PDA

Zobacz pełną wersję : Optymalizacja kosztów Prąd i Gaz



futrzaki
04-11-2009, 11:31
Witam,
Szukam jakiegoś urządzenia do pomiaru zużycia gazu i prądu w wolnostojącym domu.
Od razu zaznaczam że nie bawi mnie chodzenie w zimę codziennie do gazomierza lub licznika prądu (takie już posiadam w granicy działki). Muszą to być urządzenia wewnętrzne.

Z prądem nie mam dużego zgryzu bo rachunki są niewysokie. Łatwo obniżyć koszty i policzyć zużycie prądu. Chodzi raczej o wygodę odczytu w domu.

Jeśli chodzi o gaz to tu pomiar ma kluczowe znaczenie. Chciałbym albo zainstalować dodatkowy licznik przed piecem CO/CW. Albo jakieś bardziej zaawansowane urządzenie które będzie zbierać, przekazywać informacje do komputera. Może być nie na bieżąco tylko poprzez kartę, złącze RS itp. Ma mi to pomoc w regulacji ustawień pieca. Nie wiem jak teraz moje zmiany wpływają na bieżące zużycie. Temperatura na zewnątrz zaczyna się mocno zmieniać i nie wiem czy moje „wachlowanie” ustawieniami pieca ma jakieś znaczenie. Chciałbym sprawdzić wiarygodnie ile m3 gazu zużywa mój piec w jakich godzinach.

Na razie zainwestowałem w 2 elektroniczne termostaty i sprawdzę jak to działa. Na całkowite zużycie pewnie nie będzie miało to dużego wpływu ale ograniczy moją ręczną regulacje. W domu po prostu mam wieczorem za gorąco bo jak temperatura na zewnątrz spada to piec nadgania wg mnie za szybko generując niepotrzebny koszt.

Pozdrawiam
Michał