PDA

Zobacz pełną wersję : Elektroniczny licznik energii



kubanki
29-10-2009, 21:39
Witam,
mam pytanie do elektryków. Chciałbym sobie na rozdzielni od ogrzewania zamontować licznik, żeby wiedzieć, ile energii zużywam na ogrzewanie. Licznik ma być 3-fazowy, na szynę DIN. Znalazłem na allegro takie za niecałe 200 stówy, co by ewentualnie wchodziło w grę. Ale teraz nie wiem, co oznacza z praktycznego punktu widzenia, że licznik jest na prąd znamionowy 10A, a maksymalny 100A. Nie wiem dokładnie, jaki prąd tam idzie, jak wszystko hula, ale podejrzewam, że dobrze ponad 20A to musi być (musiałbym sprawdzić, jakie są moce zainstalowanych kabli grzewczych).
Czy żeby licznik pokazywał sensowne wartości prąd musi być zbliżony do prądu znamionowego licznika, czy wystarczy, żeby był mniejszy od maksymalnego tylko? A może w ogóle za tę cenę to nie warto się bawić i trzebaby kupić coś bardzo drogiego, żeby to miało jakikolwiek sens?

mariankossy
29-10-2009, 21:46
musiałbym sprawdzić, jakie są moce zainstalowanych kabli grzewczych.

Sprawdz moc i podaj na forum.

kubanki
29-10-2009, 22:05
Nie mam przy sobie papierów teraz, ale z tego co pamiętam to było plus minus 17kW.

fenix2
31-10-2009, 09:15
Witam,
mam pytanie do elektryków. Chciałbym sobie na rozdzielni od ogrzewania zamontować licznik, żeby wiedzieć, ile energii zużywam na ogrzewanie. Licznik ma być 3-fazowy, na szynę DIN. Znalazłem na allegro takie za niecałe 200 stówy, co by ewentualnie wchodziło w grę. Ale teraz nie wiem, co oznacza z praktycznego punktu widzenia, że licznik jest na prąd znamionowy 10A, a maksymalny 100A. Nie wiem dokładnie, jaki prąd tam idzie, jak wszystko hula, ale podejrzewam, że dobrze ponad 20A to musi być (musiałbym sprawdzić, jakie są moce zainstalowanych kabli grzewczych).
Czy żeby licznik pokazywał sensowne wartości prąd musi być zbliżony do prądu znamionowego licznika, czy wystarczy, żeby był mniejszy od maksymalnego tylko? A może w ogóle za tę cenę to nie warto się bawić i trzebaby kupić coś bardzo drogiego, żeby to miało jakikolwiek sens?

Czyli z twojego opisu wynika że chwilowy prąd nie może być większy jak 100A. Natomiast przy pracy ciągłej nie możesz przekroczyć 10A.

coulignon
31-10-2009, 18:40
http://www.fif.com.pl/produkt/55/794

marcin714
01-11-2009, 16:17
Twój licznik stale możesz obciażyć prądem maxymalnym czyli 100A. Prąd bazowy czy znamionowy licznika jest określany w innym celu.

fenix2
01-11-2009, 20:06
Twój licznik stale możesz obciażyć prądem maxymalnym czyli 100A. Prąd bazowy czy znamionowy licznika jest określany w innym celu.
_________________
Pozdrawiam marcin714

Eprojekty - Eprzyłącza - Einstalacje .



Prąd znamionowy – ustalony prąd pracy urządzenia elektrycznego, przy poziomie którego urządzenie to zachowuje się zgodnie z jego przeznaczeniem.

NIE wprowadzaj ludzi w błąd. I zachowaj takie "E fachofe" porady dla siebie!

retrofood
01-11-2009, 20:28
Twój licznik stale możesz obciażyć prądem maxymalnym czyli 100A. Prąd bazowy czy znamionowy licznika jest określany w innym celu.
_________________
Pozdrawiam marcin714

Eprojekty - Eprzyłącza - Einstalacje .



Prąd znamionowy – ustalony prąd pracy urządzenia elektrycznego, przy poziomie którego urządzenie to zachowuje się zgodnie z jego przeznaczeniem.

NIE wprowadzaj ludzi w błąd. I zachowaj takie "E fachofe" porady dla siebie!

Jak się nie znasz na licznikach, to nie pyskuj

fenix2
01-11-2009, 20:53
Np. dla licznika 10(40)A
10A - to prąd bazowy licznika
(40) - to największy prąd mogący przepływać przez licznik, przy którym mogą występować ewentualnie błędy pomiarowe zużytych kWh, w granicach dopuszczalnych odchyleń od stanu prawidłowego.
Pomiar jest najwłaściwszy jeśli licznik pracuje przy swoim prądzie bazowym nie większym jak 10A.
W rozgraniczeniu tych prądów 10A(40) może bardziej chodzi o zakresy dopuszczalnego błędu pomiarowego niż o wytrzymałość całego układu przed przeciążeniem. Zresztą wiadomo jak coś jest przeciążone to może wykazywać odchyłki od normy i funkcjonować nieprawidłowo.
Każdy chce aby jego licznik wskazywał jak najmniej!


Zresztą innym problemem jest przekrój kabla wchodzącego do licznika, inny jest przy 10A a inny przy obciążeniu 100A.

Inna spraw że określenie prąd znamionowy może wprowadzać błąd. Prąd bazowy jest właściwym określaniem i oznacza coś innego.

marcin714
02-11-2009, 07:01
Panowie- każdy z wasna 95% w domu ma licznik o prądzie bazowym 10A i przeciażalności od 4 do 10 i wszystko gra i buczy. Więc i w tym przypadku problemów nie będzie.

kubanki
03-11-2009, 18:30
No to już nie wiem...
Mogę, czy nie mogę zainstalować licznik o parametrach 10(100)A przy założeniu, że w maksymalny prąd to ok. 30A (pewnie taki to idzie w porywach z 5h w ciągu doby, jak jest już dobrze poniżej zera na dworze)? Na forum ISE znalazłem informację, które by potwierdzały tezę, że mogę (prąd bazowy licznika to ma być prąd, przy którym ustala się klasę dokładności licznika, czy jakoś tak).
Tutaj linki:
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?p=73717
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?p=54417

Pozdrawiam,
Bubu