PDA

Zobacz pełną wersję : Sciana sąsiada na granicy ogrodu



jk
27-04-2002, 20:07
Z moim ogródkiem od strony południowej graniczy niewykończona ściana sąsiada. Dosłownie na granicy jest ściana z szarego betonu komórkowego. Wygląda okropnie.
Jest tak dlatego , że nasz dom miał być skrajnym szeregowcem, ale ponieważ nasza skrajna działka jest 2 razy większa niż reszta działek z szeregu , architekt miejski zgodził się na wolno stojący dom.
My już mieszkamy , a sąsiad buduje się bardzo wolno. Chciałabym posadzić jakieś rośliny zasłaniające tą ścianę, ale takie , których nie było by żal jak sąsiad zacznie wykańczać dom i naśmieci. Albo może są jakieś wytrzymałe rośliny, szybko rosną i lubią cień ? bo tam jest od 11 godziny cień.
Kompletnie nie wiem jak z tego wybrnąć i co posadzić , oraz w jakiej odległości od tej ściany...

Alanta
29-04-2002, 09:06
Przepięknie wygląda ściana z pnącym bluszczem, jest zimozielony, lubi cień, ale na to ściana musiałaby być już otynkowana i sąsiad musiałby wyrazić zgodę...

Agnicha1704
29-04-2002, 13:59
A ja polecam ostrokrzew lub żywotnik. Są odmiany tych krzewów, które lubują się w cieniu i przycinaniu a jednocześnie są zimnozielone. Jeśli zdecydujesz się na któryś z nich to sprawdzę w moim programie "wspaniały ogród", jak dokładnie nazywają się te odmiany.
pozdrawiam
Agnicha

Rafter
05-05-2002, 21:38
A ja dałem sąsiadowi otynkować taki budyneczek i spokojnie sobie wstawiłem 3 młode dzikie sosny z pola. Po 4 latach nie widać budynku.
A ja mam las. Drzewka już dają szyszki. Niedługo będę mógł chodzić na grzyby. :grin:

mch
07-05-2002, 17:54
Jeżeli mówimy już o sosnach, to uważam, że dobrze mieć w pobliżu dzikie pole z samosiejkami. Dzięki temu mogłem sobie na działce nasadzić mały zagajnik. :smile:

jk
07-05-2002, 20:52
Agnicha, jaki żywotnik lubi cień ?
Posadziłam ostrokrzew blisko ściany , ale na razie jest mały i jeden. Nie wiem jak szybko rośnie, i jak gęsto je sadzić.
Ten ostrokrzew wybrałam dlatego ,że czytałam ,że lubi cień i gliniastą glebę. Ja mam gliniastą i ciężką.
Będę dzwięczna za nazwy tych żywotników. One chyba rosną szybciej.

Agnicha1704
08-05-2002, 14:28
Jk - ja właśnie miałam na myśli ostrokrzew co lubi cień - co do żywotników to wiem, że są takie, które lubią mało słońca. Co do nazw to chętnie pomogę, ale dopiero gdzieś za tydzień - muszę się uporać z terminowymi sprawami, a reguła jest taka, że jak włączam program "wspaniały ogród" to nie mogę się oderwać i tracę cały dzień, a terminy uciekają. Pomogę za tydzień. Wtedy podam nazwy polskie i łacińskie oraz warunki glebowe i wzrost. Proszę tylko o przypomnienie
pozdrawiam
Agnicha

jk
12-05-2002, 09:11
Ten ostrokrzew jest do d., przepraszam za wyrażenie. Bardzo wolno rośnie. Chyba lepsze będzie coś z liśćmi (liściami ?!),
żeby tą okropną ścianę zasłonić.
Nawet teraz widzę ją z okna jak piszę. Ochyda. Szary suporeks.
Jak pomyślę ,że będę na to patrzeć 10 lat ....(sąsiad zdaje się nie ma kasy).
A może jakieś małe drzewka? Takie co rosną do 4 m . Jabłonie ozdobne, albo wiśnie?
Tam teraz jest trochę więcej słońca,jak jest dłuższy dzień (do ok 11.30, i potem od 17)
Sosny w moim przypadku odpadają. Są za duże i zbyt ekspanywne.
Karłowe za wolno rosną.

KSERO
01-09-2007, 22:58
Polecam dzikie wino - winobluszcz. Rośnie szybko latem jest zielony, jesienią czerwony i szybko zasłoni mur. Tylko czy sąsiad się zgodzi :-?

renjul
03-09-2007, 09:50
Ja posadziłabym jakieś pnącze, a w pewnej odległości od ściany szpaler nieduzych drzewek np. Do czasu kiedy sąsiad będzie wykańczał ścianę drzewka podrosną. Niektóre pnącza rosną bardzo szybko, wiec tymczasowo to one przysłaniałyby scianę. Zawsze można zrobić jakąś prowizoryczną kratownicę żeby nie pięły się bezpośrednio po ścianie sąsiada.
Może tu:
http://www.pnacza.pl/wms/wmsg.php/691.html
znajdziesz odpowiednie pnącze.