z góry dziękuje za pomoc.

mikolayi
28-10-2009, 07:49
skoro masz działkę budowlaną to MUSI mieć ona dostep do drogi publicznej. Czy to bezpośrednio czy to poprzez drogę wewnętrzną czy tez dzięki ustanowionej słuzebności

LukaEgon
07-11-2009, 20:01
Ja dodam tylko, że nie ważne czy to działka budowlana, czy nie. Jest nieruchomość gruntowa - musi być do niej droga dojazdowa.

robercikk
07-11-2009, 20:19
Jeżeli chcesz budować na podstawie "ustalenia warunków zabudowy" - to brak dojazdu do drogi publicznej może być/jest powodem wydania negatywnej decyzji (jak było w moim przypadku). Jeżeli droga będzie "prywatna" np współwłasność z sąsiadem to co zrobicie to już wasza sprawa. Z drogami prywatnymi to jest fajnie do czasu, gdy jak piszesz nie pojawią się problemy z inwestowaniem pieniędzy w drogę (utwardzenie, oświetlenie czy odśnieżanie itp). Sposobem może być późniejsze przekazanie drogi gminie ale gmina nie musi być zainteresowana przejęciem tych obowiązków zwłaszcza gdy dojazd prowadzi np. tylko do 2 posesji. Jeżeli masz plan zagospodarowania to problem z drogami jest rozwiązany.

kasia28
09-12-2009, 11:15
Jeżeli masz plan zagospodarowania to problem z drogami jest rozwiązany.
Możesz wyjaśnić dlaczego jest rozwiązany?
pozdrawiam

mikolayi
09-12-2009, 12:25
miesjcowy plan zagospodarowania musi przewidywać również sposoby komunikacji - czy to istniejace czy projektowane

Łukasz789
10-12-2009, 10:19
Zadam następujące pytanie obok działki gdzie mam się zamiar budować jest działka do której nie ma dojazdu ( najchętniej bym wykupił ale jeśli miałbym ja kupować po normalnej cenie to by ją spłacały moje prawnuki) najlepszym dojazdem do niej byłoby zrobienie drogi prze moja działkę i tutaj moje pytanie czy za kilka lat nie otrzymam nakazu oddania kawałka działki pod dojazd do tej działki.

MAGMAG
28-02-2010, 05:55
miesjcowy plan zagospodarowania musi przewidywać również sposoby komunikacji - czy to istniejace czy projektowane

witam
na terenie gdzie ja mam swoja dzialke jest MPZP. WEDLUG UM zrobiono go zle wpisujac droge dojazdowa ktora nie jest droga publiczna a jedynie wewnetrzna . z tego powodu moja dzialke dziele już dwa lata prowadzac wojnę z UM . TV zrobila reportaz interweniowal posel dolniak MSWIA SKO minister grabarczyk rzecznik spraw obywatela kancelaria tuska.....duzo by pisac. ......
pozdrawiam .

ruhh
07-10-2020, 17:16
a jaka jest różnica pomiędzy drogą wewnętrzną a publiczną w mpzp ?

Kaizen
07-10-2020, 19:20
a jaka jest różnica pomiędzy drogą wewnętrzną a publiczną w mpzp ?

Poczytaj Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie - to wszystko nie obowiązuje dla dróg niepublicznych.
Jest też co nieco w innych ustawach - np. prawo o ruchu drogowym definiuje skrzyżowanie jako przecięcie dwóch dróg publicznych.

ruhh
07-10-2020, 19:38
Poczytaj Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie - to wszystko nie obowiązuje dla dróg niepublicznych.
Jest też co nieco w innych ustawach - np. prawo o ruchu drogowym definiuje skrzyżowanie jako przecięcie dwóch dróg publicznych.


inaczej zapytam, jakie znaczenie ma to inwestowaniu przez gmine bo z tych informacji ktore do mnie dotarły w DW gmina nie bedzie inwestować.