PDA

Zobacz pełną wersję : Kontrolka wskazuje fazę niezależnie od pozycji kontaktu



worobiej
09-11-2009, 19:22
Witam,

coś mi się wydaje, że elektryk źle wykonał swoją pracę...
Niezależnie od pozycji kontaktu - przy wyjściu na żyrandol, kontrolka(neonówka) wskazuje mi cały czas, że na "gorącym" styku jest faza. Potwierdźcie proszę moją tezę, że kontakt przerywa linię neutralną (elektryk się pomylił z przewodami), chyba że są jakieś inne powody, że neonówka się świeci? Dodam, że tak jest przy każdym punkcie.
Jeśli tak to czekają mnie poprawki bo przecież tak zostawić tego nie mogę - to niebezpieczne dla zdrowia i życia...

Pozdrawiam

robertsz
09-11-2009, 23:00
Statystycznie to niemożliwe, aby elektryk pomylił się przy każdej jednej oprawie ;)
Sprawdź kontrolką obecność fazy ale pod obciążeniem. Czyli podłącz do kostki zaciskowej żarówke i sprawdź.

Zwykłe kontrolki potrafią pokazywać obecność fazy na wskutek oddziaływań między przewodami (zjawiska indukcji wzajemnej oraz pojemności pasożytniczej).
Te niezwykłe kontrolki to wskaźniki, które mają wbudowane obciążenie np. 200mA i one nie mają już takich wad.

Wojtek33
10-11-2009, 14:29
Tak jak piszesz kontakt przerywa linie N ( neutralna, zero robocze czy jak tam ludzie potocznie nazywają). Szczerze mowiąć niewiem czy jakieś przepisy to reguluja co ma byc przrywane faza czy zero. Pozatym niewplywa to na dzialanie swiatla ( twojego zyrandola). Chociaz przyjete jest ze przerywa sie przewód fazowy .