PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie dodatkowej pompy do kotła DeDietrich MCR/II 24T



murof
01-11-2009, 20:30
Witam wszystkich forumowiczów to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość. Jeśli powielam temat proszę o podanie linka do podobnego tematu.
Tak jak napisałem w temacie posiadam ww kocioł z regulatorem Celcia 20 z zasobnikiem c.w.u, bez bufora ciepła. Parter domku grzany jest instalacją podłogową (dwie pętle po ok 120m), piętro grzejnikami. Do tej pory sterowaniem pompą obiegową do podłogówki zajmował się odpowiedni sterownik przy piecu węglowym, obecnie po zamontowaniu kotła gazowego chciałbym aby sterowanie tą pompą odbywało się poprzez MCR'a. I tu rodzi się moje pytanie.
Znalazłem w instrukcji , że kocioł może mieć wyprowadzone na listwę X7 poprzez przekaźnik napięcie 230V~ . Na listwie tej znajdują się 3 piny. Piny 1-2: Podłączenie przesyłania sygnału alarmowego oraz piny 1-3 :Podłączenie zewnętrznego zaworu gazowego (taki enigmatyczny opis widnieje w instrukcji) .
W tabeli przedstawiającej nastawy wykonywane przez instalatora odnośnie parametru P24 (Alarm zdalny-Listwa zaciskowa X7) mamy:
0 = WYŁ. "OFF" (Złącze 1 i 2 zamknięte) to jest ustawione fabrycznie
1 = Komunikaty alarmowe (Złącze 1 i 3 zamknięte)
2 = Lampka sygnalizacyjna pracy (Złącze 1 i 3 zamknięte)
3 = zewnętrznego zaworu gazowego (Złącze 1 i 3 zamknięte)
4 = Przekaźnik zewnętrzny pompy dodatkowej (Złącze 1 i 3 zamknięte)

Czy przy ustawionym parametrze P24 = "4" na piny 1-3 będzie podawane napięcie 230V?
Jaka jest obciążalność tych pinów czy można do nich bezpośrednio podpiąć pompę obiegową (max.65W-0,25A)?
Kiedy pojawia się napięcie na tych pinach, czy tylko podczas pracy pompy głównej kotła?
Jeśli tak to czy napięcie pojawia się zarówno jak pompa pracuje na c.w.u i c.o.?
Jeśli byłoby tak jak w ostatnim pytaniu to czy po sekwencji przełączenia zaworu trójdrogowego jest dopuszczalna praca drugiej pompy obiegowej (czyli głowna pompa pracuje na c.w.u a dodatkowa pompa miesza podłogówkę)?
mając na uwadze,że w instrukcji napisano:
"Instalacja systemu ogrzewania podłogowego z oddzielną pompą
musi być tak wykonana, aby pompa nie była włączana jeżeli nie ma
zapotrzebowania na ciepło.
Dlatego między tym systemem, a kotłem należy zamontować
sprzęgło hydrauliczne."
Czy przy odpowiednim wysterowaniu pompy dodatkowej nadal wymagane jest sprzęgło hydrauliczne?

Proszę o ewentualne podpowiedzi.
Pozdrawiam
Zygi

CitroCerber
06-12-2009, 15:13
Czy przy ustawionym parametrze P24 = "4" na piny 1-3 będzie podawane napięcie 230V?


Nie - to są po prostu zwierane styki przekaźnika




Jaka jest obciążalność tych pinów czy można do nich bezpośrednio podpiąć pompę obiegową (max.65W-0,25A)?


Musiałbym obejrzeć przekaźnik u siebie, bo planuję zrobić to samo :)



Kiedy pojawia się napięcie na tych pinach, czy tylko podczas pracy pompy głównej kotła?

Jeśli tak to czy napięcie pojawia się zarówno jak pompa pracuje na c.w.u i c.o.?


To też będę musiał sprawdzić jak znajdę chwilę czasu.


----------------------------------------------------------------------------------------------


Ja mam u siebie tylko podłogówkę, która posiada własną pompę. Na razie sterowanie pompą odbywa się przez termostat Danfoss ATC:

http://imagesb.ciao.com/iuk/images/products/normal/215/product-6557215.jpeg

umieszczony na rozdzielaczu podłogówki i ustawiony na około 25-27 stopni. Po włączeniu się kotła w trybie C.O. temperatura w obwodzie podłogówki podnosi się i Danfoss włącza drugą pompę. Po wyłączeniu kotła (przejściu w tryb 5, 8 lub 9) obie pompy pracują jeszcze przez jakiś czas, potem temperatura wody spada i pompa podłogówki też się wyłącza.

Jako termostat sterujący mam na razie najprostszy termostat mechaniczny WYŁ/ZAŁ firmy IMT:

http://famel.ik.pl/prod/img08889.jpg

docelowo będzie któryś z wyrobów działających w systemie opentherm czeskiej firmy elektrobock:

PT55:
http://www.elektrobock.cz/data/images/-thumb/170_235x310x75.jpg

lub PT59:

http://www.elektrobock.cz/data/images/-thumb/588_235x310x75.jpg

Przy czym raczej ten pierwszy, bo drugi niestety komunikuje się tylko w języku czeskim.

Jak na razie wszystko mam w "fazie testów". Kocioł pracuje od tygodnia, temperatura zasilania podłogówki 32 stopni, temperatura zasobnika wody 40 stopni (zasobnik 200l, wężownica o mocy 28kW + druga czekająca na podłączenie do pompy ciepła Powietrze/Woda)

Pompa w obwodzie podłogówki to Wilo RS 25/4 pracująca na II biegu. W obwodzie podłogówki jest też TZM ale otwarty na max jako, że bez problemu temperaturę można ustawić sterownikiem kotła.

CitroCerber
06-12-2009, 15:52
I taka "ciekawostka:

Vokera 611 RF:

http://www.vokera.co.uk/wp-content/uploads/2009/04/opentherm-control-611.jpg

Bosch TF30:

http://shop.kamerthermostaat.com/WebRoot/StoreLNL/Shops/62028128/Products/0125TR43/TF_0020_30_0020_dicht1.jpg

oraz Itho IDK 300:

http://www.dijkstra-cv.nl/public/images/itho_idk300_klein.png

Wyglądają znajomo, nieprawdaż? :) :) :)

CitroCerber
07-12-2009, 13:37
Jaka jest obciążalność tych pinów czy można do nich bezpośrednio podpiąć pompę obiegową (max.65W-0,25A)?
Kiedy pojawia się napięcie na tych pinach, czy tylko podczas pracy pompy głównej kotła?
Jeśli tak to czy napięcie pojawia się zarówno jak pompa pracuje na c.w.u i c.o.?


Sprawdziłem

- Obciążalność przekaźnika to 10A/230V~ lub 5A/30V=
- Pompa pracuje w trybach 3 i 6 (grzanie CO i zmniejszanie zapotrzebowania na ciepło) nie pracuje jak układ jest przełączony na grzanie CWU.

CitroCerber
15-12-2009, 23:52
No i stało się - od kilku dni MCR II 24 pracuje "pod kontrolą" PT 55. Komunikacja po OpenTherm przebiega bez problemów :)

zdzich44
16-12-2009, 07:04
I taka "ciekawostka:

Vokera 611 RF:

Bosch TF30:

oraz Itho IDK 300:

Wyglądają znajomo, nieprawdaż? :) :) :)
Dodaj do tego jeszcze vitotrol 100 :)
http://www.kotly-viessmann.pl/galerie/s/sterowanie-vitotrol-100_10.jpg

CitroCerber
16-12-2009, 21:34
Dodaj do tego jeszcze vitotrol 100 :)


a konkretnie model UTD :lol:

Znalazłem jeszcze kilka innych :) Pytanie ile z nich rzeczywiście współpracuje poprzez OpenTherm - bo wygląd to w końcu nie wszystko ;)

aadamuss24
17-12-2009, 00:35
Na czym polega Open Therm? pozd adam

CitroCerber
17-12-2009, 00:54
Na czym polega Open Therm? pozd adam

Na podstawie tego protokołu możliwa jest dwukierunkowa komunikacja między termostatem i kotłem. Termostat uzyskuje niezbędne informacje od kotła (temperatura na zasilaniu, powrocie, wody w zasobniku, zewnętrzna, wartość modulacji) które przetwarza i steruje kotłem według ustawionego programu. Termostat (chronotermostat) jest w tym przypadku MASTER'em a kocioł SLAVE. Dane przesyłane są po parze przewodów.

Specyfikacja protokołu i lista urządzeń (trochę niekompletna) jest tu:

http://www.opentherm.eu/

Zaletą używania OT jest to, że sterownik nie musi pochodzić od tego samego producenta - jedynie ważne jest by obsługiwał ten sam model protokołu (OT lub OT Lite).

CitroCerber
29-11-2011, 12:17
4 = Przekaźnik zewnętrzny pompy dodatkowej (Złącze 1 i 3 zamknięte)

Czy przy ustawionym parametrze P24 = "4" na piny 1-3 będzie podawane napięcie 230V?



Ponieważ już kilka osób się o to pytało, to zamieszczam rysunek w jaki sposób pompę podłączyć :)

87670

czarnyn
30-10-2012, 20:25
Witam

CitroCerber mam chyba taka sama instalacje jak Ty (piec MRC 24T, dodatkowa pompa na powrocie i tylko podłogówka do grzania - parter - 6 obwodów po około 50-60mb każdy i piętro 9 obwodów tez po około 50-60mb kazdy) Czy mógłbyś napisac jakie masz u siebie wskazania rotametrów? U mnie sa bardzo małe około 0,6l/min jeśli nie włącz dodatkowej pompy (nawet jak pozamykam kilka obwodów) Po właczeniu podnosza sie do niecałego 1l/min. Czym sa spowodowane tak małe przepływy. Jak ustawiasz temperature na piecu? czy im mniejsza np 30-35 stopni - wtedy piec zeby podniesc temperature w domu dłuzej chodzi czy wieksza np p40st i zeby podniesc o tyle samo bedzie chodził krócej??

Pozdro
Czarny

odyseuszek
01-11-2012, 06:58
A rotametry masz rozkręcone ? Bo z opisu to nie wynika - nie ma dużego znaczenia jaki przepływ jeżeli w domu osiągane są zakładane temperatury.

czarnyn
12-11-2012, 19:49
A rotametry masz rozkręcone ? Bo z opisu to nie wynika - nie ma dużego znaczenia jaki przepływ jeżeli w domu osiągane są zakładane temperatury.
oczywiscie ze mam rozkrecone. Temperatura w domu jest osiagana tylko ze przy małych przepływach piec chodzi 5 godzin zeby temp osiagnąc a przy duzych1,5 do 2godz. Jak sie domyslasz ma to przełozenie ekonomiczne

CitroCerber
13-11-2012, 06:19
Witam

CitroCerber mam chyba taka sama instalacje jak Ty

Chyba nie. :)

Ja mam kocioł, sprzęgło hydrauliczne, ciepłomierze, osobną pompę dodatkową na każde piętro i obwody też dłuższe. :)


Czy mógłbyś napisac jakie masz u siebie wskazania rotametrów?

Rotametry mam tylko w obwodach na parterze, a właściwie miałem, bo w pierwszym roku od razu dwa padły tak, że nie ma możliwości ich regulacji - są otwarte na maksa, bo to najdłuższe obwody. W trzech kolejnych rok później zardzewiały "nierdzewne" sprężynki i nic nie widać. Sumaryczny przepływ na każdym piętrze to około 410 - 420 l/h. Pompa na parterze to Wilo 25/4 a dla obwodów poddasza Wilo 25/60. Ta dla parteru chodzi na pierwszym (najwolniejszym) biegu a dla poddasza na drugim. Jak montowałem obwody na poddaszu, to już bez rotametrów i też bez problemu można wyregulować instalację. ;)


Jak ustawiasz temperature na piecu? czy im mniejsza np 30-35 stopni - wtedy piec zeby podniesc temperature w domu dłuzej chodzi czy wieksza np p40st i zeby podniesc o tyle samo bedzie chodził krócej??

O temperaturę dba chronotermostat, ale generalnie niższą - nie ma sensu grzać większą, bo podłogówka ma swoją bezwładność i grzejąc większą mocą szansa na "przestrzelenie" temperatury docelowej jest większa.


Temperatura w domu jest osiagana tylko ze przy małych przepływach piec chodzi 5 godzin zeby temp osiagnąc a przy duzych1,5 do 2godz. Jak sie domyslasz ma to przełozenie ekonomiczne

Grzeje z taką samą mocą?