PDA

Zobacz pełną wersję : układ oświetlenia zew - ściemniacz+czujnik ruchu+czasówka



Rezi
08-11-2009, 22:59
Zamierzam zainstalować wzdłuż ścieżki do domu układ oświetlenia z 1 czujką ruchu, czujnikiem zmierzchowym oraz ściemniaczem który w trybie zwykłym przygasza oświetlenie o około 50 %. Po naruszeniu czujki ruchu obwód zapal się na 100 % mocy z określonym czasem. Układ to 8 lamp po mac 40W
Czujnik ruchu na pewno Stainel, ale co dalej i jak to podłączyć bazując na gotowych podzespołach niestety nie wiem.

Tak myślę że czujnik ruchu musiałby pracować jak przełącznik który po naruszeniu przełącza zasilanie z obwodu z ściemniaczem na obwód bez ściemniacza.

Ma ktoś z was jakieś doświadczenie w tej materii lub wie jak to zrobić ?

Tedii
09-11-2009, 00:21
Zrobiłbym tak:

Najpierw zmierzchowy potem ściemniacz zmostkowany czujką ruchu.
Jak jasno,nic nie działa.Jak ciemno ,zmierzchowy podaje napięcie dalej przez ściemniacz na żarówki.
Jak czujka zbliżeniowa się włączy to zwiera/pomija ściemniacz i podaje pełne napięcie na żarówki.
Czas świecenia ustawia się na czujce.
W wersji lajtowej jako ściemniacz dałbym byle jaką diodę prostowniczą na 1000V/2-3A.

robertsz
09-11-2009, 00:22
Tak myślę że czujnik ruchu musiałby pracować jak przełącznik który po naruszeniu przełącza zasilanie z obwodu z ściemniaczem na obwód bez ściemniacza.
Tym przełącznikiem jest dodatkowy przekaźnik z cewką 230V. Cewke przekaźnika podłączasz pod wyjście czujki ruchu. Jeśli czujka ruchu nie posiada w sobie zwłoki czasowej to potrzebny Ci będzie jeszcze jakiś timer.

W realizacji wygląda to tak:
- zmierzchówka => ściemniacz (z pamięcią ustawień) => styk NC przekaźnika
- zasilanie (faza L) => styk NO przekaźnika
- czujka ruchu => cewka przekaźnika

Jeśli potrzebujesz schemat to wyślij na PW swój @, narysuje coś z czaszki na szybko.

Tedii: zwróć uwagę, że mostkując ściemniacz podajesz pełne napięcie na jego wejście i wyjście... nie do końca jest to normalny stan pracy tego urządzenia