PDA

Zobacz pełną wersję : dachówki kominki? co to?



misiakulka
06-11-2009, 18:06
przyszedł dekarz i pyta gdzie dać dachówki kominki, mówi że to do wentylacji. ale nadal nie rozumiem. to mam wentylację pod te kominki podłączyć? proszę podpowiedzcie, tylko maksymalnie prostym językiem :roll: , bo nawet w składzie budowlanym nie wszystko rozumiem :lol:

dwo
06-11-2009, 18:33
Najprawdopodobniej chodzi o wety dachowe,powinny byc zaznaczone w twoim projekcie dachu.Nie podlaczasz do tych wetow zadnej wetylacji one maja na celu wetylowac Twoja wiezbe dachowa.

barto307cc
06-11-2009, 18:54
Wydaje mi się że misiakulce chodzi nie o dachówki wentylacyjne tylko o kominki wentylacyjne,takie dziubki jakby,ooo coś takiego:
http://www.ceramikdach.pl/zdjecia/1.jpg
Stosuje się je głównie do wentylacji przewodów kanalizacyjnych.

Croolick
06-11-2009, 19:12
Jeżeli chodzi ci o kominki wentylacyjne to nic innego jak zwykła dachówka połaciowa z wmontowanym w nią kawałkiem rury z daszkiem. Do takiego kominka podłączasz pion kanalizacyjny celem wentylacji tegoż.

Dachówki wentylacyjne to montowane są pod kalenicą a ich zadaniem jest wentylowac połać dachu. Wykonawca powinien wiedziec ile sztuk potrzebuje twój dach.
Pozdrawiam.

misiakulka
06-11-2009, 22:32
:D o dokładnie o takie dziubki, kominki chodzi. to rozumiem że nad wc, łazienką i pralnią dać? :roll: bo mam takie kominki trzy.

Andrzej Wilhelmi
06-11-2009, 23:39
Kominek wentylacyjny nie nadaje się do wentylacji pomieszczeń! Tak jak już wcześniej było tu wspomniane stosuje się go do zakończenia wylotu rury kanalizacyjnej (odpowietrzenie pionu kanalizacyjnego). Montaż takiego kominka powinien być wykonany w uzgodnieniu z hydraulikiem. Pozdrawiam.

niktspecjalny
07-11-2009, 07:25
Był wątek w którym opisałem pomysł ,który zrodził się gdy kupowałem blacho-dachówkę i dostałem w rozliczeniu 10 szt kominków do wentylowania poddasza.Poddasza t/z tej części .która jest nie wykorzystana.Od sufitu do kalenicy.Do tej właśnie przestrzeni podpięte mam owe kominki.Składają się :
kominek,rura pcv,na jej końcu wentylator o małej mocy(taki jak np w szafach sterowniczych do wyciągu gorącego powietrza),dwa termostaty.Działa to w lecie gdy mamy uczucie gorąca w sypialniach na poddaszu.Gdy temp. przekroczy zadaną wartość wentylatory włączają się i wpompowują gorące powietrze tymi kominkami.

Marcinn73
07-11-2009, 14:50
Kominek wentylacyjny nie nadaje się do wentylacji pomieszczeń! Tak jak już wcześniej było tu wspomniane stosuje się go do zakończenia wylotu rury kanalizacyjnej (odpowietrzenie pionu kanalizacyjnego). Montaż takiego kominka powinien być wykonany w uzgodnieniu z hydraulikiem. Pozdrawiam.

A dlaczego kominek wentylacyjny nie nadaje się do wentylacji pomieszczeń? - nawet jeśli jest połączony z pustakami wentylacyjnymi, które są wykonane zamiast typowych kominów? To w jaki sposób w takim razie można wentylować pomieszczenia? Koniecznie budować pełne kominy?

misiakulka
07-11-2009, 16:58
no to w poniedziałek uzgodnie rozmieszczenie tych kominków z hydraulikiem. dzięki za odzew!!! :D

vincent_vega
07-11-2009, 17:06
A dlaczego kominek wentylacyjny nie nadaje się do wentylacji pomieszczeń? - nawet jeśli jest połączony z pustakami wentylacyjnymi, które są wykonane zamiast typowych kominów? To w jaki sposób w takim razie można wentylować pomieszczenia? Koniecznie budować pełne kominy?

Przyłączam się do pytania.

Kris2222
07-11-2009, 20:31
właśnie , też chce wiedzieć dlaczego niemożna zwentylowac łazienki, chodzi mi o podłączenie wentylatora wyciągowego do rury z tego kominka, dlaczego tak nie może być ?

martek1981
07-11-2009, 20:43
Jeżeli chodzi ci o kominki wentylacyjne to nic innego jak zwykła dachówka połaciowa z wmontowanym w nią kawałkiem rury z daszkiem.

Dokładnie! Tyle, że ok 100 razy droższa :D

tacim
07-11-2009, 20:47
hm ja mam takich 6 w projekcie do wentylacji :)

Andrzej Wilhelmi
08-11-2009, 22:28
Te kominki nie nadają się do wentylacji pomieszczeń ogrzewanych gdyż nie są ocieplone co powoduje wykaplanie pary wodnej na ściankach i spływ kondensatu do kratki wentylacyjnej. Ocieplane kominki ma w ofercie firma ISOLA. Inną sprawą jest krótkość kanału uniemożliwiająca wentylację grawitacyjną. Pozdrawiam.

q-bis
09-11-2009, 11:48
Te kominki nie nadają się do wentylacji pomieszczeń ogrzewanych gdyż nie są ocieplone co powoduje wykaplanie pary wodnej na ściankach i spływ kondensatu do kratki wentylacyjnej. Ocieplane kominki ma w ofercie firma ISOLA. Inną sprawą jest krótkość kanału uniemożliwiająca wentylację grawitacyjną. Pozdrawiam.

Nie zgodziłbym się z tym spływem kondensatu, bo wystarczy zrobić rurą giętką rodzaj syfonu...tam się będą gromadzić skropliny, które następnie odparują.
Natomiast co do krótkości kanału to niestety prawda...
Mam taki jeden z garderoby ok. 2m długości-latem było ok. teraz dmucha nim podczas silnych wiatrów a jest niestety od strony zachodniej...
No i ta cena 100, 200 krotność zwykłej dachówki...

andrzej100
09-11-2009, 14:46
Zgadzam się, że teoretycznie nie nadają sie do wentylacji pomieszczeń, ale mam takowe 3 sztuki i od 4 lat w uzyciu. Nigdy żadnych skroplin nie zauważyłem i wydaje mi sie,że dobrze spełniają swoja rolę, A poza tym ocieplić watą o ile skropliny pojawią się. Mi Roben zaproponował je jako wentylacyjne :o i dopiero z forum dowiedzialem sie o ich innym przeznaczeniu (chyba już na stronie Robena jest zaznaczone ich właściwe zastosowanie).

Wirecki
09-11-2009, 22:39
Dla ścisłości - kanalizacja nie wymaga wentylacji, to nie skarpetki. Chodzi o napowietrzenie...

freetask
10-11-2009, 09:26
Kominek wentylacyjny nie nadaje się do wentylacji pomieszczeń!
no ładnie, jak w związku z tym wykonać wentylację w górnej łazience w mojej sytuacji, która wygląda tak:
jest w wentylacji kanał z kuchni, kanał z dolnej łazienki, łazienka górna ma póki co wyprowadzenie na poddasze - stryszek (na razie nie generujemy na górze wilgoci więc problemu nie ma). Robiliśmy osobno górę, kominiarz w trakcie odbioru powiedział, żeby nie wpinać górnej łazienki do kanału z dolnej łazienki - więc nie wpinaliśmy tylko wyprowadziliśmy właśnie na ten strych, aby docelowo wykorzystać kominek wentylacyjny (sic!):
http://www.monier.pl/katalog-produktow/akcesoria-dachowe/wyprowadzenia.html
no a teraz mi piszecie, że to nie do tego :-/
- kanału wentylacyjnego teraz ni dobuduję
- podpiąć tą łazienkę do kanału z dolnej łazienki - z tym że teraz mogę to już zrobić tylko na strychu więc i tak może się skraplać na tym nieocieplonym kawałku...
- wykorzystać jednak ten kominek wentylacyjny, który do wentylacji się nie nadaje, zrobić tylko jakieś kolanko na skropliny, ew. zamontować wentylator
(to już nie po to żeby wodę wywiało tylko, żeby ten problem z krótkim kanałem wentylacyjnym zmniejszyć)?

loco
10-11-2009, 20:44
Dla ścisłości - kanalizacja nie wymaga wentylacji, to nie skarpetki. Chodzi o napowietrzenie...
no nareszcie ktoś wie o co chodzi z tym pionem kanalizacyjnym a wzasadzie z jego końcówką

vincent_vega
10-11-2009, 21:00
Dla ścisłości - kanalizacja nie wymaga wentylacji, to nie skarpetki. Chodzi o napowietrzenie...

Raczej o odpowietrzanie.

Kris2222
10-11-2009, 21:23
:lol: byłem ciekawy czy Wilhelmi napisze co napisał
i gościu ma racje , właśnie doświadczam tego zjawiska w łazience ,kurna kapie mi z sufitu kapka na godzinę ale kapie i mnie szlag bierze ,
jak myslisz Wilhelmi ocieplenie pomoże , czy może lepiej zrobić ten syfon, ale czy aby ten syfon nie przebierze i tak będzie sie wlewać do łazienki
kurna dobrze że mam jedno takie badziewie

cienki66
10-11-2009, 21:28
Witajcie, ja również skorzystam z linku
http://www.monier.pl/katalog-produktow/akcesoria-dachowe/wyprowadzenia.html
Ale mam troszkę inne pytanie - będę robił odpowietrzenie instalacji sanitarnej i w składzie twierdzą, że do tego nadaje się tylko odpowietrznik instalacji sanitarnej Duro Vent, ja natomiast chciałbym zastosować do odpowietrzenia instalacji sanitarnej kominek wentylacyjny Duro Vent - ale gość twierdzi, że się nie nadaje do instalacji sanitarnej tylko do wentylacji. Zależy mi na kominku ponieważ buduję domek w Bieszczadach i jak spadnie więcej śniegu to zasypie ten mały odpowietrznik, a kominek jest trochę wyższy.
Jak myślicie można? Mi wydaje się, że jak najbardziej.

Pozdrawiam

loco
10-11-2009, 21:43
Dla ścisłości - kanalizacja nie wymaga wentylacji, to nie skarpetki. Chodzi o napowietrzenie...

Raczej o odpowietrzanie.
wirecki sie nie pomylił chodzi o napowietrzenie (dostarczenie powietrza w momęcie np spuszczania wody kiedy w rurze twoży sie podciśnienie)

vincent_vega
10-11-2009, 22:10
wirecki sie nie pomylił chodzi o napowietrzenie (dostarczenie powietrza w momęcie np spuszczania wody kiedy w rurze twoży sie podciśnienie)

W skrócie o napowietrzaniu i odpowietrzaniu http://www.twojinstalator.pl/system_wentylacji_instalacji_kanalizacyjnej.html
A w przypadku tego o czym mówimy, czyli kominków chodzi o odpowietrzanie.

Wirecki
10-11-2009, 22:26
wirecki sie nie pomylił chodzi o napowietrzenie (dostarczenie powietrza w momęcie np spuszczania wody kiedy w rurze twoży sie podciśnienie)W skrócie o napowietrzaniu i odpowietrzaniu http://www.twojinstalator.pl/system_wentylacji_instalacji_kanalizacyjnej.html
A w przypadku tego o czym mówimy, czyli kominków chodzi o odpowietrzanie. Ja tam sie nie bardzo znam, ale w moich kominkach chodzi o napowietrzenie.
Odpowietrzam kaloryfer w łazience w bloku jak zaczynają grzać, a on nie chce. Odkręcam, czekam aż powietrze wyjdzie, zakręcam, a jak nie zdążę to myję jeszcze ścianę i podłogę.

Mam też, z racji braku innych opcji, dwa kominki równolegle połączone jako wywiew z reku, ale to inna bajka. Pozdr.

freetask
10-11-2009, 22:48
:lol: byłem ciekawy czy Wilhelmi napisze co napisał
i gościu ma racje , właśnie doświadczam tego zjawiska w łazience ,kurna kapie mi z sufitu kapka na godzinę ale kapie i mnie szlag bierze ,
jak myslisz Wilhelmi ocieplenie pomoże , czy może lepiej zrobić ten syfon, ale czy aby ten syfon nie przebierze i tak będzie sie wlewać do łazienki

no właśnie - pomyślałem nawet zrobić syfon z syfonu i nadmiar do kanalizy odprowadzać, tylko pewnie wyschnie i wtedy będzie nieźle zapachy podciągać :-(
może taką cieniutką rurką 4 - 5 mm? wtedy woda odsączy się, a zapachu może nie pociągnie taką rureczką? no jak to zrobić, podpowiedzcie....

vincent_vega
11-11-2009, 09:01
Odpowietrzam kaloryfer w łazience w bloku jak zaczynają grzać, a on nie chce. Odkręcam, czekam aż powietrze wyjdzie, zakręcam, a jak nie zdążę to myję jeszcze ścianę i podłogę.

Mam też, z racji braku innych opcji, dwa kominki równolegle połączone jako wywiew z reku, ale to inna bajka. Pozdr.

Co by nie było, chodzi o jedno, żeby nie śmierdziało :wink:

Andrzej Wilhelmi
11-11-2009, 12:06
Z całą pewnością chodzi o dwie sprawy:
- pierwsza to możliwość dostarczenia powietrza w chwili opróżniania sedesu gdyż w przeciwnym razie mogłoby dojść do odessania zasyfonowania np. z sąsiadującej z sedesem umywalki,
- druga to możliwość odprowadzenia ewentualnego nadciśnienia.
Proszę zwrócić uwagę, że wszystkie elementy (umywalki, wanny, sedesy, brodziki itp.) mają zasyfonowanie chroniące prze fetorem. A skąd ten fetor skoro rury są czyste? Czy ktoś doświadczył jaki fetor wydobywa się z kominka odpowietrzającego kanalizację? Z tego powodu montujemy te kominki z dala od lukarenek, okien połaciowych i jak najbliżej kalenicy (aby były skutecznie owiewane).
Wracając do wentylacji pomieszczeń na poddaszu (lub innych) nigdy nie należy łączyć kanałów wentylacyjnych. Kanały należy wykonać z rur "spiro" najlepiej ocieplanych lub samodzielnie ocieplić w miejscach przejścia przez strefy zimne np. nieogrzewane poddasze. Najskuteczniejszą metodą byłoby wyprowadzenia tych rur nad dach i obudowanie ich w formie komina (taka skrzynka z desek lub OSB zamontowana na łatach). W tej skrzynce rury należy otulić wełną. Skrzynkę można obłożyć cienkim styropianem i otynkować, okleić płytkami imitującymi klinkier lub płytkami włóknocementowymi. Pozdrawiam.

Kris2222
11-11-2009, 12:11
jak myslisz Wilhelmi ,czy podłączenie tego wywietrznika do komina da jakiś efekt?
chodzi o to że mam możliwość wypięcia tego kominka na strychu i podłączenia sie jakąś rurą ?około 5mb do komina na strychu , tylko czy aby to ciepłe powietrze i tak sie nie będzie skraplać w tej rurze ,bo poleci ona po strychu , na którym piździ prawie tek samo jak na zewnątrz, wiec różnica temperatur i mamy skraplanie , czy może potrzeba jakies ocieplonej rury?jakiej ?
bo najprościej było by to harmonijką podłączyć

Andrzej Wilhelmi
11-11-2009, 13:04
Da efekt pod warunkiem, że nie nastąpi zasyfonowanie. Rura na całej długości musi się unosić (na żadnym odcinku nie może być pozioma). Koniecznie musi być ocieplona. Są do nabycia gotowe ocieplane rury spiro (do rozprowadzania ciepłego powietrza) rura w rurze z wełną. Pozdrawiam.