PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator - mniejsza sprawność przy GWC



moczarek
01-11-2009, 20:35
Witam,

Do wszystkich teoretyków i praktyków rekuperacji i GWC! O co chodzi!?
Mój rekuperator przy zewnętrznej temperaturze przed rekuperatorem 2,8 C ma sprawność 84% i nawiewa powietrze o temp. 16,0 C. Po załączeniu GWC temperatura zewnętrzna przed rekuperatorem to 9,6 C, a nawiewa 16,3 C, czyli sprawność 74%.
Zatem temperaturowo jakby z GWC niewielki zysk! Wiem, że tak nie jest bo jednak te kilka stopni pokazuje na wejściu więcej.
Czy jest na to wytłumaczenie?

Zaciekawiony Jacek :o

Lookita
01-11-2009, 20:49
Hmmm,a jesli out bedzie -15,z gwc w takich warunkach da + 5,potem za reku + 17-18,w domu + 19-20 to chyba sprawnie?A nie...ciagnac - 15 i mniej dawac na domek.....Kazdy reku jest inny,gwc mniej sie rozni,ale gwc,sluzy w roznych porach do czego innego....Niemniej,daje zyski....komfortowe przede wszystkim,a nie materialne.....

j-j
01-11-2009, 20:57
Witam,

Do wszystkich teoretyków i praktyków rekuperacji i GWC! O co chodzi!?
Mój rekuperator przy zewnętrznej temperaturze przed rekuperatorem 2,8 C ma sprawność 84% i nawiewa powietrze o temp. 16,0 C. Po załączeniu GWC temperatura zewnętrzna przed rekuperatorem to 9,6 C, a nawiewa 16,3 C, czyli sprawność 74%.
Zatem temperaturowo jakby z GWC niewielki zysk! Wiem, że tak nie jest bo jednak te kilka stopni pokazuje na wejściu więcej.
Czy jest na to wytłumaczenie?

Zaciekawiony Jacek :o

A jak Ci wyszlo te 84%?

pzdr

moczarek
01-11-2009, 21:51
Podzieliłem różnice temperatur (t naw - t zew)/(t wyc - t zew). (16-2,8)/18,5-2,8)= 84%

k62
01-11-2009, 22:42
Zobacz tu
http://www.siwicki.pl/menu.php?q=sprawnosc

j-j
02-11-2009, 06:17
Podzieliłem różnice temperatur (t naw - t zew)/(t wyc - t zew). (16-2,8)/18,5-2,8)= 84%


aaaaacha wywiewasz 18,5oC a nie 20oC??

pzdr

Jurek_Z
02-11-2009, 12:06
Witam,

Do wszystkich teoretyków i praktyków rekuperacji i GWC! O co chodzi!?
Mój rekuperator przy zewnętrznej temperaturze przed rekuperatorem 2,8 C ma sprawność 84% i nawiewa powietrze o temp. 16,0 C. Po załączeniu GWC temperatura zewnętrzna przed rekuperatorem to 9,6 C, a nawiewa 16,3 C, czyli sprawność 74%.
Zatem temperaturowo jakby z GWC niewielki zysk! Wiem, że tak nie jest bo jednak te kilka stopni pokazuje na wejściu więcej.
Czy jest na to wytłumaczenie?

Zaciekawiony Jacek :o
Praw fizyki nie oszukasz. Sprawność takiego urządzenia będzie różna w różnych warunkach. Zobacz co Ci wyjdze jak masz w domu 20*C i na dworze 20*C. Temperatura powietrza przed i za rekuperatorem będzie taka sama. Rekuperator się zepsuł. :-?

Piczman
02-11-2009, 13:09
Zatem temperaturowo jakby z GWC niewielki zysk!

Dlatego Ja mam ustawiony sterownik do GWC na załączenie poniżej +2 i powyżej +25 !
Odmraża w zimie i chłodzi w upały, tyle !
Uważam że w okresach przejściowych daje zbyt niewiele :(

romano78
02-11-2009, 19:26
Witam,

Do wszystkich teoretyków i praktyków rekuperacji i GWC! O co chodzi!?
Mój rekuperator przy zewnętrznej temperaturze przed rekuperatorem 2,8 C ma sprawność 84% i nawiewa powietrze o temp. 16,0 C. Po załączeniu GWC temperatura zewnętrzna przed rekuperatorem to 9,6 C, a nawiewa 16,3 C, czyli sprawność 74%.
Zatem temperaturowo jakby z GWC niewielki zysk! Wiem, że tak nie jest bo jednak te kilka stopni pokazuje na wejściu więcej.
Czy jest na to wytłumaczenie?

Zaciekawiony Jacek :o
Dzięki ci za te wyliczenia dzięki nim chyba zrezygnuje z gwc glikolowego może zakopie kawałek rury jakiejś najtańszej tylko kurcze ta czerpnia przy ziemi mi się nie podoba a jak by zrobić czerpnie od gwc na strychu w ścianie szczytowej zejść do piwnicy (10 m rury od gwc było by więcej w domu niż normalnie) przebić się przez fundament zrobić pętle i wrócić z powrotem na strych do rekupuratora może udało by się nawet zrobić tą pętle ze spadkiem w stronę piwnicy i załozył bym tam jakąś rewizje lub syfon na ewentualne skropliny można by wtedy nawet jakiegoś szlałfa wsadzić gdybym chciał przeczyścić za pare lat :roll:

Piczman
02-11-2009, 19:59
Zrób tak żeby reku się nie meczył ( zamarzał) i będzie ok.!
Ja wydałem na glikolowe niecałe 2 tyś i będe używał tylko do rozmrażania i chłodzenia a więc bardzo żadko ! Mimo to uważam że warto było !

moczarek
02-11-2009, 20:57
Dzisiaj, przy temperaturze zewnętrznej 4,4 C zysk z GWC na nawiewie wynosi 0,4 C. Niewiele. Sprawność 66% - mniejsza niż wczoraj. Zobaczymy przy większych mrozach.

panda
02-11-2009, 23:48
GWC glikolowe, 3 pętle po 60 metrów, pompa pracuje na pierwszym biegu, nagrzewnica Juwenta NLW 64x64 cm, 3-rzędowa.
temp. na zewnątrz -0,6
temp. za GWC +13,8
temp. za GWC na wejściu do reku +12,8 (1,5 metra rury łączącej jest jeszcze nieocieplone)
temp. na wyjściu z reku do domu +19,2
temp. wywiewana z domu (wejście do reku) +21,7
temp. wywiewana na wyjściu z reku do wyrzutni +14,9

temp. glikolu na wejściu z ziemi do nagrzewnicy +10,9
temp. glikolu po wyjściu z nagrzewnicy +10,6

Temperatury powietrza mierzone sondami umieszczonymi wewnątrz w kanałach, temperatura glikolu mierzona sondami przyczepionymi z zewnątrz do rur.

Piczman
03-11-2009, 06:02
panda świetny wynik, warto by się pofatygować ,,, do Leżajska :lol:

Jak tam wilgotność powietrza ? Pewnie docenisz najbardziej w lecie !?
Ja dałem na noc reku na max i rano sucho w gardle, higrometr pokazuje 42 % !
Ale to tylko próba była, normalnie jest 55 % !

Pozdr.

kerado28
20-01-2010, 08:02
Zatem temperaturowo jakby z GWC niewielki zysk!

Dlatego Ja mam ustawiony sterownik do GWC na załączenie poniżej +2 i powyżej +25 !
Odmraża w zimie i chłodzi w upały, tyle !
Uważam że w okresach przejściowych daje zbyt niewiele :(
A jaki sterownik zastosowałeś?

Ja dałem na noc reku na max i rano sucho w gardle, higrometr pokazuje 42 % !
Ale to tylko próba była, normalnie jest 55 % !
Krzywa "odczuwalności zadowolenia" wilgotności wynosi od 40-60% więc w obu przypdkach się mieścisz :wink:

piwopijca
20-01-2010, 08:10
Odczucie to jak wiesz bardzo subiektywne doznanie :lol: :lol:
Jesli przy wilgotnosci 40% komus jest zbyt sucho to kombinuje zeby bylo OK, logiczne.
GWC moze zmniejszac lub zwiekszac wilgotnosc i to nie lokalnie ale dla calej instalacji wentylacyjnej -taka mala zaleta. Mysle o zwirowcu ze zraszaczem i np. podlaczeniu owego zraszacza to jakiegos sterownika wilgotnosci. Nie mam takiego, bede na razie musial "analogowo" zwiekszac wilgotnosc gdy zajdzie taka potrzeba.

Pzdr.

Piczman
20-01-2010, 08:29
Z moich obserwacji wyciągam też wniosek że nie tylko wilgotność powietrza ma tutaj wpływ na komfort ale też "przeciąg" w jakim przebywamy.
Teraz mam w domu mokro, muszę wentylować dość mocno i mimo że jest np. 50 % to rano odczuwa się suchość.
A szyby lekko zaparowane.

Jestem ciekaw jak będzie w przyszłym sezonie, teraz to Ja się cieszę z tych mrozów bo jak było +8 to przy tej wymianie miałem już ponad 60 % a to już wilgotno .
Przy mrozie elegancko mi się domek suszy :D

A sterownik mam poskładany z 2 termostatów z czujkami i jakichś przekaźników.
Działają oba na raz ale się nie gryzą.
Do tego jeszcze lampka jednofazowa żebym wiedział kiedy puszczają zasilanie na pompę, tzn. czy GWC działa.

kerado28
21-01-2010, 08:19
Z moich obserwacji wyciągam też wniosek że nie tylko wilgotność powietrza ma tutaj wpływ na komfort ale też "przeciąg" w jakim przebywamy.
Teraz mam w domu mokro, muszę wentylować dość mocno i mimo że jest np. 50 % to rano odczuwa się suchość.
A szyby lekko zaparowane.

Jestem ciekaw jak będzie w przyszłym sezonie, teraz to Ja się cieszę z tych mrozów bo jak było +8 to przy tej wymianie miałem już ponad 60 % a to już wilgotno .
Przy mrozie elegancko mi się domek suszy :D

A sterownik mam poskładany z 2 termostatów z czujkami i jakichś przekaźników.
Działają oba na raz ale się nie gryzą.
Do tego jeszcze lampka jednofazowa żebym wiedział kiedy puszczają zasilanie na pompę, tzn. czy GWC działa.
Sprawdzałem twojej poprzednie posty, myślałem, że będziesz miał schemat tego - ale strasznie dużo tego masz :wink: Rozumiem, że na kanałach masz 2 automatycznie sterowane przepustnice + sterownik?
P.S. Gratuluje wiedzy - naprawdę niczego sobie.

Piczman
21-01-2010, 08:41
Rozumiem, że na kanałach masz 2 automatycznie sterowane przepustnice + sterownik?
P.S. Gratuluje wiedzy - naprawdę niczego sobie.

Nie mam żadnych przepustnic, u mnie czerpnią jest dziura w ścianie i nagrzewnica, jeśli pompa do gwc się załączy ( bo jej sterownik każe) to chłodzi lub grzeje, jeśli nie załączy to nie robi nic.
Ta nagrzewnica nie wygląda jak samochodowa, tam są lamele bardzo rzadko i opory są pomijalne.
Powietrze zawsze przechodzi przez tą nagrzewnicę, czy się to komu podoba czy nie :wink:

PS. Tia 8)

minijack
21-01-2010, 11:07
Do wszystkich teoretyków i praktyków rekuperacji i GWC! O co chodzi!?
Mój rekuperator przy zewnętrznej temperaturze przed rekuperatorem 2,8 C ma sprawność 84% i nawiewa powietrze o temp. 16,0 C. Po załączeniu GWC temperatura zewnętrzna przed rekuperatorem to 9,6 C, a nawiewa 16,3 C, czyli sprawność 74%.
Zatem temperaturowo jakby z GWC niewielki zysk! Wiem, że tak nie jest bo jednak te kilka stopni pokazuje na wejściu więcej.
Czy jest na to wytłumaczenie?


Podzieliłem różnice temperatur (t naw - t zew)/(t wyc - t zew). (16-2,8)/18,5-2,8)= 84%


a spróbuj potraktować gwc jako całość z reku wtedy sam reku ma mniejszą sprawność ale w połączeniu z gwc większą .
gwc ogrzewa powietrze wstępnie więc chociaż sprawność reku spada to i tak dostałeś trochę darmowej energii z ziemi
u mnie przykładowo wygląda to tak (licząc w ten sam sposób):
tz=2,4 sprawność reku=86% a z gwc = 94%
tz=-4,6 sprawność reku=83% a z gwc = 95%
tz=-9,7 sprawność reku=78% a z gwc = 95% (przy zmniejszonej wymianie)

Piczman
21-01-2010, 11:16
Coś Wam się chłopaki miesza.
GWC zmniejsza sprawność Rekuperatora, podnosi za to sprawność odzysku ciepła całej instalacji !

minijack
22-01-2010, 07:37
Coś Wam się chłopaki miesza.
GWC zmniejsza sprawność Rekuperatora, podnosi za to sprawność odzysku ciepła całej instalacji !

nie o to mi chodziło
bo gwc nie podności sprawności odzysku ciepła z domu
chciałem tylko w ten prosty sposób pokazać jaki jest zysk z gwc

k62
22-01-2010, 07:57
bo gwc nie podności sprawności odzysku ciepła z domu

Ja nie mam GWC. Jest teraz za oknem -10*C.
Lampka na sterowniku cały czas mruga (trwa rozmrażanie).
Rekuperator mistral 300duo.

I co Ty na to? Podnosi sprawność czy nie. :wink:

j-j
22-01-2010, 08:01
bo gwc nie podności sprawności odzysku ciepła z domu

Ja nie mam GWC. Jest teraz za oknem -10*C.
Lampka na sterowniku cały czas mruga (trwa rozmrażanie).
Rekuperator mistral 300duo.

I co Ty na to? Podnosi sprawność czy nie. :wink:

Obniża bo przy rozmrażaniu nie nawiewasz chłodniejszego powetrza tylko wypuszczasz ciepłe a więc masz mniej strat ;).

pzdr

mediator1
22-01-2010, 14:46
GWC-zysk czy strata
Pomiary dokonane 14 stycznia 2010, termometr sonda
Reuperator Renowenta HR z bypassem , GWC rury rehau 55mb zakopane 1,8-2 mb pod ziemią lessową stale wilgotną.
temp zewn.mius -10 powietrze z czerpni w podbitce dach.odległość od reku.7 mb.
IV kanał temp powietrze zewn.na wejściu do reku -5
I kanał nawiew ogrzanie/odzysk/ +16 na wyjściu z reku
III kanał wywiew temp na reku z wywiewu +19
II kanał powietrze zużyte temp. na reku +5
temp na anemostatach /12mb od reku/ +14 /2 stopnie straty na przesyle/
Załączone GWC temperatura przy czerpni minus -11 st.C
IV kanał temp na wejściu nawiew +6 /temp. wyższa o 12 st.C ! jak wyżej/
I kanal nawiew +17 nawyjściu z reku /różnica tylko 1 st.C !! jak wyżej/
III kanał +19 /jak wyżej/
II kanał powietrze zuzyte +8 /!?/
temp na anemostacie + 15 /tylko 1 st.C wyżej/
Wniosek; GWC to komfort dla samego rekuperatora i jego podzespołów /dot niazamarzania/mniejszy komfort dla kieszeni inwestora,znikomy wpływ na podniesianie temperatury nawiewanej do pomieszczeń !! Wydatek na w/w GWC niewspółmierny do pożądanych efektów.
Rysunki poglądowe firmy Rehau mocno przebarwine marketingowo !!
Wyniki użytowania GWC w okresie letnim jeszcze mniej ciekawe.
Należy zapomnieć o reklamowanej pseudo klimatyzacji .
Wniosek ostateczny dla chcących inwestować w nowinki budowlane.
Rekuperator TAK !! koniecznie z bypassem dobrej marki, GWC NIE !!/chyba że masz zbędne 13-14 tys zł/

kerado28
22-01-2010, 20:55
Podzieliłem różnice temperatur (t naw - t zew)/(t wyc - t zew). (16-2,8)/18,5-2,8)= 84%
Hmmm, jak na mój gust to nową matematyke tworzysz....

igrek1
23-01-2010, 06:36
Wg Ciebie jak powinno byc?

kerado28
23-01-2010, 10:33
Obrazowo: kiedy powietrze wewnątrz ma +20°C a na zewnątrz -20°C różnica temperatur wynosi 40 stopni. Kiedy po włączeniu rekuperatora powietrze nawiewane będzie miało 0°C, czyli odzyskamy 20 stopni z 40, mamy sprawność 50%. Gdy to powietrze będzie miało 10°C czyli odzyskamy 30 stopni z 40, możemy mówić o 75% sprawności odzysku ciepła.


Wg Ciebie jak powinno byc?W/g moich obliczeń sprawność to 87,8%

qwert
23-01-2010, 14:52
jak jeszcze miałem reku (już nie mam, bo Adammk zabrał go do naprawy i już trzeci tydzień naprawia :(( )
, to przy -15st nawiewało poprzez GWC (żwir) i reku +17st, przy max obrotach.


teraz, gdy nie ma reku, przez samo GWC nawiewa +8stC.

w domu jest +20stC.


to jaka jest sprawność wentylacji z reku+gwc i przy samym gwc ?

kerado28
25-01-2010, 14:09
jak jeszcze miałem reku (już nie mam, bo Adammk zabrał go do naprawy i już trzeci tydzień naprawia :(( )
, to przy -15st nawiewało poprzez GWC (żwir) i reku +17st, przy max obrotach.


teraz, gdy nie ma reku, przez samo GWC nawiewa +8stC.

w domu jest +20stC.


to jaka jest sprawność wentylacji z reku+gwc i przy samym gwc ?
Tutaj masz wzór i sam podstaw sobie wyniki.
(t naw - t zew)/(t wyc - t zew).
t naw - temp nawiewana
t zew - temp zewnętrzna
t wyc - wyciągana (lub domowa)

qwert
25-01-2010, 14:28
65% sprawnosci przy gwc

91% przy gwc i reku

Lookita
25-01-2010, 19:38
...a ja mam pytanie..
jesli obliczam wzor dla uzyskania sprawnosci przy gwc zalaczonym,to jaka temp. zew. podaje?te nawiewana z gwc,czy te atmosferyczna ,przy zalaczonym gwc?albo.....jak podaje temp. w domu,to usredniona,z tych kilku pomieszczen ,gdzie sa wyciagowe anemo?no bo mam rozne temp. w roznych pomieszczeniach ,z wyciagowymi anemo...od 18 do 22 st.czyli usredniam???

k62
25-01-2010, 21:12
jesli obliczam wzor dla uzyskania sprawnosci przy gwc zalaczonym,to jaka temp. zew. podaje?te nawiewana z gwc,czy te atmosferyczna ,przy zalaczonym gwc?

Jeśli chodzi o sprawność samego reku to powinniśmy zmierzyć
temperatury w 3 miejscach przy rekuperatorze:
1. nawiew świeżego powietrza,
2. wywiew z pomieszczeń,
3. nawiew do pomieszczeń.

Niestety w mistralach nie założyli czujników.
http://www.pro-vent.pl/budowa-rekuperatora-mistral,0.html

Myślę, że bardziej zależy nam na sprawności całego systemu wentylacji.


...jak podaje temp. w domu,to usredniona,z tych kilku pomieszczen ,gdzie sa wyciagowe anemo?no bo mam rozne temp. w roznych pomieszczeniach ,z wyciagowymi anemo...od 18 do 22 st.czyli usredniam???
I tu robi się problem.
Trzeba zrobić pomiar temperatur i przepływu na każdym anemostacie
i obliczyć średnią ważoną.

Teraz mamy inne dane:
1. temp powietrza zewn,
2. śr temp wywiewu z pomieszczeń,
3. śr temp nawiewu do pomieszczeń.

Lookita
25-01-2010, 21:28
JA czujniki w moim Mistralu,ku memu zdziwieniu ,mam.NIestety,jak podaje serwis proventu,dane z nich,nie sa do wyliczen wydajnosci,a jedynie oceny dzialania maszyny.Chodzi,o to ,ze jeden z czujnikow podaje ,jaka jest temp. w najzimniejszym punkcie rekuperatora Mistral.JA mam,geo 400.

Adas
14-04-2010, 11:58
Pozwolę sobie podpiąć pod temat GWC. Mam pytanie o system przeciw zamarzaniu rekuperatora.

Na klasyczne rozwiązanie GWC mnie nie stać, dlatego szukałem i wyczytałem o 3 rozwiązaniach:
1. Grzałki
2. Recyrkulacja
3. Bartosz (ze względu na rozmiary nie zamarza).

Porównując 1 i 3 mam dylemat: czy oszczędniej jest zimą: co jakiś czas odpalić te 3kW grzałki, czy lepszy będzie bartosz, który jednak ciągnie więcej prądu niż klasyczne rekuperatory (np. krzyżowe), a ciągnie ten większy prąd cały czas. Recyrkulacja w Mistral jest dosyć ciekawa, ale czy jest na tyle wydajna?
Czy ktoś się zastanawiał który system jest najefektywniejszy dla systemu i kieszeni jeśli chodzi o uniknięcie zamarzania?

Cezarr
15-04-2010, 08:24
Również mnie to nurtuje (gwc nie buduję). To w końcu jak to jest z tymi centralami (poza bartoszem), np R Brink-, w których zastosowano regulację pracy wentylatorów jako opcja antyzamrożeniowa. Zamarzają, czy nie? Mamy ostrą zimę za sobą, może ktoś się wypowie, kto używał takiego reku bez gwc i nagrzewnicy. A może poprostu zakupić tańszy sprzęt ,ale z grzałką i tą różnicę (pewnie ze 2 tyś) przeznaczyć na tych parę kW grzałki.Jeśli koszty wyrównają się po 10 latach, to czemu nie (pewnie o tym gdzieś było)

kurt76
15-04-2010, 19:11
Coulighnon robil pomiary zima i mu wyszlo, ze przy dobrym reku przeciwpradowym GWC niewiele daje w sensie sprawnosciowym, natomiast chroni przed zamarzaniem.
Ja osobiscie zrezygnowalem z GWC na rzecz Bartosza, klamka zapadla, fundament zalany bez przejscia do GWC.

Nagrzewnice elektr nie wchodza u mnie w rachube.

Nie jestem przeciwnikiem GWC, ale przeraza mnie wilgoc zbierajaca sie w rurze z biegiem czasu i to co tam moze sie rozwijac..... systemy glikolowe sa dla mnie po "ciemnej stronie mocy" ze wzgledu na stopien komplikacji (mechanika).

Centrale umieszcze na jetkach, czerpnia i wyrzutnia w scianach szczytowych.
Dach ocieplony po kalenice.... brdzie dobrze.

orko
16-04-2010, 18:21
Witam,

Do wszystkich teoretyków i praktyków rekuperacji i GWC! O co chodzi!?
Mój rekuperator przy zewnętrznej temperaturze przed rekuperatorem 2,8 C ma sprawność 84% i nawiewa powietrze o temp. 16,0 C. Po załączeniu GWC temperatura zewnętrzna przed rekuperatorem to 9,6 C, a nawiewa 16,3 C, czyli sprawność 74%.
Zatem temperaturowo jakby z GWC niewielki zysk! Wiem, że tak nie jest bo jednak te kilka stopni pokazuje na wejściu więcej.
Czy jest na to wytłumaczenie?

Zaciekawiony Jacek :o
Rekuperator ma mniejszą sprawność ponieważ po załączeniu GWC zmniejszyła się ilość skroplin, a więc mniejszy jest odzysk ciepła z kondensacji pary,
ale co ja tam wiem.
Prawda kurt?

kurt76
16-04-2010, 18:42
@orko
W teorii nie jestem mocny tutaj, wystarcza mi wyniki badan innych uzytkownikow.
Jak to sie mawia, nie wnikam w szczegoly....

gizela75
31-01-2011, 12:11
Proszę pamiętać o tym, że rekuperacja to:
1 odzysk ciepła
2 regulacja wilgotności
3 filtr (czyste powietrze)

Odzysk ciepła to tylko jeden z wyników pracy rekuperatora, więc sama sprawność to nie wszystko.
Pozdrawiam.

piwopijca
01-02-2011, 08:11
...
2 regulacja wilgotności
3 filtr (czyste powietrze) ....

Wydaje mi sie, ze te dwa punkty to spelnia sama wentylacja mechaniczna a nie rekuperacja.
Rekuperator -wymiennik, raczej tylko odzyskuje "cieplo" z powietrza usuwanego.

Pzdr.

tomek_glw
10-02-2011, 18:24
Pewnie już gdzieś było ale prosiłbym tak skrótowo:
do czego właściwie służy by-pass w rekuperatorze?
Czy omija on wymiennik ciepła? Jeśli tak, to w jakim celu?
Czy warto inwestować w reku z bypassem?
Dzięki.

k62
10-02-2011, 22:24
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?140708-Rekuperator-Bypass

http://www.rekuperatory.pl/podstawy-rekuperacji/by-pass-w-rekuperatorze

bednar
21-11-2011, 23:06
Obrazowo: kiedy powietrze wewnątrz ma +20°C a na zewnątrz -20°C różnica temperatur wynosi 40 stopni. Kiedy po włączeniu rekuperatora powietrze nawiewane będzie miało 0°C, czyli odzyskamy 20 stopni z 40, mamy sprawność 50%. Gdy to powietrze będzie miało 10°C czyli odzyskamy 30 stopni z 40, możemy mówić o 75% sprawności odzysku ciepła.

W/g moich obliczeń sprawność to 87,8%

No bez jaj. To też jest niepoprawnie. Wymiana ciepła może zachodzić do momentu zrównania temperatur. Więc jeśli w powyższej sytuacji powietrze nawiewane będzie miało 0 stopni, to jest wszystko co można osiągnąć, bo usuwane również ma wtedy 0 stopni, więc wtedy jest 100% sprawności. Inaczej to byłoby perpetuum mobile.

jasiek71
21-11-2011, 23:18
No bez jaj. To też jest niepoprawnie. Wymiana ciepła może zachodzić do momentu zrównania temperatur. Więc jeśli w powyższej sytuacji powietrze nawiewane będzie miało 0 stopni, to jest wszystko co można osiągnąć, bo usuwane również ma wtedy 0 stopni, więc wtedy jest 100% sprawności. Inaczej to byłoby perpetuum mobile.
wiesz co to jest wymiennik przeciwprądowy ?
powiedz mi w którym momencie zrównają się w nim temperatury;)

piwopijca
22-11-2011, 06:29
Ja wiem, ja wiem ...
Gdy powietrze wywiewane ma +20*C i nawiewane osiagnie temp. tez +20*C
Dobrze odpowiedzialem pse Pana?
:) :) :)

Tak powaznie to raczej malo prawdopodobne zeby zima nawiew osiagnal temp. wywiewu bo zdaje sie ze @bednar w tym miejscu zagalopowal sie "troszeczke" i zapomnial o stalym przeplywie owego, wywiewanego +20*C powietrza, ktore nie ma szans osiagnac temp. 0*C -w tzw. normalnych warunkach.

Pzdr.

kangaxx
22-11-2011, 08:49
dlatego sprawność jest funkcją i drogi bednarze wymiennik w reku nie jest układem zamkniętym :)