PDA

Zobacz pełną wersję : ?le zbudowany dom



27-04-2002, 09:11
Gertruda


Zarejestrowany: Apr 25, 2002
Wiadomości: 1 Wysłano: 2002-04-26 00:03
--------------------------------------------------------------------------------
Szanowni Panstwo,

Bardzo byłabym wdzięczna za poradę dotyczącą budowy mojego domu. Chodzi o to, że murarz,który postawił nam dom w stanie surowym zamkniętym, jak się później okazało nie potrafił czytać planów. Efektem tego są bardzo duże błędy, typu krzywe ściany, okna w różnych dziwnych rozmiarach. Lecz chyba najgorszy jest dach, który praktycznie kwalifikuje się do zerwania.
Tak zbudowany dom został przyjęty przez inspektora.
Moje pytanie jest następujące: czy mogę ubiegać się o zwrot kosztów lub części kosztów naprawy domu u inspektora, bo przecież on ponosi główną odpowiedzialność za stan obecny naszego domu.
Beta

(wrzucam Ci temat na właściwe miejsce i odrobinę popilotuję
- widze, że Jesteś nowa i trzeba Ci pomóc, o ile sama nie stracisz zainteresowania tematem)
pozdrawiam





_________________
http://ectorn.profex.com.pl/graph/var/v46.gif

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: brzoza dnia 2002-04-27 10:13 ]</font>

Luna_tyk
27-04-2002, 19:38
Sprawa jest trudna - nie wszystko dopowiedziałaś w opisie.
Jest kilka wątków:
- wątek pierwszy - stan prawny. Czy z wykonawcą zawarłaś umowę określającą zakres robót do wykonania? Czy na budowie był kierownik budowy, który wpisem do dziennika budowy potwierdził przyjęcie tej funkcji? Czy w dzienniku budowy jest wpisany inspektor nadzoru, który tak dalece zawiódł wasze oczekiwania.
Te dwie osoby - kierownik budowy i inspektor nadzoru - pełnią tzw. samodzielne funkcje w budownictwie, i ich psim obowiązkiem jest dopilnować, aby obiekt został zbudowany zgodnie z wymogami technicznymi i normami. Nawet jeśli Ty zażądasz odstępstwa od przepisów - im najczęściej nie wolno się na to zgodzić.
Wątek drugi - sprawa odszkodowań - to już niech się wypowiedzą forumowicze - prawnicy. To są sprawy z dziedziny umów cywilnych,
Powodzenia

Agnicha1704
29-04-2002, 14:26
Odszkodowanie jak najbardziej jest możliwe w ramach gwarancji lub rękojmi za świadczoną usługę pod warunkiem jednak, że została wcześniej spisana umowa o ustanowienie kierownika budowy czy inspektora nadzoru. Nie będzie to jednak poste. Trzeba będzie zatrudnić biegłego do spraw budownictwa - najlepiej od razu takiego, który znajduje się na liście biegłych sądowych. Powinien on sporządzić opinię o odstępstwach, wystąpiś do winnego z wnioskiem o odszkodowanie (straty jakie wynikna z dostosowania domu do stanu właściwego może wykazać biegły w opinii) oczywiście na piśmie dołaczając opinię biegłego. Wyznaczyć termin na ustosunkowanie się i zaznaczyć, że po bezsutecznym upływie tego terminu sprawa będzie oddana do sądu - co też należy uczynić
pozdrawiam
Agnicha

Luna_tyk
29-04-2002, 15:19
Agnicha, nie chciałbym się z Tobą spotkać jako z adwersarzem...

Agnicha1704
30-04-2002, 08:35
:grin: ja nie jestem groźna wbrew pozorom miła ze mnie kobitka. Tylko .... lepiej mnie nie wyprowadzać z równowagi... :grin:

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Agnicha1704 dnia 2002-04-30 09:36 ]</font>

pitbull
30-04-2002, 09:41
Promyczku, nie wierze w Polskie sady. Bo nawet jesli sprawe wygra to potem musi sama znalez i pokazac komornikowi skad ma wziac rekompensate, a facet do tego czasu nie bedzie juz mial nic na siebie. Po prostu to jest chore.

Agnicha1704
30-04-2002, 09:55
Co prawda to prawda - ale to nie znaczy, że należy rezygnować, bo w ten sposób mozna doprowadzić do bezprawia w kraju :smile:

pitbull
30-04-2002, 09:59
Mnie interesuje efektywnosc windykacji a nie jej czasowa dlugosc :smile:.
Zauwaz ze sady sa tylko dla bogatych zwlaszcza odszkodowania na drodze cywilenej z powodu koniecznosci dysponowania kasa na proces, bieglych, adwokatow, itd.