PDA

Zobacz pełną wersję : Zapasowy komin



Szaruś
19-01-2004, 15:53
Czy warto budować zapasowy komin? Tzn mam mieć komin z dwoma ciągami (na kominek i kocioł gazowy), a jeszcze konstruktor chce mnie namówić na dodatkowy ciąg na zapas. Czy jest sens? Czy może tylko pozostawiać dziurę w stropach?

andrzejj_
19-01-2004, 17:58
ja bym zrobił tak jak radzi konstruktor.

19-01-2004, 18:25
ja bym zrobił tak jak radzi konstruktor.

A ja nie mam zamiaru mieć w ogóle komina, a zaoszczędzone pieniadze przeznacze na lepsze docieplenie chałupy (np rekuperator).

Szaruś
19-01-2004, 19:05
A czym będziesz grzać bez komina? Pompą cieplną?

Pikuś
19-01-2004, 21:23
Nie zapomnij o wentylacji łazienki i kuchni-to dwa dodatkowe kanały. Ja w projekcie miałem komin 2-kanałowy i dorobiłem 2 właśnie na wentylację, a teraz żałuję że nie dorobiłem jeszcze jednego, na wentylację kotłowni. Dorabianie czegokolwiek jak chata jest wykończona na hochglanc grozi rozwodem, ewentualnie zamieszkaniem w garażu! :D . Poza tym takie manipulacje są kłopotliwe od strony konstrukcyjnej. Konkluzja - albo zaraz albo nigdy. Pozdrawiam serdecznie Pikuś. Acha! ten obco brzmiący wyraz, znaczy wysoki połysk. :)

Szaruś
19-01-2004, 22:26
Ja mam w projekcie wentylację mechaniczną, i do niej też ma zaprojektpowane kanały. Chodzi tylko i wyłącznie o dodatkowy kanał kominowy (nie wentylacyjny).

bws22
19-01-2004, 23:02
ja miałem w projekcie trzy kominy, 2 po 4 przewody, i jeden podwójny, ten wywaliłem, poczwórny (w tym kominek zredukowałem do trzech) a jeden zostawiłem bo żona chciała gaz, teraz już nie chce a mi komin został a ja żałuję
jak ci ten dodatkowy przewód nie zabierze dużo miejsca i nie będzie kolejnym kominem to sobie zrób, ale na co on w ogóle ma być?

andrzej100
20-01-2004, 01:22
Dobre pytanie
ale na co on w ogóle ma być?
Czym konstruktor argumentuje obecność tego dodatkowego komina?
Na alternatywne ogrzewanie np. podstawowy na kocioł gazowy a dodatkowy piec na inne paliwo? Więcej detali.

Szaruś
20-01-2004, 11:12
Alternatywne ogrzewanie to mam w projkecie: kocioł gazowy + kominek (chyba dołożę trochę grosza, i zrobię kominek z płaszczem wodnym). Czyli potrzebuję dwa kanały spalinowe. A ten trzeci to ma być niby "na zapas" (np jak mi się zechce wstawic w kotłowni piec na paliwo stałe).

Ale mi się nie wydaje, aby mi się zechciało coś dostawiać później. Dwa źródła ciepła chyba wystarczą, nie?[/list]

henzo
20-01-2004, 11:30
TO SOBIE JUŻ ODPOWIEDZIAŁEŚ.

20-01-2004, 11:31
A czym będziesz grzać bez komina? Pompą cieplną?
prądem.