PDA

Zobacz pełną wersję : Internet w domu czyli routery i swichery po kobiecemu



martadela
03-11-2009, 17:11
:)

proszę o wyrozumiałość nie moja to branża, nie moje zainteresowania, ale dom i kabelki w nim moje ;)

Więc było tak:
- mam jeden kabelek "doprowadzający" internet - na tym kabelku może hulać tylko jeden komp, takie obostrzenia ze strony dostawcy netu.
- mam więc również "router" - do niego "wchodzi" internetowy kabelek a z niego wychodzi sygnał WIFI i kabelek do PCta.

I było dobrze, i wszystko rozumiałam...

Zachciało mi się telefonu, jedyna opcja telefon Voipowy od dostawcy internetu...

Przyszedł Pan Instalator, przyniósł "bramkę" do telefonu.
Więc korzystając z wizyty fachowca mówię że chciałabym mieć w 3 gniazdkach internet a w jednym sygnał telefonu.
Pan na to ok potrzebny będzie "switcher" i tłumaczy mi że to taka złodziejka/rozdzielacz sygnału internetowego...

No ok.

Myślę sobie:
- na kabelku z internetem "switcher" z niego jeden kabelek do telefonu, i 3 do gniazdek od internetu...

Pan godzinkę podłubał, przychodzę patrzę a tu jakiś dziwny patent:
- kabelek z internetem do switchera, z niego kabelek do telefonu i kabelek do rutera, a z rutera do 3 gniazdek.....

To po co mi ten swicher skoro sygnał nadal rozdziela ruter???
W dodatku mam teraz dyndający na ścianie w garażu ruter z tabunem kabli...

Nie da się inaczej tego zestawić???

Wiem namieszałam, ale mogę spróbować opisać to jaśniej... o ile w ogóle się da ;)

martadela

nom
03-11-2009, 17:31
:)
Wiem namieszałam, ale mogę spróbować opisać to jaśniej... o ile w ogóle się da ;)
martadela

A co to za dostawca internetu, bo od tego wszystko zależy. :-)

Przypuszczam, że masz jakąś sieć osiedlową albo coś w tym stylu. Bramka VOIP ma swój IP a router ma drugie IP inne, które dzielisz na 3 komputery. Switch łączy urządzenia w obrębie jednej sieci LAN, a router pozwala do jednego adresu IP przypisać wiele komputerów. :-)

0degree
03-11-2009, 18:17
:)

proszę o wyrozumiałość nie moja to branża, nie moje zainteresowania, ale dom i kabelki w nim moje ;)

Więc korzystając z wizyty fachowca mówię że chciałabym mieć w 3 gniazdkach internet a w jednym sygnał telefonu.

No ok.


To po co mi ten swicher skoro sygnał nadal rozdziela ruter???
W dodatku mam teraz dyndający na ścianie w garażu ruter z tabunem kabli...

Nie da się inaczej tego zestawić???

Wiem namieszałam, ale mogę spróbować opisać to jaśniej... o ile w ogóle się da ;)

martadela

No właśnie po co ci internet w gniazdkach skoro masz wifi? Wystarczyłoby ewentualnie wyposażyć w karty radiowe komputery które ich nie mają. A kabel do telefonu wpiąć do routera.
Oczywiście zakładając, że masz wolne gniazdo LAN u w routerze by wpiąć tam bramkę.

andrzej100
03-11-2009, 18:18
A ja mam taki router co mozna tel podłączyć. Operator mi taki sprzedał i chyba to najłatwiejsze rozwiazanie. Router Thompsona, nr nie pamietam-pisze z pracy

Jarek.P
03-11-2009, 19:24
No właśnie po co ci internet w gniazdkach skoro masz wifi? Wystarczyłoby ewentualnie wyposażyć w karty radiowe komputery które ich nie mają. A kabel do telefonu wpiąć do routera.
Oczywiście zakładając, że masz wolne gniazdo LAN u w routerze by wpiąć tam bramkę.

Net po przewodzie to net po przewodzie, wifi jest dobre do laptopa.
A IP-fon może wymagać własnego, przydzielanego przez providera adresu IP, przy prostym domowym routerku podłączenie go za routerem może być kłopotliwe.

Tu wydaje mi się, że fachman zrobił to tak, jak powinno być zrobione, jedyny problem to uporządkowanie instalacji tak, żeby nic nie wisiało "na kablach" tylko było zrobione jak należy.

J.

Tomkii
03-11-2009, 22:30
Wiem namieszałam, ale mogę spróbować opisać to jaśniej... o ile w ogóle się da ;)
Po technicznemu masz tak:
kabelek od dostawcy - bramka VOIP (z niej idzie kabelek do telefonu) - router (z WiFi) i z niego 3 kabelki do gniazdek. Switch (a nie switcher) byłby potrzebny gdyby zabrakło wolnych gniazdek w routerze (zwykle są 4).
I niestety każda z tych puszek jest potrzebna. Można próbować zastosować inne urządzenie które łączy te wszystkie funkcje w jednym ale wiele to nie zmieni. Urządzenia włożyć do małej szafeczki albo powiesić na ścianie, kabelki poukładać i nie będzie tak źle.

sql
03-11-2009, 22:42
chwila, chwila...
a działa Ci w tej chwili VOIP?
jeśli przed routerem masz switch i dopiero z niech idzie podłączenie routera i bramki, to znaczy że od providera dostałaś dwa adresy - skoro mówiłaś, że wymóg jest, aby był jeden, więc za drugi musisz dodatkowo płacić...
możesz równie dobrze schować bramkę ZA router, wywalić switch, na routerze przemapować porty od bramki na bramkę (zwykle dość prosta operacja) i masz od providera jeden adres, a działa Ci necik i telefon,

PS-router jak sama nazwa wskazuje kieruje ruchem - nie "rozdziela sygnału" - NAT to zupełnie inna sprawa ;),

PS2-wifi dobre jest do przeglądania forum muratora - proponuję przegrać po wifi filmik w fullhd - szybciej się do wypożyczalni pojedzie i wróci ;P,

martadela
03-11-2009, 23:04
Dziękuję Wszystki za dotychczasowe wypowiedzi :)
Troszkę mi rozjaśniły.

No więc tak:
- internet w gniazdkach jest mi potrzebny i tyle ;)

- Mój ruter firmy Linksys ma wejście do internetu i 4 wyjścia, plus antenkę. Jak podłączyłam do niego bramkę telefonu,to sygnał był ale telefon nie wybierał numeru...
- Swich ZyXEL ES108/A ma z kolei 3 porty do telefonu i 5 portów do internetu, żaden nie jest podpisany jako IN lub OUT.
- Bramka Linksys PAP2T-EU ma wejście do internetu i 2 wyjścia telefonu. Jest tak ustawiona że działa tylko wyjście nr 1.

Skąd ta cała zadyma, otóż w garażu mam skrzyneczkę taką niedużą zamontowaną z myślą o tych wszystkich pudełeczkach. Skrzynka jednak jest metalowa i po zamknięciu skutecznie osłabi sygnał rutera...

W wyniku skomplikowanych testów :) polegających na przepinaniu tych ustrojstw w różne kombinacje wiem że:
- bramka do telefonu nie działa na sygnale z rutera, chyba musiał by być inny typ
- podpięcie kabla "dostarczającego" internet do swicha i podłączenie do pozostałych wolnych portów kabelków z gniazdek w domu, powoduje dostarczenie sygnału do tylko jednego z tych gniazdek, oraz brak możliwości połączenia komputera którego IP nie zostało zgłoszone dostawcy netu...
Jakie za tem zadanie spełnia swich???

Czemu bramka nie działa nawet po podłączeniu bezpośrednio pod kabel z internetem, tylko po podłączeniu pod swich?

Jutro wypróbuję ostatnie zestawienie czyli:
kabel z internetem, swich ze swicha kabel do bramki i do 1 gniazdka a pod to gniazdko podepnę ruter, z niego PCta a laptopy na WIFI....

Matko jedyna jaki zamęt
:lol:

martadela
03-11-2009, 23:13
chwila, chwila...
a działa Ci w tej chwili VOIP?
jeśli przed routerem masz switch i dopiero z niech idzie podłączenie routera i bramki, to znaczy że od providera dostałaś dwa adresy - skoro mówiłaś, że wymóg jest, aby był jeden, więc za drugi musisz dodatkowo płacić...
możesz równie dobrze schować bramkę ZA router, wywalić switch, na routerze przemapować porty od bramki na bramkę (zwykle dość prosta operacja) i masz od providera jeden adres, a działa Ci necik i telefon,

PS-router jak sama nazwa wskazuje kieruje ruchem - nie "rozdziela sygnału" - NAT to zupełnie inna sprawa ;),

PS2-wifi dobre jest do przeglądania forum muratora - proponuję przegrać po wifi filmik w fullhd - szybciej się do wypożyczalni pojedzie i wróci ;P,

Na teraźniejszym ustawieniu:
kabel, swich, ruter, bramka - działa telefon i napewno jedno gniazdo internetowe.

Próbowałam dać bramkę z rutera ale telefon nie wybiera nr.
Bramka jest na własnym, nie wiem czy adresie, ale coś tam jej ustawiali dostępowego :oops:
Oczywiście za telefon płacę abonament :) czyli chyba faktycznie bramka ma swój adres.

jutro powalczę dalej

Wszelkie wskazówki mile widziane...nawet jak będę musiała w googlu cały dzień siedziećby je zrozumieć ;)

PavvelB
04-11-2009, 06:59
Bramka VOIP i ruter muszą mieć różne adresy IP. Płacisz abonament za telefon, czyli na pewno dostałaś drugi IP. Ponieważ switch (a nie switcher :) ) nie ma możliwości przypisywania do podpiętych urządzeń adresów IP a tylko przekazuje dane otrzymane, podział jest u dostawcy. Ale to są szczegóły techniczne które niekoniecznie są Ci potrzebne.
Co jest istotne. Jeśli schowasz bramkę za ruterem dostawca nie będzie jej widział i telefon nie zadziała. Można spróbować zrobić na ruterze tunelowanie i wtedy ruter będzie "przezroczysty" dla sygnału VOIP i może zadziałać. Ustawienie bramki za ruterem nie sprawia problemu jeżeli telefon masz u zupełnie niezależnego dostawcy.
W Twojej konfiguracji jest jeszcze jedna sprawa. Sprawdziłem dane tego switcha ZyXEL. Ma ciekawą funkcję, a mianowicie trzy porty o wyższym priorytecie. Zapewne do jednego z nich masz podpiętą bramkę. Zaleta jest taka, że nawet jak kilka komputerów będzie jednocześnie korzystało z internetu, to ten switch zadba, żeby dla linii telefonicznej została odpowiednia część przepustowości pasma. Czyli nie grozi sytuacja, że nie będzie się dało rozmawiać bo komputery całkiem zatkają łącze.
Podsumowując, wydaje mi się że Twoja instalacja jest całkiem sensownie skonfigurowana.

OGC
04-11-2009, 07:28
Zakładając, że bramka posiada ustawione parametry sieci dostawcy powinno być chyba tak:
http://www.ifb.pl/dandys/inne/siec.jpg

Kabel od switcha do routera powinien wchodzić na gniazdo routera z oznaczeniem WAN. Kable do gniazd komputerowych mają wychodzić z gniazd routera oznaczonych jako LAN. Najlepiej by było gdyby router miał włączoną usługę DHCP. Dzięki temu komputery podłączane do sieci będą dostawały ustawienia sieci automatycznie.
Jeżeli w takiej konfiguracji zadziała jakiś komputer to zakładając poprawność okablowania, powinny działać wszystkie :)

A tak z ciekawości zapytam ...
Po co w tym grzebiesz? Przecież po wizycie instalatora wszystko raczej działało :P

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
04-11-2009, 07:43
w tym zestawieniu switch jest zbedny.... podpinasz kabel od neu bezposrednio do rutera...chyba ze ruter ma tylko jedno wyjscie lan, i do tego jest potrzebny switch

OGC
04-11-2009, 07:57
w tym zestawieniu switch jest zbedny.... podpinasz kabel od neu bezposrednio do rutera...chyba ze ruter ma tylko jedno wyjscie lan, i do tego jest potrzebny switch
martadela przecież opisuje:
"... Mój ruter firmy Linksys ma wejście do internetu i 4 wyjścia, plus antenkę ... "
Poza tym chce mieć internet na 3 komputerach "po kabelku", a raczej na pewno ma przydzielone tylko dwa adresy IP (int i voip) - czyli musi wykorzystać router jako router a nie jako switch (internet na WAN). Jeżeli dostawca internetu zamiast bawić się w ustawianie routera dla bramki woli dać osobny IP dla bramki, to switch raczej musi być zastosowany.

martadela
04-11-2009, 08:44
A tak z ciekawości zapytam ...
Po co w tym grzebiesz? Przecież po wizycie instalatora wszystko raczej działało :P

Bo ja ciekawa świata jestem, i lubie wiedzieć różne rzeczy :)
Po mojej wizycie też działa, ja nie jestem psuja tylko "odkrywca" ;)
Umiem wrócić do ustawień instalatora

A tak w ogóle to mam tak skonfigurowane jak na tym obrazku.

Skoro swich nie jest urządzeniem podobnym do rutera, czyli nie "zmyla" IP, to musiałabym przy sieci na samym swichu wszystkie komputery mieć zgłoszone do dostawcy... Całe to zamieszanie zatem przez Instalatora który wytłumaczył mi że to "złodziejka" do internetu, to mnie zmyliło, mógł mi od razu wytłumaczyć różnicę między ruterem i swichem i nie było by problemu...

Teraz problem z ruterem jest taki że nie mogę go wsadzić do metalowej skrzynki w garażu, bo osłabi sygnał WIFI a laptopy też muszą działać...

Testowałam już podłączenie bramki za ruterem, telefon nie działa... Bo dostawca nie widzi jego IP :D

A zatem pozostaje mi zostawić tak jak jest i tylko wymienić skrzynkę w garażu na plastikową.

Tomkii
04-11-2009, 08:52
A zatem pozostaje mi zostawić tak jak jest i tylko wymienić skrzynkę w garażu na plastikową.
Kupić pół metra kabelka z zarobionymi wtyczkami (jeśli antenka w routerze ma odkręcaną antenkę), zamocować antenkę na metalowej skrzynce a router może siedzieć w środku.

martadela
04-11-2009, 08:56
Kupić pół metra kabelka z zarobionymi wtyczkami (jeśli antenka w routerze ma odkręcaną antenkę), zamocować antenkę na metalowej skrzynce a router może siedzieć w środku.

Też tak kombinowałam, niestety antenka nie jest odkręcalna... No chyba że jeden raz :lol:

OGC
04-11-2009, 10:08
Czyli chciałaś mieć zamiast takiego czegoś:

http://www.ifb.pl/dandys/inne/net01.jpg

takie coś:

http://www.ifb.pl/dandys/inne/net02.JPG

Uważaj żeby sie tak nie skończyło:

http://www.ifb.pl/dandys/inne/net03.jpg

albo tak:

http://www.ifb.pl/dandys/inne/net04.jpg

:)

rusek007
04-11-2009, 10:14
Jeżeli chodzi o bramki Voip to owszem potrzebny jej jest adres IP ale niekoniecznie publiczny, może to być adres z puli prywatnej nadawany przez router z DHCP. Dobrym rozwiązamiem jest zastosowanie bramko-routera gdzie jedno urządzenie jest i bramką VoIP i routerem Np D-Link DVG-5121SP (1LAN, dwa konta SIP), Waltech IAD162 (1 SIP, 3LAN), czy kombajn D-Link DVA-G 3670B ( ADSL, Wi-Fi, 2 SIP, 4LAN)

rusek007
04-11-2009, 10:26
Dziękuję Wszystki za dotychczasowe wypowiedzi :)
Troszkę mi rozjaśniły.

No więc tak:
- internet w gniazdkach jest mi potrzebny i tyle ;)

- Mój ruter firmy Linksys ma wejście do internetu i 4 wyjścia, plus antenkę. Jak podłączyłam do niego bramkę telefonu,to sygnał był ale telefon nie wybierał numeru...
- ......l:
W ustawieniach bramki VoIP masz prawdopodobnie ustawienie statyczne sieci (WAN Statc IP), trzeba zmienić na DHCP i będzie działała.

PavvelB
04-11-2009, 11:52
Raczej nie zadziała, bo serwer dostawcy będzie szukał bramki pod tym IP który został jej przypisany. Serwer DHCP w ruterze przydzieli jej zupełni inny numer IP.

Martinezio
04-11-2009, 12:34
martadela: a którego Linksysa masz? Bo może da się odkręcić antenkę, lub jest wyposażony w wejście do antenki zewnętrznej... Poza tym Linksysy mają dość dobre sygnały i taka skrzynka niekoniecznie musi zablokować sygnał (trochę na pewno, ale może nadal będzie silny na tyle, żeby dotrzeć do komputerka) ;)

janekbo
04-11-2009, 14:29
Raczej nie zadziała, bo serwer dostawcy będzie szukał bramki pod tym IP który został jej przypisany. Serwer DHCP w ruterze przydzieli jej zupełni inny numer IP.

Bzdura - to nie serwer szuka klienta, tylko klient serwera.

Możesz dać bramkę na router, statyczny IP ustawić w bramce i ustawić go jako DMZ, będzie ok. Albo poszukaj na których portach masz obsługiwany ten VoIP i je przekieruj do statycznego IP bramki. Zablokowane porty za NATem to jest przyczyna niedzwonienia.
Podłączenie switcha w tej konfiguracji to pokaz umiejętności instalatora....
Na sklonowanym MAC bramki będziesz miała drugie IP od dostawcy, może się przydać do zwiększenia transferu jeśli masz jakieś ustawione ograniczenia.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
04-11-2009, 20:05
ehhh podstawowe ustwianie na ruterze sie kłaniaja....dostawca podaje ci 2 nr IP, 1 na bramkę 2- nie na komputer lecz na RUTER, ruter rozdziela net na poszczególne komputery na podstawie swojego IP -maskujac IP komputerów i dalej ustawiam juz net na swoim ruterze... bramka dostaje jedno IP , a drugie IP dzieli ruter na pozostałe 3 komputery, i jak pisałem switch jest zbędny.ale wymaga to trochę ustawien na swoim ruterze:)