PDA

Zobacz pełną wersję : pekniecia na lawach fundamentowych



mitten
08-11-2009, 21:17
Witam wszystkich,
Mam pytanie:
Wczoraj zalewano nam fundamenty: bez szalunkow, zbrojenie polozono na ceglach, w jednym rogu gdzie podeszlo troche wody podlano chudziaka, no i zalano to betonem B20 do poziomu gruntu.

Dzis na lawach, glownie wewnetrznych, pojawily sie pekniecia w miejscach gdzie sa zbrojenia. Majster mowi ze to normalne, zeby sie nie stresowac.

Podsylam zdjecia:
http://www.reisebegleiter.pl/S7301895.JPG
http://www.reisebegleiter.pl/S7301894.JPG

Czy to jest niepokojace? bede wdzieczny za odpowiedzi i porady.

labas1
08-11-2009, 21:25
Trochę wysoko to zbrojenie.
Piszesz że było na cegłach, to jak głęboka jest ława, skoro widać zbrojenie od góry?

czmirek
08-11-2009, 21:27
majster bredzi , to nie jest normalne otulina z betonu na zbrojeniu jest za cienka i dlatego popekalo, powinno byc wylane wiecej betonu

gniezniok
08-11-2009, 21:34
u mnie bylo identycznie - ani kierbud ani nikt nie mial nic do powiedzenia... a co niby mialoby sie z tym stać?? Nie stresuj sie za bardzo bo dopiero sie zaczyna jazda...a bedzie jeszcze ulalala ;)

mitten
08-11-2009, 21:35
Teren jest troche spadkowy ok. 0,6m roznicy poziomow, z nizszej strony wykop byl na ok 70cm, z wyzszej na ok 1m i lawa schodkowa. Pekniecia wylazly od tej strony nizszej.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
08-11-2009, 21:36
wg mnie to tez nie jest normalne.... bierz kierownika budowy za d... i niech na to looknie

czmirek
08-11-2009, 21:39
u mnie bylo identycznie - ani kierbud ani nikt nie mial nic do powiedzenia... a co niby mialoby sie z tym stać?? Nie stresuj sie za bardzo bo dopiero sie zaczyna jazda...a bedzie jeszcze ulalala ;)

no wlasnie co moze sie stac jesli zbrojenie nie jest dokladnie zalane?
np. bedzie korodowac a co to znaczy? chyba nikomu nie trzeba tlumaczyc
jednoczenie sa polskie normy ktore jasno okreslaja jak ma byc otulina na zbrojeniu

Zbigniew100
09-11-2009, 07:32
Główna przyczyna zaistniałej sytuacji to źle zawibrowany beton .
Ponieważ na ławy idzie izolacja to nie ma obawy o zbrojenie.
Generalnie nie nie wpłynie to zasadniczo na wytrzymałość i nośność ławy.
Można spokojnie murować ściany fundamentowe i pamiętać, że nie wolno dolewać wody do betonu przywieźionego na budowę, zawsze to wpływa negatywnie na jakość betonu. :wink:

M@riusz_Radom
09-11-2009, 07:36
Ooo też się stresowałem widząc podobny widoczek u siebie. Kierbud co prawda stwierdził, że zbrojenie ławy jest za wysoko ale mam spać spokojnie. I tak faktycznie spałem .. Pozacieraj to po prostu i tyle.

M@riusz_Radom
09-11-2009, 07:39
jednoczenie sa polskie normy ktore jasno okreslaja jak ma byc otulina na zbrojeniu

Jakbyś chciał budować "zgodnie z nornami" to zaręczam Tobie, że albo miałbyś z każdym wykonawcą sprawę w sądzie albo budowę rozciągniętą na 20 lat ..

Jest szereg spraw, które co prawda wizualnie wyglądają paskudnie, ale nie mają wpływu na wytrzymałość konstrukcji.

U mnie widok ławy był bardzo podobny do przedstawionego, i co ? I nic .. Na to poszła ściana fundamentowa z bloczków betonowych a na wierzch wieniec spinający ściany fundamentowe i śpię spokojnie.

09-11-2009, 07:46
... nie wolno dolewać wody do betonu przywieźionego na budowę, zawsze to wpływa negatywnie na jakość betonu. :wink:
problem w tym, ze na prywatnych budowach woda ze zbiorników gruszek leje sie strumieniami ... :)
łatwiej ekipie rozgarnąć "zupke" niż gęsta kasze
wzrasta wydajność betoniarni - można sprzedac 2- 3 m 3 więcej /wode odciaga później szalunek czy podłoze/
a nadzór wzywa sie /nie na czas betonowania/ dopiero gdy cos popęka ... :wink:

XX
09-11-2009, 11:19
majster bredzi , to nie jest normalne otulina z betonu na zbrojeniu jest za cienka i dlatego popekalo, powinno byc wylane wiecej betonu
ano właśnie
wody też chyba jakby za dużo w tym "betonie"

TomekC73
09-11-2009, 18:10
No chyba KB (nie majster) był przy wylewaniu ław, dobrze by było od razu dokonać ich odbioru przez niego i odpowiedniego wpisu do DzB jeszcze przed murowaniem z bloczków.

czmirek
09-11-2009, 19:12
Jakbyś chciał budować "zgodnie z nornami" to zaręczam Tobie, że albo miałbyś z każdym wykonawcą sprawę w sądzie albo budowę rozciągniętą na 20 lat ..

nie moj problem, wyrazilem jedynie swoja opinie. inwestor sam zdecyduje co zrobi chata sie nie zawali ale jesli takie fuchy odstawia sie na poczatku budowy to co bedzie dalej ?

M@riusz_Radom
09-11-2009, 19:41
nie moj problem, wyrazilem jedynie swoja opinie. inwestor sam zdecyduje co zrobi chata sie nie zawali ale jesli takie fuchy odstawia sie na poczatku budowy to co bedzie dalej ?


Nic - będzie kolejna budowa jakich wiele ....

Daleki jestem od tego, aby stwierdzić, że mój dom został wybudowany w 100% zgodnie z "normami" ale mimo tego nadaj stoi i ma się dobrze. A ławy fundamentowe miałem podobne do autora tego wątku. Tyle, że nie wynikało to z dużej ilości wody w betonie ;) ale po prostu z tego, że zapomniało mi się podlać betonu po wylaniu a zbrojenie jak widać było ciut za wysoko

M@riusz_Radom
09-11-2009, 19:47
No chyba KB (nie majster) był przy wylewaniu ław, dobrze by było od razu dokonać ich odbioru przez niego i odpowiedniego wpisu do DzB jeszcze przed murowaniem z bloczków.

Kierbud odbiera zbrojenie a nie "ławy" - musi to zrobić bo jest to jedna z niewielu "prac zanikających" na budowie.

U mnie w dzienniku budowy jest wpis

"Wykonano zbrojenie ławy fundamentowej zgodnie z projektem konstrukcyjnym, przystąpiono do zalewania ław fundamentowych betonem B-20"

a kolejny

"Przystąpiono do murowania ścian fundamentowych"

nie ma nic o odebraniu ław ;)

TomekC73
09-11-2009, 20:50
Mariusz coś wnikasz w szczeg
Nno zgadza się pisząc o ławach napisałem ogólnie. Odbiór zbrojenia nie podlega dyskusji, natomiast chodzi o odbiór prac zanikających jak i ulegających zakryciu. Wydaje mi sie że w protokole odbioru ław coś tu w uwagach powinno być zapisane. To tylko taka moja sugestia. :wink:

p1oterek
09-11-2009, 20:59
Ja miałem dokładnie to samo, no może odrobinę mniejsze pęknięcia. Przyczyną zbyt dużo wody w betonie. Jak to zobaczyłem stresa miałem potwornego ale przeszło mi...............po czasie :)

beton44
10-11-2009, 04:48
dziwne...

stal niby ma 4 razy większy ciężar właściwy od betonu

a zbrojenie wypłynęło w "ławie" /hmmmm/ do góry :-?


z czego wnioskuję że skoro "ława" ma metr wysokości
to raczej trzeba przyjąć że to zbrojenie nie spełnia swej roli projektowej....


a piszę "ława" w " - dlaczego' wklejać :o

helixwroclaw2005
10-11-2009, 06:46
mitten Twój przykład jest ewidentną winą ekipy, która źle wypoziomowała wykop wąskostrzelinowy - fundamentowy. Kopali na "oko". Wymiar zbrojenia zapewne został utrzymany zgodnie z projektem. Strzemiona na pewno zostały wykonane w jednym wymiarze a więc część wykopu powinna zostać zaszalowana. Nie sądzę, że zbrojenie podniosło się na aż taką wysokość, a nawet jakby się tak stało można je było spokojnie docisnąć - nawet łopatą. Poziom ławy przy takich fundamentach najłatwiej oznaczyć wbijanymi reperami (prętami), gdzie ich koniec oznacza poziom ale to wszyscy wiedzą. Każda ilość przywiezionego betonu na budowę posiada odpowiedni atest techniczny laboratorium betoniarni. Jedyna osobą która dolała wody jest kierowca i to pewnie na prośbę wykonawcy. Grubość otuliny wyczytasz sobie z projektu.

Tak jak napisane wyżej nic się już z tym złego nie stanie. Powstanie reszta fundamentu z bloczków betonowych i będzie git.
Pilnuj poziomu na każdym etapie budowy :D