PDA

Zobacz pełną wersję : koszt eksplatacji pompy ciepła?



Konto usunięte na żądanie Forumowicza
07-11-2009, 20:38
Mam pytanie do osób użytkujacych pompy ciepła,jaki jest rzeczywisty koszt użytkowania pompy ciepła w domku?? tyle pisza o oszczędnosciach wychodzi na to że ciepło macie za free albo jeszcze dzielicie sie z sąsiadami ;) a jak to wyglada w rzeczywistosci??? proszę o odpowiedzi typu dom wielkosci m2= ile kasy na miesiąc...

panda
07-11-2009, 21:52
Jeśli napiszę że 1500 za sezon to coś Ci to da? Wątpię.
Coś byś chciał tylko nie do końca wiesz co :)
Pominąłeś niewiele: rodzaj pompy, COP, temp. zewnętrzną / wewnętrzną, kubaturę budynku, usytuowanie, przeszklenia, ocieplenie, jest / nie ma reku+GWC, udział CWU (jeśli też z pompy), zasilanie jedno- czy dwutaryfowe, cena energii, itd., itp.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
07-11-2009, 22:04
nie pominełem.. poprostu chce poznac rzeczywiste koszty pompy i wyciagnać wnioski....nie chodzi mi o detale a ogrzewanie jako całość...

panda
07-11-2009, 22:24
Tylko że nie biorąc wszystkich składników pod uwagę to nie będą koszty rzeczywiste, to będzie przypadek i statystyka.
A jaka jest statystyka każdy wie: jeśli ja zjem dwa schabowe a Bobek_Budowniczy żadnego to statystycznie rzecz biorąc obaj będziemy najedzeni :lol:

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
07-11-2009, 22:27
Tylko że nie biorąc wszystkich składników pod uwagę to nie będą koszty rzeczywiste, to będzie przypadek i statystyka

to bedzie kolego real a nie (chwalenie sie kto ma lepsza ,wydajniejszą,tansza) instalację

panda
07-11-2009, 22:36
No to masz real tak jak chcesz - m2 i koszt.
I osoba - 100 zł miesięcznie
II osoba - 1000 zł miesięcznie
powierzchnia porównywalna.
Tylko że I osoba mieszka sama, CWU z innego źródła, reku+GWC, super ocieplenie, mało okien
II osoba to 5 mieszkańców, CWU z pompy, kąpiele w wannie, bez reku i GWC, pół chałupy w szkle, ocieplone byle jak.
Ale widzę że nie przekonam. Tylko skąd potem biorą się posty że PC jest do doopy? Bo ktoś kupił jako panaceum na wszystko, wsadził do domu o konstrukcji altany a potem narzeka że zimno i drogo?

zk140t
07-11-2009, 22:36
Pompa ciepła to wielka i przereklamowana wtopa inwestycyjna.

Bardzo wysoki koszt instalacji tego ustrojstwa nigdy się nie zwróci.
Biorąc pod uwagę wszystkie koszty związane z instalacją i późniejszą eksploatacją to zdecydowanie taniej wypada nawet ogrzewanie przy pomocy kotła elektrycznego, nie mówiąc o gazie ziemnym.

panda
07-11-2009, 22:44
No i masz "specjalistę od dzwonków gazowych" co pompy ciepła nie ma ale on wie że to się do niczego nie nadaje :(

P.S.
Gaz ziemny to ja mam - na horyzoncie.
Napisz coś może o tych późniejszych kosztach eksploatacji pompy ciepła, może coś przegapiłem.

zk140t
07-11-2009, 22:53
No i masz "specjalistę od dzwonków gazowych" co pompy ciepła nie ma ale on wie że to się do niczego nie nadaje :(

P.S.
Gaz ziemny to ja mam - na horyzoncie.
Napisz coś może o tych późniejszych kosztach eksploatacji pompy ciepła, może coś przegapiłem.

Po co się napinasz?

Nie napisałem, że pompa ciepła się do niczego nie nadaje tylko że jest zbyt drogą inwestycją, która pomimo niskich kosztów eksploatacyjnych jest droższa od najdroższych nawet sposobów ogrzewania.
Włączając w to ogrzewanie prądem elektrycznym.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
08-11-2009, 07:48
kol@panda twoje odpowiedzi sa naprawdę oszołamiajace... jeżeli nie masz nic do pisania to poprostu nie pisz......

panda
08-11-2009, 11:16
Przykro mi że Cię oszołomiłem :-?
Gdybyś jednak był uprzejmy napisać coś więcej gdzie popełniłem błąd w moim rozumowaniu, byłbym wdzięczny.
PS.
Prosiłbym tylko merytorycznie bo pompę ciepła mam i wiem jakie zimą były rachunki m.in. przed i po ociepleniu dachu.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
08-11-2009, 11:42
Prosiłbym tylko merytorycznie bo pompę ciepła mam i wiem jakie zimą były rachunki m.in. przed i po ociepleniu dachu.

no to jak masz to przedstaw swoje wyniki i czesc... narazie ABSOLUTNIE zadnych konkretów nie przedstawiłes.....

mozesz wpisac koszty miesieczne i zaznaczyc co i jak...chyba nie takie trudne??
celowo nie piszę o detalach... interesuja mnie suche liczby....ew liczby z krótkim komentarzem bo teorie o COP znam doskonale, interesuje mnie praktyka.... a swoja drogą, cos uzytkownicy pomp bardzo niechętnie piszą o swoich kosztach eksploatacji?? czyżby reklama przewyższała oczekiwania???

Lookita
08-11-2009, 11:48
Mnie osobiscie temat ten ciekawi ,ale warto pogadac z kims,kto uzywa pompy od 4-5 lat....Mysle,ze wsz. jest ,jak w samochodzie,poki nowe,nic nie kosztuje dodatkowo(poza przegladami obowiazkowymi)ale faktycznie,wsz. wychodzi po kilku latach,wlasnie 5-6,z ta roznica,ze auto sie sprzedaje,a tu....:-)
Osobiscie,lubie nowosci techniczne,tematy zwiazane z ekologia i nowoczesnym budownictwem.Nie mam pompy,gdyz gaz ziemny mialem doslownie w ziemi pod domem,poki co,nie narzekam na koszta,ale...w nastepnym domku,moze ,jak poznam szczegoly i wiarygodne oceny uzytkownikow,zapewne zastanawiac sie bede nad pc.

perm
08-11-2009, 11:48
Jak zacząłem myśleć o budowie to oczywiście pierwsza myśl po przeczytaniu różnych gazet było "muszę mieć pompę ciepła, rekuperator i piec gazowy kondensacyjny" Z tego ostał się jedynie rekuperator a i tak bardziej dla komfortu i w związku z wykorzystaniem w ogrzewaniu akumulatora ciepła. Reszta w moim przypadku okazała się nieopłacalną czy też bardzo długo zwracającą się inwestycją. Jakie są wady pompy ciepła:
- cena
- cena
- cena
potem:
- do działania potrzebuje energii i to całkiem sporo nawet w najbardziej oszczędnych wersjach. Oczywiście oszczędzamy na tym bo nie zużywamy energi na ogrzewanie jednak energię trzeba dostarczyć (i rachunki płacić)
- oszczędności zwracają się po wielu latach w związku z duzym nakładem inwestycyjnym na początku. Pompa może nigdy na siebie nie zarobić jeżeli zepsuje się w niej coś droższego
- skomplikowanie instalacji z pompą jest bardzo duże więc i możliwość awarii wysoka
- wymaga regularnego serwisowania przez specjalistów oczywiście nie za darmo
- nakład energii i zużycie surowców potrzebnych na wyprodukowanie pompy i wszystkich niezbędnych elementów niweczy sens ekologiczny jej stosowania.

Podsumowując; pompa jest drogim, nieekologicznym, łatwo psującym się (w stosunku do innych systemów) sposobem na ogrzewanie. To że wogóle egzystuje na rynku zawdzięczamy lobby które wmawia ludziom że w ten sposób oszczędzają swoje pieniądze jak i środowisko.

Lookita
08-11-2009, 11:59
PIszesz,a nie masz...to wzburzy wielu jej-pc-posiadaczy.
Ktos ze mna,oczekuje faktow,a nie teorii,wlasnych subiektywow....Po ,co to piszesz....?
MNie chodzi,o koszt serwisu,wymian plynu,nosnika,jesli jest,filtrow,regulacji,czestosci tych czynnosci....Oczekuje,od uzytkownikow praktycznych opisow uzytkowania i eksploatowania ww. urzadzenia...Dajmy spokoj z teoriami :-)

perm
08-11-2009, 12:08
PIszesz,a nie masz...to wzburzy wielu jej-pc-posiadaczy.
Ktos ze mna,oczekuje faktow,a nie teorii,wlasnych subiektywow....Po ,co to piszesz....?
MNie chodzi,o koszt serwisu,wymian plynu,nosnika,jesli jest,filtrow,regulacji,czestosci tych czynnosci....Oczekuje,od uzytkownikow praktycznych opisow uzytkowania i eksploatowania ww. urzadzenia...Dajmy spokoj z teoriami :-)
Nie trzeba jej mieć by ocenić koszty zakupu, przybliżone koszty wyprodukowania, koszt instalacji całości. Producenci podają zużycie energii oraz sposób serwisowania. To daje wystarczający obraz tego czym taka instalacja z pompą jest.
Nie piszę tego bo liczę na awanturkę z oburzonymi właścicielami PC. Napisałem co zdecycowało w moim przypadku o rezygnacji z pompy. Jeżeli ktoś uważa że w którymś punkcie nie mam racji to proszę mnie przekonać. Ja też chętnie zainstalowałbym sobie coś o akceptowalnej i konkurencyjnej do innych systemów cenie, ekologicznego, taniego w eksploatacji i niezawodnego. Pompa spełnia i to nie do końca tylko jeden z tych warunków.

panda
08-11-2009, 12:17
no to jak masz to przedstaw swoje wyniki i czesc...
Proszę bardzo, pierwsza zima to ok. 300-350 zł/miesiąc, następna ok. 150 zł/miesiąc, tej zimy nie notuję szczegółowo bo już mi się nie chce :)
I cześć.

cos uzytkownicy pomp bardzo niechętnie piszą o swoich kosztach eksploatacji??
Żeby wyliczyć koszty eksploatacji samej pompy trzeba zainwestować w osobny podlicznik 3-fazowy. Sądzisz że każdy ma takie potrzeby?

Lookita, perm - coś więcej można o regularnym, płatnym serwisie przez specjalistów?
Nie mam takich wymogów w warunkach gwarancji czy dokumentacji technicznej, pompa instalatora/serwisanta widziała ostatnio jak ją montował.

Inka Opole
08-11-2009, 12:21
Ceny PC sa rozne ale podejrzewam ze Ty porownujac ceny wziales te najdrozsze..
argument ekologiczny lub nie co to za argument? czy istanieje sposob ogrzewania ktory bylbys wstanie zakwailfikowac do 100% "ekologicznego"?
bo ja nie a PC z tych wszystkich wg mnie jest najbardziej "ekologiczna"
serwis no to jakie sa koszty serwisu?? i jak czesti z niego trzeba korzystac ze tak cie to przeraza
niezawodnosc? hm a skad bierzesz to ze PC sa bardziej awaryjne niz inne sposoby ogrzewania
tania w eksplatacji jest

tak wiec generalnie duzo slow malo konkretow..

ashen
08-11-2009, 13:09
nie dla wszystkich okres zwrotu jest najważniejszy, część osób doceni bezobsługowość, brak potrzeby magazynowania opału, czyszczenia pieca etc...

Lookita
08-11-2009, 13:52
Nie wiedzialem,ze do pompy nie ma wymogow corocznego serwisowania,co mnie BARDZO dziwi,gdyz do glupiej bramy,pieca,warto coroczny przeglad robic,czyscic.Ogrom elektroniki,agregatow,urzadzen wysoce elektroniczno-elektryczno czulych ,jakie sa w pompie,wg. mnie wymagaja okresowego dozoru.Z racji czysto technicznej kontroli i obslugi,by ewentualnie wyeliminowac potencjalne awarie,ktore potencjalnie moga byc bardzo kosztowne.JAk zaznaczylem,chcialbym miec moze pompe,lubie nowinki techniczne,ale ten temat mnie ciekawi,gdyz jakos nie wierze,zeby cos skomplikowanego technicznie,bardzo drogiego,nie wymagalo zupelnie zadnej kontroli fachowej.Mysle,pisze czysto teoretycznie.

panda
08-11-2009, 14:03
Ogrom elektroniki,agregatow,urzadzen wysoce elektroniczno-elektryczno czulych

Zdjęcie niezbyt wyraźne ale coś widać, tak wygląda moja pompa w środku. Tam nie ma co konserwować, przeglądać, serwisować.
http://www.ats.pl/~piotrw/pc.jpg

Lookita
08-11-2009, 14:08
No fakt,za duzo tego nie ma tam.Cos mi to przypomina unit denstystyczny mojej Mamy,podobne kompresorki,agregaciki....Czyli,w umowie,warunkach zakupu,gwarancji,nie ma czegos takiego,jak coroczny przeglad ?

revalidon
08-11-2009, 14:14
Uprzedzę lojalnie, że nie mam PC, ale tez mnie interesuje temat kosztów eksploatacji... Tutaj ciężko sie cos dowiedzieć, bo wszyscy posiadacze chwala sie, że maja rachunki za prąd w okolicach 100 zł, co mozna przyjać z pobłażaniem, bo sam płacę 200-250 zł miesięcznie za prąd a takowego ustraojstwa nie użytkuję...
Zagaiłem więc sasiada który ma PC i zakłądam, że odpowiedział mi uczciwie, bo dlaczego niby nie... Otóż po pierwszym sezonie - na wiosnę - przyszedł mu rachunek za prąd opiewający na 5500 zł dopłaty do zwykłej prognozy... Zakładam, że to prawda, bo latem zaczął pilnie zwiekszać ocieplenie w niektórych miejscach np. ścianę kolankową...

sSiwy12
08-11-2009, 15:09
Informacje o konkretnym zużyciu energii elektrycznej są bardzo często publikowane – również tu: http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-spostrzezenia-uwagi,t66186.htm , ale potrzeba cierpliwości, bo te dane są rozrzucone w całym temacie, ale pochodzą od kilkunastu osób mających różne pompy, z kilku lat, w różnie „wykonanych” domach, oraz obejmujący różne okresy.

Choćby ostatni wpis:


Za cały dom:
Październik 2009 T1/T2 245/489 PC na CWU+CO
Wrzesień 2009 251/356 PC tylko CWU
Sierpień 2009 200/309 PC tylko CWU
Mam płytkę 3 fazową,mikro , i inne duperelki :D jak każdy. :wink:

Czyli wynika z tego, że w tym przypadku PCi „zeżarła” w październiku 136kWh, na potrzeby ogrzewania pomieszczeń. Powierzchnia do ogrzania 122m2, pompa ciepła o mocy 6kW.

Najdroższy pojedynczy element pompy ciepła i podlegający zużyciu eksploatacyjnym, to jest agregat (sprężarka).
W zależności od różnych czynników jego „żywotność” określa się na 20 do 40 lat eksploatacji, zaś koszt nie przekracza 500 Euro.

Najlepsza rekomendacja dla pompy ciepła to, że po 1 roku zapomina się, że dom ma jakieś ogrzewanie.
Każdy inny system w jakimś stopniu wymusza „doglądanie” lub (i) systematyczne serwisy czy przeglądy. Pompa ciepła nie ma takich „wymagań”.

Z pompą ciepła jest tyle samo zachodu co z lodówką (toć to, to samo :lol: ), z tą różnicą, że nie ma potrzeby jej „rozszraniania”.
Pompa ciepła tak jak lodówka – „chodzi” bez serwisu i bez przeglądów.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
08-11-2009, 15:33
no nic, pare PW, pare for i zebrałem kilka obiektywnych kosztów (mysle ze obiektywnych ;) ) wiec przy domku ok 200m2 ocieplonym, koszt użytkowania pompy wacha sie w granicach od 250 do 350zł temp 21-23 stopnie , co przy zakupie pompy, montażu i koszcie instalacji (80-100tys) wychodzi dosyć sporawo ale napewno taniej jak gazem czy prądem

sSiwy12
08-11-2009, 15:40
.... co przy zakupie pompy, montażu i koszcie instalacji (80-100tys) wychodzi dosyć sporawo ale napewno taniej jak gazem czy prądem

Nie zawsze są takie koszty. Jak jest możliwość wykonania kolektora poziomego, to odpada nawet 30.000zł (różnica w kolektorach pionowych i poziomych).
Jak obliczysz koszt wykonania innej „kotłowni”, to różnice nie będą aż tak wielkie – moim zdaniem nie przekroczą kwoty 20.000zł.

BOHO
08-11-2009, 15:44
W zależności od różnych czynników jego „żywotność” określa się na 20 do 40 lat eksploatacji, zaś koszt nie przekracza 500 Euro.

.

trochę pojechałeś z tym "20 do40 lat".... pewnie producent daje gwarancję na max 5 lat.... :wink:

olika
08-11-2009, 15:57
sSiwy
koszt kotlowni sredniej klasy to jakies 10 000 zl , wlasnie robie wiec jestem na biezaco.
Bardzo chcialam znalezc finansowe argumenty na pompe ciepla jednak nie udalo sie.Roznica w kosztach to plus minus 50 000 zl.NIgdy sie nie zwroci, albo nie za mojego zycia i pomijam koszty eksploatacji a jedynie koszty pradu.
Analizowalam to w przod i w tyl.Tym bardziej ze 6 lat temu wybudowalismy nowy dom dobrze ocieplony z kotlem gazowym vaillanta , nie kondensacyjnym wiec tez nie oszczednym.
Moje zeszloroczne rachunki wyniosly okolo 4000 zl za sezon grzewczy a mamy w domu zawsze powyzej 23 C.Dom okolo 150 m2.
Dom sprzedalam buduje drugi i ze wzgeldu na perypetie z gazem chcialam tez pompe ciepla ale nijak nie wychodzily rachunki.
Firmy produkujace pompy same mowily ze koszty takiej pompy miesieczne w sezonie to powyzej 300 zl.
Wiec zakladajac ze mamy 6 miesiecy sezon grzewczy to okolo 1800 zl , roznica 2200.
Przy roznicy w cenie 50000 zl zwroci sie za 25 lat!
Chce jeszce dodac ze ogrzewanie wody latem plus gotowanie kosztowalo mnie 600 zl.
W cenie 4000 jest oczywsicie tez gotowanie i goraca woda.

Mam tez znajomcyh, ale oni budowali przez dewelopera i dosatli pompe w atrakcyjnej cenie, roznica okolo 15 000 zl, i ich rachunki w sezonie wynosza 400-500 zl.Pompa jakiejs szwedzkiej firmy.
Wiec niestety z kosztami moze byc bardzo roznie.

sSiwy12
08-11-2009, 16:11
trochę pojechałeś z tym "20 do40 lat".... pewnie producent daje gwarancję na max 5 lat.... :wink:

No może i tak, bo czas pracy sprężarki dochodzi do 100.000 godzin, a pompa ciepła pracuje średnio 2.000 do 3.000 godzin w roku. :o



sSiwy
koszt kotlowni sredniej klasy to jakies 10 000 zl , wlasnie robie wiec jestem na biezaco.
Bardzo chcialam znalezc finansowe argumenty na pompe ciepla jednak nie udalo sie.Roznica w kosztach to plus minus 50 000 zl.NIgdy sie nie zwroci, albo nie za mojego zycia i pomijam koszty eksploatacji a jedynie koszty pradu.
.

Jakie koszty eksploatacyjne za wyjątkiem prądu?


A co liczysz do tych kosztów w obu przypadkach? Liczysz wszystkie koszty? (przyłącze, kocioł, CWU, komin, itp.)
Bo tak jakoś mało na wykonanie kompletnej kotłowni CO i CWU.
Tu masz cenę http://www.thermogolv.com/cennik,pompa_ciepla_z_320,500_litrowym_zbiornikiem .html za którą możesz wykonać instalację kotłowni w oparciu o pompę ciepła za około 30.000zł. – a bywają jeszcze tańsze.

Jedno jest pewne. Moim zdaniem w przypadku „łatwego” i taniego dostępu do gazu z rury „amortyzacja” pompy ciepła jest problematyczna.
Ale wobec braku gazu z rury, jest alternatywnym i opłacalnym przedsięwzięciem w stosunku do innych rodzajów ogrzewania.

Co do podanych kosztów ogrzewania pompą ciepła, to należy zastanowić sie ile by płacił za ogrzewanie, gdybu tej pompy nie było. Tylko to jest miarodajne.

Pinok
08-11-2009, 16:28
Jakby ktoś rzeczywiście był zainteresowany kosztami, to już dawno przeczytałby wątek o pompach ciepła i znalazł co chwilę koszty różnych ludzi.

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=3769163#3769163

Tu same konkrety:

http://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNN VE&hl=en

aadamuss24
08-11-2009, 16:35
Różnica w kosztach ? To zależy co porównujemy. Czy najtańszy kocioł gazowy czy droższy. Załóżmy, że ktoś robi z materiałów z górnej półki czyli kocioł to 15000 (można i więcej ale tego już nie przytaczam jako przykład) do tego zasobnik np. 300 litrów za 5000, czyli podstawowe wyposażenie kotłowni wynosi 20000 pln. Pomijam sprawę np. pompy cyrkulacyjnej, dodatkowych obiegów grzewczych czy automatyki bo to może być porównywalne z systemami pompy ciepła gdyż jest to część wewnętrzna instalacji. Dodajmy do tego koszt wykonania instalacji gazowej, powiedzmy 7000 pln. Czyli mamy ok. 27 000 dla ogrzewania gazowego. Dla pompy ciepła która może kosztować np. 15 000 + taki sam zasobnik 5000 daje nam to 20000. Dochodzą odwierty które mocno staniałay i można już znaleźć za 80 pln. Powiedzmy, że robi to ktoś za 100 pln (np. 150mb odwiertu to 15000). Można taniej kolektor poziomy ale bierzemy "górną półkę " i droższą wersję czyli odwierty. Odliczając od odwiertów cenę instalacji gazowej 7000 wychodzi nam tylko 8000 drożej niż gaz. Takie porównanie już nie różni się mocno w kosztach.
Możemy jednak porównać inaczej. Kocioł dwufunkcyjny z allegro za 2000 pln plus instalacja gazowa 7000 i mamy komplet ponizej 10000. Różnica pomiędzy tym zestawem a kosztami pompy ciepła jest ogromna.
Dla jednych inwestorów tani kocioł jest super inni wolą rozwiązania droższe/lepsze? Myśle, że tylko porównywanie na odpowiednim poziomie jakościowym i technicznym ma sens, proste zestawienie cen niczego nie wyjaśnia.
Można kupić płytki za 20 pln i za 200 pln, które bardziej się opłacają :)
pozdr adam

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
08-11-2009, 16:47
hehe kikanascie postów a 0 ZERO konkretów, panowie i panie ja nie zakładałem wątku o wyższosci PC nad innymi rodzajmi ciepła a poprostu chciałem znać szacunkowe koszty użytkowania PC, sam robię instalację na piec Eko groszek + ruszt do drewna ,do tego na lato solary 6m2 i chciałem sobie porównać koszty.....

Pinok
08-11-2009, 16:55
A zajrzałeś do wątku o pompach ciepła zamiast zamiast zakładać nowy ?

perm
08-11-2009, 16:58
Ja będę miał ogrzewanie za ok 8 tyś. Elektryczne. Wg wszelkich wyliczeń nie powinienem płacić w II taryfie w miesiącach zimowych więcej niż 500 zł za ogrzewanie. 3000 rocznie. Plus 2000 za CWU też II taryfa. Też nie będę zauważał że mam ogrzewanie. Pompa weźmie prąd za jakieś 200 zł miesięcznie 1200 zł za CO i 500 zł za CWU rocznie. Najtańsza oferta na pompę jaką znalazłem to 45 tyś. Kolektor poziomy. Są też pompy 2 razy droższe. Ta najtańsza 5 lat gwarancji. Plus rurki w podłogę. Za 20 lat wyjdę na zero. Bardzo to zachęcające dla inwestora. Zeby to jeszcze było faktycznie ekologiczne ale to trzeba wyprodukować, zużyć prąd, wodę, materiały. Skoro jest to taka duża lodówka to dlaczego nie kosztuje 10 - 15 tyś? Przecież w środku oprócz sprężarki nic nie ma?

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
08-11-2009, 17:01
A zajrzałeś do wątku o pompach ciepła zamiast zamiast zakładać nowy ?

zajrzałem ale- nie interesuja mnie problemy posiadaczy.... tylko realne koszty pytanie jest jasno sformułowane. ale jakosc cieżko jes komuś sie wypowiedziec.. no cóż chyba nikt nie lubi przyznawac ze dał się nabic w butelkę bo chyba tak należy rozumieć brak odzewu....

Pinok
08-11-2009, 17:03
Najwyraźniej nie potrafisz czytać ze zrozumieniem bo tam są czarno na białym koszty REALNE ludzi na bieżąco podawane.

Lookita
08-11-2009, 17:03
Oj,nie tak ostro.Sam sledzilem ww. watek,ale konkretow nie wyczytalem,w zakresie eksploatacji.Pompa ciepla nie jest zlym rozwiazaniem,ale jej zakup trzeba przemyslec...Zbyt wiele czynnikow decyduje,za i przeciw.JA tylko powiem tyle,ze tragedii w eksploatacji mojego kondensata nie widze:-)wrecz,wyniki mam bardzo podobne....Ale mimo wszystko,temat i technika pc mnie bardzo interesuje.

perm
08-11-2009, 17:04
no cóż chyba nikt nie lubi przyznawac ze dał się nabic w butelkę bo chyba tak należy rozumieć brak odzewu....
Coś w tym chyba jest. Mimo wszystko jak tu już wcześniej napisał panda suche liczby niewiele mówią. Ciężko jest porównywać różne domy. To że ktoś płaci mało nie znaczy że ty też będziesz i odwrotnie.

Pinok
08-11-2009, 17:06
Widzę że celowo wprowadzacie ludzi w błąd.

Cytat ze strony producenta pomp ciepła.

http://www.ppcpompy.eu/7001.html

ECOPOWER A6 o mocy grzewczej 6kW - cena 9900zł
ECOPOWER A8 o mocy grzewczej 8kW - cena 10990zł
ECOPOWER A9 o mocy grzewczej 9kW - cena 12500 zł
ECOPOWER A11 o mocy grzewczej 11kW - cena zł 13800zł

http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html

1 PSPC-06 6kW 9930,00zł
2 PSPC-08 8kW 10.490,00 zł
3 PSPC-09 9kW 11.940,00 zł
4 PSPC-10 10kW 13.190,00 zł

PS. podałem wyżej link do arkusza kalkulacyjnego jaki założyli użytkownicy pomp w celu podawania na bieżąco kosztów eksploatacji, już bardziej dokładnie się nie da.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
08-11-2009, 17:15
sprzedajesz je czy jak??? urzadzenie to nie całość inwestycji to dopiero poczatek...dodac do urzadzenia
produkcja, dostawa i instalacja pomp ciepła,
projekt i budowa kolektorów dolnego źródła,
odwierty pionowe pod kolektory,
projekt i realizacja ogrzewania podłogowego lub innego,
odzysk ciepła z procesów technologicznych lub wentylacji,
kompletne węzły cieplne.

miłem wycenę pompy do swojego domku 180m2 instalacja na gotowo miała kosztowac od 80 do 100tys


kto wprowadza ludzi w bład??

perm
08-11-2009, 17:16
Widzę że celowo wprowadzacie ludzi w błąd.

Cytat ze strony producenta pomp ciepła.

http://www.ppcpompy.eu/7001.html

ECOPOWER A6 o mocy grzewczej 6kW - cena 9900zł
ECOPOWER A8 o mocy grzewczej 8kW - cena 10990zł
ECOPOWER A9 o mocy grzewczej 9kW - cena 12500 zł
ECOPOWER A11 o mocy grzewczej 11kW - cena zł 13800zł

http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html

1 PSPC-06 6kW 9930,00zł
2 PSPC-08 8kW 10.490,00 zł
3 PSPC-09 9kW 11.940,00 zł
4 PSPC-10 10kW 13.190,00 zł

PS. podałem wyżej link do arkusza kalkulacyjnego jaki założyli użytkownicy pomp w celu podawania na bieżąco kosztów eksploatacji, już bardziej dokładnie się nie da.

Ja widziałem jeszcze tańsze ale jak przychodzi do wykonania całej instalacji z GWC włącznie to koszty rosną do tych 40 tyś i więcej. Pierwszy sprzedawca do którego tu w Szczecinie trafiłem zaproponował mi instalację CO i CWU z pompą ciepła za 90 tyś. Po długich poszukiwaniach znalazłem takiego za 45 tyś. Dalej nie jest to atrakcyjne finansowo. Myślę że podobnie jest ze wszystkimi którzy o pompie myślą. Cena pompy sobie, cena instalacji sobie.

Piczman
08-11-2009, 17:18
hehe kikanascie postów a 0 ZERO konkretów

Był jeden konkret :


pierwsza zima to ok. 300-350 zł/miesiąc, następna ok. 150 zł/miesiąc

Teraz czekamy na kolejne, może wklej link do wątku o pompie ciepła ( ten kilkukrotnie przypominanym i znany przez Ciebie) , to powinno pomóc :wink:

Pinok
08-11-2009, 17:26
Po prostu mamy następny wątek typu nie mam ale wiem że jest be, a wszyscy ci co mają kłamią żeby się lepiej poczuć.

Jak ktoś jest rzeczywiście zainteresowany pompą to już dawno ma kilkanaście ofert do porównania dla konkretnego swojego domu.
Firmy instalacyjne jeżdżą po całym kraju i nie jest problem wybranie oferty z drugiego końca Polski.

olika
08-11-2009, 17:46
ja mialam taka oferte i byla to jedna z nizszych, oferta sprzed 1,5 roku, moze do dzisiaj ceny sie zmniejszyly :D

zgodnie z informacją od p.xxxx przesyłam wstepną ofertę na wykonanie węzła cieplnego dla budynku o powierzchni 120m2 opartego na pompie ciepła IVT.
Założenie: lokalizacja inwestycji okolice Krakowa
1) Pompa ciepła Greenline HT Plus C7 kwota netto 24.990,-
2) Wykonanie kolektora pionowego min długość 130 mb kwota netto 19.500,-
3) Wykonanie ogrzewania podłogowego wraz z wylewką, powierzchnia ok. 120m2, kwota netto 15.240,-
4) Materiały instalacyjne, instalacja serii C i rozruch techniczny, kwota netto 9.900,-
Kwota całkowita wykonania 69.630,- netto.
Oferta została stworzona na podstawie Państwa domu. Ostateczna oferta dla konkretnego domu może być wykonana na podstawie projektu (rzutów, przekrojów)

nie znalazlam innych ofert bo juz je wykasowalam z konta ta jedna mi sie ostala ale byla to jedna z nizszych ofert!


co do ceny instalacji kotlowni to kupuje kociol gazowy kondensacyjny eco tec vaillant 24 kw z zasobnikiem 200 l , cena tego zestawu to 7 900 , 0 brutto do tego dojdzie koszt zesatwu kominowego i instalacji, mysle ze kwota nie powinna byc wyzsza niz jakies 3000-4000 brutto.
zatem cala kotlownia zamknie sie w 11000-12000 .
Moglam wziasc mniejszy kociol wtedy cena bylaby nizsza oczywiscie.
Vaillant to srednia polka i takiej tez szukalam sredniej polki w pompach ciepla.

kamyk68
08-11-2009, 18:03
Olika :rozumiem że przy cenie kotłowni z kondensatem ogrzewenie podłogowe ,wylewki,doprowadzenie gazu materiały instalacyjne itp .masz bezpłatnie???? :o

olika
08-11-2009, 18:14
koszt pompy wyszedl 55 000 netto plus vat daje 70 000 brutto minus moj koszt kotlowni brutto niech bedzie 15 000 tys daje 50 000 roznicy.
Rozumiem ze kaloryfery w pompie ciepla tez sa potzrebne i pozostala instalacja :lol: chyba ze pompa ciepla nie wymaga rozprowadzenia instalacji w domu?
dzsiaj cena tej podlogowki bylaby duzo wyzsza, wtedy jeszcze ceny oscylowaly wokol 100-120 zl/m.

nie chce absolutnie negowac sensu posiadania pompy, mozliwe ze za pare lat ceny gazu tak wzrosna , lub sama instaalcja tak zmaleje ze bedzie ona bardzo oplacalna, ale przy roznicy dzisiaj w granicach 50000 zl nijak nie wychodzi jej finasowy sens :cry:


To byl tylko zgrubny koszt prawdopodbnie i tak nie koncowy znajac wyceny firm :lol:

Gaz gazownia doprowadzila 200 m za darmo w ramach rozbudowy sieci!
Mysmy zaplacili za podlaczenie, przyznam tych kosztow nie znam.

Inka Opole
08-11-2009, 18:16
Byscie dokladnie poczytali te watki (lub kilka ostatnich stron) co niektorzy przedmowcy wam proponuja to i koszty byscie znalezli

sa PC i PC sa drogie sa tansze
u mnie calkowity koszt PC z montazem z kolektorem wyniosl kolo 25tys zl
pompa ziriusa..
koszty w zimie za caly prad nie mam podlicznika wychodzily srednio 380 zl miesiecznie

co do cen PC prezentowanych tu prezentowanych to Perm koszt calkowity ecopowera gdy mi wyliczali wychodzil w granicach 30tys zl brutto z odwiertami wiec nie wiem skad bierzesz swoje ceny...
generalnie ciagle spotykam sie z tym ze jak gdzies zaczynamy rozmawiac o PC to CI co wiedza najmniej doskonale wiedza ile to kosztuje i rzucaja ceny kolo 80tys 100tys
oczywiscie mozna tyle ale mozna i mniej duzo mniej..norma jest to ze wrzuca sie koszty np podlogowke a przy innych zrodlach ciepla sie tego nie robi..
za kotly gazowe tez mozna wydac podejrzewam kase zblizona do tych "drozszych" pc

kamyk68
08-11-2009, 18:19
tylko w tej różnicy masz zawerte ogrzewanie podłogowe plus wylewki to już daje mniejszą róznicę

:wink:

perm
08-11-2009, 18:23
Perm - co ma wspolnego GWC z instalacja PC ? nie widze zwiazku...
GWC to kolektor poziomy czy tez pionowy. To nic innego tylko wymiennik ciepła.

Taka trochę histeryczna obrona właścicieli PC tylko potwierdza moje i pewnie nie tylko obawy o sens takiej inwestycji.
Napiszcie może że można mieć całość instalacji za 20 tyś (bez rurek podłogówki), ogrzewanie jakichś 150 m2, bez znajomości, "tymi ręcami: itp. Podajcie firmę która to zrobi. Wtedy uwierzę. Jak na razie tak jak olika napisała; ceny z sufitu. Sensu finansowego żadnego!
Ja chętnie sobie zainstaluję pompę ciepła za jakieś konkurencyjne pieniądze ( w stosunku do innych systemów) tylko że oprócz argumentów typu "nie ma a gada" jakoś nikt nic takiego nie potrafi wskazać.

perm
08-11-2009, 18:25
Szybko ta rozmowa idzie, ciężko zareagować :)

Ja dostałem takie oferty, ostatnia miesiąc temu. Za 25 tyś za całość już bym się zastanawiał.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
08-11-2009, 18:29
ehhh szkoda gadac.... kazdy post pisany przez ludzi nie mających PC jest odbierany jako zamach na uzytkowników pomp... a kosztów dalej nie ma... dobra, to co chciałem dowiedziałem sie ( niestety nie z tego wątku), żeby nikt mi nie powiedział że jesem stronniczy ,miałem 3 wyceny na pompy ciepła na swoj domek, kwoty były 80 tys najniższa a ponad 100tys najwyższa, oczywiście co+cwu gdzie 75% to połogówka, zdecydowałem się na piec ekogroszek +spalanie drewna 9koła,+solary+zasobnik 400l 14tys(na lato na cwu) wiec nie mam najtańszego rozwiązania.montaz kotłowni jakieś 2 tys, + grzejniki+ rurki w podłodze (ale te koszty ponoszą równiez uzytkownicy pc-tylko ze większe)po przeliczniu tego wszytkiego (prace jeszcze trwaja) zamkne sie kwotą 42-45tys czyli mozna policzyc róznice...ale nie chodziło mi o koszt przyłaczy tylko o koszt eksploatacji, bo jezeli tak jak pisza 250-350zł PC to podobną kwote będe miec na ekogroszku.pomijam koszty bałaganu i pracy własnej bo to własnie wliczyłem w róznice ceny montażu :lol:

Inka Opole
08-11-2009, 18:31
Perm ja tez dostawalem rozne oferty takie za 100tys tez gdybym na tym poprzestal to bym byl przekonany ze to jest tak cholernie drogie

kamyk68
08-11-2009, 18:33
http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-spostrzezenia-uwagi,t66186-9780.htm



w tym wątku użytkownicy podają dokładne koszty jakie ponoszą na aksploatację pompy ciepła :D

Lookita
08-11-2009, 18:34
POczekajmy na cieszynianke-Ona poda namiary na koszta......

kamyk68
08-11-2009, 18:37
http://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNN VE&hl=en



a dokładniej już to tu :D

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
08-11-2009, 18:42
kamyk68

widzielismy juz to :D a jak wspomnielismy nie interesuja nas usterki i problemy użytkowników tylko koszta ekslploatacyjne ;)

kamyk68
08-11-2009, 18:49
to masz to przecież podane :o

Inka Opole
08-11-2009, 18:52
Bobek to moze wrescie zajrzysz do linku zamieszczone przez kamyka ??????
bo daje Ci chlop informacje ile ludzie Kw zuzyli i w jakim rozbiciu ..naprawde dokladne dane
a Ty ciagle swoje..

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
08-11-2009, 18:56
to masz to przecież podane

jasne................... na 164 stronach.....



Bobek to moze wrescie zajrzysz do linku zamieszczone przez kamyka ??????
bo daje Ci chlop informacje ile ludzie Kw zuzyli i w jakim rozbiciu ..naprawde dokladne dane
a Ty ciagle swoje..

widziałem..... masę ludzi... normalnie tłumy w ilosci szt 5 :)

kamyk68
08-11-2009, 19:00
nie chodzi o ilość tylko o jakość :wink: :lol: :lol: :lol:

Inka Opole
08-11-2009, 19:08
widziałem..... masę ludzi... normalnie tłumy w ilosci szt 5 :)

w tym watku masz dwie osoby ktore Ci podaly wartosci, tam masz podane od 5 osob..ile osob potzrebujesz...by byc zadowolony??????????

olika
08-11-2009, 19:09
:D ja mam jeszcze jedno male spostrzezenie odnosnie pomp ciepla, ze wymagaja one conajmniej jednej osoby w domu o zamilowaniu instalacyjno technicznym bo jak dwoch intelektualistow zamotnuje sobie pompe ciepla to moze nigdy nie miec cieplo w domu :lol: :lol: :lol:

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
08-11-2009, 19:14
w tym watku masz dwie osoby ktore Ci podaly wartosci, tam masz podane od 5 osob..ile osob potzrebujesz...by byc zadowolony??????????

oj jakby to miało być wiarygodne to ze 100 osób..... :D :D :D

Marek K
08-11-2009, 19:14
Witam.
W tym temacie mam tylko jedno do powiedzenia:
" podczas swojej pracy zawodowej widziałem wiele gwarancji na urządzenia klimatyzacyjne (to bardzo blisko PC, prawie to samo) i zawsze był wymóg płatnych przeglądów serwisowych, co najmniej 2 razy do roku i często miała te przeglądy wykonywać "firma gwarant". Pod rygorem utraty gwarancji!"
Ciekawe że piszecie o braku takich wymogów przy PC. Może dobrze było by dokładnie przeczytać karty gwarancyjne.
Pozdrawiam.

panda
08-11-2009, 19:26
widziałem wiele gwarancji na urządzenia klimatyzacyjne (to bardzo blisko PC, prawie to samo)
Najbliższa PC jest lodówka, te same komponenty i ten sam sposób działania. A czy do lodówki wzywasz firmowy płatny serwis co najmniej 2 razy do roku? :) Tam naprawdę nie ma co przeglądać.

panda
08-11-2009, 19:33
oj jakby to miało być wiarygodne to ze 100 osób..... :D :D :D
Podejrzewam że nawet gdyby to było 100 tysięcy osób i kilkaset linków to dla Ciebie nie miałoby to większego znaczenia. Ty już wyboru dokonałeś (groszek i drewno) a teraz IMHO potrzebujesz się utwierdzić w przekonaniu że był to najlepszy wybór.
Dlatego też interesuje Cię tylko cena ogrzania m2 bez wnikania w warunki brzegowe wpływające na tę cenę.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
08-11-2009, 19:40
Podejrzewam że nawet gdyby to było 100 tysięcy osób i kilkaset linków to dla Ciebie nie miałoby to większego znaczenia. Ty już wyboru dokonałeś (groszek i drewno) a teraz IMHO potrzebujesz się utwierdzić w przekonaniu że był to najlepszy wybór.

i tu cie kolego mam :D moja instalacja jest przygotowana pod PC(działkę tez mam dużą) w razie jakis problemow z piecem, odpinam piec i moge sobie podłaczyć PC....a solary wspomagają cwu na lato po prostu przemyslałem sprawę i w razie co, spokojnie moge zmienić zródło zasilania......

sSiwy12
08-11-2009, 20:23
Szybko ta rozmowa idzie, ciężko zareagować :)

Ja dostałem takie oferty, ostatnia miesiąc temu. Za 25 tyś za całość już bym się zastanawiał.

Toć masz akurat taką i to z tego forum.


Wszystkie ceny podane są na naszej stronie internetowej, dla porządku zamieszczam przykład kompletnej wyceny pompy o mocy 9kW.


Pompa ciepła Bjorn 9 kW typu woda-woda
14 141 PLN

System odwiertów dolnego źródła 165m (3 x 55m)
Kompletna instalacja pionowego dolnego źródła w kształcie U rurki z rury Pe HDPE 40x3,0 10 atm. Układ podprowadzony do kotłowni, odpowietrzony i wypełniony wodnym roztworem alkoholu etylowego o stężeniu 25%.
18 975 PLN

Instalacja systemu
Dostawa, montaż, uruchomienie oraz regulacja pompy ciepła przez profesjonalny zespół doświadczonych instalatorów.
2 000 PLN

Zasobnik o pojemności 200l do ciepłej wody użytkowej
2 600 PLN

Zestaw instalacyjny do CWU
Instalacja zasobnika ze wszystkimi hydraulicznymi elementami w tym pompy obiegowej WILO do CWU.
590 PLN

Razem (netto): 38 306 PLN - koszt kompletniej instalacji pompy 9kW CO + CWU z odwiertami i wszystkimi niezbędnymi elementami instalacji


Wystarczy zamiast odwiertów pionowych zastosować kolektor poziomy, to koszty spadną o więcej niż 10.000zł.

I nie jest to najbardziej cenowo atrakcyjna oferta. Wystarczy dobrze poszukać.

wit74
08-11-2009, 20:36
welkosci m2= ile kasy na miesiąc...

Wg mnie z odpowiedzi wprost na tak zadane pytanie nie wyciągniesz miarodajnego porównania do czego kolwiek.Ale proszę.Zeszły pierwszy sezon 140m kw pdłogówki plus 20m ogrzewany garaż, przez 7 misiecy,na co plus CWU około 1200 PLN.
Aktualnie około 12 KWh/dobę dla PC

piwopijca
09-11-2009, 06:55
Smieszne jest takie porownywanie kosztow -toc to dziecinada.
Chyba naprawde Bobek_Budowniczy chcesz sie pocieszac co do wyboru.

Znowu porownanie typu: Ile Wasz samochod pali?
Odpowiedz bedzie rozna bo:
- jedni jezdza po miescie w korkach a ini poza miastem i bez korkow
- pojemnosci silnikow sa rozne
- sposob jazdy jest inny
- jedni maja kombi lub cos wiekszego inni np. sedana
- jedni maja komputer pokladowy a inni tylko licznik stanu paliwa (rozne dokladnosci)

W pompach jest podobnie, jakie zapotrezbowanie na cieplo maja poszczegolne domy, jakiej mocy pompy ciepla, jakie DZ, wspomniana powierzchnia ale i kubatura, jakie temperatury panowaly w danym rejonie (jaka strefa klimatyczna).
Czy naprawde uwazasz ze mozna tak po prostu porownac i cieszyc sie wynikiem?

Pzdr.

k***a*z
09-11-2009, 07:32
nikt tu nie napisał o tym że do ekogroszków trzeba mieć komin , do gazu też , a to kosztuje !

podajecie ceny na PC 80-100 tyś ! :o , dziwne , ja mam ofertę na PC 14kw 16tyś + zbiornik 2,5tyś netto , wykonanie kotłowni we własnym zakresie + kolektor , w moim wypadku woda/woda

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
09-11-2009, 07:48
W pompach jest podobnie, jakie zapotrezbowanie na cieplo maja poszczegolne domy, jakiej mocy pompy ciepla, jakie DZ, wspomniana powierzchnia ale i kubatura, jakie temperatury panowaly w danym rejonie (jaka strefa klimatyczna).
Czy naprawde uwazasz ze mozna tak po prostu porownac i cieszyc sie wynikiem?

oczywiscie ze mozna, tylko troche chęci , pytanie było jasno sformułowane dlaczego jedni mogą podac a inni nie???


Wg mnie z odpowiedzi wprost na tak zadane pytanie nie wyciągniesz miarodajnego porównania do czego kolwiek.Ale proszę.Zeszły pierwszy sezon 140m kw pdłogówki plus 20m ogrzewany garaż, przez 7 misiecy,na co plus CWU około 1200 PLN.
Aktualnie około 12 KWh/dobę dla PC

pytanie -odpowiedz z krótkim komentarzem

tak trudno zrozumiec?? gdzies widziałem tez wątek o spalaniu eko groszku i jakos nie było tam ze ktos ma coś nieocieplone, albo zapotrzebowanie na KW czy rekuperator.....poprostu jedni pisali tyle, inni tyle, a wnioski mozna było samemu wyciagnąć...a tu co ?? 2 czy 3 wypowiedzi, a wymądrzania sie od groma czyli co ?albo PC nie spełnia waszych oczekiwan,albo jest za drogie, albo nie jest takie tanie jak pisza sprzedawcy....(w utrzymaniu) na forum jest widze również troche sprzedawców PC no i oni też grzeja atmosferę, jak wspomniałem nie zadałem tego pytania bez kozery, mam instalacje przygotowaną równiez pod PC (i mam równiez umowe z firmą instalacyjną że jeżeli piec nie spełnia moich wymagań zakładamy PC) ale jezeli brak konkretów to co o tym myslec??????

k***a*z
10-11-2009, 06:49
sąsiad domek dalej ma pompę woda/woda , w pierwszym sezonie zapłacił 3tyś za prąd , dom 180m2 ściany siporex + 10cm styro.

Pinok
10-11-2009, 07:23
Za prąd w całym domu czy tylko za ogrzewanie, prąd ma 2 taryfowy czy może jedzie na budowlanym ?
A dach ma ocieplony czy może odłożył na następny rok ?

Ile osób mieszka u niego, i jak często leją wannę do pełna.

Bez takich informacji to "3tyś za prąd" kompletnie nic nie mówi.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
10-11-2009, 08:11
Za prąd w całym domu czy tylko za ogrzewanie, prąd ma 2 taryfowy czy może jedzie na budowlanym ?
A dach ma ocieplony czy może odłożył na następny rok ?

Ile osób mieszka u niego, i jak często leją wannę do pełna.

Bez takich informacji to "3tyś za prąd" kompletnie nic nie mówi.

boze.......no i po sie odzywasz?? pytanie -odpowiedz, tak jak w temacie uzytkownicy innych zrodeł ciepła jakoś nie maja tych zmartwien i podają dane bez względu na ilosc osób,ocieplenie,lanie wody etc........

Pinok
10-11-2009, 08:30
OK. To ja też podaję, 345 PLN Brutto

Tylko co ci ta kwota mówi ?

PS. zapomniałem podać powierzchni, 160m2 po podłogach

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
10-11-2009, 08:34
proszę o odpowiedzi typu dom wielkosci m2= ile kasy na miesiąc...

NO COMMENTS

M@riusz_Radom
10-11-2009, 08:38
A o kosztach okresowej wymianu glikolu ktoś wspomniał ? Nadmienię, że nie są to małe koszta a raz na 4 - 5 lat należy go wymienić w całej instalacji.

sSiwy12
10-11-2009, 08:44
proszę o odpowiedzi typu dom wielkosci m2= ile kasy na miesiąc...

NO COMMENTS

Zgodnie z życzeniem: pompa propan/woda, dom 128m2, rocznie 336zł co daje średnio około 60zł/m-c w okresie grzewczym.

Ps. Dla porównania. Dom o powierzchni (do ogrzania) 66m2 ogrzewany węglem – koszt około 1.300zł rocznie.

szejens
10-11-2009, 09:10
Tak czytam te wątki jak to użytkownicy piecy gazowych płacą rocznie po 2000 - 3000 zł za ogrzewanie domów po 150- 200 m2 i zastanawiaj mnie skąd się biorą rachunki u moich sąsiadów z nowymi domami, którym nie starcza jeden zbiornik gazu na rok ??? No chyba, mam takich porąbanych sąsiadów co lubią się chwalić ile to kasy z dymem puszczają.

Izulek
10-11-2009, 09:37
A o kosztach okresowej wymianu glikolu ktoś wspomniał ? Nadmienię, że nie są to małe koszta a raz na 4 - 5 lat należy go wymienić w całej instalacji.
A jakie to koszta? Z ciekawości pytam, bo 2 rok mamy pompę ciepła.

piwopijca
10-11-2009, 09:56
Gdy potrzebujesz np. 250 litrow glikolu propylowego a to jest koszt rzedu 1 500 zl - 2 000 zl

Pzdr.

Izulek
10-11-2009, 10:01
Dziękuję

panda
10-11-2009, 10:28
A o kosztach okresowej wymianu glikolu ktoś wspomniał ?
Nie dotyczy, mam pompę freonową.

Piczman
10-11-2009, 11:00
gdzies widziałem tez wątek o spalaniu eko groszku i jakos nie było tam ze ktos ma coś nieocieplone, albo zapotrzebowanie na KW czy rekuperator.....poprostu jedni pisali tyle, inni tyle, a wnioski mozna było samemu wyciagnąć..

Mylisz się !

Tak jak w tamtym (rzekomo) wątku jak i w tym nie jesteś wstanie wyciągnąć ŻADNYCH wniosków !
To ile Ty zapłacisz za użytkowanie pompy ciepła zależy najbardziej od strat energii/ciepła Twojego domu !

Rozumiem Cię, chciałeś aby użytkownicy napisali ile płaca za ogrzewanie w swoich domach i wszystko było by OK jeśli żądałbyś podania przy tym kilku faktów, które pomogły by Ci WYCIĄGNĄĆ WNIOSKI !!!

Nie dasz sobie pomóc a szkoda bo już dawno znalazłbyś odpowiedź na swoje pytanie, jakiekolwiek Ono jest !
Posłuchaj choćby PANDY , za pompę z buforem zapłacił niewiele więcej niż inni za kotłownię z kotłem na ekogroszek a koszty ogrzewania ma podobne !
ON to sobie przemyślał i policzył, Ty nie chcesz nawet oszacować ,,,

panda
10-11-2009, 11:05
Za prąd w całym domu czy tylko za ogrzewanie,
boze.......no i po sie odzywasz?? pytanie -odpowiedz, tak jak w temacie uzytkownicy innych zrodeł ciepła jakoś nie maja tych zmartwien i podają dane bez względu na ilosc osób,ocieplenie,lanie wody etc........
A powinni bo to ma też znaczenie.
Jest jeszcze jeden aspekt który poruszył Pinok a którego nie bierzesz pod uwagę (zakładam jednak że o nim wiesz :) ) iż prąd dodatkowo zasila urządzenia elektryczne w całym domu i to też są koszty ujęte na jednym rachunku. Węglem czy gazem lodówki nie uruchomisz.
No ale cóż, umacniaj się, umacniaj.

szejens
10-11-2009, 11:14
Bo kolega zakładający ten wątek chyba myśli że podlicznik dostajesz w standardzie do PC albo, że nie masz na co wydawać dodatkowych 500 zł tylko na no żeby podawać mu dokładne wyliczenie ile pompa prądu pobrała.

M@riusz_Radom
10-11-2009, 11:16
Nie dotyczy, mam pompę freonową.

Super, ale to co masz Ty nie musi być dokładnie tym samym co ma Pan X użytkujący PC. A instalacje na glikolu są mimo wszystko bardzo popularne.

panda
10-11-2009, 11:23
Zgadzam się. I dlatego ten czynnik również powinien być brany pod uwagę tak jak np. koszt wizyty kominiarza czy serwisanta piecy gazowych.

Piczman
10-11-2009, 11:26
I dlatego ten czynnik również powinien być brany pod uwagę

Ten mały szczegół raczej założyciela wątku nie interesuje :wink:

Jemu chodzi o to ile płacicie za prąd :)

mery26
10-11-2009, 11:26
Dom: 220 m2 podłogówki, kubatura chyba 700m3 PCi propanowa.
Grzanie: sezon pażdziernik2007/kwiecień2008 - 2 443 zł (pierwszy sezon)
listopad2008/maj2009 - 1 365 zł (drugi sezon+kominek)
pażdziernik2009/.... - 165 zł (trzeci sezon)
w sezonie grzewczym II taryfa powyżej 70% zużycia energii.

sSiwy12
10-11-2009, 11:38
Wyprowadźcie mnie z błędu, ale czy nie jest tak, że nie wymienia się całości „glikolu”, tylko dolewa się np. skoncentrowany – gdzieś takie stwierdzenie padło.

M@riusz_Radom
10-11-2009, 12:01
Chciałem zrobić PC na dość dużej inwestycji budowlanej. Wartość prac związanych z instalacją PC do domu o powierzchni 350m2 użytkowej oszacowano na 120 000 PLN brutto. A jeśli chodzi o glikol to zalecano wymianę całości czynnika nie rzadziej niż co 4 lata.

pablitoo
10-11-2009, 12:06
Wyprowadźcie mnie z błędu, ale czy nie jest tak, że nie wymienia się całości „glikolu”, tylko dolewa się np. skoncentrowany – gdzieś takie stwierdzenie padło.

A w samochodzie w układzie wodnym tylko dolewasz płyn jak zanotujesz spadek jego poziomu , czy co kilka lat wymieniasz go całkowicie ??

sSiwy12
10-11-2009, 12:37
A w samochodzie w układzie wodnym tylko dolewasz płyn jak zanotujesz spadek jego poziomu , czy co kilka lat wymieniasz go całkowicie ??

Prawdę powiedziawszy tylko dolewałem, Raz wymieniłem, ale to była konieczność, bo „zgubiłem” całość.

A sam przykład chłodnicy samochodowej - nie „tego”.
Nie takie temperatury, ani nie taka „krotność” przepływu.

A tu cytat z „przemysłówki” zasilanej glikolem:

Przyjmuje się że płyny w normalnych warunkach eksploatacyjnych pracują około 3 lata zapewniając prawidłową ochronę antykorozyjną i termiczną. Po takim okresie powinna być zbadana gęstość płynu i ogólna ocena wyglądu. Ze względu na dużą lepkość i temperaturę krystalizacji , która dla czystego glikolu monoetylenowego wynosi ok. 13.5 st C płyn można uzupełnić wyłącznie czystą wodą ewentualnie płynem MEG-P o odpowiednim stężeniu.

piwopijca
10-11-2009, 12:45
Zapewne bardziej pasowalby plyn hamulcowy. Uzupelnia sie go ale co kilka latek nalezy go wymienic w calosci.

Pzdr.

czandra
10-11-2009, 13:39
Dom 195 m2 po podłodze, kubatura ok. 520m3, okres od 09.2008 do 09.2009 - CO+CWU ok. 1000 zł - koszt kwh. Zasobnik CWU 300L. Podłogówka na całości, reku, ale bez GWC. Pompa w 95% pracuje w II taryfie. Czasem dogrzewamy się kominkiem - ok. 250 zł za drewno za sezon. Do tego opłata stała co 2 miesiące 42 zł (taryfa G12w), z tym, że rozkłada się ona także na pozostałe urządzenia pobierające prąd w domu.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
10-11-2009, 14:15
no i po co filozofujecie???? nie po to zrobiłem post żeby ktoś spamował albo pisał żeby pisac....sa ludzie i taborety.....ehhh naprawde nie oczekuję nic wiecej, tylko liczb.... wnioski umiem wyciągać sam....

a nie mozna poprostu tak???


Dom: 220 m2 podłogówki, kubatura chyba 700m3 PCi propanowa.
Grzanie: sezon pażdziernik2007/kwiecień2008 - 2 443 zł (pierwszy sezon)
listopad2008/maj2009 - 1 365 zł (drugi sezon+kominek)
pażdziernik2009/.... - 165 zł (trzeci sezon)
w sezonie grzewczym II taryfa powyżej 70% zużycia energii.

jak kol mery26

Piczman
10-11-2009, 15:06
O tym właśnie pisałem !

Z takich odpowiedzi wnioski wyciągniesz bo jest to możliwe ,,,

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
10-11-2009, 16:16
kto szuka nie bładzi.....

http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja_pracy.html#

Przedstawiamy Państwu wizualizację pracy rzeczywistej instalacji grzewczej z pompą ciepła VIESSMANN - Vitocal 300. Zastosowany tu monowalentny system stanowi źródło ogrzewania domu jednorodzinnego o powierzchni grzewczej ok. 200 m2 znajdującego się pod Opolem.

Kliknij i uruchom wizualizację w nowym oknie

pieknie podane ,rozrysowane, chwilowe i całkowite pobory mocy,no i markowe....ale jak znam życie to pewnie userzy mają lepsze,tańsze,ekonomiczniejsze rozwiązania

sSiwy12
10-11-2009, 16:22
Biorąc pod uwagę co „dają” w zamian, to nie są aż tak drodzy.
Np. kompakt C.O i CWU Vitocal 222-G w cenie 20.000 – 24.000zł.

jack_2000
10-11-2009, 16:54
śmiać mi się chce jak czytam ten wątek :D

tym którzy nie mają pompy ciepła wydaje się, że jest to nieopłacalna inwestycja - ale tylko im się wydaje, bo jej nie mają :lol:

Ja zdecydowałem się tylko dlatego, że za całość inwestycji zapłaciłem 38,5 tys. zł (dom 153m2) - polska pompa, w całym domu podłogówka, kolektor poziomy.

Ne mam niestety podlicznika, więc przedstawię całość kosztów związanych z energią którą zużywam na ogrzanie domu, ciepłą wodę oraz oświetlenie wraz z urządzeniami RTV.

V 2008 - IV 2009 (temperatura w domu 20,0-21,5): 2.208,43 zł
V 2008 - 118,28 zł
VI 2008 - 101,55 zł
VII 2008 - 97,61 zł
VIII 2008 - 119,10 zł
IX 2008 - 138,06 zł
X 2008 - 152,36 zł
XI 2008 - 187,00 zł
XII 2008 - 243,91 zł
I 2009 - 337,81 zł
II 2009 - 287,94 zł
III 2009 - 270,77 zł
IV 2009 - 154,05 zł
Szacuję, że samo zużycie energii na oświetlenie i sprzęty RTV wynosiło ok. 90 zł miesięcznie czyli w skali roku ok. 1.100,- zł. Więc koszt roczny ogrzewania domu i podgrzania ciepłej wody wyniósł ok. 1.000,- zł.

XI 2008 - X 2009 (temperatura od IX 2009 w domu podniesiona 21,0-22,5 - domek już wygrzany więc nie potrzebuje tyle energii co w roku ubiegłym): 2.379,84 zł. Dodatkowo w tym roku zainstalowałem oświetlenie zewnętrzne i nawadniam dość intensywnie ogród pompą 1100W.
XI 2008 - 187,00 zł
XII 2008 - 243,91 zł
I 2009 - 337,81 zł
II 2009 - 287,94 zł
III 2009 - 270,77 zł
IV 2009 - 154,05 zł
V 2009 - 151,53 zł
VI 2009 - 132,33 zł
VII 2009 - 127,54 zł
VIII 2009 - 139,03 zł
IX 2009 - 145,11 zł
X 2009 - 202,83 zł
Szacuję, że samo zużycie energii na oświetlenie i sprzęty RTV wynosiło ok. 110 zł miesięcznie czyli w skali roku ok. 1.300,- zł. Więc koszt roczny ogrzewania domu i podgrzania ciepłej wody wyniósł ok. 1.100,- zł.

Dodam tylko że mam II taryfy. W I taryfie wysokiej zużywam 15%-20% energii, w II taryfie tańszej zużywam 80%-85% energii.

Zainstalowałem pompę ciepła ze względu na niskie koszty eksploatacyjne i niezbyt wygórowane inwestycyjne (wszystko od A do Z robiła firma).

Inwestycja w porównaniu z gazem z butli zwróci mi się po ok. 5 latach. Później już będę na +. Gdybym miał gaz ziemny - wybrałbym gaz ziemny. Ale skoro go nie miałem wybrałem PC - ale tez tylko dlatego że za całość zapłaciłem poniżej 40 tys. zł. W innym przypadku też bym się zastanawiał nad sensem inwestycji z punktu widzenia ekonomicznego. Co innego wygoda - zapominasz że masz ogrzewanie :lol:

Reasumując dla domu ok. 150m2 pompa ciepła za 40 tys. TAK lub za 50 tys. :lol: kolektorem pionowym lub szwedzką pompą TAK - w przypadku inwestycji powyżej 50 tys. zł - RACZEJ NIE, dla inwestycji jak ludzie płacą 70-80 tys. zł - ZDECYDOWANI I STANOWCZO NIE, chyba że ktoś tyle płaci za spokój i wygodę.

perm
10-11-2009, 17:28
No cóż, dalej nie widzę oferty kompletnej instalacji za ok 25 tyś.
Jak na dłoni widać w tym wewontku jedno. Lepiej zainwestować w ocieplenie i jak najtańszy i bezobsługowy system ogrzewania. Elektryczne jak dla mnie wygrywa. Nie zamienię 300 zł miesięcznych rachunków (w zimie) za CO z kablami grzewczymi na 100 zł z pompą ciepła i całą niezbędną instalacją.
Kable - koszt 8 tyś.
PC plus dodatki, plus rurki podłogowe - koszt jak na razie najmniej 40 tyś. 32 tyś różnicy przy budowie domu. Kupię za to super oczyszczalnię i wypasiony kominek scan.
Niech będzie że znajdę PC z kompletem za 25 tyś. Różnica 17 tyś to już tylko sama oczyszczalnia :). U mnie ta pierwsza pompa zwróci się po ponad 25 latach, ta druga po ok 15. (Tylko gdzie za taką cenę kompletną instalację CO z PC znaleść?)
Podziała ta PC jak tu niektórzy piszą ze 20 lat - droższa pewnie dłużej ( w więcej nie wierzę po prostu). Jak ma sens ta pompa? Żaden! Post jack_2000 tylko mnie w tym utwierdził. Najlepszy jest argument że ..."tym którzy nie mają pompy ciepła wydaje się, że jest to nieopłacalna inwestycja - ale tylko im się wydaje, bo jej nie mają ..." Reszta tego co napisał dobitnie przemawia przeciw takiej pompie przynajmniej w moim projektowanym domu.

jack_2000
10-11-2009, 17:48
No cóż, dalej nie widzę oferty kompletnej instalacji za ok 25 tyś.
Jak na dłoni widać w tym wewontku jedno. Lepiej zainwestować w ocieplenie i jak najtańszy i bezobsługowy system ogrzewania. Elektryczne jak dla mnie wygrywa. Nie zamienię 300 zł miesięcznych rachunków (w zimie) za CO z kablami grzewczymi na 100 zł z pompą ciepła i całą niezbędną instalacją.
Kable - koszt 8 tyś.
PC plus dodatki, plus rurki podłogowe - koszt jak na razie najmniej 40 tyś. 32 tyś różnicy przy budowie domu. Kupię za to super oczyszczalnię i wypasiony kominek scan.
Niech będzie że znajdę PC z kompletem za 25 tyś. Różnica 17 tyś to już tylko sama oczyszczalnia :). U mnie ta pierwsza pompa zwróci się po ponad 25 latach, ta druga po ok 15. (Tylko gdzie za taką cenę kompletną instalację CO z PC znaleść?)
Podziała ta PC jak tu niektórzy piszą ze 20 lat - droższa pewnie dłużej ( w więcej nie wierzę po prostu). Jak ma sens ta pompa? Żaden! Post jack_2000 tylko mnie w tym utwierdził. Najlepszy jest argument że ..."tym którzy nie mają pompy ciepła wydaje się, że jest to nieopłacalna inwestycja - ale tylko im się wydaje, bo jej nie mają ..." Reszta tego co napisał dobitnie przemawia przeciw takiej pompie przynajmniej w moim projektowanym domu.

perm to napisz ile wydasz na podgrzanie ciepłej wody np. w skali roku - 100m3 i czym tego dokonasz? też tymi kablami? sądzisz że za 300 zł ogrzejesz w zimie dom kablami? dobrze by było gdyby ci średnia w roku wyszła 300 zł, ale zawsze możesz próbować - skończy się jak z moimi znajomymi - dobrze że mają kominek (ogrzeania elektrycznego nie włączają) a drewa zużywają rocznie ok. 20 kubików - koszt ok. 3000,- zł (ale jeszcze trzeba porąbać, powrót z pracy do zimnego domu zanim napalą), no ale cóż dokonali wyboru :D

perm ja wiem ile mnie kosztowałą pc, wiem jakie są koszty elesploatacyjne natomaist ty przewidujesz - i życzę ci żebys się nie pomylił w tych szacunkach :D

ja nikogo nie przekonuję do pc - ja jestem zadowolony - każdy ma prawo do swojego zdania :D [/list]

Piczman
10-11-2009, 17:57
Reszta tego co napisał dobitnie przemawia przeciw takiej pompie przynajmniej w moim projektowanym domu.

To jest najważniejsze !

jack_2000 a czy Twoi znajomi też wybudowali taki "ciepły" dom jaki projektuje perm ?

Chyba NIE, skoro muszą spalić 20 m3 drewna w kominku i jeszcze mieć zimno jak wrócą z pracy ,,,

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
10-11-2009, 17:59
ehhhh... Polak jak się uprze przy swoim :D :D :D :D jedni chwalą inni ganią :lol: dobrze że od czasu do czasu wrzuci ktos potrzebne mi informacje :P

jack_2000
10-11-2009, 18:09
Reszta tego co napisał dobitnie przemawia przeciw takiej pompie przynajmniej w moim projektowanym domu.

To jest najważniejsze !

jack_2000 a czy Twoi znajomi też wybudowali taki "ciepły" dom jaki projektuje perm ?

Chyba NIE, skoro muszą spalić 20 m3 drewna w kominku i jeszcze mieć zimno jak wrócą z pracy ,,,

rozumiem że wybudowanie "ciepłego" domku w porównaniu z tradycyjnym nic dodatkowo nie kosztuje? ile wyniesie podgrzanie cwu w skali roku np.?

co który inwestor buduje dom pasywny? jeden na ilu? być może w przypadku pem-a to co pisze ma sens - ja nie mam domu pasywnego - stropian na ścianach 12cm, w podłodze 13cm, wełna na poddaszu 20cm do 40cm - więc raczej na ogrzewaniu elektrycznym wyszedł bym kiepsko - szacuję że ok. 5 tys. zł musiałbym płacić rocznie za co i cwu (zapotrzeboanie domuna ciepło 10kW + cwu). I nawet jakbym położył kable za 8 tys. zł to po 7-8 latach koszty ogrz. elektr. zrównałyby mi się z pc.

jack_2000
10-11-2009, 18:10
bobek nie narzekaj :lol: trochę nawstukiwałem w klawiaturkę wpisując koszty miesiąc po miesiącu :lol:

polak dostanie palec to chciałby całą rękę :lol:

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
10-11-2009, 18:19
jack_2000 :) :) :) :) :) :)

perm
10-11-2009, 18:55
Każdy musi podjąć decyzję sam. Sam też każdy będzie płacił rachunki. Powtarzając to co tu na forum wielokrotnie już napisano - im bardziej ocieplony dom tym mniej kosztuje eksploatacja więc tym bardziej drogi inwestycyjnie system CO mija się z celem. Takim systemem niewątpliwie jest PC.
Nie będę miał domu pasywnego ale architekt z którym uzgadniałem projekt wstępnie wyliczył takie a nie inne zapotrzebowanie na ciepło przy średnich temperaturach zimowych w Szczecinie. Więcej niż 300 zł/mieś. z II taryfą nie powinienem zapłacić. Oszczędność tylko 200 zł/mies w zimie na ewentualnej PC nie jest argumentem na rzecz jej zamontowania. Póki ich ceny są takie jakie są. Tyle o mnie.

Myślę jednak że jest tu trochę szerszy problem. Pompy ciepła są intensywnie promowane, podkreśla się ich oszczędność, ekologię, bezobsługowość. Ile osób mając bardzo dobrze ocieplony dom kupiło PC dla oszczędności? Oszczędzają grosze wcześniej wydając dużo. Ci ludzie w jakimś sensie padli ofiarą marketingu czy też lobby firm pompy produkujących i sprzedających.
Potrzebę posiadania dobrze izolowanego domu dostrzegają już chyba wszyscy inwestorzy.Domy 3 - 5 litrowe stają się standartem. Dobrze chyba by wszyscy budujący wiedzieli że to jednocześnie oznacza że w większości przypadków można spokojnie zrezygnować z wydawania niemałych w końcu pieniędzy na pompę ciepła. Jakoś tego jeszcze w żadnym artykule o systemach ogrzewania nie przeczytałem.

Mały
10-11-2009, 19:49
Niezły wątek.
Czekam na dalsze opinie...
Jack - te 38 i pół to całość inwestycji czy tylko pompa?

jack_2000
10-11-2009, 19:56
całość - tak jak pisałem wcześniej :-)

Mały
10-11-2009, 21:16
Czyli PC, całość podłogówki i osprzętu, włącznie z uruchomieniem oraz wodą użytkową i kanalizą?
Bo jeśli tak to chylę czoło - naprawdę cena powalająca.

magdaseb
24-01-2019, 06:17
Dla mnie ważne, jak będzie najlepiej dla domowników. Jak będzie najlepiej dla pompy to dla mnie sprawa drugorzędna...

Szklara
24-01-2019, 17:07
Aleście odgrzebali ....