PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament w gruncie - glina plastyczna



ajarzyna
31-10-2009, 19:02
witam,
prosze o opinie w poniższej sprawie.

Koparka wykopała mi zbyt głębokie rowy pod fundament. Postanowiliśmy zasypać rowy do wymaganej głębokości. Grunt to glina plastyczna. Większość wykopu jest dobrze ubita (chodząc but nie zapada się), są jednak miejsca, gdzie było trochę wody i po zasypaniu grunt jest miękki. Ułożyliśmy zbrojenie na kostce pozbrukowej, tak aby nie stykało sie z podłożem. Mamy zamiar lać beton za 2 lub 3 dni. Wykop ma ok 40 cm szerokości i ok 70 cm głębokości. Zbrojenie 4 druty fi12, strzemiona 25 cm x 25 cm co 25 cm z drutu fi6.

Proszę o opinię w kwestii tego, czy zasypanie wykopu było poważnym błędem czy nie. Jeżeli tak to czym to może objawić się w przyszłości ?

labas1
31-10-2009, 19:17
Zasypanie gliną było błędem jak cholera, a jeszcze ją uplastyczniliście ubijaniem.
Jak było za dużo wybrane, powinno się podsypać piaskiem i zagęścić.

qwazar
31-10-2009, 19:19
Fachowcem nie jestem ale obawiał bym się osiadania fundamentu.
Wszak ta nie odkopana ziemia jest ubita przez można powiedzieć wieki a teraz tylko nadsypałeś świeżej ziemi.
Fundament jak sam nazwa wskazuje to podstawa domu i według mnie powinna być oparta na solidnym gruncie.

jajmar
31-10-2009, 19:48
Proszę o opinię w kwestii tego, czy zasypanie wykopu było poważnym błędem czy nie. Jeżeli tak to czym to może objawić się w przyszłości ?

Bład i to spory, nie zasypuje sie glainą a jak pisza labas1 piaskiem i zagęszcza sie. O jakiej wartwie mówimy chodzi mi o grubość ?

Otulina zbrojenia jak nie dajesz chudziaka to 7cm, jaką masz kostkę?

Objawy mogą być różne pękniecia fundamentu , mogą pękać ściany ściany, nierównomierne osiadanie budynku a może też nic sie nie stać :)

ajarzyna
31-10-2009, 20:29
Kostka ma 10 - 14 cm. Warstaw którą dosypaliśmy to od 10 - 15 cm. Dodam, ze w tym roku chcemy wyprowadzić mury do stropu i na wiosnę kontynuować budowę.