PDA

Zobacz pełną wersję : kocioł gazowy do ogrzewania, jak ustawić?



mia123
02-11-2009, 18:42
Jak ustawić kocioł gazowy dwufukncyjny tak aby ogrzewał jak najbardziej ekonomicznie. Czy na kaloryferach mieć otwarte do pełna zawory? Czy nie? Jaką temperaturę grzejników ustawić?
Każda informacja będzie dla mnie cenna.

magicc
02-11-2009, 21:39
Pytanie pomocnicze: czy masz regulator pogodowy, czy masz dodatkowy regulator temperatury wewnętrzny, czy też nie masz żadnej dodatkowej automatyki?

Zakładam, iż posiadasz kocioł sprzęgnięty z regulatorem pokojowym (najbardziej popularne zestawienie).
Po pierwsze musisz ustawić temperaturę wody- ustawia się to w parametrach kotła- w zalezności jakie masz masz grzejniki, czy masz ogrzewanie podłogowe, zastosowane zawory mieszające czy tez nie- temperatura ta może wahać się w granicach 40- 75 st C.

następnie ustawiasz moc kotła- z reguły nie wykorzystujesz pełnej mocy do ogrzewania kaloryferów (pełną mocą grzeje się wodę CWU)- ta moc zalezy od wielkości kubatury ogrzewanej- na dom do 150 m2 wystarczy 15-17 kW.

Jak już to ustawisz, to na regulatorze pokojowym ustawiasz temperatury -dzienną i nocną- czasami nazywaną komfort i ekonomiczną- oraz czas reakcji i dokładność regulacji (histerezę).

Jak widać nawet w podstawowej konfiguracji parametrów jest sporo, i jest czym się bawić- u mnie żużycie gazu spadło o ok. 15% kiedy zacząłem się tym bawić.

w przypadku regulaora pogodowego ustawia się jeszcze tzw. krzywe grzania, ale to przekracza mozliwośći jednego postu.

W razie czego pisz na priv( ostatnio niezbyt często zaglądam na forum, postaram się pomóc.

pozdrawiam