PDA

Zobacz pełną wersję : Brak pionu wentylacyjnego w łazience.



izabelam78
02-11-2009, 12:23
Witam
Proszę o informację, czy w pomieszczeniu, które spełnia rolę łazienki a brak jest pionu wentylacyjnego (komina?), można wstawić tzw kratkę w pionie kanalizacyjnym (obudowany płytą k-g). Czy będzie spełniało to swoją funkcję, czy będzie ciąg???
Łazienka posiada okno, w lecie nie było problemu, bo ciepło- a teraz po każdym prysznicu trzeba wychładzać łazienkę bo cała zaparowana.
Dziękuję za odpowiedź.
im

labas1
02-11-2009, 14:52
W przemysłówce nie wolno, a u siebie w chałupie nikt tego nie sprawdzi.

mikimka
02-11-2009, 15:23
A dokąd to powietrze tym pionem będzie lecieć? Sens ma jedynie went. grawitacyjna nad dach (różnica temperatur).
Lepiej zrób went. mechaniczną wywiewną (wentylator w stropie, kanał nad dach, wyrzutnia dachowa).
M

sSiwy12
02-11-2009, 15:25
Jeśli to pytanie jest poważne, to ja poważnie postaram się odpowiedzieć.

Taka „wentylacja” może i będzie działała, może i być „ciąg” - tyle, że capić będzie okrutnie.

Pomijam już tu przepisy, które tego zabraniaja - także w domach jednorodzinnych (zbiorcze kanały wentylacji grawitacyjnej).

izabelam78
02-11-2009, 15:46
A dokąd to powietrze tym pionem będzie lecieć? Sens ma jedynie went. grawitacyjna nad dach (różnica temperatur).
Lepiej zrób went. mechaniczną wywiewną (wentylator w stropie, kanał nad dach, wyrzutnia dachowa).
M
POwietrze będzie wylatywać na strych (nieużytkowy) nie ocieplony.

sSiwy12
02-11-2009, 16:08
POwietrze będzie wylatywać na strych (nieużytkowy) nie ocieplony.

A para wodna bedzie sie skraplać ..........

martadela
02-11-2009, 17:57
podłączę się

Również nie mam wymurowanych kominów wentylacyjnych w łazience.

Kiedyś planuję Reku, ale tymczasem trzeba jakoś funkcjonować i nie zagrzybieć :)

Planowałam wentylator z czujnikiem wilgotności i wyłącznikiem czasowym, chciałam go zamontować w suficie i rurą wentylacyjną wyprowadzić do dachówki kominowej.
Tylko że napewno będą powstawały skropliny... Czyli będzie kapać...
Jak nawet wykuję bruzdę w ścianie i wsadzę tam kanał wentylacyjny to problem skroplin i tak pozostanie... Jak to jest normalnie rozwiązane?

Czy może wymyślam bzdury?

M K
03-11-2009, 09:57
POwietrze będzie wylatywać na strych (nieużytkowy) nie ocieplony.

Kiepski pomysł :evil: Jeżeli chcesz, żeby wentylacja odprowadzała parę wodną to trzeba wyprowadzić nad dach. Ale jak planujesz nawiew, to możesz zakończyć na strychu :wink:

M K
03-11-2009, 10:15
podłączę się

Również nie mam wymurowanych kominów wentylacyjnych w łazience.
Planowałam wentylator z czujnikiem wilgotności i wyłącznikiem czasowym, chciałam go zamontować w suficie i rurą wentylacyjną wyprowadzić do dachówki kominowej.
Tylko że napewno będą powstawały skropliny... Czyli będzie kapać...
Jak nawet wykuję bruzdę w ścianie i wsadzę tam kanał wentylacyjny to problem skroplin i tak pozostanie...

Łazienka musi mieć wentylację. Jeżeli przewód wentylacyjny jest wymurowany z cegły lub jest to tzw. systemowy. To część pary wodnej osadzi się na ściankach, przewodu, wsiąknie a po pewnym czasie odparuje i poleci ponad dach.
Gorzej jak nie ma wymurowanego przewodu wentylacyjnego :evil:
Bo wtedy zwykle probujemy zrobić taką wentylacje z rury pcv lub spiro. i wyprowadzamy ją pionowo do góry. A w taką rurę para wodna nie wsiąknie tylko skropli się w niej a potem spłynie w dól, czyli do kratki. I to całkiem sporo tego spłynie. Potem popełniamy następny błąd. Rury nie wyprowadzamy nad dach tylko zakańczamy na strychu.
No i mamy rurę nawiewną z prysznicem w jednym :evil:

martadela
03-11-2009, 11:11
To znaczy że zawsze wykonuje się kanały wentylacyjne w postaci murowanych kominów?

W bloku w którym mieszkałam do tej pory, kanały wentylacyjne były z rur spiro fi120, kratki zamontowane były na ścianie i nic się nie działo.
Pytałam o skropliny raczej z ostrożności.
Teoretycznie gdyby rury były ocieplone ilość skroplin powinna być znikoma?

Napisałam również że kanały wentylacyjne zostaną wyprowadzone do dachówek kominowych - czyli systemowych kominków wentylacyjnych producenta dachówki :roll:

Cpt_Q
03-11-2009, 11:16
To znaczy że zawsze wykonuje się kanały wentylacyjne w postaci murowanych kominów?...

Jasssne, na statkach też ;)

glowac
03-11-2009, 12:55
szczególnie tych podwodnych ;)

M K
03-11-2009, 22:36
To znaczy że zawsze wykonuje się kanały wentylacyjne w postaci murowanych kominów?...

Jasssne, na statkach też ;)

A może zamiast żartów, to jakaś dobra rada?

M K
03-11-2009, 22:37
szczególnie tych podwodnych ;)

Dowcipny się znalazł :wink:

M K
03-11-2009, 22:56
1.To znaczy że zawsze wykonuje się kanały wentylacyjne w postaci murowanych kominów?
2.W bloku w którym mieszkałam do tej pory, kanały wentylacyjne były z rur spiro fi120, kratki zamontowane były na ścianie i nic się nie działo.
Pytałam o skropliny raczej z ostrożności.
3.Teoretycznie gdyby rury były ocieplone ilość skroplin powinna być znikoma?
4.Napisałam również że kanały wentylacyjne zostaną wyprowadzone do dachówek kominowych - czyli systemowych kominków wentylacyjnych producenta dachówki :roll:

Ad. 1 - tylko tam gdzie planuje sie wentylację grawitacyjną,
Ad. 2 - nie ryzykowałbym,
Ad. 3 - pomimo ocieplenia skropliny będą, co prawda mniej ale będą,
Ad. 4 - co tu ma do rzeczy producent i system? Ważna jest instalacja
wywiewna zrobiona z głową. Można użyć najlepszych materiałów
i schrzanić całość:evil:

Cpt_Q
03-11-2009, 23:52
...Teoretycznie gdyby rury były ocieplone ilość skroplin powinna być znikoma?...

Po co ocieplone? przewody wentylacyjne biegną zazwyczaj wewnątrz budynku i powinny być dostatecznie ciepłe, aby nie kondensowała się na nich wilgoć. przy tym ciepłe i wilgotne powietrze się schładza pokonując długość przewodu i różnica temperatur pomiędzy nim, a ściankami przewodu maleje. I o jakich ilościach wilgoci my tu mówimy. Łaźnia turecka dla 50 osób?
Pozornie żartowałem z tym statkiem. Ale tam wentylacja jest wymuszona, kanały wentylacyjne głównie z ocynkowanej stali lub PCV, nigdy mi się nic nie skraplało. A łazienki to stalowe pudełka, w dodatku bez okien :(

M K
04-11-2009, 00:32
...Teoretycznie gdyby rury były ocieplone ilość skroplin powinna być znikoma?...

Po co ocieplone? przewody wentylacyjne biegną zazwyczaj wewnątrz budynku i powinny być dostatecznie ciepłe, aby nie kondensowała się na nich wilgoć. przy tym ciepłe i wilgotne powietrze się schładza pokonując długość przewodu i różnica temperatur pomiędzy nim, a ściankami przewodu maleje. I o jakich ilościach wilgoci my tu mówimy. Łaźnia turecka dla 50 osób?
Pozornie żartowałem z tym statkiem. Ale tam wentylacja jest wymuszona, kanały wentylacyjne głównie z ocynkowanej stali lub PCV, nigdy mi się nic nie skraplało. A łazienki to stalowe pudełka, w dodatku bez okien :(

Nie porównujmy wentylacji wymuszonej z grawitacyjną. To jest inna bajka.

Zdziwiłbyś się ile potrafi taką kratka wypłynąć po dłuższej kąpieli 1 osoby. Trzeba to samemu zobaczyć, żeby uwierzyć.

Cpt_Q
04-11-2009, 00:51
...Zdziwiłbyś się ile potrafi taką kratka wypłynąć po dłuższej kąpieli 1 osoby. Trzeba to samemu zobaczyć, żeby uwierzyć.

W domu mam grawitacyjną...ale przewody murowane :)

pawel klepacz
04-11-2009, 06:02
mam zastosowane pcv w lazience ( zmiana przeznaczenia pomieszczenia podczas budowy )przewod wyprowadzony jest na dach i polaczony z dachowka wentylacyjna, nie ma problemu zadnego - przewod jest poprowadzony w gazobetonie od wewnetrznej strony budynku poprzez poddasze i na dach ( polowa niby ocieplona temp. wewnetrzna budynku a polowa juz nie ). nic sie nie skrapla i nic nie wyplywa ( nie ma kratki i wszystko widac golym okiem ) nawet po kapieli gdzie para i tak osadza sie nawet na scianach, plytkach, lustrach...i dalej sobie odparowuje przez kanal
jesli ktos pisze o mankamentach pcv to powinien to podpierac doswiadczeniem...a nie pisac z usmiechem ze ma murowana :D
w drewnianych konstrukcjach tez sie uzywa innych metod i jakos sie sprawdzaja :D

martadela
04-11-2009, 07:14
:)

A zatem bez stresu.

Przypomnę tylko że pisałam o zainstalowaniu wentylatora łazienkowego z czujnikiem wilgoci.

Dodam jeszcze tylko że w moim projekcie nie ma kanałów wentylacyjnych murowanych, za wyjątkiem kotłowni i kuchni.

Dziękuję Wszystkim za wypowiedzi,
trochę mi się rozjaśniło :)

M K
04-11-2009, 09:40
mam zastosowane pcv w lazience przewod wyprowadzony jest na dach i polaczony z dachowka wentylacyjna, nie ma problemu zadnego - przewod jest poprowadzony w gazobetonie od wewnetrznej strony budynku poprzez poddasze i na dach ( polowa niby ocieplona temp. wewnetrzna budynku a polowa juz nie ). nic sie nie skrapla i nic nie wyplywa

No to gratuluję udanej wentylacji :)
Ja wcale nie twierdziłem, że nie da się zrobić wentylacji z pcv w taki sposób ,żeby wyciągało a przy tym nie kapało z kratki.
Ważna tutaj jest długość takiego przewodu, czyli nie mniej niż 2m. Wyprowadzenie go oczywiście ponad dach. Ocieplenie rury, jeżeli przechodzi przez nieogrzewany strych. Czasami trzeba jeszcze zamontować pod odcinkiem nieocieplonej rury wentylacyjnej, zbiorniczek na skropliny.
I będzie działać :)

am00
04-11-2009, 10:40
Rozwiązanie z wyprowadzeniem na nieogrzewane poddasze było kiedyś dopuszczalne, pod warunkiem że to poddasze jest dobrze wentylowane. Mam takie rozwiązanie. Początkowo chciałem wyprowadzić rurą spiro do wywiewki w kalenicy, ale bałem się skropliń więc zostało tylko przejscie przez sufit, w którym zamontowałem dodatkowo wentylator kanałowy. Z tej łazienki akurat rzadko korzystam przy kąpieli, ale nic złego się nie dzieje. Jeśli ktoś włącza wentylator to przez pomyłkę (wyłącznik jest porzy oświetleniu).

mikimka
04-11-2009, 12:17
Wyprowadź nad dach, po co Ci wilgoć na poddaszu. A rurę można ocieplić przecież. I warto jednak dać ten wentylator.
M