PDA

Zobacz pełną wersję : odnogi gazu na posesji



brachol
10-11-2009, 06:19
Witam
mam takie pytanie czy mozna robic odnogi od rury gazowej na posesji na zewnatrz tzn w ziemii? Oczywiscie cala sprawa ma sie odbyc za licznikiem.

darekw127
10-11-2009, 06:22
Można. Zgodnie z projektem instalacji gazowej.

Krzychos
10-11-2009, 07:12
Ja ma takową odnogę u siebie. Za licznikiem gazu jedna odnoga biegnie do kuchni do kuchenki gazowej, a druga przez garaż do kotłowni do kotła gazowego.

brachol
10-11-2009, 20:12
oki
dzieki
projekt oczywiscie bede mial bo inaczej sie nie da
i jeszcze jedno jak to sie robi w przypadku kiedy gaz krzyzuje sie z pradem? jakie odleglosci trzeba zachowac?
pozdrawiam

mikolayi
12-11-2009, 07:32
po to projektant bierze pieniądze, żeby się na swojej robocie znał i wiedział w jakich odległościach media mogą się mijać/krzyżować.
Tylko uświadom go gdzie co już masz zakopane

sylwia&paweł
13-11-2009, 09:53
oki
dzieki
projekt oczywiscie bede mial bo inaczej sie nie da
i jeszcze jedno jak to sie robi w przypadku kiedy gaz krzyzuje sie z pradem? jakie odleglosci trzeba zachowac?
pozdrawiam

Minimalna odległość rury gazowej od kabla energetycznego o napięciu do 15 kV - 0,2m, powyżej 15kV 0,3m.


po to projektant bierze pieniądze, żeby się na swojej robocie znał i wiedział w jakich odległościach media mogą się mijać/krzyżować.
Tylko uświadom go gdzie co już masz zakopane

Projektantowi nie trzeba nic uświadamiać, wszelkie uzbrojenie ma wrysowane na aktualnej mapie do celów projektowych - no chyba że wspomniany kabel położony był "we własnym zakresie" :wink:

mikolayi
13-11-2009, 10:10
Projektantowi nie trzeba nic uświadamiać, wszelkie uzbrojenie ma wrysowane na aktualnej mapie do celów projektowych - no chyba że wspomniany kabel położony był "we własnym zakresie" :wink:

do uzyskania pozwolenia na budowę domu wystarczy zapewnienie o dostawie mediów. Jak nie wiesz gdzie Energetyka postawi Ci skrzynke to nie wiesz też jak pójdzie kabel.

zatem z tym "wszelkim" uzbrojeniem to bym się nadto nie rozpędzał

sylwia&paweł
13-11-2009, 11:05
Chodziło mi o wszelkie istniejące uzbrojenie, ewentualnie projektowane ale po posiedzeniu ZUD, wówczas jest już wkreślone na mapę.

mikolayi
13-11-2009, 11:16
Chodziło mi o wszelkie istniejące uzbrojenie, ewentualnie projektowane ale po posiedzeniu ZUD, wówczas jest już wkreślone na mapę.

Na temat koniecności uzyskiwania ZUDU przy instalacjach wewnętrznych w domkach jednorodzinnych już tu doktoraty były pisane. Uwierz mi na słowo są tu tacy co wybudowali, zgłosili, zamieszkali i o ZUDZ-ie nigdy nie słyszeli.
I wszystko zrobili zgodnie z prawem

sylwia&paweł
13-11-2009, 11:26
A i owszem, instalacje wewnętrzne (czytaj w obrąbie domu) typu co, woda czy kanalizacja nie wymagają ZUDu bo i po co. W przypadku gazu - to co idzie w ziemii czyli od skrzynki gazowej sytuowanej w linii ogrodzenia do wejścia do budynku zalicza się do instalacji, na którą trzeba zrobić projekt, uzgodnić trasę na ZUDzie, uzyskac pozwolenia na budowę. Ot i tyle.

mikolayi
13-11-2009, 12:05
A i owszem, instalacje wewnętrzne (czytaj w obrąbie domu) typu co, woda czy kanalizacja nie wymagają ZUDu bo i po co. W przypadku gazu - to co idzie w ziemii czyli od skrzynki gazowej sytuowanej w linii ogrodzenia do wejścia do budynku zalicza się do instalacji, na którą trzeba zrobić projekt, uzgodnić trasę na ZUDzie, uzyskac pozwolenia na budowę. Ot i tyle.

To, że Ciebie oskubali z kasy za ZUD ni eoznacza, ze w całej Polsce skubią.
Na pocieszenie powiem Ci, że na Mazowszu faktycznie skubią i nie odpuszczają.

Poczytaj prawo geodezyjne i dowiesz się, ja kto jest z tym ZUDEM i z inwentaryzacją powykonawczą

a na rurkę gazową w domu pozwolenia nie potrzebujesz ?

sylwia&paweł
13-11-2009, 12:25
Instalacja gazu (bez wnikania czy wewnętrzna czy zewnętrzna) wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Aby je uzyskać trzeba złozyć projekt instalacji we właściwym urzędzie. Aby wykonać projekt trzeba uzgodnić trasę instalacji na aktualnej mapie geodezyjnej, chyba że skrzynka będzie na budynku i instalacja obejmuje wyłącznie rozprowadzenie rur gazowych wewnątrz budynku. U naz na Mazowszu tak to działa.
Inwentaryzacja powykonawcza jak sama nazwa wskazuje to zgłoszenie trasy uzbojenia po jego wykonaniu co w przypadku instalacji gazu jest sprzeczne z prawem - nie można wykonać skoro nie ma pozwolenia na budowę, nie będzie pozwolenia bez uzgodnionego projektu, nie będzie projektu bez....itd
Z czym tu się nie zgadzasz?

mikolayi
13-11-2009, 13:00
ręce opadają...

mylisz pojęcia i wypisujesz bzdury

Rozdział 5
Czynności geodezyjne po zakończeniu budowy
§ 17. Po zakończeniu budowy poszczególnych obiektów budowlanych należy sporządzić geodezyjną inwentaryzację powykonawczą w celu zebrania aktualnych danych o przestrzennym rozmieszczeniu elementów zagospodarowania działki lub terenu.

sylwia&paweł
13-11-2009, 13:13
Ano opadają i to do samej ziemii :-?
Po zakończeniu budowy poszczególnych obiektów budowlanych należy sporządzić geodezyjną inwentaryzację powykonawczą w celu zebrania aktualnych danych o przestrzennym rozmieszczeniu elementów zagospodarowania działki lub terenu.

Jak najbardziej się z tym zgadzam że trzeba, co jednak nie zmienia faktu że aby coś zinwentaryzować to trzeba najpierw położyć a żeby położyć to trzeba uzyskać pozwolenia na budowę (instalacja gazu) dokonać zgłoszenia (przyłącza gazu, kanalizacji, wody) a co za tym idzie trzeba dysponować projektami które muszą zawierać odpowiednie uzgodnienia. To tak w skrócie.
A skoro czujesz się tak zdegustowany moimi wypowiedziami, to wyłuszcz mi proszę jak u was w wielkim świecie odbywa się proces przyłączenia do sieci gazowej. Przychodzi firma wykonawcza, kładzie rury gdzie się inwestorowi podoba, geodeta inwentaryzuje, nanosi na mapę i już? tylko jeszcze pan Zenek z gazowni gaz włącza i wszystko gra i huczy? Nie wydaje mi się.

sylwia&paweł
13-11-2009, 13:21
Dyskusja rozpoczęła się od sprawy ZUDu - czy w przypadku instalacji gazu konieczny czy nie. Powtarzam raz jeszcze - w moim regionie konieczny. Faktem jest jednak, że w sąsiednim Sokołowie Podlaskim uzgodnienie ZUD na uzbrojenie projektowane na działce inwestora nie jest konieczne. Nie zmienia to faktu że projekt zrobić trzeba i w urzędzie pozwolenie uzyskać.

mikolayi
13-11-2009, 13:28
nigdzie nie napisałem ,że dla instalacji gazowej nie potrzeba pozwolenia na budowę
napisalem że nie potrzeba ZUDU

czytaj ze zrozumieniem
w dwóch ostatnich postach piszesz sprzeczne rzeczy

ziemi nie ziemii


Inwentaryzacja powykonawcza jak sama nazwa wskazuje to zgłoszenie trasy uzbojenia po jego wykonaniu co w przypadku instalacji gazu jest sprzeczne z prawem


Po zakończeniu budowy poszczególnych obiektów budowlanych należy sporządzić geodezyjną inwentaryzację powykonawczą w celu zebrania aktualnych danych o przestrzennym rozmieszczeniu elementów zagospodarowania działki lub terenu.

Jak najbardziej się z tym zgadzam że trzeba,

i błagam... zanim odpiszesz przeczytaj całść jeszcze raz

powtórzę ,ze na temat ZUDU czy jest potrzebny czy nie, napisano tu doktoraty i nie zamierzam tutaj ponownie dowodzić.


a teraz przeczytaj jeszcze raz od poczatku



i jeszcze raz

pozdrawiam

byłbym zapomniał - na rurki gazowe w domu też potrzebujesz pozwolenie na budowę. Obejrzyj swoje projekty - to nawiazanie do tego :

W przypadku gazu - to co idzie w ziemii czyli od skrzynki gazowej sytuowanej w linii ogrodzenia do wejścia do budynku zalicza się do instalacji, na którą trzeba zrobić projekt, uzgodnić trasę na ZUDzie, uzyskac pozwolenia na budowę


już nic więcej nie napiszę bo zacznę używać epitetów

PS> A jednak, wiedziałem że się nie zawiodę

pozdrawiam szczerze

sylwia&paweł
13-11-2009, 16:25
No to muszę jednak zawieść..... :lol:

1. Że instalacja gazu zarówno wew. jak i zew. podlega pozwoleniu na budowę napisane jest powyżej.
2. Wszystkie moje wywody sprowadzają się do tego, że u nas od ZUDu się zaczyna (pomijając w tej chwili sprawy pośrednie) a na inwentaryzacji powykonawczej się kończy - wymagana jest przed zasypaniem wykopów pod przewody gazowe
3. Wszelkie Twoje wywody sprowadzają się do tego, że u was ZUD konieczny nie jest, czyli projekt, PnB, wykonanie, inwentaryzacja i zrobione.

Tak rozumiem tą całą dyskusję. Niniejszym się żegnam i miłego dnia życzę.