PDA

Zobacz pełną wersję : Akumulacja ciepła



Magdalena GD
07-11-2009, 12:00
Witam
Mam problem. Jaki układ byłby najkorzystniejszy dla stropu nad piwnica nieogrzewaną, jeśli chciałabym maksymalnie wykorzystać możliwości akumulacyjne betonu.

W pomieszczeniu 100m2 będzie posadzka betonowa utwardzana, polerowana, impregnowana - restauracja. 20m2 przeszklenia na pd. i pd.- zach. - okna dochodzą do posadzki. Ogrzewanie podłogowe wodne myślę, że w pasach, żeby nie kłaść styropianu na całości bo to zmniejszy możliwości akumulacji przez warstwę styropianu, którą trzeba położyć pod ogrzewaniem.

Planowany ukł. warstw od piwnicy:
-10-15 cm styropianu
-płyta żb monolityczna 28 cm
-izolacja przeciwwilgociowa
-ogrzewanie (styropian, system purmo lub podobny) nie na całości
-wylewka, posadzka betonowa 6 nad ogrzewaniem, czyli ok. 13 tam, gdzie nie ma

I pytanie, czy folia przeciwwilgociowa nie wpłynie mi na zdolności akumulacyjne stropu. Razem z płytą konstrukcyjną, byłaby ładna masa aku. Niby to cienkie, ale mnie nurtuje, może użyć innego materiału niż czarna budowlana, bo w innym układzie, chyba nie ma sensu

uff...
Byłabym bardzo wdzięczna za komentarze

Pozdrawiam

Magdalena GD
08-11-2009, 18:44
Dziękuję za odpowiedź, o bezwładności prawda, chodzi właśnie o wykorzystanie jej zimą, latem nastawne żaluzje drewniane zewnętrzne i odpowiednia wentylacja - uchylne części okien pod sufitem.

Czy pomijam jakiś istotny problem związany z bezwładnością?

Szczerze powiedziawszy, nigdy nie próbowałam wcześniej wykorzystać tak budynku, więc jestem otwarta na wszelkie uwagi.

Budynek poza podpiwniczeniem i opisanym stropem będzie konstrukcji drewnianej.

Pozdrawiam

HenoK
16-11-2009, 08:42
problem jest zawsze ten sam, jeśli zaniedbasz ogrzewanie i dopuścisz do schłodzenia podłogi to potem będziesz musiała grzać cały dzień bez przerwy żeby zauważyć wzrost temperaturyTo w niczym nie przeszkadza, jeżeli w budynku jest utrzymywana stała temperatura przez cały czas. Niestety regulacja temperatury w tak skonstruowanym budynku będzie przebiegała bardzo wolno - można ją będzie odczuć po jednej lub nawet kilku dobach.

rrudy_63
26-11-2009, 22:11
Podoba mi się koncepcja akumulacji ciepła. Gdybym teraz budował to zrobiłbym jeszcze następujący patent - dałbym szczelinę powietrza między styropian a strop ( wiszący sufit). Tę szczelinę wykorzystwałbym do podgrzewania stropu od dołu ciepłem z dachu - wentylatorem w piwnicy ciągnąłbym ciepłe powietrze spod dachu i wtłaczałbym w szczelinę. Myślę że przy bardzo marnej sprawności możnaby uzyskiwać nawet 30 - 50 kWh dziennie energii w miesiącach wrzesień, pażdziernik, marzec, kwiecień.
Czyli wystarczy dla Twojego stropu co trzeci dzień słońce a sezon grzewczy masz o połowę krótszy. Nie wiem czy ktoś takiego już robił, lecz ostatnio strasznie mi to chodzi po głowie. Robiłem nawet symulację: tracenia ciepła w stropie i póżniejszego transferu przez strop wg. mnie powinno działać super.
Koszty takiej inwestycji to pewnie dodatkowe 2 - 5 kPLN
Pozdrawiam