PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła CZY elektryka - WEJDŹ I POLICZ SAM!



Strony : 1 [2]

Liwko
23-12-2010, 18:46
Nie pisz tak bo zaraz się rzucą na ten post i będą go wszędzie dla przykładu wklejać pomijając szczegóły dlaczego tak a nie inaczej;)
Swoją drogą współczuję ale głowa do góry, święta idą;)
Zdrowych i Wesołych:)

j-j
23-12-2010, 20:53
Dzisiaj dostałem rachunek za frycowe :( Pompa ciepła działała od 01.11. i do 13.12. zużyła około 960 kWh. Rachunek za prąd od 13.10 do 13.12 wyniósł 1.400 pln :( za 2200 kWh. Ile kosztowałoby mnie frycowe na samym prądzie ? Mam nadzieję, że to zyżycie jakoś się będzie zmniejszać wraz z mniejszą ilością eksperymentów. pozdr adam

:o Albo masz zamek a nie dom ;), albo coś nie tak


pzdr

gosciu01
23-12-2010, 21:13
Dlaczego?
bez szczegółów użytkowania ... możliwe.
1400 zł za 2200 kWh przez 2 m-ce - to znaczy, że leci prawie tylko w drogiej taryfie, a może nawet budowlanej (?)
Grzeje wode elektrycznie, dużo gotuje przed świętami na kuchence elektrycznej,
a jak jeszcze trochę powiercił, pospawał itp. przy załączonej lampie halogenowej ( takiej z długim żarnikiem ) 500W, którą zapominał wyłączać na noc, to czemu niemożliwe ?
:-)

aadamuss24
24-12-2010, 00:29
Taryfa budowlana, dlatego nie podaję ceny za kWh tylko kWh i kwotę, trudno z rachunku wyczytać ile to kosztuje. Kuchenka elektryczna ale gotowania mało, cwu dogrzewam przepływowo elektrycznym 21 kW, zmywarka, pralka, czajnik normalnie, radio non stop i laptop, rekuperator non stop. Oświetlenie zewnętrzne na zmierzchówce ale na to akurat mam podlicznik i za 10 lamp zewnętrznych na żarówkach energoszczędnych wychodzi mi 10 pln na miesiąc, Coś gdzieś mi za dużo bierze, może ten przepływowy do cwu ? tylko, że cwu z pompy ciepła takie słabe jest :( Pompa zanurzeniowa jeszcze odwadnia studnię drenarską żeby garaż nie był basenem. Jakie macie normalne rachunki za prąd bez ogrzewania ? Jak tak na to wszystko popatrzę to jakoś dziwnie większe te rachunki mi wychodzą niż innym :( pozdr adam

aadamuss24
25-12-2010, 16:26
Czyli u mnie całkowiete żużycie dla domu 2200 kWh podzielone na 60 dni daje 36 kWh dziennie na wszystko.
Czyli u Ciebie całkowite zużycie dla domu 381+411=792 podzielona na 18 dni daje 44 kWh dziennie na wszystko.
Czyli już jestem spokojny bo wydawało mi się, że u mnie jest tragicznie :) pozostaje jeszcze tylko wielkość domu ? może już gdzieś pisałeś ale teraz nie odnajdę :(
Czyli u mnie 155 m2.
Czyli u Ciebie ?

pozdrawiam świątecznie adam

Liwko
29-12-2010, 08:02
Tak, tak, ten sterownik do najprostszych nie należy;)
Pzdr

Liwko
29-12-2010, 10:08
Ja mam G12W i nie chciał mi się przełączać w weekendy ale już z nim doszedłem do ładu i od 1.01. zacznę podawać rzeczywiste zużycie.

Liwko
29-12-2010, 11:19
Wyliczyłem że dla naszego trybu życia ta będzie najbardziej odpowiednia. Czy warto zmieniać to w każdym przypadku bardzo indywidualna sprawa. Mam prąd z ENEA

aadamuss24
30-12-2010, 09:49
adiqq podlicznik mam zainstalawany więc zużycie na samą pompę znam :) drugi podlicznik mam na oświetlenie zewnętrzne na ok. 10 lamp z żarówkami energooszczędnymi które zapalają się automatycznie na czujniku zmierzchu. Całe oświetlenie zużywa od 5-10 pln na miesiąc :)
Ostatnio mniej kombinuję i zużycie się ustabilizowało - ok. 25-30 kWh przy mrozach.
Co do taryf też mam mieszane uczucia czy warto mi robić weekendową czy jednak lepiej mieć te dwie godziny w ciągu dnia w tygodniu. pozdr adam

wit74
30-12-2010, 10:03
U mnie ze względu na to,że ktoś ciągle jest w domu z dzieckiem, jednak G12 z dwoma tanimi godz.w ciągu dnia sprawdza się lepiej.Bo przecież prócz wykorzystywania II taryfy na co i CWU mamy jeszcze inne rzeczy jak pralka,zmywarka,prasowanie,pieczenie itp.Nie zawsze się chce czekać do 22.00 :)

Liwko
30-12-2010, 10:13
W G12W w ENEA tania zaczyna się od 21.00 a to już jest akceptowalne.
Pzdr

Zielony ogród
30-12-2010, 10:24
[Co do taryf też mam mieszane uczucia czy warto mi robić weekendową czy jednak lepiej mieć te dwie godziny w ciągu dnia w tygodniu. pozdr adam[/QUOTE]

ja ma Energę, w taryfie weekendowej mam również dwie godziny tańsze w ciągu dnia, nie muszę wybierać

wit74
30-12-2010, 10:28
W G12W w ENEA tania zaczyna się od 21.00 a to już jest akceptowalne.
Pzdr

Fakt w G12W jest taniej od 21:00, ale i tak mieć w ciągu dnia cokolwiek taniej, w naszym wypadku bardziej wygodne....
Fajnie,że Enea jest taka elastyczna :)

Energa nie dla wszystkich jednak......

NOTO
30-12-2010, 10:34
EnergiaPro - taryfa weekendowa ma też 2 godziny tanie w ciągu dnia i kończy się o 7:00, ale ....
cena prądu w I taryfie jest większa niż przy stadardowej taryfie 2T.

Kiedy obecnie będą nowe cenniki ?

wit74
30-12-2010, 11:36
EnergiaPro - taryfa weekendowa ma też 2 godziny tanie w ciągu dnia i kończy się o 7:00, ale ....
cena prądu w I taryfie jest większa niż przy stadardowej taryfie 2T.

Kiedy obecnie będą nowe cenniki ?
Muszę zadać zapytanie o ofertę sprzedaży Twojego sprzedawcy na moim terenie .Tu sa % zmiany tyle,że nie pełne bo z 20/12/2010
http://www.bankier.pl/wiadomosc/-2260555.html

NOTO
30-12-2010, 12:02
Ta taryfa o której piszę że jest dostępna dla osób któe w poprzednim roku zużyły conajmniej 3MW prądu. Tylko czy może być u innego dostawcy ?

wit74
30-12-2010, 12:06
Ta taryfa o której piszę że jest dostępna dla osób któe w poprzednim roku zużyły conajmniej 3MW prądu. Tylko czy może być u innego dostawcy ?

:) Właśnie z nimi koresponduję.O dziwo nie odrzucili możliwości. Zadają pytania i tak sobie miło piszemy.Zobaczę co z tego będzie.

miloszenko
30-12-2010, 12:26
Swietne, szybkie, wygodne, dla mnie bomba :) Zwlaszcza 1 rzecz daje bardzo do myslenia: dodanie rocznych srednich kosztow utrzymania instalacji z pompa ciepla na poziomie 750 powoduje, ze linie kosztow sie nigdy nie przetna. To daje mocno do myslenia biorac pod uwage, ze mamy rozne elementy mechaniczne, hydrauliczne, rozne obiegi, zrodla.

Pozdrawiam

TO jest euforia odnosnie postu budowlanego_laika z pierwszej strony watku, jakos go wczesniej nie zauwazylem :)

NOTO
30-12-2010, 12:35
:) Właśnie z nimi koresponduję.O dziwo nie odrzucili możliwości. Zadają pytania i tak sobie miło piszemy.Zobaczę co z tego będzie.

Gazownia we wrocłąwiu przez www też jest OK.
Gorzej obie instytucje w realu się prezentują.

wit74
30-12-2010, 12:41
Gazownia we wrocłąwiu przez www też jest OK.
Gorzej obie instytucje w realu się prezentują.

Kolejny sprzedawca informuje mnie,że G12w czy G12g - jak zwał tak zwał, ale w każdym razie weekendowa jest dla klientów taryfowych którzy otrzymali sprzedawcę z urzędu na danym terenie.Dla mnie stawka jest inna, ale tylko i wyłącznie w G11 lub G12

wit74
30-12-2010, 12:58
Nie rozumiem, mogę poprosić jakoś jaśniej ?

Masz dostawcę constans.
Masz sprzedawcę X bo mieszkasz w Y.
Chcesz zmienić dostawcę na Z, ale .......nie możesz bo musisz mieć X ??? Z uwagi na taryfę weekendową ?

pzdr

Inaczej.Weekendowa nie jest towarem/usługą w ofercie dla wszystkich.Ja nie dostanę weekendowej od innego sprzedawcy( jak do tej pory nie trafiłem).Mogę kupować energie po zaproponowanej mi cenie w taryfie G11 lub G12.

NOTO
31-12-2010, 12:05
Może chodzi o fakt, że masz inne stawki za przesył ... teroretycznie przesył jest droższy ... bo przez 2 firmy realizowany.

NOTO
31-12-2010, 12:06
Może chodzi o fakt, że masz inne stawki za przesył ... teroretycznie przesył jest droższy ... bo przez 2 firmy realizowany.
Bo to co dla jednej jest już weekendem to w drugiej jeszcze nie ... prąd musiałby czekać :)

NOTO
03-01-2011, 14:17
Nie wiadomo jak jest. PRzynajmniej ja nie wiem. JEśli ktoś potrzebuje to niech przerobi temat i wstawi tutaj informację. Generalnie należy szukać tańszych rozwiązań aby pobudzić konkurencję :)
Co do korzystania z takich łaczonych systemów to problemem też jest brak prądu. Znalezienie docelowo winnego będzie trudne. W końcu korzystasz z usług 3 zakładów.

Liwko
14-01-2011, 11:18
ProStaś, w to ogrzewanie też wliczone jest CWU czy nie?

Liwko
14-01-2011, 12:07
9kWh? To ja mam jakąś masakrę, ja zużywam dwa razy więcej na zwykłe potrzeby. Na światło nie wydaję za wiele bo prawie wszędzie ledy ale dwa TV + komputer z 10h na dobę, do tego od czasu do czasu projektor, kino domowe, PlayStation, indukcja i się nazbiera:(

HenoK
14-01-2011, 12:53
9kWh? To ja mam jakąś masakrę, ja zużywam dwa razy więcej na zwykłe potrzeby.
Czytaj ze zrozumieniem ;). Te 9kWh, to w tańszej taryfie. Oprócz tego jest jeszcze ta droższa.
U mnie przeciętne zużycie energii na inne potrzeby niż pompa ciepła (ogrzewanie i cwu) wynosi 13-14kWh na dobę.

j-j
14-01-2011, 13:36
U mnie razem z cwu zużycie dobowe to od 9-11 kWh bez dogrzewania.
Ale jak zaczynałem mieszkać to było od 12-15 kWh, jednak udało się to zoptymalizować.
Zobaczymy ja będzie jak zaopatrzyłem się w suszarkę z PCi. Ciekawe czy znacząco wzrośnie zużycie, na razie po grudniu różnica niewielka.

pzdr

gosciu01
14-01-2011, 18:24
Dla jesieni przyjąłem: 8 kWh tania, 4 kWh droga
Dla zimy 9 kWh tania, 4 kWh droga.


Mam swoje dane zużycia energii z 14 lat i wygląda to następująco:

Sty -10,8%
Lut – 9,3%
Mar -10,2
Kwi – 8,1%
Maj – 7,6%
Cze – 6,4%
Lip – 6,2%
Się – 5,8%
Wrz – 7,1%
Paź – 8,4%
Lis – 9,3%
Gru – 10,9%

Możesz przyjąć dane dla statystycznej rodziny, statystycznie żyjącej w środkowo-wschodniej Europie :-)

Liwko
15-01-2011, 10:12
Czyli zimą zużywamy więcej energii aż o 60%?

Liwko
26-01-2011, 19:08
Mam dla ciebie ciekawy temat.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?64554-poszukuje-osob-budujacych-dom-z-projektu-Ciekawy-C118
Tam mnie też znajdziesz i moje rozwiązanie;)

kbab
26-01-2011, 21:51
temat nigdy nie zostanie wyjaśniony jeśli każdy nie policzy sobie ile energii (kWh) lub inaczej przeliczonej rocznie potrzebuje, aby zapewnić sobie optymalny komfort. Można się spierać, że np temperatura 19stC lub24stC jest odpowiednia, czy woda z cwu w temp 35stC może w 55stC jest bardziej komfortowa, ale płaconych rachunków i swoich możliwości się nie oszuka, zatem można sobie dywagować do czasu aż każdy przeliczy sobie potrzeby energetyczne swojego gospodarstwa najlepiej w roku. Już kilka lat temu do tego zachęcałem, ale do tej pory najprawdopodobniej nawet najbardziej zagorzały uczestnik tego forum rzetelnej odpowiedzi nie potrafi dać. Aby nie być gołosłownym podam zapotrzebowanie na energię przykładowego mieszkania w kamienicy 95m2 w latach 2007-2010
http://img535.imageshack.us/img535/5223/captureaos.jpg
jest to mieszkanie w którym ogrzewanie jest w 2 taryfie G12, jest tam dostępna instalacja gazowa ZG50 w taryfie W-1
http://img830.imageshack.us/img830/197/captureao.jpg
dla tego konkretnego przypadku sporządziłem taki bilans
http://img51.imageshack.us/img51/2418/capturenr.jpg
zawsze na podstawie poniesionych kosztów możemy obliczyć zapotrzebowanie na energię każdego gospodarstwa, dopiero wtedy możemy dyskutować o najbardziej ekonomicznych możliwościach ich zaspokojenia. Nośniki energii są dostępne w różnej cenie, ale ich wybór zależy od nas.

budowlany_laik
07-12-2011, 11:13
Dwa lata temu zacząłem myśleć o ogrzewaniu w moim domu. Węgiel, pellety, gaz - wszystko odpadało z różnych względów. Została pompa ciepła i prąd. Miało być po prostu w 99% bezobsługowo.

Wg OZC, dom wychodził 2,8-litrowy. Decyzja - kocioł elektryczny + bojler. Jednakże doszliśmy do wniosku, że będzie też, bez względu na wszystko, podłogówka wodna.

Na podstawie obecnych wyników w kWh, wychodzi dom 3,2-litrowy. Jak będzie na koniec sezonu grzewczego - na pewno poinformuję :)

Tak prezentują się wyniki obliczeń i na wykresie spodziewany okres zwrotu PCi dla mojego przypadku. Do arkusza z 1. strony wątku przyjąłem dom 3,5-litrowy (wersja pesymistyczna).
Cena PCi - DZ robione systemem gospodarczym.

http://img713.imageshack.us/img713/6580/arkusz.jpg

Zachęcam do liczenia i porównywania 'PCi kontra prąd' w konkretnych przypadkach oraz do publikowania wyników obliczeń w tym wątku.

miloszenko
07-12-2011, 11:22
Zachęcam do liczenia i porównywania 'PCi kontra prąd' w konkretnych przypadkach oraz do publikowania wyników obliczeń w tym wątku.

Witam, wzorowo pokazales, jak kazdy rozsadny inwestor powinien podejsc do wyboru systemu grzewczego. OZC, plus nasze wlasne oczekiwania, wyceny danych systemow pod konkretny dom, porownanie rachunkow i kosztow inwestycyjnych, itd.

Wiele wojen "co lepsze" jest niepotrzebnych, bo zawsze to jest kwestia indywidualna.

Pozdrawiam i post zapisze jako wzor :)

Liwko
07-12-2011, 11:38
Realny wzrost cen energii elektrycznej założyłeś 1,2%??? Już za kilka naście dni przekonasz się, że jest inaczej. Szok natomiast przeżyjesz (przeżyjemy) w 2013.

Liwko
07-12-2011, 11:41
Nie mogę za cholerę odnaleźć prognoz na najbliższych 10 lat, ale będzie drożej, dużo drożej:(

miloszenko
07-12-2011, 11:42
Realny wzrost cen energii elektrycznej założyłeś 1,2%??? Już za kilka naście dni przekonasz się, że jest inaczej. Szok natomiast przeżyjesz (przeżyjemy) w 2013.

To jest przyklad jednej ze zmiennych, ktore warto przy szacowaniu kosztow ogrzewania zalozyc, np wzrost o 5, 15, 25 %, zeby byc swiadomym czy nasz budzet to wytrzyma.

Nalezy przy tym pamietac, ze wzrost np ceny pradu odnosi sie tez nie tylko do kosztow ogrzwania pradem, ale gazem czy pompa tez (chodz oczywiscie nie w takim stopniu).

Liwko, o czym bysmy sie nie przekonali, to jesli dostwca bedie chcial utrzymac jakas sprzedaz dla dwutaryfowcow, to zdaje sobie sprawe, ze przekroczenie pewnej granicy moze spowodowac odplyw klientow. Rynek nie znosi prozni.

Pozdrawiam

budowlany_laik
07-12-2011, 11:52
Edytuję post, gdyż arkusz i założenie co do wzrostu cen energii uległo zmianie - patrz 1. strona wątku.

Liwko
07-12-2011, 12:00
A dalej, zajrzyj na 1. stronę wątku:
"7. Realny roczny wzrost cen energii elektrycznej - różnica między wzrostem cen energii elektrycznej a wzrostem wynagrodzeń. W latach 2003-2008 wyniósł średnio w skali roku 1,2%."

A co ma piernik do wiatraka? Inwestycję ponieśliśmy raz, więc nie powinniśmy uwzględniać wzrostu płac do okresu zwrotu!!! To jest totalna bzdura!!!

miloszenko
07-12-2011, 12:07
A co ma piernik do wiatraka? Inwestycję ponieśliśmy raz, więc nie powinniśmy uwzględniać wzrostu płac do okresu zwrotu!!! To jest totalna bzdura!!!

I tak i nie. Cos musisz zalozyc, np brak zmiany placy (choroby, wpadki losowe, itp). Sredni przechod roczny moze sie roznic od 12 x wyplata.

To juz inwestor decyduje jak ostroznie do tego podejdzie. Dany koszt ogrewania dla jednego jest pomijalny dla innego krytyczny.

Pozdrawiam

Liwko
07-12-2011, 12:16
I tak i nie. Cos musisz zalozyc, np brak zmiany placy (choroby, wpadki losowe, itp). Sredni przechod roczny moze sie roznic od 12 x wyplata.

To juz inwestor decyduje jak ostroznie do tego podejdzie. Dany koszt ogrewania dla jednego jest pomijalny dla innego krytyczny.

Pozdrawiam

To nie ma nic wspólnego z poniesionymi kosztami jak i z okresem zwrotu!!! Cena inwestycji, jak i zużycie kWh pozostanie bez zmian, zmieniać się będzie tylko cena kWh. Co ma z tym wspólnego wzrost płac? Ja rozumiem, że te rachunki mogą być w przyszłości dla nas akceptowalne lub nie właśnie przez płace, ale to nie ma nic wspólnego z tematem. TO SĄ BZDURY!!! Wstaw sobie do tego jego wyliczenia 7% (realnie) a okres zwrotu bardzo, ale to bardzo się skróci.

miloszenko
07-12-2011, 12:19
To nie ma nic wspólnego z poniesionymi kosztami jak i z okresem zwrotu!!! Cena inwestycji, jak i zużycie kWh pozostanie bez zmian, zmieniać się będzie tylko cena kWh. Co ma z tym wspólnego wzrost płac? Ja rozumiem, że te rachunki mogą być w przyszłości dla nas akceptowalne lub nie właśnie przez płace, ale to nie ma nic wspólnego z tematem. TO SĄ BZDURY!!! Wstaw sobie do tego jego wyliczenia 7% (realnie) a okres zwrotu bardzo, ale to bardzo się skróci.

Liwko, gdzie ja napisalem ze to ma wplyw na czas zwrotu ?? Ma wplyw na to, czy oszacowany system bedzie do udzwigniecia przez nasz budzet i tyle, przy takich czy innych zalozeniach. Zgadza sie ??

Pozdrawiam

Liwko
07-12-2011, 12:22
Napiszę ci jeszcze coś. Podał stopę dyskontową w ujęciu rocznym na poziomie 6,5%. A dlaczego w tym momencie nie uwzględnił wzrostu płac? A dlaczego nie uwzględnił inflacji?
Jeżeli wstawia 6,5% dla stopy dyskontowej, to również powinien wstawić około 7% dla rocznego wzrostu cen energii elektrycznej.

Liwko
07-12-2011, 12:23
Liwko, gdzie ja napisalem ze to ma wplyw na czas zwrotu ??

Pozdrawiam

No nie ma. Dlatego te jego tabelkę to można o kant d... roztrzaskać:)
Pzdr

miloszenko
07-12-2011, 12:24
Napiszę ci jeszcze coś. Podał stopę dyskontową w ujęciu rocznym na poziomie 6,5%. A dlaczego w tym momencie nie uwzględnił wzrostu płac? A dlaczego nie uwzględnił inflacji?
Jeżeli wstawia 6,5% dla stopy dyskontowej, to również powinien wstawić około 7% dla rocznego wzrostu cen energii elektrycznej.

Wstaw co chcesz i jak chcesz, potem to mozesz nam tu uargumentowac. Ciezko wszystkich dac do jednego worka i podac gotowy wzor na jego budzet domowy.

Pozdrawiam

Liwko
07-12-2011, 12:27
Wstaw co chcesz i jak chcesz, potem to mozesz nam tu uargumentowac. Ciezko wszystkich dac do jednego worka i podac gotowy wzor na jego budzet domowy.

Pozdrawiam

miloszenko, tu nie chodzi o budżet domowy, on nie ma tu nic do rzeczy;)
Pzdr

budowlany_laik
07-12-2011, 12:59
Edytuję post, gdyż arkusz i założenie co do wzrostu cen energii uległo zmianie - patrz 1. strona wątku.

budowlany_laik
07-12-2011, 13:03
Najśmieszniejsze jest to, że dla domu Liwko wyniki chyba wskazywałyby na sens inwestycji w PCi, ale Liwko z zasady zakłada, że ktoś chce mu zrobić krzywdę :)

No to dalej, Liwko! Podaj litrowość, ceny za prąd, zużycie procentowe i w końcu konkretnie ile dałeś za PCi, zasobnik, DZ, podłogówkę. Policzę gratis.

miloszenko
07-12-2011, 13:50
miloszenko, tu nie chodzi o budżet domowy, on nie ma tu nic do rzeczy;)
Pzdr

Nie no jak chcesz. To ja walne 50 m2 okien, sciane jednowarstwowa z ceramiki, bede mial roczne rachunki powyzej rocznych dochodow i wg Ciebie budzet domowy w tej sytuacji nie ma znaczenia?? Akurat jestesmy w watku, ktory sensownosc i oplacalnosc ma pokazac, nie bardzo rozumiem do czego pijesz, ale z tego co czytam to chyba nie ja pierwszy.

Pozdrawam

Liwko
07-12-2011, 15:27
Nie no jak chcesz. To ja walne 50 m2 okien, sciane jednowarstwowa z ceramiki, bede mial roczne rachunki powyzej rocznych dochodow i wg Ciebie budzet domowy w tej sytuacji nie ma znaczenia??

Pozdrawam

Budżet ma znaczenie jedynie takie, czy będziemy w stanie płacić te rachunki. Na zużycie i na poniesione już koszta nie ma wpływu. Koszta już ponieśliśmy. Zużycie będzie na jakimś tam poziomie. Wydaliśmy więcej, za to będziemy płacić niższe rachunki. Tego nikt nie kwestionuje.A właśnie nie znając przyszłości i naszych dochodów te niższe rachunki są bardzo ważne.

Co do pytań budowlanego laika, to nawet w tym wątku obliczaliśmy już moje koszta i mój czas zwrotu PC. Mnie tylko zdziwiła wartość 1,2% rocznego wzrostu cen energii.

Liwko
07-12-2011, 15:28
Liwko, widzę tylko Cię w cytatach.

Wyjaśnię. To, co widzisz w moim poście z wykresem, to tylko część arkusza. Mogę zamieścić później cały (edit: już dodałem stronę wcześniej). Wzrost cen energii w tym arkuszu ma wpływ na wydatki roczne na energię, które nie są widoczne w tych obliczeniach w moim poście (edit: już są widoczne), a które dalej są dyskontowane do momentu wyjściowego za pomocą wartości bieżącej netto: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wartość_bieżąca_netto

Teraz już widzę.

Szkaradzio
07-12-2011, 21:02
Witam forumowiczów. Pytanie jak sto innych w tym wątku - prosba o pomoc w wyborze medium grzewczego.

Dom ok 280 m2 pow całkowitej - całość grzana. Kubatura 1000m3. Ściana 3W z wełną 12cm, okna ciepłe, poddasze 25 cm wełny. Ubytki ciepła będą, bo na podaszu 4 okna dachowe wychodza na północ, brama garazowa ma 5 metrów szerokości itp. zapotrzebowanie energetyczne bydunku w zależnosci od metody obliczeń wychodzi mi od 15 do 25 000 kWh.
Nie mam wentylacji mechanicznej z rekuperacją - wentylacja jest grawitacyjna. Ogrzewanie - grzejniki plus 60m2 podłogówki - bardziej dla utrzymania komfortu w łazienkach, kuchni i korytarzu niż dla celów grzewczych. Na działce nie ma gazu ziemnego. Mogę zainwestować w butlę (ok 10 000 zł) i gaz płynny w cenie 2,15 zł za litr (bo w pespektywie 3-4 lat mam mieć przyłącze gazu ziemnego. Mogę wstrzymać się z gazem i podłączyc piecyk elektryczny do instalacji wodnej (koszt ok 3000) plus bufor ciepła by wykorzystywać druga taryfę (ale wychodzi mi, ze ten bufor powiniene mieć wielkość basenu....). Eko groszek? z etatem palacza wyjdzie podobnie jak gaz. Pompa ciepła - nie wiem, nie nam i troche za dużo niewiadomych w tym wynalazku. W zasadzie decyzja jest gaz - prad... inne wynalazki. Czy ktoś mi p omoże, ew wskaże jakąś metodę gdzie mogę sobie to policzyć? z góry dziękuję za pomoc.

pozdr

Sz

budowlany_laik
08-12-2011, 07:33
Szkaradzio, wychodzi u Ciebie 53-89 kWh/m2*rok. Nie masz OZC? Potrzebny byłby dokładny wynik w kWh/m2*rok.
Na 1. stronie wątku masz arkusz, do którego możesz podstawić swoje dane. Do symulacji jednak potrzebna także wycena pompy ciepła i inne dane.
Nie wiem czy problemem u Ciebie przy PCi nie byłyby grzejniki...

Najlepiej skopiuj post do TEGO (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy/page452) wątku. Tam powinieneś dostać odpowiedź.

budowlany_laik
08-12-2011, 07:54
ProStaś:
prąd: 2400 zł kocioł Kospel + 700 zł bojler Galmet 120 l
PCi: 19.000 zł (PCi + DZ) - cena adiqq (DZ pewnie gospodarczo - nie wiem) + wymiennik CWU (i tak za mało przyjąłem, bo dziś wyczytałem na wątku o PCi, że ok. 6,5 tys. zł)

Co do COP, to szczerze nie wiem. Trzeba by mieć dane od rzetelnego użytkownika PCi (średni COP dla CO i CWU). U mnie akurat warunki na PCi raczej średnie.

U mnie decyzja na ciepły dom była od początku. Materiały były lepsze, ale w rozsądnych granicach cenowych (np. wełna na poddasze z lambdą 0,033, choć można było kupić już wtedy 0,030, lecz za 7 razy tyle [Multimax]). Po zrobieniu OZC przez HenoK'a (zapewne wiesz, że współpracowaliśmy wspólnie), bawiliśmy się w różne warianty ocieplenia, okien, drzwi itp. Celem był ciepły dom grzany prądem lub PCi. Wyszło ok. 2,8-litra.

Nie będąc jednak pewnym czy w rzeczywistości ekipa zbuduje 2,8-litrowca, zrobiłem podłogówkę wodną (na wszelki wypadek) i kocioł elektryczny.

Reku i tak by było, nawet gdyby był to dom 12-litrowy - jak dla mnie, jest to rzecz niezbędna.

Porównując domy '3-5 litrów + prąd' i '7-9 litrów + PCi', wybrałbym bowiem zawsze dom cieplejszy. Oprócz kosztów CO, zapomina się też o tym, że taki dom ma mniejsze wahania temperatury w ciągu doby oraz mniej nagrzewa się latem. Gdy (odpukać), prąd wzrośnie 100-krotnie, wstawię sobie biokominek albo kupię w hurcie świece. Dom zimny natomiast niczym się już nie obroni wtedy.

Liwko
08-12-2011, 08:57
adiqq, na jego zapotrzebowanie tego kolektora wystarczyło by ze 200m). Do tego najmniejszą możliwą PC (wtedy około 10tyś.). A skoro ma Galmeta 120l, to takie 2 grzane na niższą temp. też by mu starczyły. Dobrze by pomyślał to by się wtedy w 15tyś zamknął.
Weź mu to zacytuj bo się na mnie obraził i nie widzi moich postów;)

Szkaradzio
09-12-2011, 07:25
Szkaradzio, wychodzi u Ciebie 53-89 kWh/m2*rok. Nie masz OZC? Potrzebny byłby dokładny wynik w kWh/m2*rok.
Na 1. stronie wątku masz arkusz, do którego możesz podstawić swoje dane. Do symulacji jednak potrzebna także wycena pompy ciepła i inne dane.
Nie wiem czy problemem u Ciebie przy PCi nie byłyby grzejniki...


dzięki, niestety nie mam OZC - chyba, ze chodzi o demo ze strony PURMO - ale to jakoś dziwnie chodzi. Strasznie duzo danych trzeba wklepać w ten program, a niektórych poprostu nie wiem jak wpisać - siedze nad tym.
Jeśli chodz o Pompe Ciepła to w dość rozsądnym zakładzie wyceniono mi pompe na 35 000 a odwierty na ok 30 000. Reszta to instalacje z grubsza wspólna dla róznych rodzajów kotłowni. Oczywiście, ze grzejniki sa problemem, bo wywala sie założenie grzania w nocy. Skończy sie na ekogroszku i łopacie, ehh.

z programów liczących wynika, ze sporo strat to sciany. Jak to u mnie policzyć? Niektórzy twierdzą, że sciany zewnętrznej mozna nie liczyc w ogóle. Inni, że powinienem zsumować opory teermiczne wszystkich warstw...wówczas wychodzi bardzo ciepła sciana.
więcej niewiadomych i przypuszczeń niż konkretnych danych...

budowlany_laik
09-12-2011, 07:27
Edytuję post, gdyż arkusz i założenie co do wzrostu cen energii uległo zmianie - patrz 1. strona wątku.

budowlany_laik
09-12-2011, 07:29
Szkaradzio, policz OZC, tzn. ktoś z FM może Tobie policzyć (HenoK, Marcin_Cetera, asolt). I wróć na wątek 'dom ciepły, pasywny...' Na jakim etapie budowy jesteś? Jak na avatarze? Masz jeszcze wpływ na izolację?

HenoK
09-12-2011, 10:25
Pozwolę sobie jednak wrócić do tematu, bo "coś mi tutaj nie gra" ;).
W załączniku jest proste wyliczenie.
Z jednej strony mamy instalacje z pompą ciepła taką jak moja - koszt inwestycji 35tys. zł, roczny koszt eksploatacji 1100zł.
Do tego doliczyłem wzrost cen energii 7% w skali roku (tyle realnie wychodzi z ostatnich 10 lat).

Z drugiej strony instalacja z ogrzewaniem elektrycznym (podłogówka, kocioł elektryczny, podgrzewacz CWU) - Koszt inwestycji 15 tys. zł, roczny koszt eksploatacji 4000zł (założyłem tu, że COP mojej PCi jest średnio ~3,5).
Ponieważ jednak zaoszczędziliśmy 20 tys. zł, to wkładamy to na lokatę z oprocentowaniem 5%, która co roku przynosi nam 1000zł. O te kwotę pomniejszam koszt eksploatacji.
Jak widać z tabelki zrównanie się kosztów następuje po 7 latach.
Fakt, że nadal na lokacie mamy 20 tys. zł, jednak w 13 roku koszty skumulowane dla PCi będą niższe niż koszty skumulowane dla ogrzewania elektrycznego pomniejszone o wielkość lokaty.

Oczywiście moje rozumowanie jest bardzo uproszczone. Gdybym rzeczywiście miał wykonać ogrzewanie elektryczne, to wolałbym te 20 tys. zł zainwestować w lepszą izolację, lepsze okna. Gdyby tą metodą udało mi się zmniejszyć koszty ogrzewania o więcej niż 1000zł, to znaczyłoby to, że jest to lepsza inwestycja niż lokata w banku.

Liwko
09-12-2011, 10:59
Zakładając jego zużycie, COP 3,5, cenę dla grzania prądem 0,3zł a dla grzania pompą 0,34zł, i biorąc pod uwagę jedynie wzrost energii na poziomie 7% rocznie.
Dzisiaj
Prąd- PC
1776zł - 578zł
Za 20 lat
Prąd - Pc
6422zł - 2079zł
Napisz mi laik, w którym roku chcesz przejść na PC?

budowlany_laik
09-12-2011, 11:06
HenoK, obliczenia jak najbardziej OK.
Tylko: użytkownik PCi ma jeszcze jeden atut - różnicę między jego rachunkami rocznymi a rachunkami użytkownika ogrzewania elektrycznego też może ulokować na 5%. Więc koszty skumulowane w każdym roku trzeba w przypadku PCi pomniejszyć np. w 1. roku o (4000-1100)*5% i tak dalej dla każdego roku. Wyjdzie więc jeszcze większa oszczędność dla posiadacza PCi.

Mój arkusz dla tych danych wskazuje również zwrot ceny zakupu PCi po 7 latach. Wartości skumulowane w arkuszu różnią się trochę od Twoich (liczone inną metodą, NPV), aczkolwiek nie wpływa to na okres zwrotu.

-------------------

Treść edytowana: edytuję, gdyż arkusz i założenie co do wzrostu cen energii uległo zmianie - patrz 1. strona wątku.

budowlany_laik
09-12-2011, 11:09
Liwko, błędnie liczysz - czytaj mój post.
Szukaj lepiej oferty na PCi za 15000 zł dla mnie - czy dziś już twierdzisz, że da radę jeszcze taniej?

HenoK
09-12-2011, 11:28
Skąd się bierze super okres zwrotu dla PCi? Założyłeś wzrost cen o 7% w skali roku. Jest to jednak wzrost nominalny. Tyle rosną średnio co roku ceny energii.
Jednak płace też rosną. Wiem, że nie u każdego, u jednych wcale, u innych o 200%. Statystycznie jednak (bo jak inaczej ująć to w wyliczeniach?) z ostatnich 10 lat o 5,1%: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=3381

Zatem realny wzrost cen energii będzie różnicą między wzrostem cen nominalnym a wzrostem płac: 7-5,1=1,9% I taki wzrost realny cen energii wypadałoby ująć w tabeli i obliczeniach. Gdy tworzyłem arkusz w 2009 r., było to 1,2% z lat 2003-2008.
Mam wrażenie, że dwa razy liczysz ten sam wzrost.
Wzrost cen energii o 6-7% to średnia z ostatnich 10 lat. W tym czasie inflacja była na poziomie 3-4%, ale ostatnio dąży do 5%. Oprocentowanie lokaty to w tym czasie ok. 5% (oczywiście można uzyskać wyższe oprocentowanie lokaty, ale kosztem większego ryzyka).
Jeżeli więc przyjmujemy np. stopę dyskontową (uwzględniającą inflację w przypadku wyłożenia gotówki lub oprocentowanie kredytu) rzędu 6,4%, to nie możemy używać realnego wzrostu cen energii, tylko wzrost nominalny.

Czyli w Twoim arkuszu albo przyjmujemy stopę dyskontową 0% i wzrost realny energii elektrycznej 1,2%, albo stopę dyskontową np. 6,4% i wtedy konsekwentnie wzrost energii o 7,6%. W obu przypadkach otrzymujemy zbliżone okresy zwrotu.

No chyba, że się mylę, to proszę mnie sprostować :).

budowlany_laik
09-12-2011, 11:40
Edytuję post, gdyż arkusz i założenie co do wzrostu cen energii uległo zmianie - patrz 1. strona wątku.

HenoK
09-12-2011, 11:58
Liwko, błędnie liczysz - czytaj mój post.
Szukaj lepiej oferty na PCi za 15000 zł dla mnie - czy dziś już twierdzisz, że da radę jeszcze taniej?
Naprawdę chcesz pompę ciepła ?
Proszę bardzo : http://www.fuego.pl/4713_ULRICH_HITPump_WASSER_HPW.html
Tu jest po 2999zł, na Aledrogo po 3550zł z kosztami dostawy.
Można ją podłączyć bezpośrednio do podgrzewacza ciepłej wody (bojlera).
Potrzebny byłby fundament, trochę rur, kształtek - koszt podłączenia ~1000zł.
W Twoich warunkach mogłaby pracować przez ~10 miesięcy w roku ze średnim COP=2,5.
Można ją oczywiście wykorzystać też do ogrzewania domu. Okres kiedy mogłaby pracować to długość sezonu grzewczego (w Twoim przypadku 180-190dni) minus ~2miesiące.
Aby ją wykorzystać zarówno do CO, jak i CWU potrzeba trochę więcej zachodu (ale oczywiście zysk też będzie z tego większy). Trzeba by bojler elektryczny wymienić na podgrzewacz z wężownicą lub z płaszczem wodnym. Wskazany byłby nieco większy niż masz obecnie, np. taki : http://allegro.pl/wymiennik-dwuplaszczowy-nierdzewny-140l-nowosc-i1964129382.html i zawór przełączający trójdrogowy.
Koszt wzrósłby więc do ok. 6500zł (ale można od tego odliczyć sprzedany, prawie nowy bojler elektryczny.

Jeżeli chodzi o pompy glikolowe, to niestety większość dostawców oferuje jednostki powyżej 5kW. Taka PCi kiepsko współpracuje z energooszczędną instalacją.
Ale jest taka pompka : http://abatronic.pl/pompa_ciepla_woda_woda.html
Jej moc w zupełności wystarczy, aby obsłużyć podgrzewanie ciepłej wody i centralne ogrzewanie w Twoim domu.
Sprawa pozostałych urządzeń w kotłowni wyglądałaby podobnie jak poprzednio - podgrzewacz dwupłaszczowy + zawór przełączający.
Do tego doszłoby dolne źródło najprościej 200m rury PE 40mm lub 2x100m PE 32mm. Koszt DZ na gotowo 4-5 tys. zł.
Całość w 15 tys. zł z pewnością by się zmieściła.
Taka PCi pracowałaby już przez cały rok ze średnim COP 3,0, w min. 80% w 2 taryfie (średni koszt energii możesz przyjąć 0,40zł/kWh).

To jak? Robimy?

HenoK
09-12-2011, 12:07
Natomiast wzrost cen energii (u Ciebie 7% nominalny, u mnie 1,2% realny) przecież zwiększa nam tylko coroczne płatności i z dyskontem nie wiąże się.Jeżeli odnosisz wzrost cen energii do średniej płacy (czyli uwzględniając m.in. inflację), to to samo powinieneś zrobić z pieniędzmi ulokowanymi w banku. Przecież od nich nie tylko narastają odstetki, ale "zżera" je inflacja. Jeżeli dla kapitału liczysz nominalna stopę dyskontową (bez uwzględnienia inflacji), to do dla podwyżek cen energii musisz zrobić to samo.
Czy mam rację?

Liwko
09-12-2011, 12:17
Liwko, błędnie liczysz - czytaj mój post.
Szukaj lepiej oferty na PCi za 15000 zł dla mnie - czy dziś już twierdzisz, że da radę jeszcze taniej?

Ja wolę swój wzrost płac konsumować w innych celach. Są bardziej przyjemne wydatki niż rachunki.
Dla ciebie nie ma oferty w tej cenie. Jednak jak ktoś potrafi wykopać rów i wrzucić do niego rurę to pewnie by się zmieścił w tej cenie. No ale to wyższa szkoła jazdy:)

Liwko
09-12-2011, 12:24
HenoK, mu nie chodzi o jakikolwiek zwrot, mu chodzi by udowodnić, że prądem można ogrzewać tanio swój dom. Można, ale PC można jeszcze taniej:)
Jeżeli laik wstawi do siebie jakąś PC, to kopary nam wszystkim opadną jak zobaczymy jego rachunki;)

HenoK
09-12-2011, 12:38
HenoK, mu nie chodzi o jakikolwiek zwrot, mu chodzi by udowodnić, że prądem można ogrzewać tanio swój dom. Można, ale PC można jeszcze taniej:)
Jeżeli laik wstawi do siebie jakąś PC, to kopary nam wszystkim opadną jak zobaczymy jego rachunki;)
On nie musi się obawiać o wysokie rachunki. Ale prawdą jest, że przy pompie ciepła byłyby one jeszcze niższe.
Moim zdaniem w jego założeniach tkwi błąd, o którym piszę powyżej (no chyba, że się mylę).
Czy są jacyś ekonomiści na sali? ;)
Przy moich założeniach zwrot takiej inwestycji to od 6 do 10 lat (w zależności od tempa wzrostu cen energii).
Zauważ, że większość użytkowników ogrzewania elektrycznego "dla relaksu" odpala kominki, albo szukają innych sposobów oszczędzania, np. ... pompę ciepła powietrze-powietrze.

Liwko
09-12-2011, 12:48
Obliczyłem, że mając PC (COP 3,5) i uwzględniając wzrost cen energii na poziomie 7% rocznie, laik by w ciągu 20 lat wydał na ogrzewanie 23564zł. Grzejąc prądem wyda.... UWAGA!!! 72798zł!!!
Chciałbym tyle zarabiać, by tą różnicę za 20 lat wyrzucić w błoto:)

HenoK
09-12-2011, 12:51
Obliczyłem, że mając PC (COP 3,5) i uwzględniając wzrost cen energii na poziomie 7% rocznie, laik by w ciągu 20 lat wydał na ogrzewanie 23564zł. Grzejąc prądem wyda.... UWAGA!!! 72798zł!!!
Chciałbym tyle zarabiać, by tą różnicę za 20 lat wyrzucić w błoto:)
Myślę, że nie musisz się o niego obawiać. Przeliczy to wszystko jeszcze raz i zainstaluje jakąś maszynkę :).

Liwko
09-12-2011, 12:54
Myślę, że nie musisz się o niego obawiać. Przeliczy to wszystko jeszcze raz i zainstaluje jakąś maszynkę :).

:yes: Tak sądzę
Może mnie nawet wtedy polubi:D

budowlany_laik
09-12-2011, 13:22
Liwko, najpierw do Ciebie, bo będzie krótko. Porównaj swoje stanowisko, do HenoKa. W parę minut znalazł to, na co Tobie dawałem tydzień. A miałbyś whisky...

Do tego Twoja matamatyka mocno szwankuje. Nie licz takich słupków, bo wprowadzasz w błąd czytających.

budowlany_laik
09-12-2011, 13:34
Edytuję post, gdyż arkusz i założenie co do wzrostu cen energii uległo zmianie - patrz 1. strona wątku.

budowlany_laik
09-12-2011, 13:37
Liwko, jest jeden gość na FM, który chyba potrzebuje PCi: j-j :) :) :)

budowlany_laik
09-12-2011, 13:43
Naprawdę chcesz pompę ciepła ?
HenoK, dzięki za, jak zwykle, dogłębną i rzeczową propozycję.
Aktualnie nie ma potrzeby montowania u mnie PCi. Planuję roczny koszt na CO+CWU 1600 zł przy tym, co mam.

Mam rurki w podłodze. Gdy prąd zdrożeje 4 razy, pomyślę o PCi :)

Liwko
09-12-2011, 14:05
No ja ci podałem przykład z moim zdaniem lepszą PC, taką jak ma HenoK. Problemem dla ciebie jest wykopanie 200m dołu he, he.
Jak wstawisz już tą pompę to z whisky piję tylko http://www.whisky.org.pl/whisky-50-Glenmorangie.html:D
Może być nawet ta najtańsza;)

budowlany_laik
09-12-2011, 14:17
Nie podałeś wyceny. Rzuciłeś z czapki luźne dane. Jak dla mnie - bajkopisarstwo i trollowanie.

Nie biorę dopalaczy by decydować się u mnie na PCi.

Życzę miłego boksowania... samemu ze sobą :) Ja zaczynam weekend bez FM...

Liwko
09-12-2011, 14:56
Swoją drogą to dziwie się tym, którzy budują domy energooszczędne, a później płacą wyższe rachunki. Co to za interes?
Sztuką jest wybudować dom energooszczędny w taki sposób, by właśnie jak najmniej płacić.
Powiem szczerze, że chciałbym aby mój dom miał takie zapotrzebowanie jak twój (sporo by to kosztowało), jednak ja bym jeszcze zainwestował trochę grosza i śmiał się z rachunków. Przy całości inwestycji w dom i takim zapotrzebowaniu, inwestycja w PC to groszowe sprawy.

Liwko
09-12-2011, 15:07
Ja bym na twoim miejscu szybko inwestował w PC. Mówię to całkiem serio.
http://gdansk.naszemiasto.pl/artykul/1018411,w-2013-roku-zaplacimy-za-prad-30-proc-wiecej-niz-teraz,id,t.html

dargoth
09-12-2011, 18:35
Wrzuciłem dane do arkusza i okazuje się, że po 4-5ciu latach inwestycja w PC mi się zwróci. Całkiem ciekawe narzędzie. Jeśli w przyszłym roku ceny energii tak poszybują w górę to zwrot może nastąpić nawet wcześniej. Najbardziej mi się jednak podoba to, że roczne wydatki na ogrzanie 300mkw i podgrzewanie ok 200 l wody dziennie wyniosą mnie 2k pln.

jasiek71
09-12-2011, 19:17
źle to liczycie...
porównujecie dwa jednakowe domy tylko że jeden z PC, a drugi na czystym prądzie...
licząc w ten sposób PC zawsze będzie górą nawet gdyby kosztowała jeszcze więcej...
ale jak weźmiemy dwa jednakowe projekty mając do dyspozycji te same pieniądze i...

jeden dom stawiamy tak standardowo z PC...
drugi znacznie bardziej docieplony i dopracowany z ogrzewaniem kablami...
zużycie energii w obydwu budynkach będziemy mieli na takim samym poziomie to pompa ciepła w niczym nie będzie lepsza od kabli...

żeby nie było całkiem kolorowo...
im większy dom tym korzystniej wypada PC, a im mniejszy to kable

jasiek71
09-12-2011, 20:27
Zauważ, że przy domu z pompą ciepła koszty energii zużywanej do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody spadają 3-4 krotnie.
Ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody elektryczne będzie korzystniejsze tylko wtedy, gdy za te same pieniądze uda się wybudować dom zużywający 3-4 razy mniej energii.
Stosunkowo łatwo do takiego efektu doprowadzić, gdy punktem wyjścia jest "standardowy" dom zużywający 120-150kWh/m2 rocznie. Dużo trudniej zejść z kosztami ogrzewania, gdy projekt domu przewiduje np. 70kWh/m2 rocznie.

wałkowałem kiedyś zużycie prądu, jest średnio 2-2,5 raza mniejsze przy PC
nie interesuje mnie COP tylko to ile nakręciły liczniki...
to co nie wydamy na PC wydamy na dopracowanie budynku...
w kosztach i eksploatacji wyjdzie na to samo

tank102
09-12-2011, 21:28
Panowie eksperci od pomp ciepła zapominaja ile razy przez 20 lat trzeba będzie wymieniac pompe lub sprężarkę w pompie i ile to kosztuje.
Zapominaja równiez o tym że może w koncu Ochrona środowiska upomni się o podatki za wykorzystywanie energii z odwiertów bez pozwoleń geologicznych.
A tak fantaści dzisiaj płacą mniejsze rachunki , tylko zawsze zapominają o ukrytych kosztach remontów i ekspleotacji urządzeń- myśle że przez okres 20 lat to dwa albo trzy razy wymiana sprężarki .
Okazuje sie że po latach - nic za darmo - wszystko kosztuje.
Czy pompa ciepła, czy energia elektryczna.
A jak się oziębi klimat , to energia elektryczna będzie na tym samym poziomie a pompa ciepła straci efektywność odzysku i wszystko się wyrówna.
Morał z tego , najlepsze ogrzewanie na szyszki z lasu jak od pradziejów.

dargoth
09-12-2011, 21:49
Dyskusja jak wiele innych. Czyli mniejsza o temat przewodni, mniejsza o fakty. Ważne żeby moje było na wierzchu. Wątek zaczyna się od arkusza do wyliczeń. Każdy może sobie podstawić dane takie jakie mu pasują. Po jaką cholerę mam podstawiać zużycie energii jak dla tradycyjnego domu, skoro buduję oszczędny? Tylko po to, żeby mieć świadomość, że jak dołożę jeszcze jakieś 20cm ocieplenia z każdej strony to nie muszę instalować PC? Po co miałbym podstawiać 35 tys. w miejsce kosztu instalacji jeśli mój koszt będzie inny? Przecież każdy ma rozum i wolny wybór. Ma jakieś preferencje i oczekiwania. Jeśli chce zrobić dom pasywny to wrzuca w szare pola odpowiednie cyferki i zapewne się dowie, że powinien sobie odpuścić PC przynajmniej do CO. Jeśli wybierze tańszą PC od polskiego producenta i zrobi sam DZ, a może i górne, to też ma prawo podstawić sobie 35 k pln lub nawet mniej. Wszystko jest sprawą bardzo indywidualną i wątek nie powstał, by udowadniać przewagę jednego rozwiązania nad drugim, ale pomóc dokonać wyboru w konkretnych przypadkach. HenoK nie wprowadza ludzi w błąd tylko pokazuje, że można zrobić taniej jak się chce. Ja też będę miał taniej, bo tu na forum życzliwi ludzie pokazali jak to osiągnąć.
Arturo72 zarzucasz ludziom manipulowanie obliczeniami, ale Ty robisz to samo tylko po to by postawić na swoim. Zamiast dyskusji typu "kto ma dłuższego" lepiej się skupić na pomaganiu potrzebującym i konkretnych przypadkach.

jasiek71
09-12-2011, 22:56
Tu masz wyliczenie moich kosztów.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82068-Dziennik-budowy-domku-quot-prawie-quot-pasywnego&p=3687987&viewfull=1#post3687987
Za wyższą kwotę zawsze możesz znaleźć wykonawcę. Sztuką jest zrobić to dobrze i tanio.

po zamontowaniu PC napisałeś...
Z pierwszych prób wynika, że przy ogrzewaniu domu pompa ciepła będzie miała COP=4,0, zaś przy przygotowaniu ciepłej wody COP=3,0. Oznacza to, że roczne zużycie energii spadnie u mnie do poziomu
2000kWh - ogrzewanie, 700kWh - ciepła woda, 3000kWh - pozostałe potrzeby.
Razem 5700kWh rocznie.
Mój dom ma 109m2 powierzchni ogrzewanej. Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania osiągnie wartość 18,3kWh/m2 rocznie , zaś całkowite zużycie energii 52,3kWh/m2 rocznie.

po roku...
Minął już rok od zainstalowania nowej pompy ciepła. Czas na podsumowanie tego roku.
Aktualny stan licznika 2010-11-15 8:57 (minęło 366,92 dni)
I taryfa 6084,7kWh - zużyte 3056,7kWh
II taryfa 15759,5kWh - zużyte 4568,0kWh

nie wspomnę o solarach...

jakoś ta super wydajność PC nie trzyma się kupy;)

porównaj sobie mój dom i powiedz gdzie u ciebie jest COP 4 ??

żeby było ciekawiej tak jest u wszystkich ...

Szkaradzio
09-12-2011, 23:33
Szkaradzio, policz OZC, tzn. ktoś z FM może Tobie policzyć (HenoK, Marcin_Cetera, asolt). I wróć na wątek 'dom ciepły, pasywny...' Na jakim etapie budowy jesteś? Jak na avatarze? Masz jeszcze wpływ na izolację?

Do liczenia OZC brak chętnych :)

nie wiem co masz na mysli mówić wpływ na izolację - izolacja jest już w scianie - 12 cm wełny. Teoretycznie można dokleic jeszcze coś, ale to chyba niewiele ociepli, a sporo utrudni odparowywanie wilgoci ze środka. Stan jak na avatarze tyle, że z oknami i drzwiami garazowymi.

orko
10-12-2011, 15:49
porównaj sobie mój dom i powiedz gdzie u ciebie jest COP 4 ??

żeby było ciekawiej tak jest u wszystkich ...

Znaczy COP 4 jest jak słonko dogrzeje dom przez okna?

budowlany_laik
10-12-2011, 18:21
Mam wrażenie, że dwa razy liczysz ten sam wzrost.
Wzrost cen energii o 6-7% to średnia z ostatnich 10 lat. W tym czasie inflacja była na poziomie 3-4%, ale ostatnio dąży do 5%. Oprocentowanie lokaty to w tym czasie ok. 5% (oczywiście można uzyskać wyższe oprocentowanie lokaty, ale kosztem większego ryzyka).
Jeżeli więc przyjmujemy np. stopę dyskontową (uwzględniającą inflację w przypadku wyłożenia gotówki lub oprocentowanie kredytu) rzędu 6,4%, to nie możemy używać realnego wzrostu cen energii, tylko wzrost nominalny.
Zwracam honor, masz rację!

Używałem bowiem przy realnej stopie wzrostu cen, dyskonta całkowitego, a nie realnego.
Myślę, że można przyjąć wzrost cen nominalny i dyskonto całkowite (z inflacją), tak jak piszesz.

Poprawiłem arkusz oraz info na 1. stronie wątku. Zedytowałem treść moich postów w tym wątku, w których proponowałem używać stopy wzrostu cen realnej.

budowlany_laik
10-12-2011, 18:25
Jednocześnie prośba do Ciebie, HenoK, skoro zagłębiliśmy się w szczegóły.

1. Jaki COP średnioroczny z grzaniem CWU osiąga pompa ciepła?
2. Jak wyglądają wydatki na przeglądy, wymianę glikolu itp.?
3. Jakie jest zużycie procentowe energii w 2 taryfach?

Liwko
10-12-2011, 18:30
Jednocześnie prośba do Ciebie, HenoK, skoro zagłębiliśmy się w szczegóły.

1. Jaki COP średnioroczny z grzaniem CWU osiąga pompa ciepła?
2. Jak wyglądają wydatki na przeglądy, wymianę glikolu itp.?
3. Jakie jest zużycie procentowe energii w 2 taryfach?

1. Około 3
2. 0 (no może glikol raz na kilkanaście, kilkadziesiąt lat)
3. Zależy od zapotrzebowania, u mnie około 90% w taniej

Liwko
10-12-2011, 18:35
Jednak widać się myliłeś, ale fajnie że potrafisz się do tego przyznać. Ja pierwszy zauważyłem ten błąd ale honor zwracasz tylko HenoKowi. Żałosne.

jasiek71
10-12-2011, 18:40
1. Około 3
2. 0 (no może glikol raz na kilkanaście, kilkadziesiąt lat)
3. Zależy od zapotrzebowania, u mnie około 90% w taniej

1. wytłumacz mi proszę dlaczego po podliczeniu sezonu już jest ledwo 2-2,5
2.skąd ta pewność ? jakoś nie widać wieloletnich użytkowników i ich spostrzeżeń
3. najpierw piszecie jakie to macie dziurawe chałupy..., a potem w ciągu dnia wam temperatura nie spada ?

budowlany_laik
10-12-2011, 18:52
Jednak widać się myliłeś, ale fajnie że potrafisz się do tego przyznać. Ja pierwszy zauważyłem ten błąd ale honor zwracasz tylko HenoKowi. Żałosne.
Niestety nie widziałem wtedy Twoich postów, bo byłeś u mnie na czarnej liście :(

Przy aktualnych danych, PCi zwraca się u mnie po 21 latach, przy:
- najtańszej PCi na rynku!
- DZ robionym gospodarczo!
A gdybym chciał wziąć do tego firmę? Najtańsza wycena na min. 40.000 zł!

Po 21 latach PCi zarobi dla mnie pierwsze pieniądze. Zarobi w 22 roku (po dzisiejszych cenach) 1230 zł. I tak co roku po 1230 zł. Jeśli dotrwa, jeśli ja dotrwam...
Mam czekać 21 lat modląc się by się nie zepsuła? Mam czekać 21 lat na 1230 zł? Ja uważam to za śmieszne.

Pomyśl chwilę nad tym co napisałem wyżej nim znowu dostaniesz ostrzeżenie.

PCi ma sens przy okresie zwrotu sporo mniejszym niż jej amortyzacja. By zdążyła coś zarobić dla właściciela. Jest dedykowana dla domów o większym zapotrzebowaniu i metrażu.

Amen. Rest in peace.

Liwko
10-12-2011, 18:56
1. wytłumacz mi proszę dlaczego po podliczeniu sezonu już jest ledwo 2-2,5
2.skąd ta pewność ? jakoś nie widać wieloletnich użytkowników i ich spostrzeżeń
3. najpierw piszecie jakie to macie dziurawe chałupy..., a potem w ciągu dnia wam temperatura nie spada ?

1. HenoK podawał już obliczenia. Ja tego dokładnie, przyznaję się nie mogę tego policzyć
2. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174839-Najstarsze-dzia%C5%82aj%C4%85ce-pompy-ciep%C5%82a Glikol sprawdzałem kilka miesięcy temu. Po dwóch latach żadnych zmian. Pracuje na niskich temperaturach.
3. Nikt nie mówi, że mamy dziurawe chałupy. Są zwyczajnie nieco mniej ocieplone od domów 3 czy 5 litrowych. Temperatura od rana do wieczora spada u mnie o niecały jeden stopień. Od początku sezonu grzewczego 92,52% w drugiej taryfie.

jasiek71
10-12-2011, 19:15
1. HenoK podawał już obliczenia. Ja tego dokładnie, przyznaję się nie mogę tego policzyć
2. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174839-Najstarsze-dzia%C5%82aj%C4%85ce-pompy-ciep%C5%82a Glikol sprawdzałem kilka miesięcy temu. Po dwóch latach żadnych zmian. Pracuje na niskich temperaturach.
3. Nikt nie mówi, że mamy dziurawe chałupy. Są zwyczajnie nieco mniej ocieplone od domów 3 czy 5 litrowych. Temperatura od rana do wieczora spada u mnie o niecały jeden stopień. Od początku sezonu grzewczego 92,52% w drugiej taryfie.
podałem nieco wyżej z dziennika HenoK-a , jest teoria i jest praktyka..., obliczenia rypnięte raptem o 100%
ja się nie czepiam samej PC bo to jest dobre urządzenie (tylko nieco przy drogie... )
problem jest w tym że wszyscy sugerując się COP-em pompy wyliczają o ile to taniej im wyjdzie grzanie...
niestety ogrzewanie domu to nie jest tylko sama PC, kabelki, gaz, drewno itp. ...
każdy dom najpierw ogrzewany jest zyskami bytowymi ,ze słońca itp. a dopiero to co zabraknie to przez CO
przez to że jakoś ocieplamy te nasze chałupy to te zyski mają wbrew pozorom znaczny udział w ogrzewaniu
właśnie dla tego cało roczny COP wychodzi 2-2,5 ..., część ogrzewania jest z COP 1 poprzez całą elektrykę w domu, słoneczko i nas samych
jak zostawił byś dom z włączonym ogrzewaniem na całą zimę to zużycie prądu było by takie same jak byś w nim mieszkał, zmienił by się COP ogrzewania ( PC)

HenoK
10-12-2011, 22:44
Jednak widać się myliłeś, ale fajnie że potrafisz się do tego przyznać. Ja pierwszy zauważyłem ten błąd ale honor zwracasz tylko HenoKowi. Żałosne.Nie wystarczy wskazać błąd, trzeba jeszcze umieć go uzasadnić ;).
Ja zresztą tylko poszedłem Twoim tropem :).

budowlany_laik
11-12-2011, 00:27
Twoje założenia, tj. 25500zł za instalację z pompą ciepła kontra 3100zł za ogrzewanie elektryczne są zbyt pesymistyczne.
Pompę ciepła, podgrzewacz CWU i dolne źródło przy Twoim zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania można wykonać za mniejsze pieniądze.
Ja myślę, że są to założenia zbyt optymistyczne: metoda gospodarcza + najtańsza PCi na rynku. Wypadałoby podstawić wycenę z firmy (ok. 40.000 zł), a wtedy zwrot po 36 latach.
Co do Twojej 'oferty', to nie zwróciłem uwagi, że to wyrób chiński, o ile mnie pamięć nie myli (Abatronic), a to odpada. Powietrzne pompy, z pewnych względów, także odpadają.

Ponawiam prośbę do dalszych analiz o podanie COP i rozkładu taryf, bo chyba też zbyt optymistycznie je przyjąłem dla PCi (90%/10%).

Uważasz naprawdę, że dla zwrotu >20 lat warto robić, to o czym piszesz? Ja jestem pewien na 100%, że nie, co argumentowałem wyżej.
- Po >20 latach zacząłbym dopiero oszczędzać. I to tylko 1200 zł/rok.
- Jakie gwarancje są na pompy ciepła? 2-letnie? Gdyby były nawet 20-letnie, to byłoby to za mało :) Ile pochodzi? Co wcześniej wysiądzie?
Gra nie warta świeczki, a nawet roztrzepywania tego tematu. Rozumiem, że w domach o wyższym zapotrzebowaniu nieraz jest to jedyne wyjście.

Co do błędu w arkuszu, to jest to jedna z jego składowych. Inne (rozkład zużycia w taryfach, COP, ceny pomp ciepła!) są tak samo, a niektóre dużo bardziej znaczące dla sensowności inwestycji.

autorus
11-12-2011, 06:20
Tez myślę ze wstępnie założę kocioł elektryczny jak u ciebie :)

Ale liczyłem gdybym zrobił kable grzejne i to wcale nie wychodzi tak tanio jeśli się chce mieć super efekty. A wierzą że da się zejść do porównywalnego poziomu z PC. Tylko wtedy musi być ogrzewanie niecentralne, w każdym pokoju termostat, w każdym pomieszczeniu inna temperatura z dokładnością do 0,1st, zero akumulacyjności. itd. U mnie wyszło ze same termostaty by kosztowały 12tys :(

autorus
11-12-2011, 06:25
Tak jak już wcześniej pisałem, rozpoczynając budowę miałem znacznie większą wiedzę niż przeciętny inwestor, ale też wziąłem na siebie obowiązki nie tylko inwestora, ale także projektanta, kierownika budowy, a nawet wykonawcy części robót.

Kurka wodna a myślałem że jestem jedyny taki nawiedzony. Projektantom różnych branż podtykam pod nos gotowe rozwiązania na które sami by pewnie nie wpadli, a ja siedzę godzinami na forum, czytam analizuję, myślę, odwiedzam forumowiczów itd.

malux20
11-12-2011, 08:23
Ja myślę, że są to założenia zbyt optymistyczne: metoda gospodarcza + najtańsza PCi na rynku. Wypadałoby podstawić wycenę z firmy (ok. 40.000 zł), a wtedy zwrot po 36 latach.
Co do Twojej 'oferty', to nie zwróciłem uwagi, że to wyrób chiński, o ile mnie pamięć nie myli (Abatronic), a to odpada. Powietrzne pompy, z pewnych względów, także odpadają.

Ponawiam prośbę do dalszych analiz o podanie COP i rozkładu taryf, bo chyba też zbyt optymistycznie je przyjąłem dla PCi (90%/10%).

Uważasz naprawdę, że dla zwrotu >20 lat warto robić, to o czym piszesz? Ja jestem pewien na 100%, że nie, co argumentowałem wyżej.
- Po >20 latach zacząłbym dopiero oszczędzać. I to tylko 1200 zł/rok.
- Jakie gwarancje są na pompy ciepła? 2-letnie? Gdyby były nawet 20-letnie, to byłoby to za mało :) Ile pochodzi? Co wcześniej wysiądzie?
Gra nie warta świeczki, a nawet roztrzepywania tego tematu. Rozumiem, że w domach o wyższym zapotrzebowaniu nieraz jest to jedyne wyjście.

Co do błędu w arkuszu, to jest to jedna z jego składowych. Inne (rozkład zużycia w taryfach, COP, ceny pomp ciepła!) są tak samo, a niektóre dużo bardziej znaczące dla sensowności inwestycji.


nie ma rzeczy wiecznych to raz.
jeżeli nie odrzucać powietrznych-to markowe[śmiem twierdzić od najbardziej znanego producenta w europie np. ] powietrznej pompie cena z montażem i kompletną kotłownią to cena 22 brutto[8% vat]
dla mojego domu 123 m2 -wystarczy.
ja nie mam zamiaru oszczędzać przez większość roku wydzielać wody do mycia-no jakby nie patrzeć to powietrzna nadgania średniorocznie 1do 3 czy 1do 4 względem prądu.
budowany laiku w twoim domu cwu to będzie pewnie z 50% zapotrzebowania to dwa.

u mnie pompa powietrzna z kompletną podłog.
[systemowy styropian, rozstaw co 10 cm ] w domu wyszła łącznie 31,500 brutto [8% vat w tej cenie]
dodatkową korzyścią z wodnej podł. jest możliwość podłączenia najzwyklejszego pieca na emeryturze albo wtedy jak putin z merkelową nam zacisną pętle

malux20
11-12-2011, 08:35
Dyskusja jak wiele innych. Czyli mniejsza o temat przewodni, mniejsza o fakty. Ważne żeby moje było na wierzchu. Wątek zaczyna się od arkusza do wyliczeń. Każdy może sobie podstawić dane takie jakie mu pasują. Po jaką cholerę mam podstawiać zużycie energii jak dla tradycyjnego domu, skoro buduję oszczędny? Tylko po to, żeby mieć świadomość, że jak dołożę jeszcze jakieś 20cm ocieplenia z każdej strony to nie muszę instalować PC? Po co miałbym podstawiać 35 tys. w miejsce kosztu instalacji jeśli mój koszt będzie inny? Przecież każdy ma rozum i wolny wybór. Ma jakieś preferencje i oczekiwania. Jeśli chce zrobić dom pasywny to wrzuca w szare pola odpowiednie cyferki i zapewne się dowie, że powinien sobie odpuścić PC przynajmniej do CO. Jeśli wybierze tańszą PC od polskiego producenta i zrobi sam DZ, a może i górne, to też ma prawo podstawić sobie 35 k pln lub nawet mniej. Wszystko jest sprawą bardzo indywidualną i wątek nie powstał, by udowadniać przewagę jednego rozwiązania nad drugim, ale pomóc dokonać wyboru w konkretnych przypadkach. HenoK nie wprowadza ludzi w błąd tylko pokazuje, że można zrobić taniej jak się chce. Ja też będę miał taniej, bo tu na forum życzliwi ludzie pokazali jak to osiągnąć.
Arturo72 zarzucasz ludziom manipulowanie obliczeniami, ale Ty robisz to samo tylko po to by postawić na swoim. Zamiast dyskusji typu "kto ma dłuższego" lepiej się skupić na pomaganiu potrzebującym i konkretnych przypadkach.

i to jest racjonalne podejście to tematu

Liwko
11-12-2011, 09:25
Laik
Po pierwsze. Czy ty tą wycenę PC potrzebujesz do statystyk, czy chcesz ją tanio zainstalować w swoim domku? Jeżeli do statystyk to nie ma tematu.
Po drugie. Idę o zakład, że w ciągu 20 lat kilka razy wymienisz ten kociołek do CO.

Liwko
11-12-2011, 10:05
Czyli jesteśmy kwita. Najpierw to ja wygrałem whisky, a teraz przegrałem:D

HenoK
11-12-2011, 10:08
Oczywiście twój przypadek jest inny - jestem pewien że twoim przypadku te 90% jest realne(a może nawet więcej) - chociaż nie wiem jak u ciebie wygląda sprawa CWU....a to może być kluczowe
W przypadku budowlanego_laika przy zainstalowaniu gruntowej pompy ciepła 5-6kW i podgrzewacza ciepłej wody o pojemności 300litów bez problemu można osiągnąć 100% zużycia energii w 2 taryfie. Przecież w tej chwili ma kocioł o mocy 6kW, który w 2 taryfie chodzi przez kilka godzin i spokojnie mógłby obsłużyć też podgrzewanie cieplej wody. Zresztą sam się o tym najlepiej przekona po pierwszym pełnym sezonie grzewczym.

miloszenko
11-12-2011, 11:05
Witam, jaki boiler do CWU dobrac, aby mial mozliwosc dogrzewania z drugiego obiegu grzewczego, czyli min 2 wezownice w srodku?? Tak, zeby dalo sie wykorzystac albo solary albo inne zrodlo dla przemian powietrze-woda ?? Jakiego rzedu to sa koszta ??

Pozdrawiam

jasiek71
11-12-2011, 11:39
cwu...
następny "temat rzeka"...
zanim zainstalujemy zbiornik na ciepłą wodę warto przyjrzeć się ile faktycznie tej wody potrzebujemy, wszyscy chcą gromadzić jak najwięcej żeby nie zabrakło...
ale...
czym większy zbiornik tym większa strata dobowa, może się okazać że więcej energii tracimy do pomieszczenia niż jest nam potrzebne, w zimie to jest do przełknięcia jeżeli wszystko jest na tym samym źródle ciepła, gorzej poz sezonem grzewczym...

czasem lepiej nieco zmienić nawyki niż udowadniać że nas stać
za wodę i ścieki też trzeba płacić (szczęśliwcy z własną studnią i POŚ mają lepiej )

budowlany_laik
11-12-2011, 17:31
adiqq, chodziło mi o rozkład zużycia użytkowników PCi. A więc można przyjąć jak u Ciebie: II taryfa 70%, I taryfa 30%.

Liwko, nie chcę PCi. Obliczyłem jak wyżej, że zwrot najtańszej PCi nastapiłby zbyt późno dla mnie. Gdyby był to okres paroletni, to zastanowiłbym się chwilę. Teraz nie ma to podstaw logicznych. I tylko to chcę przekazać. By nie robić nic dla idei, tylko wcześniej policzyć i pomyśleć. Jeśli ktoś sądzi, że PCi ma u mnie sens, to brak mu rzetelnej oceny sytuacji.

Pomyśleć też trzeba o stopie dyskonta, którą wpisujemy do arkusza. Czy to oprocentowanie lokaty, czy kredytu hipotecznego, a może po prostu zwykłego najtańszego kredytu w rachunku (np. ok. 12% w skali roku)? Spójrzcie jak wtedy wygląda okres zwrotu - nie starczyło lat...

malux20 - zakładam taki rozkład roczny energii na CO i CWU: 75% CO i 25% CWU.

malux20
11-12-2011, 19:24
e te proporcję to uzyskasz przy otwartych oknach.
no ja chciałbym jeden do trzech.

autorus
11-12-2011, 20:29
czemu chcesz w ogole pracowac w 1 taryfie?

malux20
11-12-2011, 20:32
ja mówię 0 co i cwu

Daga&Adam
25-12-2011, 12:30
Budowlany_laik -> apropo naszej rozmowy ktora odbyla sie w watku dot. pomp ciepla jakis czas temu, w ktorym argumentowales ze trzeba brac pod uwage wzrost wynagrodzenia:

http://tvp.info/informacje/biznes/inflacja-zjada-podwyzki-plac/6003738

W 2004r. za przecietne wynagrodzenie moglismy kupic 5,6tys kWh energii, a w 2011 - juz tylko 5,3tys kWh. Na nic wzrost przecietnego wynagrodzenia, w praktyce jak widac wzrost kosztow energii jest wyzszy niz wzrost wynagrodzen.

budowlany_laik
25-12-2011, 18:18
Można było brać pod uwagę wzrost płac realny, jak namawiałem, ale wtedy błędne było dyskonto w arkuszu, od którego należałoby też odjąć inflację. Udowodnił to HenoK - patrz 1. strona tego wątku. Odszczekałem zresztą to już też na wątku o PCi :)

ramzi_pl
15-04-2012, 00:37
A czemu tu nikt nie przeliczał i rozważał pompy ciepła powietrze - powietrze, mówię o jej zastosowaniu w domach energooszczędnych. Wydatki znacznie mniejsze niż na inne PC, zatem zwrot krótki ??

1igor1
15-04-2012, 08:25
liczyli liczyli, a samemu takiej używam, i taki system ogrzewania albo do bardzo energooszczędnych domów, albo tak jak u mnie w szkieletowym, bo w standardowych murowanych koszty eksploatacji są dość wysokie. U mnie się taki system sprawdza w 100% a klima latem ...

ramzi_pl
23-04-2012, 20:36
liczyli liczyli, a samemu takiej używam, i taki system ogrzewania albo do bardzo energooszczędnych domów, albo tak jak u mnie w szkieletowym, bo w standardowych murowanych koszty eksploatacji są dość wysokie. U mnie się taki system sprawdza w 100% a klima latem ...
No jak ktoś buduje durszlak to jego sprawa, przy 24 cm styropianu srebrnego na ścianach i 20 cm PUR na dachu wychodzi mi 36 kW/m rocznie, bez zysków w postaci okien południowych, grzania z urządzeń AGD RTV i mieszkańców.
Jak połączyłeś to z rekuperatorem ??

kris1234
25-02-2014, 15:31
posty z 2010 roku aż miło poczytać :)

post z 07-12-2011 12:13 # 283

niestety z jakiegoś powodu ta tabelka nie wyświetla sie w całości



Dwa lata temu zacząłem myśleć o ogrzewaniu w moim domu. Węgiel, pellety, gaz - wszystko odpadało z różnych względów. Została pompa ciepła i prąd. Miało być po prostu w 99% bezobsługowo.

Wg OZC, dom wychodził 2,8-litrowy. Decyzja - kocioł elektryczny + bojler. Jednakże doszliśmy do wniosku, że będzie też, bez względu na wszystko, podłogówka wodna.

Na podstawie obecnych wyników w kWh, wychodzi dom 3,2-litrowy. Jak będzie na koniec sezonu grzewczego - na pewno poinformuję :)

Tak prezentują się wyniki obliczeń i na wykresie spodziewany okres zwrotu PCi dla mojego przypadku. Do arkusza z 1. strony wątku przyjąłem dom 3,5-litrowy (wersja pesymistyczna).
Cena PCi - DZ robione systemem gospodarczym.

http://img713.imageshack.us/img713/6580/arkusz.jpg

Zachęcam do liczenia i porównywania 'PCi kontra prąd' w konkretnych przypadkach oraz do publikowania wyników obliczeń w tym wątku.

i odpowiedź :)


Realny wzrost cen energii elektrycznej założyłeś 1,2%??? Już za kilka naście dni przekonasz się, że jest inaczej. Szok natomiast przeżyjesz (przeżyjemy) w 2013.


i kto miał rację?
jakoś szkoku nie było i w dodatku cena przyjęta przez budowlanego laika jest wręcz zbyt wygórowana bo jest zdecydowanie taniej szczególnie w nocnej gdzie prąd nie jest po 33 gr a najwyżej po 27 gr po ostatnich obniżkach oczywiście razem z przesyłem.

Liwko
25-02-2014, 15:57
i odpowiedź :)
i kto miał rację?
jakoś szkoku nie było i w dodatku cena przyjęta przez budowlanego laika jest wręcz zbyt wygórowana bo jest zdecydowanie taniej szczególnie w nocnej gdzie prąd nie jest po 33 gr a najwyżej po 27 gr po ostatnich obniżkach oczywiście razem z przesyłem.

Na szczęście tylko postraszyli :)
Mam nadzieję, że za 10, 20 lat też wyciągniesz ten post i też będziemy się cieszyć ;)

Arturo72
25-02-2014, 17:53
i kto miał rację?
jakoś szkoku nie było i w dodatku cena przyjęta przez budowlanego laika jest wręcz zbyt wygórowana bo jest zdecydowanie taniej szczególnie w nocnej gdzie prąd nie jest po 33 gr a najwyżej po 27 gr po ostatnich obniżkach oczywiście razem z przesyłem.
Post z 2003r


Prąd kosztuje u mnie ok. 36 gr w taryfie całodzienej za 1 KWh (zakładamy sprawność pieca elektrycznego prawie 100 %, cena na Śląsku).
Widać od razu różnicę na korzyść gazu ok 2,5 raza taniej.
Jeśli zastosujesz taryfę dzienno nocną to
w dzień 1 KWh kosztuje ok 40 gr (14 godz tj. ok 60 % czasu)
w nocy 1 KWh kosztuje ok 20 gr (10 godz tj. ok 40 % czasu)

Jak widać cena prądu od tego momentu poszła w górę ok.70-80%.
Jeśli ktoś wtedy płacił 3000zł za sezon to dzisiaj płaci ok.5100zł,jeśli nie sprzedał domu ze względu na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Krzysiek_BB
25-02-2014, 20:05
Jak widać cena prądu od tego momentu poszła w górę ok.70-80%.
Jeśli ktoś wtedy płacił 3000zł za sezon to dzisiaj płaci ok.5100zł,jeśli nie sprzedał domu ze względu na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Artur nie mierz wszystkich swoja miarą = G11 cena 0,5720 PLN, przy ogrzewaniu domu tylko G12 która na dziś kosztuje z wszystkimi opłatami nocna 0,2658 PLN dzienna 0,6568 PLN i ogrzanie domu 100m2 z COP=1 kosztuje 2100 PLN a nie jak piszesz 5100 PLN (ta zimę 2013/2014 zamknę kwotą ~ 1400 PLN)

Arturo72
25-02-2014, 20:48
Artur nie mierz wszystkich swoja miarą = G11 cena 0,5720 PLN, przy ogrzewaniu domu tylko G12 która na dziś kosztuje z wszystkimi opłatami nocna 0,2658 PLN dzienna 0,6568 PLN i ogrzanie domu 100m2 z COP=1 kosztuje 2100 PLN a nie jak piszesz 5100 PLN (ta zimę 2013/2014 zamknę kwotą ~ 1400 PLN)

Mierzę miarą ogólnie rozumianą matematyką:
w 2003r cena kWh w G11 to 0,36zł a dzisiaj 0,57zł czyli wzrost 60%
w 2003r cena kWh w G12 nocna 0,2zł dzisiaj 0,34zł czyli wzrost 70%
w 2003r cena kWh w G12 dzienna 0,4zł dzisiaj 0,65zł czyli wzrost 60%
w 2003r ktoś płaci za sezon grzewczy 3000zł a dzisiaj przy wzroście energii od tego czasu średnio 65% płaci za ten sam dom 4950zł.
Analogiczna sytuacja będzie za następne 10 lat ale to tak na marginesie "spadku" cen prądu wg niektórych,łudzących się,ze prąd będzie taniał.


Ceny w najtańszym dzisiaj Tauronie Śląsk region Gliwice

klaudiusz_x
26-02-2014, 17:06
Nie masz racji co do G12, Tauron, region gliwicki (śląski).
Jest taniej. Nowa taryfa g12 z cyrografem na 2 Lub 3 lata. Cena za kWh w nocy okolo 19 gr plus opłaty dodatkowe. Na gotowo około 25 gr z przesyłem i jakościową.

miloszenko
26-02-2014, 17:23
Mierzę miarą ogólnie rozumianą matematyką:
w 2003r cena kWh w G11 to 0,36zł a dzisiaj 0,57zł czyli wzrost 60%
w 2003r cena kWh w G12 nocna 0,2zł dzisiaj 0,34zł czyli wzrost 70%
w 2003r cena kWh w G12 dzienna 0,4zł dzisiaj 0,65zł czyli wzrost 60%
w 2003r ktoś płaci za sezon grzewczy 3000zł a dzisiaj przy wzroście energii od tego czasu średnio 65% płaci za ten sam dom 4950zł.
Analogiczna sytuacja będzie za następne 10 lat ale to tak na marginesie "spadku" cen prądu wg niektórych,łudzących się,ze prąd będzie taniał.


Ceny w najtańszym dzisiaj Tauronie Śląsk region Gliwice

A teraz porownaj tak samo dla ceny gazu i pokaz to tym wszystkim, co nadal twierdza, ze prad jest najdrozszy :P

Arturo72
26-02-2014, 17:46
A teraz porownaj tak samo dla ceny gazu i pokaz to tym wszystkim, co nadal twierdza, ze prad jest najdrozszy :P
Nie interesowałem się gazem ziemnym ponieważ uważam,że gaz w nowym domu to samo zło ;)

imrahil
27-02-2014, 21:45
Nie masz racji co do G12, Tauron, region gliwicki (śląski).
Jest taniej. Nowa taryfa g12 z cyrografem na 2 Lub 3 lata. Cena za kWh w nocy okolo 19 gr plus opłaty dodatkowe. Na gotowo około 25 gr z przesyłem i jakościową.

Masz w stopce, że będziesz grzać prądem + tania pompa PW. tania to znaczy jaka? masz konkretnie coś na oku? Jula?

qubic
27-04-2014, 11:19
meeting jest chyba tańszy....

jugra
01-11-2016, 12:29
Jest jeszcze jedna ważna kwestia w przypadku ogrzewania elektrycznego. Dochodzi wyższy koszt energii w pierwszej taryfie, a przecież nie da się całości zużycia umieścić wyłącznie w drugiej. No i to podporządkowanie trybu życia wg taryf (pralka, zmywarka itd).

ramzi_pl
01-11-2016, 12:53
Jest jeszcze jedna ważna kwestia w przypadku ogrzewania elektrycznego. Dochodzi wyższy koszt energii w pierwszej taryfie, a przecież nie da się całości zużycia umieścić wyłącznie w drugiej. No i to podporządkowanie trybu życia wg taryf (pralka, zmywarka itd).

Ja używam taryfy płaskiej, mam pompę Powietrze - Powietrze całoroczny koszt ogrzewania i łącznie z klimatyzacją zamknął się w 3000 zł. Dom 270 m2. Koszt instalacji jednostka LG UB24H łącznie z Rekuperatorem BRINK Renovent PLUS to 32 tys. zł.
Na dzień dzisiejszy nie ma dla mnie tańszego rozwiązania, mam u siebie kilka ciekawych patentów na odzysk każdego grama ciepła i sprawdza się wszystko idealnie. Zaraz po zimie buduję system 10 kW na ogniwach fotowoltaicznych, zamiast płacić za prąd będę spłacał raty w banku ( bez dofinansowania ).
Jedyne co mogę każdemu polecić to dobre ocieplenie to jest najważniejsze, podczas budowy może będzie kosztowało parę / paręnaście tyś więcej w zależności od wielkości domku, ale zwraca się niemalże natychmiast.
Przy obecnych temperaturach średniodobowe zapotrzebowanie budynku na grzanie wacha się w granicach 2,5-3 kwh przypominam na 270 m2

budowlany_laik
02-01-2017, 11:07
Wrzuciłem arkusz z 1. posta na Dropbox - nie powinien teraz ginąć.

https://www.dropbox.com/s/b3guusebw8u3mws/Arkusz_oplacalnosci_prad_vs_pompa_ciepla_v_4.xls?d l=0

lorak86
11-02-2017, 17:11
U mnie niestety link nie działa

Liwko
11-02-2017, 17:29
U mnie niestety link nie działa

Bo musisz zainstalować Dropbox-a

Greg_81
25-04-2017, 10:21
U mnie niestety link nie działa
U mnie to samo.

Liwko
25-04-2017, 10:26
Zainstalujcie sobie ten program i wszystko wam będzie działać

https://www.dobreprogramy.pl/Dropbox,Program,Windows,13165.html

Kaizen
25-04-2017, 11:15
SOA#1
Nie mam zainstalowanego dropboxa, nie loguję się. Normalnie mi się odpala arkusz w przeglądarce (mogę też pobrać).

Jak wam się objawia to niedziałanie linka?

kerad85
20-10-2017, 15:15
Arkusz bardzo fajny, mi wyszło 18 lat z dyskontem :D
Brakuje mi natomiast porównania do grzania gazem. Myślę, że to byłby świetny parametr.

ktemk
11-02-2018, 12:50
i jak tam? temat założony wiele lat temu... udało wam się wyciągnąć jakieś ostateczne wnioski?

Kaizen
11-02-2018, 15:22
i jak tam? temat założony wiele lat temu... udało wam się wyciągnąć jakieś ostateczne wnioski?

Ostateczny wniosek masz w pierwszym poście - policz. Zależy od Twoich cen prądu, od Twojego zużycia CWU i zapotrzebowania na ciepło do CO, od ofert na instalacje, które zebrałeś. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi i dlatego powstał ten arkusz.

ktemk
11-02-2018, 20:07
Ostateczny wniosek masz w pierwszym poście - policz. Zależy od Twoich cen prądu, od Twojego zużycia CWU i zapotrzebowania na ciepło do CO, od ofert na instalacje, które zebrałeś. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi i dlatego powstał ten arkusz.

Popraw mnie jeśli się mylę.

Czemu w tym excelu nie podzielono wartości taryf (I, II) oddzielnie dla prądy i pompy... Przecież "paląc" prądem będę korzystał z dwutaryfowego naliczani, natomiast dla pompy ciepła korzystniej będzie ustawić jedną taryfę, a co za tym idzie - naliczania będą różne.

Przez to ciężko jest korzystać z tego kalkulatora.

Co myślicie o takiej pompie?
https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-powietrzewoda-do-co-cwu-chlodzenia/pcco-split-7kw.html

Towar z polecenia.. Generalnie ta cena daje szanse, że pompa się szybko zwróci.

Kaizen
11-02-2018, 20:27
Przecież "paląc" prądem będę korzystał z dwutaryfowego naliczani, natomiast dla pompy ciepła korzystniej będzie ustawić jedną taryfę, a co za tym idzie - naliczania będą różne.

Przez to ciężko jest korzystać z tego kalkulatora.

Pewnie dlatego, że przy grzaniu prądem zawsze opłaca się G12(w).
Jak chcesz porównać G12 dla prądu z G11 dla PC to zrób to w osobno, i przekopiuj odpowiednią kolumnę z rocznymi kosztami, żeby wykres wyszedł jeden.


Co myślicie o takiej pompie?
https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-powietrzewoda-do-co-cwu-chlodzenia/pcco-split-7kw.html

Towar z polecenia.. Generalnie ta cena daje szanse, że pompa się szybko zwróci.

Jakie masz obciążenie cieplne przy -20*? W instrukcji chwalą się tylko certyfikatem dla modelu 13kW gdzie A-15W35 ma moc zaledwie 5,808kW. To model 7kW ile może mieć w takich warunkach? 3kW? A to dopiero -15*.

Arturo72
11-02-2018, 23:49
i jak tam? temat założony wiele lat temu... udało wam się wyciągnąć jakieś ostateczne wnioski?
Od 5 lat grzeje pompa p-w,zużycie energii przez ten czas na c.o+cwu to 16000kWh czyli jakieś 4800zl,gdybym grzal prądem to zużycie by było odpowiednio 48000kWh a koszt 14400zl.
Wnioski do wysuniecia ;)

Kaizen
12-02-2018, 00:08
48000kWh a koszt 14400zl.

A w alternatywnej rzeczywistości w stopce ogrzewanie podłogowe 125m2.Zapotrzebowanie na ciepło 40kWh/m2/rok
A to by dawało 25000 kWh i koszt 7500 zł za 5 lat.

I gdzie leży prawda?

Arturo72
12-02-2018, 06:24
A w alternatywnej rzeczywistości w stopce ogrzewanie podłogowe 125m2.Zapotrzebowanie na ciepło 40kWh/m2/rok
A to by dawało 25000 kWh i koszt 7500 zł za 5 lat.

I gdzie leży prawda?
Prawda leży w czytaniu tekstu ze zrozumieniem czyli c.o PLUS cwu ;)
40kWh×125m2=5000kWh PLUS ok.4500kWh cwu to rocznie daje ok.9500kWh czyli ok.2800zl rocznie przy grzaniu prądem a ok.1000zl przy grzaniu pompą.
I to nie teoria ale od kilku lat praktyka :)

Kaizen
12-02-2018, 06:48
4500kWh cwu to rocznie

7m3 miesięcznie wody ogrzanej do 55*. Ładny wynik. Większość gospodarstw domowych zadowala się ilością ok. 1/3
Faktycznie takie zużycie może nadać sens korzystaniu z pompy ciepła.

Arturo72
12-02-2018, 06:52
7m3 miesięcznie wody ogrzanej do 55*. Ładny wynik. Większość gospodarstw domowych zadowala się ilością ok. 1/3
Faktycznie takie zużycie może nadać sens korzystaniu z pompy ciepła.
Jako były blokman,który od zawsze kapal się w wannie to i w domu jest tylko wanna w łazience :)
Zimnej wody schodzi nam 12m3 miesięcznie.

Kaizen
12-02-2018, 07:00
Zimnej wody schodzi nam 12m3 miesięcznie.

To jak do wanny wlewasz 40* to wychodzi, że zużywasz na same kąpiele 7m3 CWU + 3,5m3 zimnej wody = 10,5m3

Czyli spłuczka, pranie, zmywanie, podlewanie kwiatków i ogródka itd. to 1,5m3 wody. Tu masz z kolei rekordowo małe zużycie. Godne księgi Guinessa.

budowlany_laik
12-02-2018, 07:35
A jakie są praktyki w taryfach odnośnie grzania pompą powietrzną? G12(w) czy G11? Wiem, że np. Arturo72 leci w G12.

Z tym, że w G11 COP większy.

Pytam, bo może się przydać Koledze ktemk.

Arturo72
12-02-2018, 07:47
A jakie są praktyki w taryfach odnośnie grzania pompą powietrzną? G12(w) czy G11? Wiem, że np. Arturo72 leci w G12.

Z tym, że w G11 COP większy.

Pytam, bo może się przydać Koledze ktemk.
Pierwszy sezon miałem G11,następny G12 i pozostałem z G12W.
Rok rocznie zużycie na c.o+cwu kręci się w przedziale 3200-3500kWh,w G12W 99% w tańszym prądzie,pierwszy sezon kosztowo wyszedł ok.1800zl,później kręci się to koło 1000zl czyli wiadomo co korzystniej.

budowlany_laik
12-02-2018, 07:55
99% w G12w - nieźle. Czyli masz ustawiony priorytet na tanią taryfę.

Napisz jak masz ustawione grzanie (okienka czasowe) na sterowniku.

No i w ogóle - welcome back! Prostuj dalej chore myślenia niektórych.

Arturo72
12-02-2018, 08:06
99% w G12w - nieźle. Czyli masz ustawiony priorytet na tanią taryfę.

Napisz jak masz ustawione grzanie (okienka czasowe) na sterowniku.

No i w ogóle - welcome back! Prostuj dalej chore myślenia niektórych.
13-16-c.o+cwu z priorytetem cwu.
22-00-c.o+cwu z priorytetem cwu
2-6-c.o+cwu z priorytetem c.o

Czasami jak żona pomarudzi,że wróciła zziebnieta z pracy włączam ręcznie wieczorkiem ;)

ktemk
12-02-2018, 17:20
A jakie są praktyki w taryfach odnośnie grzania pompą powietrzną? G12(w) czy G11? Wiem, że np. Arturo72 leci w G12.

Z tym, że w G11 COP większy.

Pytam, bo może się przydać Koledze ktemk.

Dzięki, to wartościowe pytanie :)


Pierwszy sezon miałem G11,następny G12 i pozostałem z G12W.
Rok rocznie zużycie na c.o+cwu kręci się w przedziale 3200-3500kWh,w G12W 99% w tańszym prądzie,pierwszy sezon kosztowo wyszedł ok.1800zl,później kręci się to koło 1000zl czyli wiadomo co korzystniej.

No to jestem delikatnie zszokowany, że takie rachunki da się wykręcić. W takim razie ma to sens.
Jak masz zrobioną podłogówkę? jakaś specjalna wylewka? w jakiej butli trzymasz cwu? jak długo ta woda np po godzinie 16 jest zdatna do kąpieli?

btw. czy przy pompie ciepła każde pomieszczenie musi mieć podłogówkę (takie teorie gdzieś słyszałem) - mam tu na myśli głównie spiżarnie, gdyż wolałbym ją po prostu dobrze zaizolować - bez ogrzewania.

Jak się te rachunki za co+cwu przedstawiają w porównaniu za rachunki RTV+AGD?
Jakie masz u siebie ceny za I i II taryfę?

Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Kaizen
12-02-2018, 18:30
Co to za inteligentna pompa musi być, że wie, na prądzie z jakiej taryfy pracuje i od tego uzależnia COP.

budowlany_laik
12-02-2018, 19:52
Poczytaj w wolnej chwili: LINK (https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://spg.apsl.edu.pl/baza/wydawn/spg02/baranowski.pdf&ved=2ahUKEwjXjNybkqHZAhXCiCwKHT_NBo0QFjAGegQICBAB&usg=AOvVaw2218QrTfnOyZnB3nuHryvB)

Arturo72
12-02-2018, 21:03
No to jestem delikatnie zszokowany, że takie rachunki da się wykręcić. W takim razie ma to sens.
Jak masz zrobioną podłogówkę? jakaś specjalna wylewka? w jakiej butli trzymasz cwu? jak długo ta woda np po godzinie 16 jest zdatna do kąpieli?

btw. czy przy pompie ciepła każde pomieszczenie musi mieć podłogówkę (takie teorie gdzieś słyszałem) - mam tu na myśli głównie spiżarnie, gdyż wolałbym ją po prostu dobrze zaizolować - bez ogrzewania.

Jak się te rachunki za co+cwu przedstawiają w porównaniu za rachunki RTV+AGD?
Jakie masz u siebie ceny za I i II taryfę?

Będę wdzięczny za odpowiedzi.
To nie żadna magia :)
Rachunki za ogrzewanie to nic innego jak dostarczenie tyle energii cieplnej do domu ile on sam potrzebuje czyli im mniejsze ma zapotrzebowanie tym mniejsze rachunki a pompa dzięki COP pomaga je zmniejszyć,stawiam ok.3 razy czyli COP3 :)
Oczywiście,że pompa ciepła posiada najwyższą sprawność przy jak najniższej temp.zasilania czyli podlogowka jest tutaj bardzo wskazana a grzejniki są be nie tylko ze względu na wysoką temp. zasilania ale również z uwagi na niski komfort uzytkowania jak też przez walory estetyczne.
Zasobnik mam 300l grzany do 46st.C i na 3 osoby i wannę jest wystarczajacy i cieplej wody nigdy nie zabrakło.

Nie wiem jakie są obecnie ceny w taryfie G12W ale kiedyś było to ok.0,30 I 0,60 a w grosze nie wnikam. Ważne w tej taryfie jest to że całe weekendy to tani prąd a wiadomo,że wtedy najwięcej się go zuzywa jeśli chodzi o RTV i AGD

Arturo72
12-02-2018, 21:09
Co to za inteligentna pompa musi być, że wie, na prądzie z jakiej taryfy pracuje i od tego uzależnia COP.
Do mnie ? Sterownik pompy taką ma możliwość programowania czasowego a copy i inne sropy mnie nie interesują.

Kaizen
12-02-2018, 21:11
Poczytaj w wolnej chwili: LINK (https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://spg.apsl.edu.pl/baza/wydawn/spg02/baranowski.pdf&ved=2ahUKEwjXjNybkqHZAhXCiCwKHT_NBo0QFjAGegQICBAB&usg=AOvVaw2218QrTfnOyZnB3nuHryvB)

A co to ma do taryfy?

JTKirk
13-02-2018, 06:16
7m3 miesięcznie wody ogrzanej do 55*. Ładny wynik. Większość gospodarstw domowych zadowala się ilością ok. 1/3
Faktycznie takie zużycie może nadać sens korzystaniu z pompy ciepła.

zużycie ZWU i CWU to tak indywidualna sprawa, że nie warto na ten temat dyskutować....ja zużywam dużo więcej ZWU niż Arturo..nie napiszę ile, bo się zacznie :P

ktemk
13-02-2018, 19:20
zużycie ZWU i CWU to tak indywidualna sprawa, że nie warto na ten temat dyskutować....ja zużywam dużo więcej ZWU niż Arturo..nie napiszę ile, bo się zacznie :P

Dawaj wal kawe na ławe :D

muchenz
23-02-2018, 14:18
A co to ma do taryfy?

To, że w styczniu w dziennej masz średnio COP większy 0.5, a w kwietniu o 1 - chyba logiczne.

Arturo72
23-02-2018, 14:26
To, że w styczniu w dziennej masz średnio COP większy 0.5, a w kwietniu o 1 - chyba logiczne.
Od czego,kogo i co w związku z tym ?

Kaizen
11-03-2018, 15:55
To, że w styczniu w dziennej masz średnio COP większy 0.5, a w kwietniu o 1 - chyba logiczne.

COP w danej chwili mam takie same, niezależnie od taryfy.

surgi22
11-03-2018, 19:56
Niekoniecznie Kaizen różnica w temp . dzień/ noc daje Ci różny COP.

miloszenko
11-03-2018, 21:12
Niekoniecznie Kaizen różnica w temp . dzień/ noc daje Ci różny COP.

No dobrze, ale ile jest tych nocy kiedy COP jest wyraźnie lepszy w dzień (czyli noc poniżej -5) żeby zniwelowało to droższa kWh w dzień?

surgi22
11-03-2018, 21:19
No dobrze, ale ile jest tych nocy kiedy COP jest wyraźnie lepszy w dzień (czyli noc poniżej -5) żeby zniwelowało to droższa kWh w dzień?

Czytaj kolego ze zrozumieniem. Kaizen napisał że ma COP taki sam niezależnie od taryfy. W/g niego nie ma znaczenia czy jest -5C czy + 2C.

Kaizen
11-03-2018, 22:05
No dobrze, ale ile jest tych nocy kiedy COP jest wyraźnie lepszy w dzień (czyli noc poniżej -5) żeby zniwelowało to droższa kWh w dzień?

Mi nie o to chodzi. Jakoś nie mieści mi się w głowie, że pompa poznaje, jak odpalam przy wilgotności X temperaturze Y czy mam G12 czy G11 i inny COP serwuje.

surgi22
11-03-2018, 22:16
A gdzie ktoś coś takiego napisał ?