PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie wentylacji w kuchni odcinkiem poziomym 28 cm?



spamik
05-11-2009, 06:45
Witam,
W wyniku różnych potrzeb tak się u mnie złożyło, że kuchnia będzie w miejscu planowanej jadalni (otwarta na salon), a na miejsce kuchni powstanie gabinet. Tylko teraz się pojawia problem taki, że komin zostanie w gabinecie (będzie sąsiadował ze ścianą kuchni). Czy mogę wentylację kuchenną (czyli kratkę wywiewną) podłączyć do tego komina za pomocą odcinka poziomego o dł. ok 28cm? Poza tym, czy mogę okap kuchenny podłączyć do tego samego kanału co kratka czy muszę do drugiego kanału w tym kominie (wtedy długość odcinka poziomego, to ok 45 cm)?

Lenart
05-11-2009, 11:34
można
nie będzie miało przecież pod górkę
a jakby miało to przecież zawsze tak ma (w kominach) i jest dobrze :lol:

spamik
05-11-2009, 11:41
Na forum wyczytałem, że poziome kanały stawiają większe opory i ogólnie wentylacja gorzej działa. Nie mogłem natomiast nigdzie znaleźć informacji, o jakich odległościach jest mowa. Poza tym interesuje mnie to od strony prawnej, czy kominiarz może mieć podstawy do nieodebrania takiej instalacji. Pozostaje jeszcze pytanie, czy okap z silnikiem i kratka wentylacyjna w kuchni mogą być podpięte pod jeden kanał wentylacyjny?

Barbossa
05-11-2009, 11:47
poziome kanały stawiają pomijalny opór pod warunkiem, że nie wiją się jak WIG20 i zachowują poziom, no i oczywiście na rozsądnych długościach, gdzie te Twoje 28 centów to pikuś

spamik
05-11-2009, 11:50
poziome kanały stawiają pomijalny opór pod warunkiem, że nie wiją się jak WIG20 i zachowują poziom, no i oczywiście na rozsądnych długościach, gdzie te Twoje 28 centów to pikuś
OK - dzięki za info. Czyli wygląda na to, że fizyka na to zezwala, ale co z prawem (czyli kominarzem)?

Barbossa
05-11-2009, 11:57
też workit

spamik
05-11-2009, 12:00
też workit
thx
sorrki, że tak na raty wyciągam informację, ale czy można podłączyć tą kratkę i okap z silnikiem pod jeden kanał w kominie?

Barbossa
05-11-2009, 12:15
nie raz było na ten temat na forum
rozwiązanie wadliwe i stosowane, byleby pretensje mieć do siebie jak coś nie workit

dwo
05-11-2009, 21:01
Okap i kratka w jednym kominie jest zabroniona (napewno w blokach) .Okap z silnikiem elektrycznym podobno w kominie murowanym (bez wkladu kominowego)tez jest niedozwolony bo ponoc eter czy metan moze sie gromadzic(w razie niedroznosci komina) tak bylo u mojej mamy ,wiec zrobila wieksza kratke a okap wymienila na taki z filtrem weglowym .

dwo
05-11-2009, 21:01
Okap i kratka w jednym kominie jest zabroniona (napewno w blokach) .Okap z silnikiem elektrycznym podobno w kominie murowanym (bez wkladu kominowego)tez jest niedozwolony bo ponoc eter czy metan moze sie gromadzic(w razie niedroznosci komina) tak bylo u mojej mamy ,wiec zrobila wieksza kratke a okap wymienila na taki z filtrem weglowym .

spamik
06-11-2009, 06:12
No tak - blokach to jest zabronione, bo są wspólne zazwyczaj kanały. Ale tu mamy przypadek osobnego domku. Też to jest zabronione?

__Marek
06-11-2009, 07:45
Zapytaj kominiarza, ktory bedzie to pozniej odbieral. Zeby potem nie bylo jak z USkarbowym - jeden dopuszcza, drugi grozi. Ja mam w kuchni 2 kanaly.

out
06-11-2009, 08:58
prawidłowo powinny być wpięte w dwa różne kanały.

Dla okapu odległość pozioma o której piszesz nie ma znaczenia. Wentylator pokona opory. Kratkę wyciągową do grawitacji zrób jak najbliżej komina tu odległość powinna być jak najmniejsza.

Barbossa
06-11-2009, 10:13
No tak - blokach to jest zabronione, bo są wspólne zazwyczaj kanały. Ale tu mamy przypadek osobnego domku. Też to jest zabronione?
w jakich blokach?
nie ma już wspólnych kanałów, tak gdzieś od 20 lat

nie można załatwić tego jednym kanałem, a że tak robią, ba nawet sprzedają do tego odpowiednie materiały to już ich sumienie

nie można i tyle, potrzebne są dwa kanały - na okap i wentylacyjny, albo pochłaniacz i jeden kanał wentylacyjny

spamik
06-11-2009, 10:22
no to zakładając, że jednak okap, to ile tych kanałów muszę mieć w kuchni? Gdzieś mi się obiło, że aneksy muszą mieć dwa kanały? Poza tym nie wiem, czy kwalifikować kuchnie jako aneks czy jako kuchnie otwartą na salon (salon i kuchnia tworzą kszałt L, gdzie krótka nóżka jest kuchnią nie odgrodzoną od reszty - taka wnęka, ale wszystko się tam mieści - czyli kuchnia czy aneks)?

sSiwy12
06-11-2009, 10:31
Podstawowa zasada:

Jak w tym samym pomieszczeniu, jest wentylacja grawitacyjna to zabronione jest stosowanie wyciągów okapowych mechanicznych.

spamik
06-11-2009, 10:34
Gdzieś na forum było (ludzie się przerzucali paragrafami), że nie można łączyć wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną stałą (ciągła? - już nie pamiętam jak się to po prawniczemu nazywało). A okapy się do tego raczej nie zaliczają. Czy może coś kręcę?

sSiwy12
06-11-2009, 10:46
Moim zdaniem, okap mechaniczny, pracuje na zasadzie wentylacji mechanicznej wyciągowej. W czasie jego pracy pomieszczenie posiada dwa rodzaje wentylacji tj. grawitacyjną i mechaniczną wyciągową (wywiewną, podciśnieniową).

W sumie rozwiązanie takie, w zależności od mocy wentylatora może spowodować, zwłaszcza zimą przy braku nawiewu, „cofkę” z pozostałych kratek wentylacyjnych (wywiewnych wentylacji grawitacyjnej).

spamik
06-11-2009, 10:49
Tak, ale kluczowym słowem jest tutaj "CIĄGŁA" praca. Okap mechaniczny nie jest włączony cały czas - wiec w świetle prawa można go połączyć z wentylacją grawitacyjną.

Barbossa
06-11-2009, 10:55
w świetle prawa to może lepiej się opalaj niż interpretuj

sSiwy12
czyli nie mogą być 2 kanały
tak?

Barbossa
06-11-2009, 11:00
tak teoretyzując
uruchamianie okapu, zamyka grawitację i na odwrót, to by się chyba sprawdzało
pozostaje sprawa bilansu powiertza w całym mieszkaniu przy istniejącym innym kanale wentylacyjnym (bądź kanałach)
czyli np
kuchnia, łazienka, wc

spamik
06-11-2009, 11:03
tak teoretyzując
uruchamianie okapu, zamyka grawitację i na odwrót, to by się chyba sprawdzało
pozostaje sprawa bilansu powiertza w całym mieszkaniu przy istniejącym innym kanale wentylacyjnym (bądź kanałach)
czyli np
kuchnia, łazienka, wc

nawiewniki ciśnieniowe na oknach?

sSiwy12
06-11-2009, 11:04
Nigdzie nie występuje takie pojęcie „ciągła”.
Wentylacja ma być. W tym przypadku jest grawitacyjna i mechaniczna – z punktu wiedzenia przepisów.

Tyle, że w zasadzie nie o przepisy tu chodzi, tylko o działanie wentylacji jako całości.
Jak włączysz wyciąg o wydajności np. 300m3/h (a są i 600m3/h i wiecej), to skąd pociągnie on powietrze zimą, jak wszystkie „nawiewniki” pozamykane bo pizga po nogach?

Jak masz tego świadomość, to możesz takie rozwiązanie wybrać, bo okap nie „chodzi” bez przerwy, a związane z tym niedogodności są „do przeżycia”.

spamik
06-11-2009, 11:10
[quote="Barbossa"]w świetle prawa to może lepiej się opalaj niż interpretuj

[quote="sSiwy12"]
Nigdzie nie występuje takie pojęcie "ciągła"

Norma: PN-83/B-03430/Az3:2000
Zabrania stosowania łączenia wentylacji grawitacyjnej z ciągła wentylacją mechaniczną.
Punkt 2 i jego podpunkty dotyczą "Wentylacji w budynkach mieszkalnych" i w punkcie 2.1.3. zaleca się projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększenie strumienia objętości powietrza usuwanego z kuchni w czasie jej użytkowania, do co najmniej 120m3/h

sSiwy12
06-11-2009, 11:21
sSiwy12
czyli nie mogą być 2 kanały
tak?

Ależ mogą. Ale okap też grawitacyjny. W zupełności wystarcza na domowe potrzeby – moim zdaniem, oczywiście.


tak teoretyzując
uruchamianie okapu, zamyka grawitację i na odwrót, to by się chyba sprawdzało


Np. jak tu:


Oczywiście mamy rozwiązany ten problem, kratka z przesłonami zamykanymi szczelnie i jak gotuję to kradkę zamykam, przez resztę czasu kratka otwarta i któreś z okien rozszczelnione, bo mieszkanie jest dość nowe z 2000 r. , wszystko szczelne tylko grzybki chodować jak ktoś nie wietrzy i wentyluje.

sSiwy12
06-11-2009, 11:46
Norma: PN-83/B-03430/Az3:2000
Zabrania stosowania łączenia wentylacji grawitacyjnej z ciągła wentylacją mechaniczną.
Punkt 2 i jego podpunkty dotyczą "Wentylacji w budynkach mieszkalnych" i w punkcie 2.1.3. zaleca się projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększenie strumienia objętości powietrza usuwanego z kuchni w czasie jej użytkowania, do co najmniej 120m3/h

Nie chcę wchodzić zbyt zawile w temat, ale norma obowiązuje tylko w zakresie takim jakim została przywołana i tylko w tym w jakim nie reguluje akt ją przywołujący. Nas obowiązuje zapis Rozporządzenia, bo to ono przywołuje tą normę, w postaci:


§ 148.
2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można
stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi
niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

Pomijając już, że nie zacytowałeś całości zapisu, bo to zmienia trochę sens:

W ramach jednego mieszkania nie dopuszcza się stosowania równolegle wentylacji wywiewnej mechanicznej o działaniu ciągłym i wentylacji grawitacyjnej oraz jednoczesnego stosowania przewodów zbiorczych i indywidualnych wentylacji grawitacyjnej.


Widzisz różnicę? Ten zapis dotyczy mieszkań w budynkach wielomieszkaniowych.

Rozporządzenie mówi o pomieszczeniu, a kuchnia jest pomieszczeniem a nie mieszkaniem.

Natomiast okresowe zwiększanie „wentylacji” kuchni można osiągnąć różnymi sposobami, np. w przypadku wentylacji grawitacyjnej można tak zaprojektować nawietrznik w kuchni, aby ten zapis uwzględniał, można dodatkowo zastosować drugi kanał wentylacji grawitacyjnej i podpiąć pod niego okap” grawitacyjny”.

W żadnym przypadku nie należy interpretować tego zapisu jako zezwalającego na „mieszanie” wentylacji.

Aby była jasność. Przedstawiam stanowisko bardzo upierdliwego kominiarza. :o Ale z reguły jest tak, że jest to przyczynek do „bakszyszu”. :roll:

Natomiast należy zawsze liczyć się z możliwością „cofki” przy takim rozwiązaniu. :evil:

spamik
06-11-2009, 12:05
ech, zawiłe te wywody, ale pewnie masz rację. Widać, że do budowy nie tylko potrzeba dobrego kier, ale jeszcze prawnik by się przydał:)

A rozwiązanie z okapem grawitacyjnym podpiętym pod ten sam kanał co wentylacja może być?
Poza tym co czy moja kuchnia kwalifikuje się jako kuchnia z oknem (jak pisałem wyżej: salon i kuchnia tworzą kszałt L, gdzie krótka nóżka jest kuchnią nie odgrodzoną od reszty). W tej wnęce nie ma okna, ale na przeciwko jest okno balkonowe w salonie. W kuchni będzie kuchenka gazowa. Pytam, bo znowu znalazłem przepis, że kuchnia z kuchenką gazową bez okna musi mieć wentylację mechaniczną (http://www.muratorplus.pl/technika/wentylacja-i-klimatyzacja/normowe-ilosci-powietrza_57913.html

sSiwy12
06-11-2009, 12:24
Są takie specjalne kratki, które umożliwiają podpięcie okapu z równoczesnym „działaniem” kratki wentylacyjnej.

Nie rozpatruj tego jako salon i „ślepą” kuchnię, tylko jak jedno pomieszczenie.

Jeśli planujesz w tym „pomieszczeniu” kominek, to rozwiązanie z okapem mechanicznym raczej nie wchodzi w grę.

spamik
06-11-2009, 12:30
Dzięki za info. A czemu nie można znowu okapu mechanicznego? U mnie kominek ma osobny komin (kanał spalinowy + kanał wentylacyjny) i do tego doprowadzenie powietrza z zewnątrz osobną rurą w podłodze.

sSiwy12
06-11-2009, 12:42
A czemu nie można znowu okapu mechanicznego? U mnie kominek ma osobny komin (kanał spalinowy + kanał wentylacyjny) i do tego doprowadzenie powietrza z zewnątrz osobną rurą w podłodze.

Bo z Rozporządzenia sprawie WT:

§ 150. 9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.


Tu nie jest już tak łatwo „przeskoczyć” kominiarza.

spamik
06-11-2009, 12:52
OK - czyli podsumowując, to mi zostaje rozwiązanie takie:
- okap grawitacyjny podpięty w ten sam kanał co wentylacja z wykorzystaniem poziomego odcinka o dł. ok 30cm

Wito2008
06-11-2009, 17:26
Podsumowując to nic nie rozumiem.

czy to znaczy że w salonie z otwartą kuchnią nie mogę zainstalować kominka jeżeli mam okap z wyciągiem?

a co z DGP z turbiną która wysysa olbrzymią ilość powietrza i gdy działa to powietrze zasysane jest wszystkimi kratkami wentylacji grawitacyjnej?

bombel79
06-11-2009, 17:57
troche tez nie lape... czyli co, w kazdej kuchni (bo chyba kazda ma okap, a przynajmniej zdecydowana wiekszosc) wg Was (tzn. rozporzadzenia) musi byc wentylacja mechaniczna??? :o

Barbossa
06-11-2009, 17:58
Podsumowując to nic nie rozumiem.

czy to znaczy że w salonie z otwartą kuchnią nie mogę zainstalować kominka jeżeli mam okap z wyciągiem?
zainstaluj pierw kominek, to nie będziesz mógł mieć okapu z wyciągiem,
są w końcu jakieś priorytety


a co z DGP z turbiną która wysysa olbrzymią ilość powietrza i gdy działa to powietrze zasysane jest wszystkimi kratkami wentylacji grawitacyjnej?
jeżeli nie jest to turbina z SS Sołdek, to może się zbilansuje :roll:

homerus
12-08-2021, 11:21
poziome kanały stawiają pomijalny opór pod warunkiem, że nie wiją się jak WIG20 i zachowują poziom, no i oczywiście na rozsądnych długościach, gdzie te Twoje 28 centów to pikuś

Cześć, odkopuje stary temat, ale nigdzie nie znalazłem nic więcej... Chodzi mi o tego pikusia, czyli 28cm...
W moim przypadku jest tak, ze okap pracuje jako pochłaniacz, ale tak pomyslalem, ze mógłbym poprowadzić prawie poziomą rurę i przebić się przez ścianę budynku, żeby odprowadzić zużyte powietrze na zewnątrz... pytanie, czy to ma sens, bo tym poziomym odcinkiem byłoby ok 4 metry.... I to juz chyba nie taki pikuś.
I druga sprawa, czy ja bym tym kanałem nie zaczął zimą wprowadzać 'mrozu' do kuchni....

Pozdrawiam!