PDA

Zobacz pełną wersję : Kupno nieuzbrojonej działki - problemy i koszty.



Mirosław W.
09-11-2009, 11:28
Witajcie.

Otrzymałem ofertę kupna nieuzbrojonej działki. Działka znajduje się ok. 700 metrów od drogi głównej, przy której są wszystkie media (prąd, kanalizacja etc.). Planowana jest także droga od działki do drogi głównej, o szerokości 8 metrów. Po obu stronach są wykupione inne działki. Oto rysunek techniczny: :)

|
| <-wydzielona droga
[]|X <- oferowana działka
[]|[] <- inne działki
[]|[]
[]|[]
[]|[]
[]|[]
[]|[]
[]|[]
==== - droga główna

Na pozostałych działkach nic się nie dzieje. Nie są nawet ogrodzone. Należą one do kilku właścicieli, niektórzy planują budowy w przyszłym roku, niektórzy później.

Pytania:

1. Każdy z właścicieli dysponuje także kawałkiem wydzielonej drogi. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?. Z tego co wyczytałem, jeżeli droga należy do gminy, to do jej obowiązków należeć będzie wybudowanie drogi i dbanie o nią.
2. Jakie mogą być orientacyjne koszty doprowadzenia mediów (prąd, kanalizacja, woda) do działki oddalonej 700 metrów? 100000 zł? 200000 zł?
3. W związku z tym, że wszyscy właściciele działek zamierzają się budować, wyrazili chęć na uzbrojenie działek. Macie jakieś doświadczenia z tym związane?

Trochę obawiam się kupna nieuzbrojonej działki. Jeżeli okaże się, że któryś z właścicieli jednak nie złoży się na uzbrajanie to... hm, no właśnie co? Czy w związku z tym, że posiada prawa do przynależącej drogi, może zablokować doprowadzanie mediów? I co z osobami, którzy kupią działki po nas, np. za 2 lata? (tereny za moją działką są do kupienia). Budowę planuję na wiosnę przyszłego roku.

Wiem, że to dużo pytań - niestety przewertowałem całe forum pod kątem mojego problemu i znalazłem tylko szczątkowe informacje, dalej nie wiem co jest potrzebne i czego muszę dopilnować w tej sytuacji?

Pozdrawiam

Krzychos
09-11-2009, 12:17
Media będące przy drodze głównej mogą być mediami tzw. "magistralnymi". Tzn. w przypadku prądu może to być linia średniego napięcia, żeby doprowadzić prąd do Waszych działek będzie konieczna budowa tranformatora. To samo w przypadku kanalizacji i gazu - budowa reduktora. Więc często do tych mediów które są przy główmnych drogach nie da się od tak po prostu podłączyć. Wszystko wymaga jakiegoś większego projektu.

To czy będziecie mieć media w głównej mierze zależy od ilości działek i wydanych pozwoleń na budowę. Dla dwóch, trzech domów nie za bardzo będzie się opłacało gminie, elektrowni, gazowni robić inwestycji, a jeżeli się na to zdecydują mogą zażądać dodatkowych opłat. Ale to wszystko zależy też od władz w gminie.

Tak jak w przypadku sprzedaży używanych samochodów każdy zapewnia, że samochód jest w stanie idealnym lub co najmniej bardzo dobrym i bezwypadkowy, tak każdy sprzedający działkę zapewnia, że media są "tyliko" obok działki i że nie będzie żadnych problemów. Czesto też mówią, że gmina już niedługo zacznie budowę drogi, oświetlenia, tunelu, widuktu, szkoły przedszkola itd.

zbigmor
09-11-2009, 12:22
Każdy z właścicieli dysponuje także kawałkiem wydzielonej drogi. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?.

Zależy do czego porównać. jeśli do drogi np. gminnej to zalet nie widzę. Wady to jak w każdej wspólnocie. Musisz tańczyć tak jak reszta zagra.

Claudii
13-11-2009, 19:04
ja kupiłam działkę nieuzbrojoną w szczerym polu.Przed zakupem widziałam WZ i zapewnienia z energetyki ,wody itp
Z prądem nie ma znaczenia gdzie się znajduje,placi się za kw,co do wody to przyłącze robili mi poprzedni właściciele działki.

Zbudowałam sama na tymże polu i to na końcu i nie mam sąsiadów w około a prąd i wodę zrobili tylko dla mnie ,ciągnąc pod ziemią kable przez całą długość pola.

Mirosław W.
14-12-2009, 09:30
Dziękuję za odpowiedzi i przepraszam, że tak późno odpowiadam.

Po wizycie w gminie otrzymałem zapewnienie, że woda i prąd będą w przyszłym roku. Dwóch sąsiadów zaczyna budowę na początku przyszłego roku, każdy z sąsiadów będzie się budował więc nie powinno być problemów z mediami.
Koszt dociągnięcia mediów do granic działki (woda, prąd, kanalizacja) nie powinien przekroczyć 8000 zł od działki. A ile to dokładnie wyjdzie to się dowiem za kilkanaście miesięcy :)

grregg
12-01-2010, 00:17
Generalnie wspólna droga to nic dobrego, ale można zawsze oddać ją gminie. O ile ona zachce ją wziąć ;) Nie swoich dróg gmina niestety nie odśnieża, nie naprawia itp.

cacadoooo
17-01-2015, 20:17
Witam,

Żeby nie pisać podobnego tematu to odświeżę ten.
Chcemy kupić nieuzbrojoną działkę.
Podział działek jak w dołączonym pliku.

Właściciel i osoba, która już kupiła jedną z działek są chętni do tego by doprowadzić media (woda i prąd).
1. W urzędzie gminy dowiedziałem się, że ze względu na średnicę rury z wodą 80cm, aby doprowadzić wodę trzeba od razu doprowadzić przyłącza do wszystkich działek, a nie ciagnąć pojedyncze przyłącza.
2. Słup z prądem jest usytuowany na polu należącym do właściciela działek.

Chcemy się prawnie zabezpieczyć przy kupnie działki i rozważamy następujące podejścia:

1. Umowa trójstronna ze sprzedającym i właścicielem jednej z działek, że wykonujemy przyłącza i dzielimy się kosztami. Nie ma tu jednak gwarancji, że któraś ze stron się nie wycofa choć ogólnie ludzie wydają się być faktycznie zainteresowani. Problem jak wiadomo leży w różnych sytuacjach życiowych, które mogą się pojawić: choroba, śmierć, itp.
2. Przy akcie notarialnym nabycia chcielibyśmy zobowiązać sprzedającego do wykonania przyłączy np. w ciągu 2 lat wraz z naszą partycypacją w kosztach. Dodatkowo taki obowiązek byłby ujęty dobrowolnym poddaniem się egzekucji, aby w razie wyjątkowych sytuacji życiowych móc z mocy aktu wykonać takie przyłącza we własnym zakresie i proporcjonalnie obciążyć sprzedającego w wysokości 4/6. To rozwiązanie dość trudne bo i sprzedający jest dość prostym człowiekiem i kwestia poddania się egzekucji już brzmi groźnie mimo czystych intencji.
3.Może wystarczy jeśli w akcie wpiszemy zapis, że w ramach udziału w drodze jest prawo nieodpłatnego użytkowania na rzecz zakładu energetycznego, gazu i doprowadzenia wody?? Tylko co z osobą, która jedną działkę już kupiła?

Jakieś sugestie? Będę wdzięczny.

Eqick
27-03-2015, 13:48
Nieuzbrojona działka to same problemy. Koszty uzbrojenia czasami sięgają nawet 1/4 kosztów budowy domu.