PDA

Zobacz pełną wersję : Umacnianie skarpy



NaXoS
20-01-2004, 07:50
Witam wszystkich
Śnieg właśnie pada a ja już myślę co będzie trzeba zrobić na wiosnę...
Zastanawiam się jak umocnić skarpy - mam ich ok 50 metrów - o wysokości do 1 m i bardzo strome. Chciałbym je w przyszłości obsadzić jakimiś płożącymi się iglakami żeby wymagały jak najmniej pielęgnacji (koszenie trawy odpada). Czym pokryć ziemię aby nie obsypywała się? Myślałem nad jakąś siatką lub geowłókniną - czy ktoś ma jakieś doświadczenia? Gleba jest gliniasta i obecnie skarpy nie są uformowane - są takie jak spychacz je pozostawił.


Pozdrawiam wszystkich
_NaXoS_

Karolina Batka
23-01-2004, 10:11
Ja umacniam płaskimi kamieniami. Ale też nie mam pomysłu na rośliny.

mag
23-01-2004, 11:32
Jest z tym troche roboty.
Najpierw na skarpie robisz stopnie, ilosc zalezy od stopnia pochylenia.
(Zdejmujesz nieco ziemi.)
Nastepnie ukladasz na calej skarpie plastikowa siatke (do skalniakow). Przykrywasz warstwa ziemi, ktora Ci zostala.
Teraz bedzie gorzej, bo nie wiem jak to dokladnie opisac :D
Na pionowych plaszczyznach (no nie pionowych, ale nie tych poziomych)ukladasz kamienie(plaskie). Musisz je tak jakby wbic w skarpe. Mozesz tez pomoc sobie zaprawa, np jeden kamien masz plaski i szeroki i jego wbijasz, a posostaly przykrywaja skarpe tylko po wierzchu i trzymaja sie z tym glownym kamieniem na zaprawe.
Na poziomych powierzchniach sadzisz rosliny.
A rosliny? To zalezy od tego czy murek jest na sloncu czy w cieniu. Od ilosci miejsca na korzenie itd.
Ladnie wygladaja na takich murkach dzwonki karpackie na przyklad, albo smagliczka, fiolki i takie malutkie mocno niebieskie kwiatki (jednoroczne) ale nei wiem jak sie nazywaja :D .

To wazne, zeby porzadnie zrobic murek, mi sie nie chcialo porzadnie zrobic skalniaka, bo za duzo pracy i teraz zaluje.

NaXoS
23-01-2004, 13:49
Prawde mówiąc myślałem o czymś innym - tzn nie skalniak (kamienie a miedzy nimi roślinki) tylko umocnienie całości bez robienia stopni i przykrycie tego roślinami tworzącymi zwarty, niski dywan - jakieś iglaki , nie rośliny jednoroczne. Tylko co zrobić żeby skarpa nie obsypywała się i roślinki dobrze sie na niej trzymały pomimo dużego nachylenia (prawie pionowo)
Skarpy są wystawione na południe, raczej nie ma cienia - jakie rośliny się do tego nadają?

Pozdrawiam,
_NaXoS_

mag
23-01-2004, 14:24
(...) Tylko co zrobić żeby skarpa nie obsypywała się i roślinki dobrze sie na niej trzymały pomimo dużego nachylenia (prawie pionowo)

Bez umacniania siatka, kamieniami i robienia stopni?
To zostaje tylko postawienie betonowej sciany

ziaba
23-01-2004, 14:37
do wysokosci metra nie powinno być wiekszych problemów z umocnieniem jedynie za pomocą siatki i kamieni. Pytanie mam innej natury: czy ma to być obustronnie oglądalne , czy tylko z jednej strony. bo to jest podstawa projektu i wykonania.Jak obustronnie, to łatwiej wykonać , a w późniejszym czasie utrzymać w stanie zadowalającym dla bodżców wzrokowych.

NaXoS
23-01-2004, 15:40
Myślę o czymś takim :) (no może skarpa jest trochę bardziej stroma):


. ---------------------------
. o// |
. o// 1 m
. o// |
._______________// |

o - moje roślinki
// - ziemia przykryta siatką/geowłókniną lub czymś jeszcze



A co macie na mysli przez dwustronnie / jednostronnie oglądane?? usytuowanie skarp jest takie:

____
_____DOM_____/
__/


czyli z ogrodu widzę całe czoło skarpy


Uff - mam nadzieje że widać o co mi chodzi :D

ziaba
23-01-2004, 21:08
No to teraz jasne.. :lol:

BarPe
08-06-2004, 07:40
Mam dokładnie ten sam dylemat! Tyle że skarpa jest tylko przed południem osłoneczniona (i to nie w całości - dzięki sąsiedzie!) i ja na nią specjalnie nie musze patrzeć. Myślałam o obsadzeniu jej wrzosami :roll: - działka jest blisko sosnowego lasu, gleba raczej piaszczsta.

KasiaF
08-06-2004, 09:09
Z wrzosami przy słabym nasłonecznieniu (slońce tylko do południa) raczej bym nie ryzykowała. Z tego co wiem wrzosy lubią kwaśne gleby i dużo słoneczka. Ja kilka razy próbowałam sadzić wrzosy - bezskutecznie. Ziemię mam całkiem przyzwoitą jak dla wrzosów, raczej kwaśna (rododendrony rosną i kwitną), ale słoneczka bardzo mało. I z wrzosów nic nie wyszło. Najpiękniejsze pola wrzosów jakie znam z natury mają piękną ekspozycję słoneczną. Chyba, że są jakieś specjalne cieniolubne gatunki wrzosów???

księgowa
08-06-2004, 10:14
Też mam skarpę - specjalnie zostawiłam ziemię z wykopu aby się trochę odgrodzić od ulicy (dom jest na końcu działki) - budowlańcy zastanawiali się po co mi ten wał przeciwczołgowy :lol: ale jeszcze zobaczą...
Ponieważ już mi się przejadły wszelkie skalniaczki całość robię tak:
Ma to kształt rogala - od strony ulicy normalna górka - zostanie obsadzona różnego rodzaju irgami płożącymi - tak aby całość skutecznie zadarnić (drugi pomysł to posadzenie pnączy typu clematis lub od strony północnej winobluszcz bez podpór - będzie się piął po skarpie)
Od strony domu skarpę wycięłam prawie pionowo i obłożyłam resztkami pustaków stropowych z takim przesunięciem że tworzą ławkę. Od tej strony posadzę wszelkie rośliny skalne - właśnie smagliczki, dąbrówkę itp. tak że te betonowe ścianki zarosną. Na środku rogala będzie zaś miejsce na ognisko.
Nie wiem jak to wyjdzie - na raze wszyscy znajomi orzekli że tworzę amfiteatr :lol:

NaXoS
14-06-2004, 08:57
Ja wpadłem na inny pomysł - a właściwie gdzieś zobaczyłem coś takiego:
umocnienie ziemi balami drewninymi położonymi poziomo (gr ok 15 cm). Właściwie to są pnie młodych drzewek (myślę ze np akacji). Moją metrową skarpę chce umocnić tak do wys ok 30-40 cm a dalej zostaje ziemia - przez to mam naturalny murek oporowy. Wygladało to naturalnie i dość efektownie.
Tylko będę musiał to drewno czymś zaimpregnowć.

Pozdrawiam,
.NaXoS.

NaXoS
14-06-2004, 08:58
Ja wpadłem na inny pomysł - a właściwie gdzieś zobaczyłem coś takiego:
umocnienie ziemi balami drewninymi położonymi poziomo (gr ok 15 cm). Właściwie to są pnie młodych drzewek (myślę ze np akacji). Moją metrową skarpę chce umocnić tak do wys ok 30-40 cm a dalej zostaje ziemia - przez to mam naturalny murek oporowy. Wygladało to naturalnie i dość efektownie.
Tylko będę musiał to drewno czymś zaimpregnowć.

Pozdrawiam,
.NaXoS.

Gierga
19-07-2004, 21:00
Również borykam sie z problemem skrapy, którą będe musiała doprowadzić do porządku przed zimą, aby zapobiec dalszemu osuwaniu.
Planuje zakupić siatkę , która to wszystko będzie trzymała w kupie, chociaż nie wiem czy mi sie uda jeżeli skarpa ma w najwyższym miejscu ok 2,5 m. Jak myślicie?