PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka a zdrowie ??



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]

imrahil
11-03-2015, 20:59
Polega na drogim ogrzewaniu. Ciepła na zapas nie zgromadzisz.


Bardzo słusznie.

bzdury opowiadacie. bogusław, miałeś podać COP przy kaloryferach i koszty grzania dla pompy ciepła, pamiętasz?

olfa
11-03-2015, 21:11
Przecież, to idiotyczne, by w nocnej taryfie kumulować ciepło (niekomfortowo w nocy dla użytkowników) i uwalniać je w ciągu dnia, kiedy nas nie ma w domu (praca, szkoła). Ciepłownicy i sprzedawcy starych systemów mają się dobrze, a wkręcony inwestor i tak zapłaci ;) Na szczęście coraz więcej myślących, poszukujących i liczących inwestorów.

Nefer
11-03-2015, 21:15
Jeśli jest duży bufor (podłogówka) i mieszkańcy są w domu (niektórzy pracują z domu) to jest to dla nich wygodne. Wszystko kwestia upodobań i trybu życia, a nie żadnego myślenia :)
Wieczorem, gdy reszta wraca do domu - rusza podłogówka. Na wieczorne prysznice podłoga już ciepła. Rano podłoga w łazienkach jest nadal ciepła po nocnym grzaniu - a wtedy najbardziej potrzebujemy ciepła. Poranna kawa w kuchni to sama przyjemność. I generalnie trzyma cały dzień. Grzeje się krótko- kilka godzin, w niskiej taryfie. Więc chyba nie takie to idiotyczne jakby się mogło wydawać.
W każdym razie babcia, kładąc się spać o 24.00 (regularnie) jest najszczęśliwsza na świcie, bo ma ciepło jak w uchu :)

imrahil
11-03-2015, 21:17
Przecież, to idiotyczne, by w nocnej taryfie kumulować ciepło (niekomfortowo w nocy dla użytkowników) i uwalniać je w ciągu dnia, kiedy nas nie ma w domu (praca, szkoła). Ciepłownicy i sprzedawcy starych systemów mają się dobrze, a wkręcony inwestor i tak zapłaci ;) Na szczęście coraz więcej myślących, poszukujących i liczących inwestorów.

możesz przedstawić swoje obliczenia?

asolt
11-03-2015, 21:24
tymczasem podłogówka na parametrach 35/30/20 rurki co 10cm bez problemu wyciśnie 95W/m2 czyli dla w pokoju 15m2 mamy w praktyce do dyspozycji 1425W lub gdy rurki co 30cm Q=54W/m2 czyli 810W

a gdybyśmy się chcieli bawić w pokoju 22m2 to mamy odpowiednio 2090 i 1188W

Nie wiem jakich wzorów/tablic uzywałes do obliczenia takiej mocy ale mi nie chce w zaden sposób przy podanych parametrach wyjsc wiecej niz 62 W/m2, obliczenia dla podłogi na gruncie, wylewki cementowej 6 cm, rozstawu 10 cm oraz pokrycia gresem.
Jezeli chdzi o rozstaw 30 cm to moc grzejnika podłgowego dla takich samych parametrów to ok
37 W/m2

Liwko
11-03-2015, 21:25
Przecież, to idiotyczne, by w nocnej taryfie kumulować ciepło (niekomfortowo w nocy dla użytkowników) i uwalniać je w ciągu dnia, kiedy nas nie ma w domu (praca, szkoła). Ciepłownicy i sprzedawcy starych systemów mają się dobrze, a wkręcony inwestor i tak zapłaci ;) Na szczęście coraz więcej myślących, poszukujących i liczących inwestorów.

Stek bzdur kolegi Bogusława. Szkoda czasu na komentarz.

olfa
11-03-2015, 21:29
Jeśli jest duży bufor (podłogówka) i mieszkańcy są w domu (niektórzy pracują z domu) to jest to dla nich wygodne. Wszystko kwestia upodobań i trybu życia, a nie żadnego myślenia :)

Masz rację , w przypadku ogrzewania akumulacyjnego, nie wchodzi w grę myślenie. Za Ciebie myślą ciepłownicy.

Nefer
11-03-2015, 21:32
Edytowałam post, bo tak czułam, że nie pojmiesz tematu - może teraz zrozumiesz, że nie dobre co dobre, ale co komu pasuje :)
Na 6 osób mieszkających w moim domu 4 w nim pozostają cały dzień. I musisz się z tym pogodzić :)
Nie muszę finansować RWE, (mam 2 taryfy) serio. A gaz i tak ma jedną taryfę, więc chyba taniej jest jednak w nocy c'nie? Prościej się nie da. Więc nie generalizuj.

olfa
11-03-2015, 21:52
Nefer, lalka, pojmuję temat! Zarabiasz na wynajmowaniu lokali. Masz wywalone, ile za ogrzewanie zapłaci najemca. Ty swoje skasujesz. A tak przy okazji Nefer, z niczym nie muszę się pogodzić.

Nefer
11-03-2015, 22:13
Że ke? Jakie wynajmowanie lokali? Skąd człowieku bierzesz takie historie? LOL :)
Teraz rozumiem skąd ta teoria, wszystko jasne - bogata wyobraźnia :)

Liwko
11-03-2015, 22:27
Polega na drogim ogrzewaniu. Ciepła na zapas nie zgromadzisz.

Kompletna bzdura. Wiesz co to bufor?

noc
11-03-2015, 22:45
Polemika z bogusławem nie ma żadnego sensu. Już to pisałem we wcześniejszym poście ale mi wycięli. Płatny profil pomaga nieuczciwym. Nikogo nie obrażałem, nie lżyłem, ani w żaden inny sposób się nie naraziłem na anihilację.
bogusław doskonale wie że epoka grzejników kończy się nieubłaganie. Mydleniem oczu na forum, chce jakoś dociągnąć do emerytury na grzejnikach. Może jakoś dopnie swego. Mnie to nie obchodzi. Jednak wielu pisze tu bezinteresownie, by rozświetlić w głowach inwestorom. Niech świadomie decydują co dla siebie wybrać. Ci którzy w CO mają system mieszany-podłogówka+grzejniki w większości, żałują że nie zrobili OP po całości. Myślę że może to sięgać nawet 90%. To jest najwłaściwsza odpowiedź. Więc po co przelewać z pustego w próżne.
A podłogówka to mogłaby zaszkodzić tylko w domach gierkowskich i starszych, dziurawych jak sito. Ale mieszkańcy tych domów raczej nie myślą o OP. Raczej sen z powiek spędzają im myśli, ile ton węgla tej zimy spalą. A bardziej świadomi liczą czy uda im się ocieplić dom. To tyle.
Pewnie znów tego posta wytną, ale niech bogusław trochę się pokrzywi. Zajmie się łowieniem ryb, bo jak na razie to On Ł A P I E. I to chyba tak jak łapie inwestorów na grzejniki :).

asolt
11-03-2015, 22:55
Polemika z bogusławem nie ma żadnego sensu. Już to pisałem we wcześniejszym poście ale mi wycięli. Płatny profil pomaga nieuczciwym. Nikogo nie obrażałem, nie lżyłem, ani w żaden inny sposób się nie naraziłem na anihilację.
bogusław doskonale wie że epoka grzejników kończy się nieubłaganie. Mydleniem oczu na forum, chce jakoś dociągnąć do emerytury na grzejnikach. .

Na tym forum Bogusław nie znajdzie klientów i dobrze zdaje sobie z tego sprawę. Jego posty to taka gra, pokazanie własnego ego, przekazanego mentorskim tonem.
Podobnie jak i TB brzydzi sie wartosciami liczbowymi, wzorami, charakterystykami, a specjalizuje sie w ogolnym opisie swojego jedynie slusznego systemu.

surgi22
11-03-2015, 23:08
Co łączy kolegę Boguslawa i kolegę TB ? To zamiłowanie do naiwnych inwestorów ( a raczej ich kasy) i nakłanianie na kupowanie rzeczy którymi aktualnie handlują. Gdy fakty przeczą ich naciąganym i kłamliwym teoriom - tym gorzej dla faktów.
PS. obaj wiedzą że ich handelek zagrożony to i walczą - o kasę ot i cała filozofia .
Jedna prośba i apel - zadowoleni klienci Bogusława i TB z forum zasypcie nas pozytywnymi wrażeniami z wciśniętego towaru ( powinny was być tysiące - jak nie setki tysięcy )v:).

mxxxx
12-03-2015, 04:36
Polemika z bogusławem nie ma żadnego sensu. Już to pisałem we wcześniejszym poście ale mi wycięli. Płatny profil pomaga nieuczciwym. Nikogo nie obrażałem, nie lżyłem, ani w żaden inny sposób się nie naraziłem na anihilację
przyzwyczajaj się, to forum kilka lat temu przeszło transformację, teraz liczy się tylko kasiorka, wystarczy wykupić PP i automatem możesz sobie robić co tylko dusza zapragnie

PS poniżej cytat moderatora tłumaczący zasady moderacji
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?230910-Forum-Muratora-uwagi

Nie chodzi o słowa. Chodzi o różnicę między wypowiedzią naładowaną emocjami, ale odnoszącą się do konkretnego problemu (a czy jest on zasadny, czy nie, to już zupełnie inna sprawa i nie ze mną o tym dyskutuj), a chamską, wypraną z szacunku wobec dyskutanta uwagą, która nic nie wnosi do tematu, a ma na celu jedynie sianie fermentu
jak widać wyraźnie, jeśli krytykujesz PP to automatem siejesz ferment i trzeba wycinać, ale jeśli PP kłamie, mataczy, nagina fakty to przecież robi to bez negatywnego ładunku emocjonalnego więc nie wymaga moderacji

PS2 gdyby komuś innemu też znikały posty i chciał się dowiedzieć dlaczego to poniżej oficjalne stanowisko moderacji

posty są na swoim miejscu

fotohobby
12-03-2015, 07:19
iepłownicy i sprzedawcy starych systemów mają się dobrze, a wkręcony inwestor i tak zapłaci ;) Na szczęście coraz więcej myślących, poszukujących i liczących inwestorów.

Nie wiem, kto sie bardziej cieszy cieplownikow - użytkownicy akumulujący ciepło, czy Ty, ze swoimi elektrycznymi matami grzewczymi na posadzce, płacąca w sezonie po 400zl miesiecznie za ogrzanie 95m2

Liwko
12-03-2015, 07:22
A co z CWU? :rolleyes:

boguslaw
12-03-2015, 07:33
Nie wiem jakich wzorów/tablic uzywałes do obliczenia takiej mocy ale mi nie chce w zaden sposób przy podanych parametrach wyjsc wiecej niz 62 W/m2, obliczenia dla podłogi na gruncie, wylewki cementowej 6 cm, rozstawu 10 cm oraz pokrycia gresem.
Jezeli chdzi o rozstaw 30 cm to moc grzejnika podłgowego dla takich samych parametrów to ok
37 W/m2

Komentarz mpoplaw. Kłamałeś czy manipulowałeś?
===


asolt.
Liczy się przede wszystkim koncepcja a diabeł tkwi w szczegółach...
Ważne, by umieć popatrzeć na problem z perspektywy odległej i z perspektywy bardzo bliskiej. Tylko wówczas widzi się kompleksowo.

Za żelazną logiką idą cyfry, gdyż tak działa matematyka.
Najpierw spójny logicznie wywód a dopiero później "c.b.d.u.".
Na FM mogłyby ścierać się różne koncepcje, które proporcjonalnie reprezentowane, z pewnością pozwoliłyby wypracować ZŁOTY ŚRODEK dla każdego.
Niestety, sekta jednej książki zdominowała tematykę, nie dopuszczając innych punktów widzenia, atakując bez pardonu każdego, kto śmie myśleć inaczej.
Mnie akurat to nie przeszkadza, wręcz pomaga... Zatem wszystkim adwersarzom, poza tymi , którzy wyłącznie zieją jadem i niechęcią i kogutkowatym tokiem myślenia, niezmiernie dziękuję.

Jako medyk zawsze powtarzam - diagnostyka i dobra diagnoza przede wszystkim. Reszta to automat..

Jako żeglarz także wiem, czym jest odchylenie od kursu o ułamek rumba ( choćby o ćwierć stopnia) - po pewnym czasie jesteś w zupełnie innym miejscu niż chciałeś.

Jako człowiek wiem, że pantha rhei, że nic nie jest ostatecznie przesądzone, gdyż zawsze w końcu pojawi się coś lepszego.
Podłogówka jest, jak na mój charakter, za mało elastyczna i za mało "reformowalna", poza tym widzę realne problemy płynące z jej nieprawidłowego użytkowania, przed którym trudno jest się ustrzec tego nieświadomym.

Pozdrawiam
Bogusław

asolt
12-03-2015, 07:42
Komentarz mpoplaw. Kłamałeś czy manipulowałeś?
===




Bogusław, skoro pytasz mpoplawa, to badz konsekwentny, pytam Ciebie juz trzeci raz, co oznacza ciepła podłoga, oraz po raz pierwszy (a moze i nie) na ile musi byc ciepła aby była szkodliwa?

Liwko
12-03-2015, 07:50
Jako żeglarz regatowy wiem, że łatwiej, lepiej i przyjemniej się pływa w wietrze równym (podłogówka), niż porywistym (grzejniki). Także argument żeglarski do doopy.

Parkiet
12-03-2015, 10:09
Bogusław, skoro pytasz mpoplawa, to badz konsekwentny, pytam Ciebie juz trzeci raz, co oznacza ciepła podłoga, oraz po raz pierwszy (a moze i nie) na ile musi byc ciepła aby była szkodliwa?

Przyłączę się do tego pytania z prostą informacją, ułatwiającą odpowiedż Bogusławowi. Powierzchnia podłogi przy jednostopniowej różnicy z otoczeniem emituje do niego około 11 W z każdego m2.

Przed wejściem z posadzką przeglądam projekty podłogówek i tam max 50 - 60W/m2 średnio w połowie, czyli około 23oC na podłodze.

Czy to jest niezdrowe?

Pytam się Ciebie Bogusławie jako lekarza.

Dodam, że przeglądałem badania Ole Fangera i tam temperatura posadzki 25 oC mieści się granicach komfortu cieplnego dla użytkownika ogrzewanej podłogi.

Co ciekawe, utrzymanie wilgotności na przeciętnym poziomie, pozwala delikatnie obniżyć temperaturę bez utraty tegoż komfortu.

Być może znajdą się tacy, którzy nie będą czuli komfortu, ale przynajmniej niech wiedzą o co chodzi.

Pozdrawiam.

asolt
12-03-2015, 11:10
Czy to jest niezdrowe?

Pytam się Ciebie Bogusławie jako lekarza.

Dodam, że przeglądałem badania Ole Fangera i tam temperatura posadzki 24 oC mieści się granicach komfortu cieplnego dla użytkownika ogrzewanej podłogi.



Profesor Ole Fanger nie był lekarzem lub doktorem medycyny i prawdopodobnie nie uwzglednił potencjalnego zagrozenia ze strony ogrzewania podłogowego, a w swych badniach skupił sie na okresleniem komfortu cieplnego a w szczegolnosci nad zagadnieniem jakosci powietrza wewnetrznego. Komfort ma swoją cenę, a Bogusław nam delikatnie(?) sugeruje ze w skład tej ceny jezeli mozna to tak ujac wchodzi zagrozenie naszego zycia.
Na zachodzie powstało okeslenie tzw. "syndromu chorego budynku" i zastanawiającym jest fakt ze do kombinacji dolegliwosci wystepujacych w danym budynku uczeni z Zachodu którzy mają i mozliwosci i fundusze nie dołaczyli zagrozenia zycia wynikajacego z przegywania w pomieszczeniach z grzejnikami podłogowymi. Przypadek czy zaplanowane działanie? moze w gre wchodzi teoria spiskowa, pytania mozna by mnozyc.

rwojtek
12-03-2015, 12:17
.... Powierzchnia podłogi przy jednostopniowej różnicy z otoczeniem emituje do niego około 11 W z każdego m2.



Jaka będzie emitowana moc przy różnicy 2 i 3 stopni?

Parkiet
12-03-2015, 16:43
Jaka będzie emitowana moc przy różnicy 2 i 3 stopni?
Pomnóż sobie. Pozdrawiam

boguslaw
12-03-2015, 17:49
Bogusław, skoro pytasz mpoplawa, to badz konsekwentny, pytam Ciebie juz trzeci raz, co oznacza ciepła podłoga, oraz po raz pierwszy (a moze i nie) na ile musi byc ciepła aby była szkodliwa?

asolt.Tematykę, o którą pytasz omawiałem i niedawno i przed laty.
Gdyby moje wypowiedzi zebrać do tzw. kupy, odrzucić komentarze czynione ad hoc i przeanalizować, z pewnością dałoby się "wyłowić" z nich wszystko o co pytasz.

Pisząc o zabawie przez dzieci na ciepłej podłodze w sypialni, miałem na myśli każdą temperaturę wyższą od otoczenia w kontekście potencjalnej alergizacji.
Im suchsze resztki roztoczy i ich wydalin, tym łatwiej ulegają rozdrobnieniu przez co są bardziej lotne a zatem łatwiejsze do zaaspirowania.
Roztocza są odpowiedzialne za 90% alergii. Łóżko stanowi ich podstawową niszę ekologiczną, zatem obok łóżek znajdzie się najwięcej ich pozostałości.
===

Podawałem, chyba nawet w tym wątku swoją "medyczną" definicję komfortu cieplnego:

Komfort cieplny, to taka temperatura otoczenia i taka wilgotność powietrza, które umożliwiają utrzymanie wszystkich parametrów krążeniowych ustroju na poziomie spoczynkowym.

Inna będzie temperatura komfortu cieplnego dla organizmu młodego a inna dla organizmu starszego, którego zdolności kompensacyjne, adaptacyjne są już mocno nadwyrężone zębem czasu. Nawet, jeśli jest względnie zdrowy. To tyle, nie wdając się zbytnio w inne uwarunkowania.

Optymalnie pracujące centralne ogrzewanie powinno służyć komfortowemu schładzaniu się organizmu... Starego i młodego. Aktywnego ruchowo i odpoczywającego przed tv. W każdym cyklu hormonalnym. Chorego i zdrowego. Itd.
===

Jak już pisałem, priorytetem mechanizmu termoregulacji człowieka, jest ochrona temperatury powrotu krwi do mózgu z dokładnością do 0.1 oC.
Bez względu na wszystko! Póki się tylko da. Ma to na celu stworzenie optimum temperaturowego dla optymalnie szybkiej pracy układów enzymatycznych.
Wyobraźcie sobie instalację c.o., której priorytetem jest utrzymywanie stałej temperatury powrotu czynnika grzewczego do kotła.... Jak bardzo musiałaby być skomplikowana automatyka sterująca przepływami czynnika przy dowolnie szybko zmieniających się warunkach zewnętrznych? Np. Prysznic gorący czy też sauna i zaraz potem skok do lodowatej wody.
U człowieka najbardziej dostępne, główne mechanizmy sterujące zmianami przepływów naczyniowych, a zatem i możliwością natychmiastowej korektą stopnia utraty ciepła znajdują się w kończynach dolnych - w podudziach....

Stałą temperaturę posadzki do 25 oC uznałbym za względnie bezpieczną, jednakże w miejscach długiego przebywania lub w miejscu wielogodzinnej pracy siedzącej, najkorzystniej byłoby, gdyby temperatura ta nie odbiegała od temperatury pomieszczenia.
Znając uprzednio rozkład funkcji pomieszczenia, można wszak dokonać wyspowego pominięcia danej strefy lub co najmniej rozrzedzenia gęstości ułożenia rurek podłogówki.
Pamiętajmy, że pobyt w łazience, w której temperatury posadzki bywają czasem nawet ciut wyższe jest krótkotrwały.
===

Dla prawidłowej pracy układów tętniczo-żylnych ważne jest, by możliwa była pełna gra naczyniowa - ich pełne kurczenie się i pełny rozkurcz.
Utrzymywanie permanentnego rozkurczu szkodzi (wysoka temperatura okolicy podudzi), jak też utrzymywanie permanentnego skurczu szkodzi (nikotyna) na reaktywność układu naczyniowego na impulsy termiczne (palacz nie jest w stanie wytrzymać nawet kilkunastu sekund z nogami włożonymi w lodowatą wodę).

Myślę, że to na razie Wam, kol. asolt i kol. Parkiet wystarczy...

Pozdrawiam jednocześnie dziękując za konstruktywną dociekliwość
Bogusław

boguslaw
12-03-2015, 18:01
Jako żeglarz regatowy wiem, że łatwiej, lepiej i przyjemniej się pływa w wietrze równym (podłogówka), niż porywistym (grzejniki). Także argument żeglarski do doopy.
Regaty nie są po to, by płynąć łatwiej, lepiej i przyjemnie, tylko by się ścigać a najlepiej, by wygrać.
Nawet przy stałym kursie załogi walczą o wiatr, gdyż tylko wówczas mogą uzyskać przewagę nad konkurentami...
Walczą o każdy dodatkowy uzysk wiatru, kradnąc go płynąc od nawietrznej, lub ustawiając się w polu siły ssącej żagla przeciwnika.
Regaty to sport dla dynamicznych, błyskawicznie reagujących, dobrze wnioskujących i dobrze przewidujących....
Popływaj na akwenach górskich i poczuj różnicę...
W Polsce pogoda jest dynamiczna...
===

asolt
12-03-2015, 18:52
Stałą temperaturę posadzki do 25 oC uznałbym za względnie bezpieczną, jednakże w miejscach długiego przebywania lub w miejscu wielogodzinnej pracy siedzącej, najkorzystniej byłoby, gdyby temperatura ta nie odbiegała od temperatury pomieszczenia.
Znając uprzednio rozkład funkcji pomieszczenia, można wszak dokonać wyspowego pominięcia danej strefy lub co najmniej rozrzedzenia gęstości ułożenia rurek podłogówki.


Dla 25 oC temp podłogi to ok 22-23 oc temp wewnątrz. Dla temp wew. 20 oC temp posadzki to ok 24,5 oC dla -20 oC temp zewn. Dla zdecydowanej wiekszosci sezonu grzewczego temp podłogi to 22-23 oC. Czy to moze byc szkodliwe? tego nie wie nikt.

boguslaw
12-03-2015, 19:19
Nie.
Dla układu krążenia.
Z zastrzeżeniem mojej uwagi co do gry naczyniowej lecz to da się załatwić ubiorem
i unikaniem każdego dłuższego, grożącego przeziębieniem pobytu na chłodzie...

Pozdrawiam

Parkiet
12-03-2015, 20:01
Uważam, że dzisiejszepodłogówki można oceniać w subiektywnym pojmowaniu komfortu cieplnego.
Natomiast w kwestii szkodliwości, to podłogówki o temperaturze 23oC - 25oC dla zdrowia są obojętne.
Pozdrawiam.

noc
12-03-2015, 21:56
Jeśli podłoga o temperaturze 23-25oC byłaby zagrożeniem dla zdrowia człowieka, to letnie miesiące, generujące temperatury ponad 30oC byłyby niewątpliwie ŚMIERTELNIE niebezpieczne. Jednak lekarze nie zabraniają wychodzić latem na dwór. Niektóre ludy do dzisiaj bosymi nogami stąpają po rozgrzanej do 40oC ziemi i nie wyginęły, jak by to sugerował bogusław. Np. taki Cejrowski dorośnięty w klimacie Europy chodzi boso w tropikach i czuje się jak widać dobrze.
Więc po co to młócenie plew? Dla zadowolenia płacącego za PP?
Ta polemika jest niepoważna i momentami urąga oczywistej wiedzy w temacie. Producenci i handlarze grzejników przedłużają swoją agonię ile się da.
Tak wygląda prawda.

imrahil
12-03-2015, 22:08
Ta polemika jest niepoważna

dokładnie, ale dobrze, że ktoś tu prostuje te bzdury handlarza, który już od dłuższego czasu nie chce odpowiedzieć na moje pytania dotyczące bufora, pomp ciepła, COP i grzania w taniej taryfie

mxxxx
13-03-2015, 06:23
Regaty to sport dla dynamicznych, błyskawicznie reagujących, dobrze wnioskujących i dobrze przewidujących
:)
sezon grzewczy to 200 dni, równoważne regaty to wyścig dookoła świata, przez 100 dni płynie się tam prawym halsem, następne 100 dni lewym halsem, identycznie dla podłogówki, przez 100 dni mamy +23, kolejne 100 dni +24, i przez parę dni stycznia jak przyjdą wielkie mrozy +25

gdzie konkretnie tutaj miejsce na jakąś dynamikę ??

boguslaw
13-03-2015, 06:31
Nie. Dla układu krążenia.

Z zastrzeżeniem mojej uwagi co do gry naczyniowej lecz to da się załatwić ubiorem i unikaniem każdego dłuższego, grożącego przeziębieniem pobytu na chłodzie...

(...)

Jak sam widzisz asolt, niektórzy niby czytają lecz kompletnie nie rozumieją tego co czytają...
A może jednak nie czytają tylko piszą?
Niemożliwe, żeby nie dało się podanych przeze mnie informacji literalnie zrozumieć...

Pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
13-03-2015, 06:34
A ja czytając was mam teraz dylemat. Na co lepiej umrzeć? Czy inwestować w schorzenia wynikające z posiadania podłogówki, czy też w te, które rodzą kaloryfery w domu? Chyba pozastanawiam się nad tym podczas najbliższych regat...Tymczasem będę palił w piecokominku....

boguslaw
13-03-2015, 06:42
:)
sezon grzewczy to 200 dni, równoważne regaty to wyścig dookoła świata, przez 100 dni płynie się tam prawym halsem, następne 100 dni lewym halsem, identycznie dla podłogówki, przez 100 dni mamy +23, kolejne 100 dni +24, i przez parę dni stycznia jak przyjdą wielkie mrozy +25

gdzie konkretnie tutaj miejsce na jakąś dynamikę ??

No widzisz LIwko jakie to proste dla mpopiego. Z pewnością na takie regaty też byś mógł się załapać..
Dookoła świata - równy, stały wiatr od przodu i tylko jedna zmiana kursu.
Betka.
Trzeba tylko na taką wyprawę wziąć dużo ulubionych fantów by z nudów nie ześwirować...
No i oczywiście trzeba sobie zapewnić stały kontakt z Forum, żeby być na bieżąco....
===

boguslaw
13-03-2015, 06:51
(...)Niektóre ludy do dzisiaj bosymi nogami stąpają po rozgrzanej do 40oC ziemi i nie wyginęły, jak by to sugerował bogusław. (...)
Ta polemika jest niepoważna i momentami urąga oczywistej wiedzy w temacie. (...)

Faktycznie tak sugeruję? Zacytuj proszę...
Myślisz, że mnie czymś obrazisz? Twoje teksty świadczą nie o mnie lecz o Tobie.

(...)"Charakterystyczne cechy odmian ludzkich uznaje się za przystosowanie do klimatu, w jakim żyją naturalnie jej przedstawiciele. Odmiana czarna przystosowana jest do klimatu tropikalnego, o wysokich temperaturach i nasłonecznieniu. Do typowych cech tej odmiany zaliczono szeroką, krótką, wypukłą klatkę piersiową, szerokie ramiona, wąską miednicę, krótkie drogi oddechowe, szeroki nos, silnie skręcone włosy, skąpe owłosienie powłok ciała, krótki tułów, długie nogi, dużą powierzchnia wymiany ciepła ze środowiskiem, liczne gruczoły potowe pozwalające utrzymać właściwą temperaturę ciała w tropikach. Nie są to wszystkie przypisywane przez antropologów cechy fizyczne i fizjologiczne"(...)

Zwracam uwagę szczególnie na długie nogi oraz gruczoły potowe, których rasa czarna ma do trzech razy więcej od białej.

Liwko
13-03-2015, 07:03
Regaty nie są po to, by płynąć łatwiej, lepiej i przyjemnie, tylko by się ścigać a najlepiej, by wygrać.
Nawet przy stałym kursie załogi walczą o wiatr, gdyż tylko wówczas mogą uzyskać przewagę nad konkurentami...
Walczą o każdy dodatkowy uzysk wiatru, kradnąc go płynąc od nawietrznej, lub ustawiając się w polu siły ssącej żagla przeciwnika.
Regaty to sport dla dynamicznych, błyskawicznie reagujących, dobrze wnioskujących i dobrze przewidujących....
Popływaj na akwenach górskich i poczuj różnicę...
W Polsce pogoda jest dynamiczna...
===

No i jesteśmy w domu, takim z grzejnikami. Trzeba ciągle coś kombinować, żeby być na czele stawki.
Ja jako żeglarz regatowy, relaksuję się pływaniem turystycznym. Adrenalina ma rosnąć na regatach a nie w domu :)

Proszę cię, już nie komentuj. Grzejniki to gatunek wymierający i tego procesu nie powstrzymasz, choćbyś jeszcze milion takich pierdół napisał.

boguslaw
13-03-2015, 07:14
No właśnie tak myślałem, żeś nie regatowy tylko bardzo, bardzo turystyczny...
Ciepłe kapcioszki i letnie życie w swoim osobistym inkubatorze.. Też tak można.
Myślisz, że na tobie świat się skończy, że już wszystko zostało wymyślone?
===
Kontynuując, aby nadal było miło...

Pisząc o zabawie przez dzieci na ciepłej podłodze w sypialni, miałem na myśli każdą temperaturę wyższą od otoczenia w kontekście potencjalnej alergizacji.
Im suchsze resztki roztoczy i ich wydalin, tym łatwiej ulegają rozdrobnieniu przez co są bardziej lotne a zatem łatwiejsze do zaaspirowania.
Roztocza są odpowiedzialne za 90% alergii. Łóżko stanowi ich podstawową niszę ekologiczną, zatem obok łóżek znajdzie się najwięcej ich pozostałości.
===

Liwko
13-03-2015, 07:26
No właśnie tak myślałem, żeś nie regatowy tylko bardzo, bardzo turystyczny...


Tylko mi nie mów, że w domu łowisz wielkie ryby po kilka na raz i wyciągasz je z dwustu metrów :D W domku to raczej akwarium co? :rolleyes:

Liwko
13-03-2015, 07:29
Pisząc o zabawie przez dzieci na ciepłej podłodze w sypialni, miałem na myśli każdą temperaturę wyższą od otoczenia w kontekście potencjalnej alergizacji.
Im suchsze resztki roztoczy i ich wydalin, tym łatwiej ulegają rozdrobnieniu przez co są bardziej lotne a zatem łatwiejsze do zaaspirowania.
Roztocza są odpowiedzialne za 90% alergii. Łóżko stanowi ich podstawową niszę ekologiczną, zatem obok łóżek znajdzie się najwięcej ich pozostałości.
===

W domu trzeba sprzątać. Jeżeli alergeny leżą na podłodze, to wystarczy często odkurzać, natomiast jeżeli latają po całym domu ogrzewanym grzejnikami, trzeba za nimi latać z siatką na motyle.

asolt
13-03-2015, 07:47
No właśnie tak myślałem, żeś nie regatowy tylko bardzo, bardzo turystyczny...
Ciepłe kapcioszki i letnie życie w swoim osobistym inkubatorze.. Też tak można.
Myślisz, że na tobie świat się skończy, że już wszystko zostało wymyślone?
===
Kontynuując, aby nadal było miło...

Pisząc o zabawie przez dzieci na ciepłej podłodze w sypialni, miałem na myśli każdą temperaturę wyższą od otoczenia w kontekście potencjalnej alergizacji.
Im suchsze resztki roztoczy i ich wydalin, tym łatwiej ulegają rozdrobnieniu przez co są bardziej lotne a zatem łatwiejsze do zaaspirowania.
Roztocza są odpowiedzialne za 90% alergii. Łóżko stanowi ich podstawową niszę ekologiczną, zatem obok łóżek znajdzie się najwięcej ich pozostałości.
===

Rozmawiając z inwestorami na temat podłogówki słysze czesto pytania/zarzuty na temat podnoszenia sie kurzu w pomieszczeniach i zawsze mam na to jedną odpowiedz, trzeba sprzątac, podłogówka nie jest generatorem kurzu, zmniejszenie jego ilosci jest zalezne od czestosci i starannosci sprzątania, jakosci odkurzacza i ewentualnie szczelnosci okien oraz rodzaju wentylacji. Skoro juz tak sobie gawedzimy o kurzu to przy okazji nasuwa sie pytanie, czy ruch powietrza wywolany dzialaniem grzejnika konwekcyjnego nie powoduje unoszenia kurzu?, jezeli nie to jak to się dzieje, jezeli tak to czy takie unoszenie kurzu jest mniej szkodliwe od unoszenia kurzu przez podłogówkę. Ja wiem ze to pytania bardzo szczególowe, ale nadmiar wiedzy raczej nikomu nie zaszkodził.

RadziejS
13-03-2015, 07:54
Podziwiam Panowie, że Wam się tak chce. Głównie to podziwiam boguslawa, który pragnie udowodnić, że podłogówka szkodzi zdrowiu. Mam nadzieję, że ludzie stający przed wyborem potrafią wyłuskać z dyskusji tylko te wartościowe wpisy.

Podzielę się swoim doświadczeniem. Mieszkam prawie 5 lat, dom w 100% w podłogówce. Grzejników nie mam żadnych. Mam natomiast od niedawna pirometr, którym zmierzyłem temperaturę podłogi na płytkach - dziś rano podłoga miała temperaturę 21,6 - 21,9 st. W domu 20,5, w nocy na zewnątrz ok. zera Czy to boguslawie jest temperatura podłogi szkodliwa dla zdrowia przy długotrwałym przebywaniu? Odpowiem, bo wielu odpowiedzi unikasz - NIE, to nie jest szkodliwe.

Latem temperatura u nas w domu wynosi ok. 25-26 stopni. Baaa, było takie lato, że doszło do 29 st. Zgaduję (bo nie miałem wtedy takiego termometru), że wtedy temperatura podłogi mogła mieć i 26-27 stopni. Bogusławie, czy na ten czas powinienem, dla dobra mojego zdrowia, wyprowadzić się z domu?

Podkreślę po raz kolejny - prawidłowo wykonana podłogówka będzie super komfortowa i zupełnie zdrowa. Będzie zdrowsza niż grzejniki wysuszające powietrze i powodujące krążenie kurzu.

Miłego dnia :)

Liwko
13-03-2015, 07:58
Będzie zdrowsza niż grzejniki wysuszające powietrze i powodujące krążenie kurzu.


No i tutaj już przegiąłeś. Bogusław na pewno tego tak nie zostawi :no:

Jurgonka
13-03-2015, 07:59
Bez względu na sposób ogrzewania pomieszczenia czym wyższa temperatura elementu grzejącego (PODŁOGA, GRZEJNIK) tym szybszy ruch powietrza tym większa ilość "alergenów" w powietrzu. Grzanie - szybkie to zgoda na większe zapylenie powietrza. Przy podłogówce - szybkie grzanie?
Grzejniki wysokotemperaturowe = dla użytkownika zakaz uczulenia na alergeny, ten sposób ogrzewania może być o wiele groźniejszy dla zdrowia niż ciepła podłoga. Znam jeden przypadek, gdy lekarz konkretnej osobie (zdiagnozowanej) na piśmie "zakazał" dłuższe przebywanie na gorącej podłodze.

JTKirk
13-03-2015, 08:03
Podziwiam Panowie, że Wam się tak chce. Głównie to podziwiam boguslawa, który pragnie udowodnić, że podłogówka szkodzi zdrowiu.

ja nie podziwiam
tak po ludzku mu tylko współczuję

asolt
13-03-2015, 08:09
Znam jeden przypadek, gdy lekarz konkretnej osobie (zdiagnozowanej) na piśmie "zakazał" dłuższe przebywanie na gorącej podłodze.

Czy ten lekarz podał jaką max temperaturę ma miec ta goraca podłoga?, powinien to podac bo czym sie to rózni od zalecen w dawkowaniu leków?

asolt
13-03-2015, 08:12
Będzie zdrowsza niż grzejniki wysuszające powietrze i powodujące krążenie kurzu.

Miłego dnia :)

Zarówno podłogówka jak i grzejniki nie wysuszaja powietrza, nie pochłaniają wilgoci z powietrza, za przesuszanie jest odpowiedzialna wentylacja a dokladniej ilosc wymian powietrza.

RadziejS
13-03-2015, 08:16
Zarówno podłogówka jak i grzejniki nie wysuszaja powietrza, nie pochłaniają wilgoci z powietrza, za przesuszanie jest odpowiedzialna wentylacja a dokladniej ilosc wymian powietrza.

Asolt, masz rację, metalowy grzejnik nie absorbuje wilgocie, tak samo jak i nie robi tego betonowa podłoga. Może tak zadam pytanie: Czy gorący grzejnik, powodujący większą cyrkulację powietrza nie przyczynia się do nadmiernego odprowadzania wilgoci wentylacją? Dlaczego w mieszkaniach z grzejnikami wiesza się na nich nawilżacze?

asolt
13-03-2015, 08:29
Asolt, masz rację, metalowy grzejnik nie absorbuje wilgocie, tak samo jak i nie robi tego betonowa podłoga. Może tak zadam pytanie: Czy gorący grzejnik, powodujący większą cyrkulację powietrza nie przyczynia się do nadmiernego odprowadzania wilgoci wentylacją? Dlaczego w mieszkaniach z grzejnikami wiesza się na nich nawilżacze?

Ilosc wymian jest uzalezniona od wsp. infiltracji (szczelnosci budynku - wsp n50), rodzaju wentylacji (naturalna vs mechaniczna) nastawy sterownika (dla wm), stopnia rozszczelnienia okien i drzwi (dla natulanej) Co do nawilzaczy to nie spotkałem sie z nimi w nowych lub modernizowanych budynkach budynkach gdzie nie ma wm, tam na ogól jest zbyt duza wilgotnosc, nawilzacze są stosowane tam gdzie jest zbyt duza wymiana powietrza i trzeba wilgotnosc zwiekszyc.

Jurgonka
13-03-2015, 08:31
Czy ten lekarz podał jaką max temperaturę ma miec ta goraca podłoga?, powinien to podac bo czym sie to rózni od zalecen w dawkowaniu leków?

Podał "precyzyjnie" gorąca. Gorąca w odniesieniu do człowieka, a więc ponad 36,6;) Nie podał ciepła, poniżej 36,6;)

Jurgonka
13-03-2015, 08:39
I Co do nawilzaczy to nie spotkałem sie z nimi w nowych lub modernizowanych budynkach budynkach gdzie nie ma wm, tam na ogól jest zbyt duza wilgotnosc,

Kłania się "oddychająca" ściana, budowla. Ten bardzo wyśmiewany termin pierwotnie dotyczył transportu wody (pary wodnej) poprzez przegrody.

RadziejS
13-03-2015, 08:50
Ilosc wymian jest uzalezniona od wsp. infiltracji (szczelnosci budynku - wsp n50), rodzaju wentylacji (naturalna vs mechaniczna) nastawy sterownika (dla wm), stopnia rozszczelnienia okien i drzwi (dla natulanej)

OK, ale odpowiedz jeśli możesz, bo zwyczajnie nie wiem - czy gorący grzejnik, w odróżnieniu od chłodnej podłogówki, nie spowoduje w przypadku wentylacji grawitacyjnej, jej intensyfikacji, co za tym idzie, większej wymiany powietrza, a zatem spadku wilgotności, wysuszenia powietrza? Przecież powietrze przepływające przez żeberka grzejnika to tak jakby do pokoju wstawić mały wentylatorek, farelkę.

Ja to widzę tak - jest ruch powietrza (grzejnik), rzeczy wysychają szybciej. Jest promieniowanie (podłogówka) - rzeczy wysychają wolniej.

Nie chcę spamować wątku - moja konkluzja była taka, że podłogówka jest super ;)

asolt
13-03-2015, 08:51
Kłania się "oddychająca" ściana, budowla. Ten bardzo wyśmiewany termin pierwotnie dotyczył transportu wody (pary wodnej) poprzez przegrody.

Termin był wysmiewany, slusznie zresztą, opracowania podają ze transport wilgoci przez sciany to max 3% całej wilgoci usuwanej z pomieszczenia i to w starym budownictwie, w nowym to wielkosc pomijalna (< 1%)

asolt
13-03-2015, 08:56
OK, ale odpowiedz jeśli możesz, bo zwyczajnie nie wiem - czy gorący grzejnik, w odróżnieniu od chłodnej podłogówki, nie spowoduje w przypadku wentylacji grawitacyjnej, jej intensyfikacji, co za tym idzie, większej wymiany powietrza, a zatem spadku wilgotności, wysuszenia powietrza? Przecież powietrze przepływające przez żeberka grzejnika to tak jakby do pokoju wstawić mały wentylatorek, farelkę.

Ja to widzę tak - jest ruch powietrza (grzejnik), rzeczy wysychają szybciej. Jest promieniowanie (podłogówka) - rzeczy wysychają wolniej.

Nie chcę spamować wątku - moja konkluzja była taka, że podłogówka jest super ;)

Nie wydaje mi sie aby goracy grzenik miał wpływ na wielkosc wymiany powietrza przy wentylacji naturalnej bo w przypadku wm na pewno nie ma. To czy co s wysycha szybciej czy wolniej uzaleznione jest w głownej mierze od wilgotniosci wzglefnej w pomieszczczeniu, ruch powietrza intensyfikuje szybkosc wysychania ale nie jest jedynym warunkiem tej szybkosci.

Jurgonka
13-03-2015, 09:01
3% w skali roku, czy np: godziny. Jak "opracowania" usuwają resztę 97%:o. Czyli w starych budynkach ściany oddychały na 3 % a w nowych przestały.

asolt
13-03-2015, 09:10
3% w skali roku, czy np: godziny. Jak "opracowania" usuwają resztę 97%:o. Czyli w starych budynkach ściany oddychały na 3 % a w nowych przestały.

Jak ? to proste, nieszczelne okna i drzwi, ewentualnie nawiewniki podokienne, w skrajnych przypadkach cofka kanałami wentylacyjnymi, a takze zwykłe otwieranie okien w celu przewietrzenia. Nie mówie ze w nowych przestały, w starych tez nie były wielkie. Termin oddychania scian kojarzy mi sie z jedną z tzw. mądrosci ludowych. Za usuwanie wilgoci jest odpowiedzialna wentylacja jaka by ona nie była plus infiltracja, oddychanie scian na pomijalny wpływ na poziom wilgotnosci w pomieszczeniu.

Parkiet
13-03-2015, 13:12
Uważam, że sformułowanie "oddychanie" jest nieadekwatne do istoty zjawiska. Oddychamy, czyli wdychamy i wydalamy powietrze z tego samego miejsca - ustami. Tu oddychanie możemy kojarzyć z pochłanianiem i oddawaniem wilgoci przez przegrody we wnętrzu budynku.
Natomiast przenikanie wilgoci przez ściany można porównać do puszczania bąków, zarówno co do sposobu przemieszczania jak i ilości względem sorpcji i desorpcji wilgoci z wewnętrznej powierzchni higroskopijnej przegrody.
To tak na marginesie i poza głównym tematem.
Pozdrawiam.

fotohobby
13-03-2015, 15:34
Roztocza są odpowiedzialne za 90% alergii. Łóżko stanowi ich podstawową niszę ekologiczną, zatem obok łóżek znajdzie się najwięcej ich pozostałości.
===

Jestem wyrodnym ojcem. Co wieczór zostawiam synka w lozku na pastwe roztoczy.
Chyba będzie musiał zrezygnować z łóżka...

Liwko
13-03-2015, 15:56
Chyba będzie musiał zrezygnować z łóżka...

Ciekawe jak matka Pawlaka mogła na piecu (grzejniku) spać? :D

surgi22
13-03-2015, 19:15
Ale widziałeś Liwko jak skończyła ? Umarła :bash::bash::bash:

noc
13-03-2015, 19:28
Faktycznie tak sugeruję? Zacytuj proszę...
Myślisz, że mnie czymś obrazisz? Twoje teksty świadczą nie o mnie lecz o Tobie.

(...)"Charakterystyczne cechy odmian ludzkich uznaje się za przystosowanie do klimatu, w jakim żyją naturalnie jej przedstawiciele. Odmiana czarna przystosowana jest do klimatu tropikalnego, o wysokich temperaturach i nasłonecznieniu. Do typowych cech tej odmiany zaliczono szeroką, krótką, wypukłą klatkę piersiową, szerokie ramiona, wąską miednicę, krótkie drogi oddechowe, szeroki nos, silnie skręcone włosy, skąpe owłosienie powłok ciała, krótki tułów, długie nogi, dużą powierzchnia wymiany ciepła ze środowiskiem, liczne gruczoły potowe pozwalające utrzymać właściwą temperaturę ciała w tropikach. Nie są to wszystkie przypisywane przez antropologów cechy fizyczne i fizjologiczne"(...)

Zwracam uwagę szczególnie na długie nogi oraz gruczoły potowe, których rasa czarna ma do trzech razy więcej od białej.

Uczynię wyjątek, odpiszę. Oczywiście bogusław pominął następne, bardzo istotne zdanie z posta wyżej, które czynią jego post bezsensownym!

cytuję dłuższy fragment posta;
"Jeśli podłoga o temperaturze 23-25oC byłaby zagrożeniem dla zdrowia człowieka, to letnie miesiące, generujące temperatury ponad 30oC byłyby niewątpliwie ŚMIERTELNIE niebezpieczne. Jednak lekarze nie zabraniają wychodzić latem na dwór. Niektóre ludy do dzisiaj bosymi nogami stąpają po rozgrzanej do 40oC ziemi i nie wyginęły, jak by to sugerował bogusław. Np. taki Cejrowski dorośnięty w klimacie Europy chodzi boso w tropikach i czuje się jak widać dobrze".

Wielu Europejczyków przebywa długimi latami w tropikach i gorący piasek nie jest największą dolegliwością. Ta sprawa w ogóle nie jest wymieniana jako zagrożenie dla wyjeżdżających w tropiki. Inne rzeczy zaprzątają głowę białej rasie, nie dostosowanej do upałów.
I jeszcze jedna rzecz. Nigdzie, nikogo (Ciebie też) nie obrażałem, ani nie mam takiego zamiaru. Jeśli ktoś czuje się obrażony, to jest nadwrażliwy. Chyba że czujesz się obrażany moim zaprzeczeniem złego działania OP. Za to nie przeproszę. Nie ma powodu.

boguslaw
14-03-2015, 06:35
Jestem wyrodnym ojcem. Co wieczór zostawiam synka w lozku na pastwe roztoczy.
Chyba będzie musiał zrezygnować z łóżka...

Spokojnie. Nie panikuj. Uszy do góry. Miej nadzieję. Walcz!
Przebieraj często pościel a jeśli chcesz być bardziej gorliwym, odkurzaj materac i prześcieradło a także je czasem przeprasuj przed odkurzaniem.
===

A tak na poważnie, bo choć ta informacja jest co prawda po twoim bardzo "mądralowatym poście hue hue",
lecz nie jest tylko dla ciebie, lecz dla wszystkich czytających userów.
===

Żywe, "duże" roztocza nie są aż tak groźne, jak wyglądają.
Alergizują ich odchody i rozdrobnione resztki ich organizmów..
(Na szczęście nie każdego, choć to układ immunologiczny osób młodych ma do rozpoznania tysiące związków chemicznych więcej, potencjalnych alergenów, niż miały osoby starsze, gdy były w ich wieku).
Duże cząstki padają na podłogę obok łóżka i przesuszone, przy każdym ruchu nóg przy porannym wstawaniu -------- fruuuu do góry.....
Jest oczywistością, że przesuszone na ciepłej podłogówce, będą bardziej podatne na rozdrobnienie a przez to będą bardziej lotne.
(Przy schorzeniach alergicznych liczą się "sztuki" alergenów a nie ich wielkość...)
Jeden ruch nogą i tysiące alergenów w powietrzu,...

Jak słusznie zauważył asolt ilość kurzu nie zależy od rodzaju ogrzewania lecz od jakości i częstości sprzątania oraz od ilości i "pracowitości" osób brudzących...
Przy podłogówce powierzchnia jest zakurzona bardziej równomiernie i do niższego poziomu, przy grzejnikach bardziej nierównomiernie i do wyższego poziomu z jednym zastrzeżeniem: podłogówka grzeje praktycznie bez przerwy, grzejniki przez ułamek doby lub w ogóle...
===

Liwko
14-03-2015, 06:44
podłogówka grzeje praktycznie bez przerwy, grzejniki przez ułamek doby lub w ogóle...
===

Powiem ci tak. W dupie byłeś, goowno widziałeś. Podłogówka grzeje tyle samo co grzejnik! Może grzać też krócej lub dłużej. Goowno wiesz panie kolego.

boguslaw
14-03-2015, 06:54
Nie ma ...................... (każdy wstawia stosowne słowo lub słowa wg upodobania) argumentu od tego, że jeśli wielu nic się nie stało, to nikomu nic nie dzieje lub nikomu nic się nie stanie.

Dlaczego osoby starsze siedzą całymi dniami podczas upałów w domu a jeśli muszą wyjść to przemykają się w cieniu? Bo tak mówią w radiu?
Czy osoba starsza umie się obronić przed zagrożeniami?
Dlaczego dzieci chroni się przed upałem na wszelkie sposoby - żeby się nie opaliły za bardzo? Czy dziecko same potrafi ochronić się przed zagrożeniami?
Gdy jest się na plaży i jest za gorąco, chodzi się na golasa, wskakuje się do wody lub pod prysznic lub idzie do cienia.
Jak maja się obronić osoby starsze lub dzieci przed zbyt ciepłą podłogówką? Rozebrać się do rosołu i na stół? Skoro tata tak zrobił, to tak ma być!
To WY odpowiadacie za innych i aby im nie zaszkodzić powinniście wiedzieć co i jak. W wielu kwestiach.
Primum non nocere.
Nasz dom nie powinien nam szkodzić.

Mądrzy wyciągną wnioski, a reszta?
No cóż... Darwinizm działa.
===
===

Liwko
14-03-2015, 07:07
Nie ma ...................... (każdy wstawia stosowne słowo lub słowa wg upodobania) argumentu od tego, że jeśli wielu nic się nie stało, to nikomu nic nie dzieje lub nikomu nic się nie stanie.

Dlaczego osoby starsze siedzą całymi dniami podczas upałów w domu a jeśli muszą wyjść to przemykają się w cieniu? Bo tak mówią w radiu?
Czy osoba starsza umie się obronić przed zagrożeniami?
Dlaczego dzieci chroni się przed upałem na wszelkie sposoby - żeby się nie opaliły za bardzo? Czy dziecko same potrafi ochronić się przed zagrożeniami?
Gdy jest się na plaży i jest za gorąco, chodzi się na golasa, wskakuje się do wody lub pod prysznic lub idzie do cienia.
Jak maja się obronić osoby starsze lub dzieci przed zbyt ciepłą podłogówką? Rozebrać się do rosołu i na stół? Skoro tata tak zrobił, to tak ma być!
To WY odpowiadacie za innych i aby im nie zaszkodzić powinniście wiedzieć co i jak. W wielu kwestiach.
Primum non nocere.
Nasz dom nie powinien nam szkodzić.

Mądrzy wyciągną wnioski, a reszta?
No cóż... Darwinizm działa.
===
===

Nareszcie piszesz argumenty przeciwko grzejnikom. Grzejnik musi być gorący żeby ogrzać tą samą powierzchnię co letnia podłogówka. Nareszcie Bogusławie!

boguslaw
14-03-2015, 07:25
Podał "precyzyjnie" gorąca. Gorąca w odniesieniu do człowieka, a więc ponad 36,6;) Nie podał ciepła, poniżej 36,6;)

Temperatura powierzchni ciała jest inna niż 36,6 oC, ponadto w różnych miejscach różna...
W wątrobie temperatura może dochodzić do 40 oC a np. w okolicy jąder 27 oC (bardzo ważne dla płodności).

Optymalną pracę układów enzymatycznych opisuje tzw. szybkość obrotów (koenzymów). Dla każdego koenzymu jest to wartość swoista.
Jest ona najszybsza w określonym optimum temperaturowym oraz optimum pH.
Stąd wszystkie układy i narządy organizmu są nakierowane na bezwzględne dążenie do stanu optymalnego.

Porównywanie "fizyki budowli" do stopnia komplikacji ludzkiego organizmu jest jak porównywanie równi pochyłej ze statkiem kosmicznym...
===
===

Liwko
14-03-2015, 07:29
Temperatura powierzchni ciała jest inna niż 36,6 oC, ponadto w różnych miejscach różna...
W wątrobie temperatura może dochodzić do 40 oC a np. w okolicy jąder 27 oC (bardzo ważne dla płodności).

Optymalną pracę układów enzymatycznych opisuje tzw. szybkość obrotów (koenzymów). Dla każdego koenzymu jest to wartość swoista.
Jest ona najszybsza w określonym optimum temperaturowym oraz optimum pH.
Stąd wszystkie układy i narządy organizmu są nakierowane na bezwzględne dążenie do stanu optymalnego.

Porównywanie "fizyki budowli" do stopnia komplikacji ludzkiego organizmu jest jak porównywanie równi pochyłej ze statkiem kosmicznym...
===
===

Znowu bingo! Jeżeli najchłodniejsze miejsce człowieka ma 27 stopni, a podłogówka podczas dużego mrozu ma 26, to w którym kierunku nastąpi oddawanie ciepła? Raz za razem tylko potwierdzasz, że grzejniki to wielkie zło i nikt o zdrowych zmysłach nie powinien ich stosować!

joliska
14-03-2015, 08:43
LIWKO, jako że masz wyłączone PW, informuję Cię tutaj: za post #2070 dostałeś dobowego bana ode mnie. Spędź miło sobotę, temperując język.

namira
14-03-2015, 09:30
Grzejniki to wcale nie jest ''wielkie zło',o zdrowych zmysłach świadczy raczej umiejętność czytania ze zrozumieniem,pojęcie tak prostej sprawy,że każdy sam wybiera w jakim domu chce mieszkać,jaki system grzewczy chce mieć,twierdzenie,że wszyscy powinni mieć tak samo,to utopia i mocno zalatuje epoką minioną,owszem świat idzie do przodu,ułatwiamy sobie życie stosując nowoczesne rozwiązania ale nowoczesne technologie powinno się stosować tam,gdzie ich zalety przewyższają wady,ale w sposób przemyślany,a nie na zasadzie owczego pędu.

Co do podlogówki,mnie nie szkodzi,jest to super sprawa w części dziennej i w łazienkach,ale mojej mamie po dłuższym pobycie u nas puchną nogi.

imrahil
14-03-2015, 09:37
Co do podlogówki,mnie nie szkodzi,jest to super sprawa w części dziennej i w łazienkach,ale mojej mamie po dłuższym pobycie u nas puchną nogi.

wodą o jakiej temperaturze zasilasz podłogówkę?

namira
14-03-2015, 09:49
tem.wody to 32stopnie,podłoga ma temperaturę 23

JTKirk
14-03-2015, 09:56
No cóż... Darwinizm działa.


ano działa
widać to bardzo dobrze w proporcjach ilości instalowanych podłogówek i grzejników 15 lat temu i dzisiaj

Parkiet
14-03-2015, 10:15
Proponuję trochę lektury bardziej zaawansowanej i mniej zależnej pod hasłem:

WPŁYW OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO NA JAKOŚĆ POWIETRZA WEWNĘTRZNEGO Michał Strzeszewski

ewentualnie:

http://www.zdrowebiuro.pl/ogrzewania_podlogowego_w_budynku_biurowym.php (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.zdrowebiuro.pl %2Fogrzewania_podlogowego_w_budynku_biurowym.php)

o grzejnikach też jest:

http://polki.pl/we-dwoje/jak;ogrzewanie;wplywa;na;nasze;zdrowie,artykul,301 18.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpolki.pl%2Fwe-dwoje%2Fjak%3Bogrzewanie%3Bwplywa%3Bna%3Bnasze%3Bz drowie%2Cartykul%2C30118.html)

i tak o ogólnie o wpływie ogrzewania i nie tylko:

http://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/promowane/ogrzewanie-najwi%C4%99kszy-wr%C3%B3g-sk%C3%B3ry/ar-BBhx0Uz


Pozdrawiam.

nydar
14-03-2015, 11:11
tem.wody to 32stopnie,podłoga ma temperaturę 23

Gratulacje. Masz pasywny dom. Taka temp. podłogi jest wystarczająca tylko w takim domu .

namira
14-03-2015, 11:32
Nie mam pasywnego domu,EP 31,54 kWh/(m2rok)

imrahil
14-03-2015, 11:47
bo grzane drewnem, przyznaj się :)

namira
14-03-2015, 11:56
:)
bo grzane drewnem, przyznaj się :)

jasne,że drewnem,tanio i ekologicznie

nydar
14-03-2015, 12:03
W takim razie temp. twojej podłogi dla komfortowej temp. wewnątrz musi być wyższa niż 23oC

namira
14-03-2015, 12:26
Tem. podłogi sprawdzałam raz- bylo dokladnie 23 stopnie,lubię jak jest ciepło w domu 22-23stopnie,na OP mam gres - znakomicie przewodzi i oddaje ciepło,cały parter to otwarta przestrzeń,nie zaprzątam sobie głowy ciągłym sprawdzaniem temperatury podlogi,chodzę w kapciach,ale często sprawdzam tem.i wilgotność w częsci dziennej bo powietrze bywa zbyt suche 29- 31%,ja wolę tak ok.40%,dom mam dobrze ocieplony i zaizolowany,latem w największe upały panuje w nim przyjemny chłodek,zimą cieplutko,w okresach przejściowych palimy w kominku z dgp.,sezon grzewczy rozpoczynamy póżno,mieszkam w zachodniej Polsce,zimy tu łagodne,koszty utrzymania domu nizsze niż w bloku:)

imrahil
14-03-2015, 12:54
temperatura podłogi wymagana do utrzymania temperatury wnętrza zależy od tego jaka jest temperatura zewnętrzna (tzn. ile dom traci energii). jeśli sprawdzałaś to w okresach przejściowych to możliwe że podłoga ma 23*C. jeśli przy temperaturze zewnętrznej -10*C utrzymującej się przez dłuższy czas, to temperatura podłogi powinna być sporo wyższa

boguslaw
14-03-2015, 14:50
Proponuję trochę lektury bardziej zaawansowanej i mniej zależnej (...)
Ale mnie ubawiłeś Parkiet... Ciekawe portale studiujesz... Ciekawe "autorytety" przywołujesz..
Uważasz, że info asolta w kwestii wilgotności powietrza było niewystarczające?

namira. Będą drążyć i kombinować aż wreszcie oznajmisz, że nogi Twojej Mamy puchną, gdyż masz cieplej niż deklarowane 23 oC....
...zamiast przyjąć Twoje oświadczenie za fakt nie wymagający żadnego komentarza i rozwadniania jego znaczenia...

Pozdrawiam
Bogusław


(...) Znam jeden przypadek, gdy lekarz konkretnej osobie (zdiagnozowanej) na piśmie "zakazał" dłuższe przebywanie na gorącej podłodze.

Coś podobnego.... Pewnie dermatolog... Pewnie przesuszała jej się skóra na podeszwach stóp i pękała... Jak myślisz Parkiet?
===


Grzejniki to wcale nie jest ''wielkie zło',o zdrowych zmysłach świadczy raczej umiejętność czytania ze zrozumieniem,pojęcie tak prostej sprawy,że każdy sam wybiera w jakim domu chce mieszkać,jaki system grzewczy chce mieć,twierdzenie,że wszyscy powinni mieć tak samo,to utopia i mocno zalatuje epoką minioną,owszem świat idzie do przodu,ułatwiamy sobie życie stosując nowoczesne rozwiązania ale nowoczesne technologie powinno się stosować tam,gdzie ich zalety przewyższają wady,ale w sposób przemyślany,a nie na zasadzie owczego pędu.

Co do podlogówki,mnie nie szkodzi,jest to super sprawa w części dziennej i w łazienkach,ale mojej mamie po dłuższym pobycie u nas puchną nogi.

Dzięki za Twój bardzo rozsądny głos.

Pozdrawiam
Bogusław

Parkiet
14-03-2015, 16:21
Szanowny Bogusławie, każdy ma swoje autorytety, czasami poprzez własne priorytety.

Przedstawione wcześniej opracowania miały jeden wspólny mianownik - suche powietrze, które jest dla nas niekorzystne.

Moim zdaniem, wybór rodzaju ogrzewania jest ważny, lecz może on być subiektywnym wyborem, natomiast wilgotność powietrza w każdym przypadku powinna być optymalna, i nie ważne czy to będzie podłogówka czy grzejniki.

I to na tyle. Pozdrawiam.

boguslaw
14-03-2015, 16:36
Szanowny Bogusławie, każdy ma swoje autorytety, czasami poprzez własne priorytety.

Przedstawione wcześniej opracowania miały jeden wspólny mianownik - suche powietrze, które jest dla nas niekorzystne.

Moim zdaniem, wybór rodzaju ogrzewania jest ważny, lecz może on być subiektywnym wyborem, natomiast wilgotność powietrza w każdym przypadku powinna być optymalna, i nie ważne czy to będzie podłogówka czy grzejniki.

I to na tyle. Pozdrawiam.

Bardzo słusznie.
Powtarzam to od lat...

Są trzy parametry komfortu cieplnego: temperatura, wilgotność powietrza oraz ruch powietrza.
Cieszę się, że wraz z asoltem odpowiednio aspekt wilgotności akcentujecie. Jak asolt słusznie zauważył, to nie typ grzejnika wpływa na wilgotność.
Problem w tym, że niektórzy mają "skłonność" do niewłaściwego lokowania przyczyny wobec konkretnych skutków. To jest ta umiejętność postawienia właściwej diagnozy, o której pisałem onegdaj...
Wskazanie nieprawidłowej przyczyny negatywnego skutku uniemożliwia jej wyeliminowanie.
A czasem jest to możliwe do osiągnięcia w bardzo prosty sposób.
Bez nerwów i z korzyścią dla wszystkich.

Pozdrawiam

RadziejS
14-03-2015, 16:58
:spam:
Jesli raz jeszcze zacytujesz ten post, też poodpoczywasz.

OK, to może bez cytowania - chciałem przekazać Liwko informację:

Liwko, nie bierz udziału w dyskusji w sposób, w jaki Ci się tutaj zdarza, za to jesteś zbanowany (niestety mój post z Twoim cytatem się również nie ukazał 2 razy, przepraszam Moderatora, nie wiedziałem, że to dlatego), a Twoje przemyślenia i doświadczenia wnoszą do tematu bardzo wiele dobrego, zwłaszcza dla tych, którzy stoją przed dylematem wyboru. Niestety nie jestem na tyle zmotywowany, żeby odpowiadać na mądrości bogusława tak często, Ty masz tę siłę. Rób to więc w taki sposób, żeby inni mogli z tej dyskusji wynieść dla siebie coś konstruktywnego. Podłogówka jest super, wiesz o tym Ty i ja, użytkownicy od kilku (ja od prawie 5 lat) sezonów. Niech i inni mają szansę się o tym dowiedzieć :).

Parkiet
14-03-2015, 17:46
Bardzo słusznie.
Powtarzam to od lat...

Są trzy parametry komfortu cieplnego: temperatura, wilgotność powietrza oraz ruch powietrza.





A co z promieniowaniem cieplnym?

boguslaw
14-03-2015, 20:35
Parametr ten został wprowadzony ostatnio, w otwartej formule definicji komfortu cieplnego nie istniał...
Jak zapewne zauważyłeś, lepiej jest gdy temperaturę wnętrza stabilizuje i dominuje w promieniowaniu cieplnym, cieplejszy od pozostałych przegród sufit...
Może ktoś opracuje i wdroży ogrzewanie "sufitowe"?
Byłby to zaiste "nieprzemakalny" system...
Oczywiście najkorzystniejszy także w systemach mieszanych - "sufitówka + grzejniki..
===

Temperatura ciała na jego powierzchni nie jest wszędzie jednakowa ...
(w jego wnętrzu np. w wątrobie temperatura może dochodzić do 40 oC).

W okolicy jąder nie powinna przekraczać 27 oC, co jest bardzo ważne dla męskiej płodności.
O tym też warto pamiętać, gdyż odsetek bezpłodności "z winy" mężczyzn, rośnie.
Nazwijmy problem roboczo "chorobą zawodowych kierowców", które będzie pomocne w przemyśleniu tematu.
Dwie sprawy kardynalne: unikanie przegrzewania krocza oraz unikanie noszenia opinających, ciasnych slipów.
===

compi
14-03-2015, 21:08
A więc nie tabletka "dzień po" tylko podłogówka i posiadówa faceta przed stosunkiem - najlepszym sposobem na antykoncepcję ;)

Sturmer
14-03-2015, 21:09
Przeglądam od niechcenia ten wątek gdyż popełniłem grzech śmiertelny i zrobiłem podłogówkę "po całości" i zastanawia mnie jedno. Twierdzisz , że jesteś lekarzem. Otóż nie, nie masz prawa wykonywania zawodu więc lekarzem nie jesteś. Możesz co najwyżej podawać, że masz wykształcenie medyczne. Czyżby handel grzejnikami był bardziej opłacalny od bycia lekarzem? czy też minąłeś się z powołaniem i stwierdziłeś, że handel grzejnikami leży bardziej w Twojej naturze? W takim razie powiem to co bardzo chętnie w takich sytacjach mówi " społeczeństwo" - oddawaj kasę za studia. Wiem, to było lekko chamskie ale bardzo powszechnie spotykane na forach i wypowiedziach w mediach.
Reasumując mierzi mnie nachalne wykorzystywanie wykształcenia medycznego, wręcz manipulacja faktami w celu osiągnięcia korzyści majątkowych czyli sprzedaży grzejników.
Może to jest przyczyna tego że już nie jesteś lekarzem? Etyka się kłania.

imrahil
14-03-2015, 21:14
Może ktoś opracuje i wdroży ogrzewanie "sufitowe"? ===

promuje je największy specjalista od domów izolowanych tego forum (budował takie już na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia)

surgi22
14-03-2015, 21:21
Boguslaw pokaż jedną pracę potwierdzającą Twoje bzdurne tezy że ogrzewanie podłogowe szkodzi dzieciom czy alergikom. Jeżeli w twoich ordynarnych kłamstwach byłby cień prawdy to na zachodzie Europy i w Polsce producenci i instalatorzy podłogówki nie wychodzili by z sądu a odszkodowanie szłyby w dziesiątki jak nie setki milionów. Twoje uporczywe kłamstwa skłaniają do jednego - powiadomienia prawników firm produkujących i instalujących OP o ciągłej kampanii oszczerstw pod ich adresem, być może to skłoni cię do przemyślenia swojego postępowania.

imrahil
14-03-2015, 21:30
może to dobry pomysł. w końcu sypie bzdurami z rękawa, a nie ma na to żadnego potwierdzenia. to tak jakby powiedzieć (a właściwie nachalnie wciskać wszystkim naokoło), że jazda samochodami marki BMW szkodzi, bo ja to wiem (a że akurat sprzedaję mercedesy...)

מרכבה
14-03-2015, 21:37
Mnie mój Kolega powiedział, że nie chciał by ogrzewania podłogowego więcej, ma tylko w łazience i przedpokoju ..
akurat nie zajmuje się ogrzewaniem itp .. czyli bezstronny.
Nie wiem ja mam zdanie takie ani mnie podłogówka grzeje, ani ziębi, moje odczucia są raczej pozytywne.

Nie mniej ktoś podnosił temat, wilgotności .. ok w standardzie pasywnym można sobie nawet prawie saunę zrobić .. ale nie w domu gdzie są błędy
w izolacji, gdzie jest spore ryzyko wystąpienia grzybni). Czasem trzeba się zapytać co lepsze kichanie ? i jakaś tam alergia na kurz ?
akurat mam średnią na kurz .ale mi to lotto .. ponieważ grzyb jest hoo sto razy gorszą niż kichnięcia raz na ruski rok.

Właśnie kolega z początku wpisu, pracował w pomieszczeniach z klimą .. dostał zapalenie płuc od grzybów .. takie iż kasłał jak gruźlik ! krwią :bash:

jeśli dom jest ceglany, bez izolacji to nie ma zmiłuj .. zalecana wilgotność w czasie silnego mrozu .. wewnątrz to 20- 25 % max..
ruch powietrza ? spora racja, chwilę trwało aż udało mi się wywalić kuchnię węglową .. bo "ciepło" ta... w głowę ciepło po nogach ciągnie ..
:bash:

Niektórzy ludzie już mają tak, że sprzedając coś.. w czambuł potępią wszystko inne .. :bash: świat się zwęża .. horyzont ? znika ..
Boże dzięki Ci że nie jestem uwiązany do żadnej sprzedaży !!!

fotohobby
14-03-2015, 21:45
Jak maja się obronić osoby starsze lub dzieci przed zbyt ciepłą podłogówką? Rozebrać się do rosołu i na stół? Skoro tata tak zrobił, to tak ma być!
To WY odpowiadacie za innych i aby im nie zaszkodzić powinniście wiedzieć co i jak. W wielu kwestiach.
Primum non nocere.
Nasz dom nie powinien nam szkodzić.

Mądrzy wyciągną wnioski, a reszta?
No cóż... Darwinizm działa.
===
===

Jaką "zbyt gorąca podłogówką" ?
Ty sie juz skończ osmieszac...
Wracam z pracy i tylko temperatura wewnętrzna mowi mi, że podlogowka dziala.
Bo czuję jej delikatny chłód.
Latem te podlogi maja wyzsza temperaturę, niż teraz...
Jak wychodzę z domu, ubieram ciepłe buty, to mam w nich wyższą temperature niz śmigając boso po domu.

Ty siegasz po archaiczny zestaw przesądów, zwiazanych z podłogowką, ktore miały w sobie cos prawdy w czasaxh, kiedy w kiepsko ocieplonych domach wpuszczano do niej wode o temp 45C i wyższej.
Ale czasy sie zmieniły....

Jurgonka
14-03-2015, 21:58
powierzchni[/B] nie jest wszędzie jednakowa ...
(w wątrobie temperatura może dochodzić do 40 oC).

W okolicy jąder nie powinna przekraczać 27 oC, co jest bardzo ważne dla męskiej płodności.
O tym też warto pamiętać, gdyż odsetek bezpłodności "z winy" mężczyzn, rośnie.
Nazwijmy problem roboczo "chorobą zawodowych kierowców", które będzie pomocne w przemyśleniu tematu.
===

Wykształcenie medyczne? wtórny analfabetyzm - medyczny?
Od 1971 roku jestem (byłem - od 8 lat aut z zawodu) kierowcą zawodowym mam dzieci, i koledzy - kierowcy nie mają takich chorób zawodowych. Praca na siedząco w ruchu pojazdu ma wpływ na "płodność" lecz jest to zaprzeczenie "bezpłodności".
I o czym rozmawiać: Grzanie brak wiedzy. Medycyna - szok z wątrobą na powierzchni ciała.

מרכבה
14-03-2015, 22:07
http://www.rzeszowcity.pl/files/pict/2010-08-11/rzeszow-grzejniki-zeliwne-nieuzywane-8TIwNDQ1ND_m3.jpg czekają na przygarnięcie.

Ciężko jest obronić biznes, który swoje najlepsze lata ma za sobą i nic nie wróży, że grzejniki inaczej jak na tanie kolektory będą wykorzystane.
Chałupy idą ku ciepłym kożuszkom, gdzie ogrzewania jest jak Chuck Nori's napłakał .. tylko że On podobno nie płacze :bash:
Nie wiem do czego zmierza, obrona grzejników i próba wymyślania "faktów"
Jeśli literatura mi znana donosi, że podła główka ma najlepsze cechy ogrzewania ..

ale i na nią pora ciężka przyjdzie .. kwestia cm izolacji :bash: jaki sens będzie miało dawanie podłogówki do domu który
potrzebuje mniej jak 10 W/m2 mocy .. :bash:

karoka65
14-03-2015, 22:11
Talerz grochówki i masz ciepło całą dobę :)

מרכבה
14-03-2015, 22:14
Kurcze, ludzie tu o ogrzewaniach prawią, a ja pamiętam jeszcze stary dwór i palenie w piecach kaflowych ..
a podłoga była taka, że chodzą nie było się czym "odlać" i o czym my tu rozmawiamy ..
można było przymarznąć, jeśli się zapomniało zapalić.
To przestroga dla fanatyków nie izolowania .. bo płoco ..
Tato był w wojsku (stan wojenny) mama sama z bratem .. brat był pod opieką dziadków
a brakło węgla .. do - 6 spadła temp .. co z tego mur 70cm cegły ..
W nowym domu to był luksus C.O i swój dom ..:) też jeśli się nie napaliło, szczególnie jeden pokój przed izolacją (6cm) nad stropem był zimny .. +8+12 st to była "norma" przy normalnej zimie .. kołdra i 2 koce... to jak by mi hipotetyczne przy -30 na zewnątrz
temp w domu spadła do +16 to nawet nie odczuje :P
To samo z wilgotnością .. 20% przy skrzynkowych oknach to norma .. i grzaniu w C.O
podłogówka przy takich druszlakach, nastawiona na +23 st to pełna karinktonówa.
A już szczyt osiągnięć do osiągnięcia .. to właśnie pełny brak C.O

מרכבה
14-03-2015, 22:30
http://www.sklep.architekci.pl/media/products/2eb0396c12bf84aa8594a6bd0c1ba8ea/images/thumbnail/big_708-budownictwo-ogolne-t-2.jpg?lm=1372538987 tu jest szczegółowo opisane to o czym się chce coś tu wmówić. Tak wygląda
przerażające 1151 stron egzorcyzmów przeciwko szamanizmowi, w tym
próbach wmówienia cudów ..

boguslaw
15-03-2015, 05:52
Wykształcenie medyczne? wtórny analfabetyzm - medyczny?
Od 1971 roku jestem (byłem - od 8 lat aut z zawodu) kierowcą zawodowym mam dzieci, i koledzy - kierowcy nie mają takich chorób zawodowych. Praca na siedząco w ruchu pojazdu ma wpływ na "płodność" lecz jest to zaprzeczenie "bezpłodności".
I o czym rozmawiać: Grzanie brak wiedzy. Medycyna - szok z wątrobą na powierzchni ciała.

http://www.nasz-bocian.pl/tata_a_statystyki_nieplodnosci_meskiej_na_tle_dany ch_swiatowych

cyt:" W wielu publikacjach opisuje się przypadki gorszych od przeciętnych parametrów nasienia u kierowców, marynarzy, żołnierzy. Może być związane z wpływem odpowiednio podwyższonej temperatury okolicy krocza, narażeniem na wibracje lub promieniowanie (np. związane z działaniem radarów)." koniec cyt.
===

boguslaw
15-03-2015, 05:57
ale i na nią pora ciężka przyjdzie .. kwestia cm izolacji jaki sens będzie miało dawanie podłogówki do domu który
potrzebuje mniej jak 10 W/m2 mocy ..

Widzisz Rydwan...
Dokładnie to próbuję wykazać i uświadomić od dłuższego czasu (vide moje posty w różnych wątkach)
===

boguslaw
15-03-2015, 06:22
Jaką "zbyt gorąca podłogówką" ?
Ty sie juz skończ osmieszac...


Ten mój post przeznaczony jest dla użytkowników, którzy być może ostatnio włączyli się do czytania tego wątku.
By wyrobić sobie pogląd w omawianym temacie, należy przeczytać ostatnie około dziesięciu stron, w których wzmiankowane są konkretne aspekty zdrowotne
a także aspekty przyszłościowej konfiguracji systemów centralnego ogrzewania w przyszłych coraz bardziej inteligentnych domach.

O poziomie temperatury posadzki, który można uznać za względnie bezpieczny, pisałem podczas wymiany informacji z kol. asoltem oraz Parkietem.
Tych. którzy mają na co dzień temperatury posadzki niższe od 25 oC, moje uwagi w oczywisty sposób nie dotyczą.
Reszta może je wziąć pod rozwagę, jeśli kwestie zdrowotne leżą im na sercu. Po lekturze moich postów będziecie wiedzieć na co zwracać uwagę podczas użytkowania podłogówki, gdyż jak mniemam, większość wchodzących do tego wątku już ją posiada.


===

boguslaw
15-03-2015, 06:25
promuje je największy specjalista od domów izolowanych tego forum (budował takie już na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia)

Grzejniki grzeją ułamek doby, nawet te niskotemperaturowe, gdyż potrzeby cieplne ciepłego budynku są małe.
Temperaturę wnętrza stabilizują wszystkie przegrody.
Dlaczego sufit najbardziej?
Gdyż jest to największa powierzchnia aktywna w samoregulacji -nie przesłonięta niczym - ani meblami ani jakimikolwiek składnikami wyposażenia pomieszczeń obrazami, dywanami itd.

Jeśli nawet przy grzaniu grzejnikami, pod koniec jakiegoś ich szczególnie długiego cyklu grzania, powierzchnia sufitu jest o kilka kresek cieplejsza od pozostałych przegród, to po zaprzestaniu grzania, temperatura we wnętrzu ulega wkrótce wyrównaniu..
Mamy efekt niskotemperaturowej podłogówki ulokowanej na suficie - czyli ogrzewanie płaszczyznowe o dT np. 0.5 oC, zasilane krótkimi okresami pracy grzejników...
===

Maher
15-03-2015, 06:35
Ten mój post przeznaczony jest dla użytkowników, którzy być może ostatnio włączyli się do czytania tego wątku.
By wyrobić sobie pogląd w omawianym temacie, należy przeczytać ostatnie około dziesięciu stron, w których wzmiankowane są konkretne aspekty zdrowotne
a także aspekty przyszłościowej konfiguracji systemów centralnego ogrzewania w przyszłych coraz bardziej inteligentnych domach.

O poziomie temperatury posadzki, który można uznać za względnie bezpieczny, pisałem podczas wymiany informacji z kol. asoltem oraz Parkietem.
Tych. którzy mają na co dzień temperatury posadzki niższe od 25 oC, moje uwagi w oczywisty sposób nie dotyczą.
Reszta może je wziąć pod rozwagę, jeśli kwestie zdrowotne leżą im na sercu. Po lekturze moich postów będziecie wiedzieć na co zwracać uwagę podczas użytkowania podłogówki, gdyż jak mniemam, większość wchodzących do tego wątku już ją posiada.


===

Sam napisałeś że sytuacja nie dotyczy tych którzy mają poniżej 25C czyli większości co mają 100% podłogówki i wszystkich innych którzy mają mieszane ogrzewanie i mają je dobrze zrobione, chociaż zastanawiam się też jak żyje większość ludzi w ciepłym klimacie jak ziemia w cieniu przekracza te temperatury a ani muszą po niej chodzić i jakoś żyją i mają się dobrze przez tysiące lat.

boguslaw
15-03-2015, 06:35
http://www.sklep.architekci.pl/media/products/2eb0396c12bf84aa8594a6bd0c1ba8ea/images/thumbnail/big_708-budownictwo-ogolne-t-2.jpg?lm=1372538987 tu jest szczegółowo opisane to o czym się chce coś tu wmówić. Tak wygląda
przerażające 1151 stron egzorcyzmów przeciwko szamanizmowi, w tym
próbach wmówienia cudów ..

Komfort cieplny, to taka temperatura otoczenia i taka wilgotność powietrza, które umożliwiają utrzymanie wszystkich parametrów krążeniowych ustroju na poziomie spoczynkowym.

Inna będzie temperatura komfortu cieplnego dla organizmu młodego a inna dla organizmu starszego, którego zdolności kompensacyjne, adaptacyjne są już mocno nadwyrężone zębem czasu. Nawet, jeśli jest względnie zdrowy. To tyle, nie wdając się zbytnio w inne uwarunkowania.

Optymalnie pracujące centralne ogrzewanie powinno służyć komfortowemu schładzaniu się organizmu... Starego i młodego. Aktywnego ruchowo i odpoczywającego przed tv. W każdym cyklu hormonalnym. Chorego i zdrowego. Itd.

Optymalną pracę układów enzymatycznych opisuje tzw. szybkość obrotów (koenzymów). Dla każdego koenzymu jest to wartość swoista.
Jest ona najszybsza w określonym optimum temperaturowym oraz optimum pH.
Stąd wszystkie układy i narządy organizmu są nakierowane na bezwzględne dążenie do stanu optymalnego.


Porównywanie "fizyki budowli" do stopnia komplikacji ludzkiego organizmu jest jak porównywanie równi pochyłej ze statkiem kosmicznym...

===

boguslaw
15-03-2015, 06:46
Sam napisałeś że sytuacja nie dotyczy tych którzy mają poniżej 25C czyli większości co mają 100% podłogówki i wszystkich innych którzy mają mieszane ogrzewanie i mają je dobrze zrobione, chociaż zastanawiam się też jak żyje większość ludzi w ciepłym klimacie jak ziemia w cieniu przekracza te temperatury a ani muszą po niej chodzić i jakoś żyją i mają się dobrze przez tysiące lat.

No widzisz.... A nie mówiłem...
Kilka stron wcześniej pisałem w tym temacie...
Czytajcie proszę całość a nie tylko ostatnią stronę....
Jak można sobie wyrobić zdanie w omawianych tematach, po przeczytaniu kilku ostatnich postów?
===

cyt: "Charakterystyczne cechy odmian ludzkich uznaje się za przystosowanie do klimatu, w jakim żyją naturalnie jej przedstawiciele. Odmiana czarna przystosowana jest do klimatu tropikalnego, o wysokich temperaturach i nasłonecznieniu. Do typowych cech tej odmiany zaliczono szeroką, krótką, wypukłą klatkę piersiową, szerokie ramiona, wąską miednicę, krótkie drogi oddechowe, szeroki nos, silnie skręcone włosy, skąpe owłosienie powłok ciała, krótki tułów, długie nogi, dużą powierzchnia wymiany ciepła ze środowiskiem, liczne gruczoły potowe pozwalające utrzymać właściwą temperaturę ciała w tropikach. Nie są to wszystkie przypisywane przez antropologów cechy fizyczne i fizjologiczne" koniec cyt.(...)
===


Zwracam uwagę szczególnie na długie nogi oraz gruczoły potowe, których rasa czarna ma do trzech razy więcej od białej.
Dlaczego nogi?
O czym piszę o dłuższego czasu w kontekście nóg i ich kluczowej roli w procesie termoregulacji organizmu?
===

Parkiet
15-03-2015, 07:06
Grzejniki grzeją ułamek doby, nawet te niskotemperaturowe, gdyż potrzeby cieplne ciepłego budynku są małe.
Temperaturę wnętrza stabilizują wszystkie przegrody.
Dlaczego sufit najbardziej?
Gdyż jest to największa powierzchnia aktywna w samoregulacji -nie przesłonięta niczym - ani meblami ani jakimikolwiek składnikami wyposażenia pomieszczeń obrazami, dywanami itd.

Jeśli nawet przy grzaniu grzejnikami, pod koniec jakiegoś ich szczególnie długiego cyklu grzania, powierzchnia sufitu jest o kilka kresek cieplejsza od pozostałych przegród, to po zaprzestaniu grzania, temperatura we wnętrzu ulega wkrótce wyrównaniu..
Mamy efekt niskotemperaturowej podłogówki ulokowanej na suficie - czyli ogrzewanie płaszczyznowe o dT np. 0.5 oC, zasilane krótkimi okresami pracy grzejników...
===
Kol. Bogusławie,uważam że z komfortem cieplnym powodowanym sufitem grzewczym nie jest tak jak to opisujesz.

Sufit to w zasadzie tylko promieniowanie cieplne, natomiast podłogówka to delikatna konwekcja, jakiś udział promieniowania i niewielki przewodzenia.

Współczynnik przejmowania ciepła z płaszczyzny grzejnika podłogowego wg normy EN-1264-5, wynosi 10,8W/m2K i jest znacznie wyższy od współczynnika przejmowania ciepła z płaszczyzny sufitu grzewczego - 6,5W/m2K.

Powyższe przekłada się na proporcjonalnie wyższą temperaturę sufitu, przy zachowaniu porównywalnej efektywności grzewczej.

Dalej, cykliczne ogrzewanie sufitu poprzez grzejniki, również przekłada się na okresowe podniesienie jego temperatury.

W efekcie, w przypadku sufitu, mamy większą asymetrię temperatur promieniowania,co daje większy dyskomfort niż w przypadku podłogówki, która przy niższej i bardziej równomiernej temperaturze, daje porównywalny efekt grzewczy. Pozdrawiam.

boguslaw
15-03-2015, 07:25
Kol. Bogusławie,uważam że z komfortem cieplnym powodowanym sufitem grzewczym nie jest tak jak to opisujesz.

Sufit to w zasadzie tylko promieniowanie cieplne, natomiast podłogówka to delikatna konwekcja, jakiś udział promieniowania i niewielki przewodzenia.

Współczynnik przejmowania ciepła z płaszczyzny grzejnika podłogowego wg normy EN-1264-5, wynosi 10,8W/m2K i jest znacznie wyższy od współczynnika przejmowania ciepła z płaszczyzny sufitu grzewczego - 6,5W/m2K.

Powyższe przekłada się na proporcjonalnie wyższą temperaturę sufitu, przy zachowaniu porównywalnej efektywności grzewczej.

Dalej, cykliczne ogrzewanie sufitu poprzez grzejniki, również przekłada się na okresowe podniesienie jego temperatury.

W efekcie, w przypadku sufitu, mamy większą asymetrię temperatur promieniowania,co daje większy dyskomfort niż w przypadku podłogówki, która przy niższej i bardziej równomiernej temperaturze, daje porównywalny efekt grzewczy. Pozdrawiam.

Witaj.. .
Różnica pomiędzy sufitowym a podłogówką wynika właśnie z braku konwekcji (konwekcja podłogówki to około 30% udziału w jej emisji ciepła).
Jeśli jednak 30% powierzchni podłogi będzie przykryte składnikami wyposażenia (meblami), różnica w mocach ulegnie wyrównaniu.

Tak jak podłogowe promieniuje na sufit, tak sufitowe promieniuje na posadzkę.

Uzyski ciepła od promieni słonecznych padających na niegrzejącą posadzkę czyli posadzkę o ustabilizowanej temperaturze wnętrza są większe.
===

Przy porównywaniu możliwości grzewczych różnych typów grzejników, kluczowe znaczenie ma ich powierzchnia oraz masa, o czym pisałem już więcej jak dziesięć lat temu.
===

Pozdrawiam

Parkiet
15-03-2015, 07:40
Przy obecnych podłogówkach i jej niskich temperaturach dominuje delikatna konwekcja, promieniowanie cieplne ma tu mniejszy udział.

Ogrzewanie sufitu poprzez grzejącą podłogę i odwrotnie na pułapie temperatur przypisanych obecnemu zapotrzebowaniu cieplnemu jest abstrakcyjne.

Taki sposób ogrzewania może być z zastosowaniem wysokotemperaturowych promienników podczerwieni, emitujących krótszą i skuteczniejszą falę promieniowania cieplnego.

Pozdrawiam.

boguslaw
15-03-2015, 07:53
Przy obecnych podłogówkach i jej niskich temperaturach dominuje delikatna konwekcja, promieniowanie cieplne ma tu mniejszy udział.

Ogrzewanie sufitu poprzez grzejącą podłogę i odwrotnie na pułapie temperatur przypisanych obecnemu zapotrzebowaniu cieplnemu jest abstrakcyjne.

Taki sposób ogrzewania może być z zastosowaniem wysokotemperaturowych promienników podczerwieni, emitujących krótszą i skuteczniejszą falę promieniowania cieplnego.

Pozdrawiam.

To wszystko prawda.
A jednak temperatura wnętrza ulega niemal pełnej stabilizacji.
===
Gdybyś poczytał sobie posty niektórych obecnych doradców sprzed lat, to byś widział, jakie lansowali poglądy.
Otóż ich zdaniem podłogówka to tylko promieniowanie a konwekcja to samo zło przypisywane grzejnikom...
To była dopiero "orka na ugorze"...
===
Konwekcję podłogówki opisywałem przed laty tak: powietrze zimniejsze, gęstsze tonie w powietrzu cieplejszym, rzadszym.
Energia kinetyczna cząsteczek "ogrzanych" przekazywana jest poprzez zderzenia cząsteczkom o niższej energii kinetycznej "zimnym" (ruchy Browna)
wyżej i wyżej nad posadzkę aż do zrównania..
===

Kawka wypita, dwie partie kierek zaliczone. Idę w góry na spacer.
Miłego dzionka..

Parkiet
16-03-2015, 07:44
===
Konwekcję podłogówki opisywałem przed laty tak: powietrze zimniejsze, gęstsze tonie w powietrzu cieplejszym, rzadszym.
Miłego dzionka..

Dzięki i wzajemnie.

Parafrazując z lekkim uśmiechem w nawiazaniu do powyższego, zastanawiam się czy w sytuacji ogrzewania sufitowego, korzystna byłaby zmiana układu grawiacji ziemskiej.:)

To tak na marginesie. Pozdrawiam.

darianus
18-03-2015, 08:51
Mam pytanie do użytkowników podłogówki. Czy w taki słoneczny dzień jak dzisiaj nie przegrzewają Wam się pomieszczenia z powodu dużych zysków cieplnych szczególnie w salonie, gdzie z reguły jest najwięcej okien od południa?

Liwko
18-03-2015, 09:36
Mam pytanie do użytkowników podłogówki. Czy w taki słoneczny dzień jak dzisiaj nie przegrzewają Wam się pomieszczenia z powodu dużych zysków cieplnych szczególnie w salonie, gdzie z reguły jest najwięcej okien od południa?

Przegrzewa się najszybciej powietrze. Podłogówka ma teraz zazwyczaj niższą temperaturę niż powietrze ogrzane od słońca i raczej tą energię odbierze niż sama odda. A jak włączysz same pompki obiegowe to nawet część tej energii przeniesie do innych pomieszczeń gdzie jest chłodniej.

RadziejS
18-03-2015, 10:01
Mam pytanie do użytkowników podłogówki. Czy w taki słoneczny dzień jak dzisiaj nie przegrzewają Wam się pomieszczenia z powodu dużych zysków cieplnych szczególnie w salonie, gdzie z reguły jest najwięcej okien od południa?

Nie, nie przegrzewają się, ponieważ podłogówka dobrze zrobiona jest źródłem ciepła bardzo nisko temperaturowym (moja podłoga ma teraz ok. 22 st). Obecność podłogówki nie wpływa na przegrzewanie w słoneczne dni. Warunek - oprócz dobrego OP, dom musi być dostatecznie ocieplony, żeby podłogówka mogła pracować z takimi niskimi temperaturami.

Parkiet
18-03-2015, 10:38
Podłogówka posiada właściwości samoregulacyjne.

Ilość przekazywanej energii z podkładu grzewczego do pomieszczenia, poprzez posadzkę, zależy od różnicy temperatur, podkład grzewczy - powierzchnia posadzki.

Jeżeli słońce ogrzewa powierzchnię podłogi to spada wspomniana wcześniej różnica temperatur i maleje ilość przekazywanego ciepła do pomieszczenia z wnętrza podłogi.

Pozdrawiam.

Jarecki79
18-03-2015, 14:16
hmm
Jak człowiek chce się szybko schłodzić wystarczy schłodzenie rąk i nóg....
W drugą stronę tak to nie działa, aby zmarznięty człowiek się ogrzał potrzeba dłuższego oraz całego ogrzewania organizmu...


co do podłogówka vs grzejniki spór jest z gatunku tych nie do rozwiązania czy tez o wyższości świąt.
Jeden będzie wolał grzejnik czy klimakonwektor a drugi podłogówkę a ktoś inny układ mieszany.
Każde rozwiązanie ma wady i zalety.

Ktoś powie,że grzejniki są brzydkie, hmmm są tez takie o fajnych kształtach...
Ktoś powie, że robiąc podłogówkę można nie dać jej pod meble, a ja się pytam a jak za x-lat zrobię remont i wymienię meble, to po co mam je ustawiać w tym samym miejscu? a może przebuduje czy rozbiorę jakąś ściankę i co wtedy? (a tak było u mnie po urodzeniu dzieci...)

Dalej dom piętrowy i 100%podłogówki...
i tyłek zbity, bo problem z komunikacją WiFi czy bezprzewodową...
jak jest jakiś kocioł na dole domu np. gazowy i mamy termostat bezprzewodowy... może być jedna wielka kicha, bo na tyle skutecznie folia pod rurkami blokuje fale radiowe...., podobny problem jak na dole główny router a chcemy w domu net bezprzewodowy... to są dla mnie problemy aktualnego czasu i takie bardziej życiowe.... grzejniki tego nie zablokują... bo wówczas folia całej podłogi nie zasłania i nie izoluje...

itd., zawsze jednak znajdą się kontr-argumenty.
Dla mnie sprawa jest prosta - jest wybór i każdy decyduje za siebie, co dla niego lepsze, ważniejsze.

Parkiet
18-03-2015, 14:37
hmm
Jak człowiek chce się szybko schłodzić wystarczy schłodzenie rąk i nóg....
W drugą stronę tak to nie działa, aby zmarznięty człowiek się ogrzał potrzeba dłuższego oraz całego ogrzewania organizmu...


co do podłogówka vs grzejniki spór jest z gatunku tych nie do rozwiązania czy tez o wyższości świąt.
Jeden będzie wolał grzejnik czy klimakonwektor a drugi podłogówkę a ktoś inny układ mieszany.
Każde rozwiązanie ma wady i zalety.

Ktoś powie,że grzejniki są brzydkie, hmmm są tez takie o fajnych kształtach...
Ktoś powie, że robiąc podłogówkę można nie dać jej pod meble, a ja się pytam a jak za x-lat zrobię remont i wymienię meble, to po co mam je ustawiać w tym samym miejscu? a może przebuduje czy rozbiorę jakąś ściankę i co wtedy? (a tak było u mnie po urodzeniu dzieci...)

Dalej dom piętrowy i 100%podłogówki...
i tyłek zbity, bo problem z komunikacją WiFi czy bezprzewodową...
jak jest jakiś kocioł na dole domu np. gazowy i mamy termostat bezprzewodowy... może być jedna wielka kicha, bo na tyle skutecznie folia pod rurkami blokuje fale radiowe...., podobny problem jak na dole główny router a chcemy w domu net bezprzewodowy... to są dla mnie problemy aktualnego czasu i takie bardziej życiowe.... grzejniki tego nie zablokują... bo wówczas folia całej podłogi nie zasłania i nie izoluje...

itd., zawsze jednak znajdą się kontr-argumenty.
Dla mnie sprawa jest prosta - jest wybór i każdy decyduje za siebie, co dla niego lepsze, ważniejsze.

Przy podłogówce wodnej z przestawianiem mebli nie ma problemu.

Stawiasz i przestawiasz gdzie chcesz.

Ta ilość ciepła, która nie wyjdzie np. pod szafą, wyjdzie obok niej.

Z podłogówką elektryczną w tym względzie jest gorzej, poza instalacją z kablami zmienno oporowymi.


Z folią metalizowaną - istotna uwaga, tymbardziej że nie jest ona konieczna pod rurkami, jest szereg innych rozwiązań.


Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, natomiast rzeczowe argumenty ułatwiają wybór wg indywidualnych potrzeb i upodobań.

Pozdrawiam.

Jarecki79
18-03-2015, 14:47
Przy podłogówce wodnej z przestawianiem mebli nie ma problemu.

Stawiasz i przestawiasz gdzie chcesz.
Ta ilość ciepła, która nie wyjdzie np. pod szafą, wyjdzie obok niej.

Z podłogówką elektryczną w tym względzie jest gorzej, poza instalacją z kablami zmienno oporowymi.


Z folią metalizowaną - istotna uwaga, tymbardziej że nie jest ona konieczna pod rurkami, jest szereg innych rozwiązań.


Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, natomiast rzeczowe argumenty ułatwiają wybór wg indywidualnych potrzeb i upodobań.

Pozdrawiam.

Z tymi meblami to chodziło mi o coś innego, wcześniej jeden forumowicz zasugerował,że na podłogówce można zaoszczędzić nie dając jej pod planowanymi meblami.
Stąd to mówienie i pytanie co w chwili, gdy za lat X zrobię remont i będę chciał przesuwać ścianki, zamienić drzwi czy ustawić inaczej meble.

Ogólnie sądzę,że ten wątek to raczej kłótnia z Bogusławem niż coś bardziej sensownego.
Strasznie dużo absurdów.

Każdy robi jak uważa i tyle. Jeden tak, drugi inaczej. Jest konkretny budynek - zostają konkretne wybory.

Z folią to akurat uwaga, która wyszła mi przy testowaniu nowego panelu bezprzewodowego przed jego rynkowym debiutem. (do sterownika kotła z podajnikiem)
Taki wyszedł realny problem w domach testowych z podłogówką- problemy z komunikacją. Na świeżym powietrzu panel miał zasięg prawie pod 1km, w domu z grzejnikami spokojnie przez 2piętra a tam, gdzie testerzy mieli podłogówke była kicha z komunikacją piętro wyżej.

Zatem może warto przy polecaniu podłogówki zwracać uwagę na to z czego ona jest i co się pod jej rurkami znajduje, aby nie było zonków z urządzeniami bezprzewodowymi.

boguslaw
18-03-2015, 15:06
Przegrzewa się najszybciej powietrze. Podłogówka ma teraz zazwyczaj niższą temperaturę niż powietrze ogrzane od słońca i raczej tą energię odbierze niż sama odda. A jak włączysz same pompki obiegowe to nawet część tej energii przeniesie do innych pomieszczeń gdzie jest chłodniej.

Słońce nie ogrzewa powietrza.
Najpierw ogrzewa się posadzka (ziemia) a dopiero od niej wtórnie powietrze (konwekcja).

Jeśli w trakcie pojawienia się nasłonecznienia pracuje np. kocioł stałopaliwowy, to jest problem, gdyż albo energia produkowana jest na darmo, gdyż nie jest odbierana, albo zbyt duża część energii oddawana jest w pomieszczeniach nie nasłonecznionych, co w efekcie prowadzi także do ich przegrzania.
Duże nasłonecznienie powoduje także ogrzewanie ścian odsłonecznych.
Może pojawić się dodatni bilans cieplny obiektu.
W takiej sytuacji najkorzystniejsza sytuacja i dla kasy i dla komfortu cieplnego jest wówczas, gdy w domu centralne ogrzewanie całkowicie nie pracuje.
Tylko wówczas można odpowiednio optymalnie wykorzystać uzysk darmowego ciepła, jakie zaserwowało nam Słoneczko...

boguslaw
18-03-2015, 15:09
Przegrzewa się najszybciej powietrze. Podłogówka ma teraz zazwyczaj niższą temperaturę niż powietrze ogrzane od słońca i raczej tą energię odbierze niż sama odda. A jak włączysz same pompki obiegowe to nawet część tej energii przeniesie do innych pomieszczeń gdzie jest chłodniej.

Parkiet. Jesteś...
Czy potwierdzasz to co pisze Liwko w pierwszym i drugim zdaniu?

Liwko
18-03-2015, 15:13
W takiej sytuacji najkorzystniejsza sytuacja i dla kasy i dla komfortu cieplnego jest wówczas, gdy w domu centralne ogrzewanie całkowicie nie pracuje.
Tylko wówczas można odpowiednio optymalnie wykorzystać uzysk darmowego ciepła, jakie zaserwowało nam Słoneczko...

Kolejna twoja bzdura. A nie lepiej tą darmową energię przetransportować do nienasłonecznionych pomieszczeń?

Liwko
18-03-2015, 15:15
Przy podłogówce wodnej z przestawianiem mebli nie ma problemu.

Stawiasz i przestawiasz gdzie chcesz.

Ta ilość ciepła, która nie wyjdzie np. pod szafą, wyjdzie obok niej.

Z podłogówką elektryczną w tym względzie jest gorzej, poza instalacją z kablami zmienno oporowymi.


Z folią metalizowaną - istotna uwaga, tymbardziej że nie jest ona konieczna pod rurkami, jest szereg innych rozwiązań.



Dokładnie :yes:

boguslaw
18-03-2015, 15:21
Kolejna twoja bzdura. A nie lepiej tą darmową energię przetransportować do nienasłonecznionych pomieszczeń?

A gdy jest już w nich wystarczająco ciepło lub za ciepło?

Parkiet
18-03-2015, 15:22
Parkiet. Jesteś...
Czy potwierdzasz to co pisze Liwko w pierwszym i drugim zdaniu?

Jest sprawą oczywistą, że promienie słoneczne w znacznej części zatrzymują się na podłodze gdzie oddają pewną ilość ciepła, co zmienia układ temperatur na i w podłodze, a tym samym przemieszczanie ciepła.

Promienie słoneczne potrafią nagrzać miejscowo ciemne podłogi grubo ponad 30oC.

Liwko jest praktykiem, ma ciekawe spostrzeżenia i jego też czytam.

Pozdrawiam.

Liwko
18-03-2015, 15:46
A gdy jest już w nich wystarczająco ciepło lub za ciepło?

No to chyba nikt przy zdrowych zmysłach dalej nie grzeje?

boguslaw
18-03-2015, 17:30
No to chyba nikt przy zdrowych zmysłach dalej nie grzeje?

Bingo.
No właśnie.

Liwko
18-03-2015, 18:20
Bingo.
No właśnie.

Czyli co?
Ty ogrzewasz dom latem, bo ja nie?

JTKirk
18-03-2015, 19:16
Dalej dom piętrowy i 100%podłogówki...
i tyłek zbity, bo problem z komunikacją WiFi czy bezprzewodową...
jak jest jakiś kocioł na dole domu np. gazowy i mamy termostat bezprzewodowy... może być jedna wielka kicha, bo na tyle skutecznie folia pod rurkami blokuje fale radiowe...., podobny problem jak na dole główny router a chcemy w domu net bezprzewodowy... to są dla mnie problemy aktualnego czasu i takie bardziej życiowe.... grzejniki tego nie zablokują... bo wówczas folia całej podłogi nie zasłania i nie izoluje...


na podstawie własnych doświadczeń, mogę napisać że rurki w podłodze nie mają wpływu na WiFi - a nawet jeśli mają, to nieodczuwalny
a nie sądzę żeby mój dom był jakoś wyjątkowy pod tym względem

plusfoto
18-03-2015, 19:40
na podstawie własnych doświadczeń, mogę napisać że rurki w podłodze nie mają wpływu na WiFi - a nawet jeśli mają, to nieodczuwalny
a nie sądzę żeby mój dom był jakoś wyjątkowy pod tym względem
Rurki i owszem ale jak ktoś rozłożył folię aluminiową pod rurkami to już może mieć problem.

adam_mk
18-03-2015, 19:53
Problem to miał jak tą folię alu w tym miejscu sobie wymyślał!
To problem z logiką, fizyką i czytaniem ze zrozumieniem tekstu.
Problem z WiFi przy tym to tylko problemik...

Adam M.

imrahil
18-03-2015, 20:17
jasna sprawa, że ta folia tam nic nie daje, ale przynajmniej są na niej fajne znaczniki i szybciej się układa rurki :)

asaselllo
18-03-2015, 20:18
Mnie chyba wcisnęli wadliwą folie aluminiową... Wi-fi działa, sterowniki radiowe też, nawet pomiędzy piętrami.... Chyba okazuje się, że znowu czegoś przy budowie domu nie dopilnowałem.

gubik
18-03-2015, 20:23
Znajomy też tak twierdzi i mnie do opcji bez folii namawia.
Zakupił styro z rowkami do pexa i sam sobie poukładał.
Nawet dla mnie laika zero trudności.

Nefer
18-03-2015, 21:30
A masa zbrojenia w stropie kompletnie nie przeszkadza :) A jednak wifi daje radę :)

Myometis
18-03-2015, 22:17
Moje wifi tez nie wie, że nie powinno działać. :)
Lepiej mu nie mówcie :P
rety, ale dyrdymały...
(3 rok w domu piętrowym TYLKO z podłogówką)

boguslaw
19-03-2015, 06:37
No to chyba nikt przy zdrowych zmysłach dalej nie grzeje?

Bingo!
No właśnie.
Czyli uzysk ciepła z pomieszczeń ogrzanych słońcem nie można rurkami przetransportować do pomieszczeń nienasłonecznionych, gdy są już wystarczająco nagrzane
Czyli grzanie podłogówką w okresie takiej pogody jak teraz, powinno być całkowicie wyłączone, gdyż jej temperatura powierzchniowa posadzki wynosząca 24 oC w nocy może być zbyt niska, natomiast w dzień zbyt wysoka.
===

Przy takiej jak teraz pogodzie ( w nocy przymrozki - w dzień około + 20 oC), akumulowanie w taniej taryfie ciepła wprost w posadzce to jest dopiero jego marnotrawstwo.
Podłogówka grzeje wówczas w dzień, gdy ostro świeci słońce a przecież najkorzystniej byłoby, gdyby miała temperaturę "neutralną" tj. temperaturę ustabilizowaną wnętrza.

Jeśli potrzeby grzewcze obiektu wynoszą "0", lub nawet można się spodziewać istotnych zysków ciepła, wówczas jedynie sensownym jest akumulowanie wytworzonego "na wszelki wypadek" ciepła w jego zbiorniku (buforze). Czerpie się wówczas z niego w zależności od potrzeb, albo uzupełniając "śladowe" potrzeby cieplne, albo korygując akurat pożądany poziom temperatury (komfortu cieplnego) poprzez dynamicznie pracujący układ grzejnikowy ogrzewający najpierw powietrze a nie jakąkolwiek przegrodę...
===

Liwko
19-03-2015, 06:52
Bingo!
No właśnie.
Czyli uzysk ciepła z pomieszczeń ogrzanych słońcem nie można rurkami przetransportować do pomieszczeń nienasłonecznionych, gdy są już wystarczająco nagrzane
Czyli grzanie podłogówką w okresie takiej pogody jak teraz, powinno być całkowicie wyłączone, gdyż jej temperatura powierzchniowa posadzki wynosząca 24 oC w nocy może być zbyt niska, natomiast w dzień zbyt wysoka.
===

Bingo! Czyli ty piszesz o "gównianych" domach zupełnie bez izolacji. Do takich trzeba stosować nędzne grzejniki, ponieważ chodzenie po rozgrzanej do czerwoności posadzce nie będzie zbyt przyjemn. Masz rację, do nędznych domów, nędzne grzejniki :yes:

Jeżeli normalnym domu w dzień przyświeci słonko i zrobi się w całym domu cieplej niż zakłada to czujka CO, to przez noc temperatura spadnie minimalnie i ogrzewanie się albo włączy albo i nie. Tak to wygląda w okresach przejściowych w domach izolowanych. W domach o których ty piszesz (z nędzną izolacją lub bez niej), wahania temperatury są tak duże, że system musi nadrabiać to co stracił w nocy. Później się wyłącza aż do wieczora. Tak to wygląda w nędznie izolowanych domach.

I jeszcze jedno. Słonko też należy dawkować. Im bliżej lata, tym mniej powinno go wpadać do domu.

boguslaw
19-03-2015, 07:03
(...)
Grzanie podłogówką w okresie takiej pogody jak teraz, powinno być całkowicie wyłączone, gdyż temperatura powierzchniowa posadzki wynosząca 24 oC w nocy może być zbyt niska, natomiast w dzień zbyt wysoka.

Przy takiej jak teraz pogodzie ( w nocy przymrozki - w dzień około + 20 oC), akumulowanie w taniej taryfie ciepła wprost w posadzce to jest dopiero jego marnotrawstwo.
(...)
===

Pogoda bajka. Ptaki powoli się rozkręcają, no to ja też dołączę...
Pozdrowienia z Beskidów dla wszystkich miłych.

Bogusław

Liwko
19-03-2015, 07:08
Pozdrowienia z Beskidów dla wszystkich miłych.

Bogusław

A doniosłeś już do redakcji żeby wykasowała niewygodne ci wpisy, czy jeszcze nie?

map78
19-03-2015, 08:55
Moje wifi tez nie wie, że nie powinno działać. :)
Lepiej mu nie mówcie :P
rety, ale dyrdymały...
(3 rok w domu piętrowym TYLKO z podłogówką)

Spokojnie, to są teorie producenta kotłów na ekogroszek i producenta grzejników. Oni muszą taki ferment puszczać w eter, bo inaczej nikt by tych reliktów przeszłości nie kupił;) A tak jedno zdanie i już pięciu Kowalskich się zastanawia, czy może jednak coś w tym jest?, kolejnych pięciu palnie w towarzystwie, że słyszeli, że od podłogówki puchną nogi, a przez zbyt grubą izolację ściany nie oddychają - i interes się kręci:)

Jarecki79
19-03-2015, 09:02
Straszne bzdury wymyślacie.
Trzeba być albo handlarzem i pociskaczem podłogówek albo zwyczajnie ten wątek przyciągnął spore grono hejterów.
Dwóch nawiedzonych już widzę,że się zgłosiło. Są na warcie i Pifko i Mopik.

Nigdzie nie napisałem,że jestem wrogiem podłogówki, co więcej u siebie też mam, nigdzie nie napisałem także,że dotyczy to 100%podłogówek, napisałem,że taki problem zaobserwowano podczas testów urządzenia radiowego i tyle i nic więcej.

Każdy wybiera co uważa za stosowne. Jest konkretny obiekt - pojawiają się odpowiednie opcje i dylematy i podejmuje się wówczas decyzje.
Jak widzę w tym wątku chodzi o:
- dokopanie Bogusławowi
- zwymyślanie każdego, który powie coś nie tak na podłogówkę,
- czyżby grono hejterów okopało się w okopach i dalej jak czubek własnego nosa patrzeć nie potrafi?

Liwko
19-03-2015, 09:18
Oj większego nawiedzonego od ciebie Jarecki to tu nie ma. Wystarczy napisać coś złego na temat ogrzewania węglem, a od razu lecisz ze skargą do moda. Po prostu masz na uwadze swój czubek nosa, tak jak i Bogusław. map ma całkowitą rację, próbujecie wszędzie zasiać ziarno niepewności. A później jedna baba drugiej babie... i interesik się kręci.

Długo byłem bez stopki, ale specjalnie dla ciebie Jarecki zaraz ją przywrócę :D

Jarecki79
19-03-2015, 09:23
Liwko co ma piernik do wiatraka?
Co tutaj ma węgiel do rzeczy, bo też nie rozumiem. Ten wątek to w/g tytułu powinna być rozmowa o układach ogrzewania podłogowego.

W swoim przykładzie podałem zresztą kocioł gazowy...

Jakbyś łaskawie wytłumaczył w normalny sposób do czego ma ta dyskusja zmierzać, to byłoby miło....

Kto wymyślił taki dziwny tytuł podłogówka a zdrowie?
Czemu służy taki wątek?

Z jakiego powodu użytkownicy podłogówek mają naskakiwać na użytkowników grzejników albo odwrotnie?
Jeden drugiemu ma zazdrościć czy jeden drugiego ma zmusić do jedynie słusznego rozwiązania? O co chodzi?

Liwko
19-03-2015, 09:38
Co tutaj ma węgiel do rzeczy,

Bo węgiel w nowych domach to zło (zresztą w starych też), tu nie mamy o czym dyskutować. A najlepiej się łączy z systemami wysokotemperaturowymi czyli z grzejnikami. Można by rzec, że jedziecie na jednym wózku. Im więcej systemów niskotemperaturowych i domów lepiej ocieplonych, tym mniej wegla i grzejników w nowych domach. A im mniej węgla w nowych domach tym bedziemy wszyscy zdrowsi :) I kółko się zamyka.

rwojtek
19-03-2015, 09:40
brawo liwko!!!

Jarecki79
19-03-2015, 09:42
Co to ma wspólnego z rozmową o podłogówce? Dawno chyba bana nie dostałeś za off-topy
Węgiel ani gaz ani olej ani prąd nie wykluczają podłogówki.

Powtarzam zadane pytanie:
Z jakiego powodu użytkownicy podłogówek mają naskakiwać na użytkowników grzejników albo odwrotnie?

Jaki cel jest napuszczania jednych na drugich?

map78
19-03-2015, 09:55
Powtarzam zadane pytanie:
Z jakiego powodu użytkownicy podłogówek mają naskakiwać na użytkowników grzejników albo odwrotnie?

Jaki cel jest napuszczania jednych na drugich?

Ja na nikogo nie naskakuję. Jedynie na marketingowy bełkot o wolności wyboru i szkodliwości podłogówki. Sam mam system mieszany i jako wieloletni użytkownik takiego systemu czuję się w obowiązku przestrzec nowych inwestorów przed takim rozwiązaniem, bo moim zdaniem jest złe. Komplikuje instalację, obniża komfort i skazuje na wysokotemperaturowe źródła ogrzewania. Dopuszczam oczywiście możliwość, że ktoś może się ze mną nie zgodzić, ale pod warunkiem, że jest to bezstronny użytkownik sytemu mieszanego, bo jednak na opinie sprzedawców należy brać poprawkę. I od razu dodam, że sprzedawcom pomp ciepła i podłogówek też nie wierzę na słowo:D

Liwko
19-03-2015, 10:08
Dawno chyba bana nie dostałeś za off-topy


Znowu mi grozisz? :P

Liwko
19-03-2015, 10:12
Z jakiego powodu użytkownicy podłogówek mają naskakiwać na użytkowników grzejników albo odwrotnie?


Nikt nie naskakuje na użytkowników, tu raczej mamy jak zwykle problem z branżystą. Tak jak w kotłach z tobą, tak w podłogówce z Bogusławem (a pro po, to temat o grzejnikach że do Bogusia nic nie masz?)

Jarecki79
19-03-2015, 11:35
Ja na nikogo nie naskakuję. Jedynie na marketingowy bełkot o wolności wyboru i szkodliwości podłogówki.

Też o to pytam, kto wymyślił taki tytuł? Co on ma wnosić oprócz tego,że jak widac dąży się do konfliktowania użytkowników jednego rozwiązania z drugim


Sam mam system mieszany i jako wieloletni użytkownik takiego systemu czuję się w obowiązku przestrzec nowych inwestorów przed takim rozwiązaniem, bo moim zdaniem jest złe. Komplikuje instalację, obniża komfort i skazuje na wysokotemperaturowe źródła ogrzewania. Dopuszczam oczywiście możliwość, że ktoś może się ze mną nie zgodzić, ale pod warunkiem, że jest to bezstronny użytkownik sytemu mieszanego, bo jednak na opinie sprzedawców należy brać poprawkę. I od razu dodam, że sprzedawcom pomp ciepła i podłogówek też nie wierzę na słowo:D

Sam w swoim lokum przy kotle gazowym także mam system mieszany. Kilka czynników się na to złożyło.
Przy remoncie skasowany z pomieszczeń mieszkalnych został gaz (kuchenka i tzw junkers) w piwnicy był kocioł gazowy, został tylko wymieniony na taki, który zapewni ciepłą wodę i ogrzeje pomieszczenia mieszkalne. Wcześniej było wszystko nieocieplone, stare, duże grzejniki, zatem zmiana na np. kondensat niosłaby za soba dalsze, wysokie koszty (komin i wywalanie starego wkładu i montaż odpowiedniego do kondensata)
Żona chciał mieć grzejniki w pokojach a podłogówka miała być w kuchni, na korytarzu oraz w łazience. Dla mnie jest to wygodne, owszem trochę drożej z instalacją, ale jak mówiłem jest konkretny obiekt, są konkretne wybory i dylematy. Nikomu nie będę wmawiał,że tak jest zawsze dobrze czy zawsze źle.

Moja mama w nowym budownictwie dobrze izolowanym także zdecydowała się na system mieszany i jest zadowolona, większość czasu podłogówki zakręcone a grzejniki odkręcane w pokojach w miarę potrzeb głównie w chłodniejsze wieczory czy na noc. Dobrze nasłonecznione, ciepłe.

Nie mam powodu twierdzić czy mówić, że to zawsze jest dobre czy też złe rozwiązanie.
Ja jestem zadowolony, ktoś inny nie musi.

map78
19-03-2015, 13:18
Widzisz Jarecki, a jednak można wypowiedzieć się rzeczowo bez wymyślania jakichś dziwnych teorii o WiFi:)
Ja się z Tobą w wielu punktach zgadzam, co innego dom nowy, co innego modernizowany. Na ludzi starszych też trzeba brać poprawkę - oni mają już pewne rzeczy zaszufladkowane w głowach i tego w żaden sposób nie zmienisz, bo chyba nie powiesz, że od podłogi o temp 23st mogą nogi puchnąć.
Jednak nowych inwestorów należy przekonywać, że 100% podłogówki to nie jest nic złego, a układ mieszany zamyka im drogę do wszystkich rozwiązań grzewczych dostępnych na rynku, skazując właściwie na te wysokotemperaturowe. Wielu inwestorów idzie tzw owczym pędem (w tym również ja) - na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że również myślałem, że podłogówka w sypialniach szkodzi, a ekogroszek to bezobsługowe ogrzewanie, ale teraz wiedząc już trochę więcej na te tematy wolę ostrzegać innych przed popełnionymi przeze mnie błędami, niż stać z boku i patrzeć jak grono sprzedawców i producentów nawija jelonkom makaron na uszy:)

Jarecki79
19-03-2015, 13:38
Ty miałeś zwalona instalację, ale to nie wątek, aby się nad tym rozwodzić.
Produktów też jest na rynku hohoho i jeszcze trochę. We wszystkim są te tanie, te ze średniej półki i bardziej "luksusowe"

Widzisz u mojej mamy problemu nie było ze "źródłem", bo ciepło zapewnia developer a rozmawiamy o osiedlu strzeżonym i apartamencie o pow. łącznej 70m2
Przed decyzją mama zwiedziła inne będące na etapie dalszej realizacji apartamenty i widziała oraz rozmawiała z użytkownikami, podjęła świadomą decyzje o instalacji mieszanej.
Jest z niej zadowolona.

Ja podałem informacje, że na etapie testów panelu bezprzewodowego robionych przez producenta tego urządzenia były zakłócenia u userów posiadających ogrzewanie podłogowe, podałem też z czego prawdopodobnie to wynikało. Nie napisałem,że tak będzie w 100%przypadków, tylko,że takie zakłócenia się zdarzyły.

fachman19
19-03-2015, 13:58
Jeśli w trakcie pojawienia się nasłonecznienia pracuje np. kocioł stałopaliwowy, to jest problem, gdyż albo energia produkowana jest na darmo, gdyż nie jest odbierana, ...

Energia jest produkowana i nie jest odbierana .

Pewno znika.

Ale przy zastosowaniu regulusów zostanie odebrana i nie zagrzeje :yes:

fachman19
19-03-2015, 14:03
Z wypowiedzi na forum wynika ,że podłogówka szkodzi mniej niż grzejniki.
podłogówka grzeje nogi , a grzejniki głowę .

fachman19
19-03-2015, 14:22
zmiana temperatury podłogi betonowej o grubości 6 cm o 1 stopień to 0,028 kWh.
Przy wydajności podłogi na poziomie 30 W/m2 wynika ,że zmiana temperatury wystąpi w ciągu 1 godziny.
Praktycznie w ciągu 1 godziny podłoga przestanie grać ponieważ różnica temperatur pomiędzy powietrzem i podłogą zostanie wyzerowana.

plusfoto
19-03-2015, 14:29
Widzisz Jarecki, a jednak można wypowiedzieć się rzeczowo bez wymyślania jakichś dziwnych teorii o WiFi:)

Problem w tym że tu nikt nie mówił że przy podłogówce WiFi nie będzie działać, ale wystarczyło aby jedna osoba trochę chyba nieświadomie tak to odebrała i napisała a już zrobił się z tego wielki galimatias.

Parkiet
19-03-2015, 14:37
zmiana temperatury podłogi betonowej o grubości 6 cm o 1 stopień to 0,028 kWh.
Przy wydajności podłogi na poziomie 30 W/m2 wynika ,że zmiana temperatury wystąpi w ciągu 1 godziny.
Praktycznie w ciągu 1 godziny podłoga przestanie grać ponieważ różnica temperatur pomiędzy powietrzem i podłogą zostanie wyzerowana.

Ok. W praktyce może nieco dłużej (rodzaj posadzki), ale z upływem czasu coraz bardziej łagodnie. Pozdrawiam.

Liwko
19-03-2015, 14:43
Problem w tym że tu nikt nie mówił że przy podłogówce WiFi nie będzie działać, ale wystarczyło aby jedna osoba trochę chyba nieświadomie tak to odebrała i napisała a już zrobił się z tego wielki galimatias.

Może o to autorowi chodziło.

map78
19-03-2015, 15:13
Może o to autorowi chodziło.

Na pewno o to;)
I tak proszę Państwa zrodził się kolejny mit - podłogówka nie dość, że szkodliwa dal zdrowia to jeszcze zakłóca prace domowych urządzeń elektronicznych:D
Nic tylko kupować grzejniki - najlepiej u pana B oczywiście;)

boguslaw
19-03-2015, 16:31
Co to tutaj za harce odchodzą?

Przecież to jest wątek "Podłogówka a zdrowie"...

A sio!

gubik
19-03-2015, 16:34
Nie interesuje mnie WIFI kompletnie, bo mam skrętkę w każdym pokoju,
mam tylko zagwozdkę z tą folią.
Dawać czy nie, oto jest mój dylemat na dzisiaj.

boguslaw
19-03-2015, 16:45
Energia jest produkowana i nie jest odbierana .

Pewno znika.

Ale przy zastosowaniu regulusów zostanie odebrana i nie zagrzeje :yes:

Posiadacz ogrzewania z dynamicznie pracującymi grzejnikami, w okresie przejściowym, stosować może optymalny, mądry, adekwatny do pogody sposób dysponowania ciepłem oraz adekwatną do pogody optymalną jego produkcję.

Może sobie także pozwolić, po wyłączeniu całkowicie grzania, na przewietrzanie całego domu i wpuszczenie do niego świeżego, rześkiego wiosennego, porannego powietrza...
I uruchamianie ogrzewania nawet na bardzo krótko w zależności od potrzeb... Hue, hue...
===
===

boguslaw
19-03-2015, 16:49
Ok. W praktyce może nieco dłużej (rodzaj posadzki), ale z upływem czasu coraz bardziej łagodnie. Pozdrawiam.

Słusznie.
Prostuj Parkiet te przekłamania..
Schładzanie nie jest procesem przebiegającym liniowo.
===

gubik
19-03-2015, 16:50
Bogusław ogarnij się, co mnie obchodzą twoje "dynamiczne grzejniki", temat podłogówka.

boguslaw
19-03-2015, 17:02
Na pewno o to;)
I tak proszę Państwa zrodził się kolejny mit - podłogówka nie dość, że szkodliwa dal zdrowia to jeszcze zakłóca prace domowych urządzeń elektronicznych:D
Nic tylko kupować grzejniki - najlepiej u pana B oczywiście;)

Co ma piernik do wiatraka?
Co mają wspólnego moje grzejniki do możliwości zakłócenia pracy niektórych urządzeń elektronicznych przez folię metalową w obiektach wielokondygnacyjnych?
Taka możliwość to nie jest żaden mit, lecz stwierdzenie faktu.
Przekłamaniem jest w tym przypadku mówienie, że coś się dzieje zawsze, tak jak przekłamaniem byłoby stwierdzenie, że takie coś się nie dzieje nigdy...
===

Parkiet przyjął to jako ważną uwagę, że trzeba taka opcję brać pod uwagę i nie wolno o niej zapomnieć. I o to chodzi w wymianie doświadczeń i spostrzeżeń.
Przyczyna pewnych skutków jest czasem bardzo zaskakująca...
===

boguslaw
19-03-2015, 17:03
Bogusław ogarnij się, co mnie obchodzą twoje "dynamiczne grzejniki", temat podłogówka.

Temat brzmi" Podłogówka a zdrowie"...
Wskaż mi swoje posty w temacie... Nie ma?
No proszę..

gubik
19-03-2015, 17:15
Bo w przeciwieństwie do ciebie czytam, czytam,... i nie mam co czytać, bo twoje wszędobylskie posty o grzejnikach zaśmiecają temat.

finlandia
19-03-2015, 19:17
... Dawno chyba bana nie dostałeś za off-topy..

Za wypowiedzi nie na temat nikt nie dostaje bana. Chyba że te off-topy wyłącznie obrażają innych użytkowników lub mają na celu agresywną krucjatę przeciw inaczej myślącym.
Nie da się zupełnie rozdzielić tematów "podłogówka - grzejniki". Nie można zakazać używania w temacie określonych słów. To była by niepoważna zabawa w kotka i myszkę. A jesteśmy dorosłymi ludźmi którzy potrafią(?) wymieniać poglądy szanując swoich adwersarzy?

gubik
19-03-2015, 21:04
Umiem czytać między wierszami.
Bogusław nie jest dla mnie, ani do mnie osobą wrogo nastawioną, po prostu chce sprzedać swój towar.
Nie wiem co to ma wspólnego z podłogówką?

boguslaw
20-03-2015, 06:07
(...) Z folią metalizowaną - istotna uwaga, tym bardziej że nie jest ona konieczna pod rurkami, jest szereg innych rozwiązań.
Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, natomiast rzeczowe argumenty ułatwiają wybór wg indywidualnych potrzeb i upodobań.

Pozdrawiam.

Tylko takie podejście do rzeczy mi odpowiada...
Pozdrawiam

boguslaw
20-03-2015, 06:26
Jest sprawą oczywistą, że promienie słoneczne w znacznej części zatrzymują się na podłodze gdzie oddają pewną ilość ciepła, co zmienia układ temperatur na i w podłodze, a tym samym przemieszczanie ciepła.

Promienie słoneczne potrafią nagrzać miejscowo ciemne podłogi grubo ponad 30oC.

Liwko jest praktykiem, ma ciekawe spostrzeżenia i jego też czytam.

Pozdrawiam.

Praktyków zawsze warto wysłuchać i wyłuskać z ich wypowiedzi istotne elementy, których nie ma w publikacjach, co oczywiste.
Jednakże temat ogrzewania wymaga precyzji w obliczeniach oraz w realizacjach, w miarę pojawiania się coraz cieplejszych domów, o coraz mniejszych potrzebach grzewczych, w miarę wzrostu udziału kosztów energii w kosztach utrzymania domu, w miarę coraz większych wymagań co do komfortu cieplnego oraz potrzeby eliminacji zagrożeń względem zdrowia własnego oraz swoich bliskich.

Czasy praktyków - samouków kończą się.
Nadchodzą czasy nowego podejścia, które w tym wątku reprezentuje np. asolt czy też Parkiet.
Póki co nie przemilczają przekłamań i mam nadzieję, będą ten sposób uczestnictwa w FM utrzymywać nadal.
To, że mają swoje produkty i swoje przemyślenia, nie jest dla nich przeszkodą w poszukiwaniu optymalizacji dla swoich działań i w artykułowaniu sprzeciwu wobec tez i wypowiedzi nieprawdziwych.

Ja też mam swoje produkty i swoje przemyślenia.
Warto je spokojnie konfrontować, by móc wypracowywać nowy Złoty Środek.
Złoty Środek na "wczoraj" nie jest Złotym Środkiem na "jutro".

Pozdrawiam
Bogusław

boguslaw
20-03-2015, 06:51
(...) Nie da się zupełnie rozdzielić tematów "podłogówka - grzejniki". Nie można zakazać używania w temacie określonych słów. To była by niepoważna zabawa w kotka i myszkę. A jesteśmy dorosłymi ludźmi którzy potrafią(?) wymieniać poglądy szanując swoich adwersarzy?

Zadaniem grzejnika jest precyzyjne uzupełnianie straty ciepła w taki sposób, by zapewnić chwilowo pożądaną przez użytkownika temperaturę wnętrza.
Im precyzyjniej jest wykonywane jest to zadanie i to bez względu na dynamiczne zmiany temperatury otoczenia, tym lepiej dla kieszeni użytkownika i dla oczekiwanego przez niego komfortu cieplnego.
===

Parkiet
20-03-2015, 07:08
Szanowny Bogusławie,

najtrudniej jest znależć "złoty środek", ale zawsze warto go szukać.

Pozdrawiam.

map78
20-03-2015, 09:26
Zadaniem grzejnika jest precyzyjne uzupełnianie straty ciepła w taki sposób, by zapewnić chwilowo pożądaną przez użytkownika temperaturę wnętrza.
Im precyzyjniej jest wykonywane jest to zadanie i to bez względu na dynamiczne zmiany temperatury otoczenia, tym lepiej dla kieszeni użytkownika i dla oczekiwanego przez niego komfortu cieplnego.
===

Dla mnie komfort jest wtedy, gdy temp jest stała. Grzejnik to, jak zauważyłeś czekanie na komfort, a podłogówka to komfort cały czas.

Liwko
20-03-2015, 10:03
Dla mnie komfort jest wtedy, gdy temp jest stała. Grzejnik to, jak zauważyłeś czekanie na komfort, a podłogówka to komfort cały czas.

Dodałbym że wahania temperatury przy grzejnikach sprzyjają przeziębieniom!

finlandia
20-03-2015, 10:20
Dodałbym że wahania temperatury przy grzejnikach sprzyjają przeziębieniom!
haha,
argument zdecydowanie w części tematu "zdrowie"
A tak poważnie - nie da się o takich sprawach rozmawiać bez przymrużenia oka. Bo patrząc na dzisiejsze budownictwo (niemal wszędzie jest podłogówka) to chyba za parę/naście/ lat lekarze będą mieli co robić ;)
By nie zostać posądzonym o offtop dodam: nie wyobrażam sobie swojego "wymarzonego" domu bez podłogówki. Bez grzejników też nie.

lukasza
20-03-2015, 10:34
hmm
Dalej dom piętrowy i 100%podłogówki...
i tyłek zbity, bo problem z komunikacją WiFi czy bezprzewodową...
jak jest jakiś kocioł na dole domu np. gazowy i mamy termostat bezprzewodowy... może być jedna wielka kicha, bo na tyle skutecznie folia pod rurkami blokuje fale radiowe...., podobny problem jak na dole główny router a chcemy w domu net bezprzewodowy... to są dla mnie problemy aktualnego czasu i takie bardziej życiowe.... grzejniki tego nie zablokują... bo wówczas folia całej podłogi nie zasłania i nie izoluje...
.

Zapewniam Cię że zmyślasz
Coś ci się wydaje
Mam przy sobie 3 ludzi co byli w 700-1000 domów. Słownie: siedemset-tysiąc domów jednorodzinnych w kwestii internetu radiowego i routerów w domu.
Domu stare, nowe. Z podłogówką, bez, system mieszany.
Zmiennych jest tyle, że ta folia alu to problem na 20 miejscu. I nikt -chyba na świecie- nie brał go nigdy pod uwagę przy projektowaniu rozwiązań transferu danych przez WiFi. Sposobów na poprawę zasięgu sygnału parter-dół jest tak wiele jak i przeszkód, że folia alu nie jest tu w ogóle brana pod uwagę: jest-nie ma, robić-nie robić.

Choć można prościej jak ktoś Wam wierzy: nie dać alu na piętrze. Parterówka w ogóle problemu nie ma bo brak pietra. Może od razu polecimy taki dom bo WiFi lepiej działa? Żarcik. Choć kolega jak przez rami mi czyta nie wierzy, że ktoś tak ogóle był w stanie podjeść do tematu zasięgu WiFi prze pryzmat tej foli opisać. Owszem można to opisywać, ale więcej nam da wymiana antenki za 30 zł w routerze lub właściwiej jego umieszczenie w domu o jakieś 1000% niż fakt czy jest ta folia czy jej brak.

Jarecki79
20-03-2015, 10:48
Jeszcze raz i proszę włączyć myślenie, zapewniam,że to nie boli.

Producent elektroniki, konkretnie termostatu pokojowego z komunikacją radiową zaobserwował problemy z komunikacją, powiązał to z folia aluminiową dawaną pod rurki.
Nigdzie nie zostało napisane,że tak będzie w każdym przypadku, jedyne co zostało napisane, to,że taki realny problem zaistniał i producent tego urządzenia powiązał to z ową folią.

Kto chce, potrafi jak widać wyciągnąć mądre wnioski a kto nie chce, to ich nie wyciągnie i tyle.

Nefer
20-03-2015, 12:17
Miałam biuro w segmencie. Wifi nie działało :) Nie było podłogówki - może to kaloryfery :)

plusfoto
20-03-2015, 12:23
Ja obecnie u siebie w bloku mam kłopot bo za ścianą w drugim pokoju sygnał prawie zero.

Liwko
20-03-2015, 12:26
Ja obecnie u siebie w bloku mam kłopot bo za ścianą w drugim pokoju sygnał prawie zero.

Wywal z kuchni folię aluminiową i czekoladki z barku!

Liwko
20-03-2015, 12:38
Jednego nie można odebrać grzejnikom...

https://scontent-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/v/t1.0-9/11075022_749322915174644_8136701718664091014_n.jpg ?oh=91586c5231440f9f4a2511d3b9d8a2db&oe=55BA3D25

karoka65
20-03-2015, 17:12
Dodałbym że wahania temperatury przy grzejnikach sprzyjają przeziębieniom!
Czego Ty już chłopie nie wymyślisz, hehe

fachman19
20-03-2015, 17:59
Posiadacz ogrzewania z dynamicznie pracującymi grzejnikami, w okresie przejściowym, stosować może optymalny, mądry, adekwatny do pogody sposób dysponowania ciepłem oraz adekwatną do pogody optymalną jego produkcję.

Może sobie także pozwolić, po wyłączeniu całkowicie grzania, na przewietrzanie całego domu i wpuszczenie do niego świeżego, rześkiego wiosennego, porannego powietrza...
I uruchamianie ogrzewania nawet na bardzo krótko w zależności od potrzeb... Hue, hue...
===
===

A co stanie sie z temperaturą ścian i podłóg w czasie wietrzenia (nawet jak grzejniki będą zimne)
I na czym polega różnica w przypadku regulus ,płytowy,podłogówka

fachman19
20-03-2015, 18:06
Słusznie.
Prostuj Parkiet te przekłamania..
Schładzanie nie jest procesem przebiegającym liniowo.
===

Tak masz rację .Ale to spowolnienie schładzania podłogi (spadek mocy ) jest dowodem na to ,że podłogówka szybciej obniża wydajność niż opisałem.
To było pewne uproszczenie na twoją korzyść.
Reasumując jest lepiej niż napisałem.

fotohobby
20-03-2015, 19:28
Jeszcze raz i proszę włączyć myślenie, zapewniam,że to nie boli.

Producent elektroniki, konkretnie termostatu pokojowego z komunikacją radiową zaobserwował problemy z komunikacją, powiązał to z folia aluminiową dawaną pod rurki.
Nigdzie nie zostało napisane,że tak będzie w każdym przypadku, jedyne co zostało napisane, to,że taki realny problem zaistniał i producent tego urządzenia powiązał to z ową folią.

Kto chce, potrafi jak widać wyciągnąć mądre wnioski a kto nie chce, to ich nie wyciągnie i tyle.

Kiepskiej baletnicy.....

Mam obok dom z poddaszem, podpiwniczony, 100%podłogówki, w piwnicy kociol gazowy, sterownik bezprzewodowy Auraton łączy się z kotłem z kazdego miejsca z domu.

fachman19
20-03-2015, 19:39
Ostatnio wymieniałem klientowi termostat radiowy Ten na literę S w nazwie nie działał prawidłowo ,ale już ten na litrę E działał doskonale .
Wysnuwam wniosek ,że litera S powoduje problem w emisji fal radiowych .Dodatkowo litera E nie stanowi już takiej bariery .
Mało tego ekstrapolując wyniki obserwacji termostaty na literę A powinny być jeszcze lepsze.;)

Jarecki79
20-03-2015, 21:12
Testy robi się w celu takim, aby dane problemy wyłapać i eliminować
Mocniejsze anteny, itd.itp.
Testy są po to, aby problem złapać i skasować.

Sam w domu gdzie mieszkam (100%grzejników) miałem kłopot z zasięgiem... głowny router oraz AP.
Zmieniłem na odpowiednie urządzenie i kłopotu nie ma,
Wszystko z głową i bez emocji

boguslaw
21-03-2015, 07:09
Szanowny Bogusławie,

najtrudniej jest znależć "złoty środek", ale zawsze warto go szukać.

Pozdrawiam.

Każdy konfiguruje instalacje c.o. pod siebie i pod swoje możliwości, rytuały i przyzwyczajenia.
Niektórzy myśląc długoterminowo zostawiają sobie (a także ew. kolejnemu użytkownikowi) i swoim następcom furtkę do zmian.
Przez Złoty Środek rozumiem punkt równowagi czyli rozwiązanie najbardziej uniwersalne, które jest w stanie zadowolić jak najszerszą grupę użytkowników, korzystającą z różnorakich źródeł ciepła, przy zachowaniu potencjalnej możliwości dokonania w przyszłości zmian.

Od takiego Złotego Środka możliwe są konfiguracje idące "w lewo" czy też "w prawo", coraz bardziej zindywidualizowane a przez to coraz bardzie "egoistyczne".

Pozdrawiam
Bogusław

boguslaw
21-03-2015, 07:17
Tak masz rację .Ale to spowolnienie schładzania podłogi (spadek mocy ) jest dowodem na to ,że podłogówka szybciej obniża wydajność niż opisałem.
To było pewne uproszczenie na twoją korzyść.
Reasumując jest lepiej niż napisałem.

Początkowo szybciej lecz następnie coraz wolniej i dlatego jest to proces trwający wiele, wiele godzin (w zależności od strat ciepła oraz dT wyjściowej).
100 m2 podłogówki ma masę średnio 20 ton...
Gdyby schładzanie takiej masy betonu miało trwać godzinę, wówczas mielibyśmy bezwładność cieplną "kanadyjczyka" a trzymanie przez dobę, dwie czy nawet dłużej temperatury przy dobrze ocieplonym i dobrze akumulującym domu byłoby mitem i kłamstwem, chyba, że udział rozgrzanej w nawet niewielkim stopniu podłogówki w takiej stabilizacji temperatury wnętrza uzna się za pomijalny.
===

gubik
21-03-2015, 19:39
Mieszkałem na wsi w starym budownictwie i bardzo denerwowało mnie "oszczędnościowe" regulowanie temperatury na grzejnikach.
Teraz mieszkam w bloku i jestem 100% zadowolony ze stałych 22 i to samo chcę w budowanym domu.
Nie chcę żadnych wahań temperatury w pomieszczeniu bo źle na mnie wpływały 15 lat temu,
a PESEL coraz starszy, więc lepiej nie będzie.
To nie są tylko moje przemyślenia, bo moja piękniejsza połowa wręcz robi się chora jak temperatura spadnie w pokoju o 2 st.C.
Dlatego przemawia do mnie podłogówka i jak najbardziej stała temperatura jaka tylko może być.

fachman19
21-03-2015, 20:24
Początkowo szybciej lecz następnie coraz wolniej i dlatego jest to proces trwający wiele, wiele godzin (w zależności od strat ciepła oraz dT wyjściowej).
100 m2 podłogówki ma masę średnio 20 ton...
Gdyby schładzanie takiej masy betonu miało trwać godzinę, wówczas mielibyśmy bezwładność cieplną "kanadyjczyka" a trzymanie przez dobę, dwie czy nawet dłużej temperatury przy dobrze ocieplonym i dobrze akumulującym domu byłoby mitem i kłamstwem, chyba, że udział rozgrzanej w nawet niewielkim stopniu podłogówki w takiej stabilizacji temperatury wnętrza uzna się za pomijalny.
===
Przestań opowiadać pierdoły tylko policz.

Przecież to mityczne schładzanie podłogi to tylko 1 gór 2 stopnie.Po wyrównaniu temperatur podłogi i powietrza podłoga przestaje grzać

Jaka jest ilość energii w 100 m2 podłogi dla dt 1 stopień

boguslaw
22-03-2015, 07:45
Przestań opowiadać pierdoły tylko policz.

Przecież to mityczne schładzanie podłogi to tylko 1 gór 2 stopnie.Po wyrównaniu temperatur podłogi i powietrza podłoga przestaje grzać

Jaka jest ilość energii w 100 m2 podłogi dla dt 1 stopień

Przestań opowiadać pierdoły, jak to pięknie ująłeś, tylko czytaj ze zrozumieniem.
Jaka jest moc grzewcza 1 m2 podłogówki przy dT 1 oC, a jaka przy dT 0.9 oC. a jaka przy dT 0.8 oC itd...?
Ciepło zgromadzone w 200 kg masy 1m2 posadzki, może być emitowane do powietrza jedynie "okienkiem" wielkości 1 m2.
===

boguslaw
22-03-2015, 08:07
Mieszkałem na wsi w starym budownictwie i bardzo denerwowało mnie "oszczędnościowe" regulowanie temperatury na grzejnikach.
Teraz mieszkam w bloku i jestem 100% zadowolony ze stałych 22 i to samo chcę w budowanym domu.
Nie chcę żadnych wahań temperatury w pomieszczeniu bo źle na mnie wpływały 15 lat temu,
a PESEL coraz starszy, więc lepiej nie będzie.
To nie są tylko moje przemyślenia, bo moja piękniejsza połowa wręcz robi się chora jak temperatura spadnie w pokoju o 2 st.C.
Dlatego przemawia do mnie podłogówka i jak najbardziej stała temperatura jaka tylko może być.

To potwierdza tezę, ze podłogówkę chwalą przede wszystkim wywodzący się
z przegrzanych bloków,
raz przegrzanych a raz niedogrzanych w ciągu doby chałup,
wiecznie marznący w nogi z rozmaitych powodów, oraz
"palacze" węglem w piecach, szczególnie na wyższych kondygnacjach.

Tacy wpadają w pułapkę okresu "wcześniejszego pójścia na życiową emeryturę", chęci poczucia maksymalnej stabilizacji, w maksymalnej ilości dostępnych zdarzeń w obecnych niepewnych czasach.
Jeśli do tego dołożymy preferencje instalatorów, którzy szanując każdego klienta, a tych jest obecnie z pewnością mniej niż dawniej, nie mając w grafiku kolejki oczekujących, chcą od niego zabrać jak najwięcej kasy z tytułu własnej robocizny, wówczas mamy komplet.

Dla instalatora prosta w montażu lecz pracochłonna "podłogówka" to więcej kasy i zwalenie wszystkich dalszych ewentualnych problemów na klienta. Zatem jakie rozwiązanie będzie forsować?
A jeśli przyjdzie teściowa i spuchną jej nogi co się powie?
Stara jest i schorowana, pewnie już długo nie pociągnie....
"Nie siedź za długo mamusiu, wracaj do domu i połóż się z nogami wyżej, dobrze ci to zrobi..."

Ci, którzy żyli dotąd we względnym komforcie oraz ludzie bardziej aktywni i dynamiczni, a także mieszkający w rodzinach wielopokoleniowych, na komforcie oferowanym przez samą tylko podłogówkę, na pewno nie poprzestaną, gdyż stać ich i potrzebują czegoś więcej.
Podłogówka to tylko pewien etap w technice grzewczej. W inteligentnych domach przyszłości już się całkowicie nie załapuje...
===

Liwko
22-03-2015, 08:19
To potwierdza tezę, ze podłogówkę chwalą przede wszystkim wywodzący się
z przegrzanych bloków,
raz przegrzanych a raz niedogrzanych w ciągu doby chałup,
wiecznie marznący w nogi z rozmaitych powodów, oraz
"palacze" węglem w piecach, szczególnie na wyższych kondygnacjach.

Tacy wpadają w pułapkę okresu "wcześniejszego pójścia na życiową emeryturę", chęci poczucia maksymalnej stabilizacji, w maksymalnej ilości dostępnych zdarzeń w obecnych niepewnych czasach.
Jeśli do tego dołożymy preferencje instalatorów, którzy szanując każdego klienta, a tych jest obecnie z pewnością mniej niż dawniej, nie mając w grafiku kolejki oczekujących, chcą od niego zabrać jak najwięcej kasy z tytułu własnej robocizny, wówczas mamy komplet.

Dla instalatora prosta w montażu lecz pracochłonna "podłogówka" to więcej kasy i zwalenie wszystkich dalszych ewentualnych problemów na klienta. Zatem jakie rozwiązanie będzie forsować?
A jeśli przyjdzie teściowa i spuchną jej nogi co się powie?
Stara jest i schorowana, pewnie już długo nie pociągnie....
"Nie siedź za długo mamusiu, wracaj do domu i połóż się z nogami wyżej, dobrze ci to zrobi..."

Ci, którzy żyli dotąd we względnym komforcie oraz ludzie bardziej aktywni i dynamiczni, a także mieszkający w rodzinach wielopokoleniowych, na komforcie oferowanym przez samą tylko podłogówkę, na pewno nie poprzestaną, gdyż stać ich i potrzebują czegoś więcej.
Podłogówka to tylko pewien etap w technice grzewczej. W inteligentnych domach przyszłości już się całkowicie nie załapuje...
===

Tyle głupot w jednym poście potrafi tylko Boguś. No może i TB.
Boguś, a gdyby nie było ani podłogówki i ani grzejników, a temperatura była by dla nas idealna, to fajnie by było czy nie?

Parkiet
22-03-2015, 08:52
W okresie ostatnich lat zauważyłem tendencje wzrostowe w zastosowaniu ogrzewania podłogowego, ponadto poszukiwana jest podłogówka w połączeniu z posadzką drewnianą.

Idąc dalej, coraz częściej wybierana jest podłogówka z posadzką drewnianą i ogrzewaniem ściennym. To ostatnie rozwiązanie uważam za optymalne w zakresie komfortu cieplnego dla użytkownika.

Moim zdaniem jest prawdą, że w miarę spadku zapotrzebowania cieplnego maleją różnice między ogrzewaniem grzejnikowym a płaszczyznowym.
Tu wchodzimy w sferę subiektywnych odczuć, a zależności fizyczne zauważamy po zagłębieniu się w tematykę ogrzewnictwa.

Kol. Bogusławie jeżeli używamy liczb to róbmy to bez "przerysowań"

1 m2 wylewki betonowej grubości 7 cm to niespełna 1500kg, razem z posadzką drewnianą 1600, natomiast z posadzką ceramiczną 100 kg, więcej. 2000 kg to tylko przy niestandardowej, grubszej wylewce.

1K dt to około 11 W z każdego m2, przy ułamkowych różnicach temperatur, będzie odpowiednio mniej i to ma znaczenie dla ilości przenikania ciepła do pomieszczenia, natomiast pojemność cieplna płyty grzewczej ma wpływ na zasilanie ogrzewania.

To tyle z mojej strony.
Pozdrawiam.

boguslaw
22-03-2015, 08:56
Tyle głupot w jednym poście potrafi tylko Boguś. No może i TB.
Boguś, a gdyby nie było ani podłogówki i ani grzejników, a temperatura była by dla nas idealna, to fajnie by było czy nie?

Twoje komentarze i używany w nich język, świadczą o tobie, ale to twój problem. Jaka głowa, taka mowa
Językiem i treścią komentarza budujesz także własną wiarygodność... .
===

Co do zadanego pytania...
Nasz Świat bez ogrzewania? Ale nie bez ogniska z gałązkami jałowca i świerka..

Fantastycznie...
Dla mnie taki okres właśnie się zbliża. Nazywa się "MAJ".
===

Liwko
22-03-2015, 09:08
===

Co do zadanego pytania...
Nasz Świat bez ogrzewania? Ale nie bez ogniska z gałązkami jałowca i świerka..

Fantastycznie...
Dla mnie taki okres właśnie się zbliża. Nazywa się "MAJ".
===

Kolejna próba wywinięcia się od zadanego pytania? Jeżeli w domu mamy idealną dla nas temperaturę, a nie mamy ani podłogówki ani grzejników, to źle czy dobrze?

boguslaw
22-03-2015, 09:11
(...)
Moim zdaniem jest prawdą, że w miarę spadku zapotrzebowania cieplnego maleją różnice między ogrzewaniem grzejnikowym a płaszczyznowym.
(...)

Kol. Bogusławie jeżeli używamy liczb to róbmy to bez "przerysowań"
(...)

Witaj.
Problem wyniknął przy podaniu przez fachmana błędnej informacji o schłodzenie posadzki do dT = 0 w ciągu godziny...
Pomiędzy 2000 a 1700 różnica nie jest tak dramatyczna, tym bardziej, że zdarzają się wylewki jeszcze grubsze...

Uprzejmie Cię proszę o wskazywanie przekłamań z każdej strony.
Takie postawy obecne na Forum przysłużą się wszystkim
Całej "prawdy" boją się jedynie niepewni swoich racji i myślący w krótkiej perspektywie..
===

Kawka wypita. Idę w góry na spacerek...

Pozdrawiam
Bogusław

imrahil
22-03-2015, 09:26
u mnie przykładowo od 7 dni nie włączyło się ogrzewanie, czyli nie ma jakiejkolwiek różnicy między grzejnikiem i podłogówką. w domach przyszłości tak to będzie wyglądało przez coraz większy kawałek sezonu grzewczego (coraz większy nacisk na energooszczędność, rozwój materiałów izolacyjnych, rozwój stolarki okiennej). dodatkowo temperatura podłogi jest coraz niższa, bo domy coraz cieplejsze. skoro różnicy w nowym domu prawie nie ma, to po co wieszać kaloryfery?

Parkiet
22-03-2015, 09:39
Każdy konfiguruje instalacje c.o. pod siebie i pod swoje możliwości, rytuały i przyzwyczajenia.
Niektórzy myśląc długoterminowo zostawiają sobie (a także ew. kolejnemu użytkownikowi) i swoim następcom furtkę do zmian.
Przez Złoty Środek rozumiem punkt równowagi czyli rozwiązanie najbardziej uniwersalne, które jest w stanie zadowolić jak najszerszą grupę użytkowników, korzystającą z różnorakich źródeł ciepła, przy zachowaniu potencjalnej możliwości dokonania w przyszłości zmian.

Od takiego Złotego Środka możliwe są konfiguracje idące "w lewo" czy też "w prawo", coraz bardziej zindywidualizowane a przez to coraz bardzie "egoistyczne".

Pozdrawiam
Bogusław
Moim zdaniem "złoty środek" należy postrzegać w kontekście subiektywnych odczuć, gdzie prawidłowe ułożenie zależności technicznych da nam zarówno fizyczny jak i mentalny komfort cieplny.
Być może dzisiejsze rozwiązania będą "archaiczne" za parę czy kilkanaście lat, ale ogrzewanie robimy dla siebie, tu i teraz i to powinno być dla nas najważniejsze. Pozdrawiam.

Liwko
22-03-2015, 09:42
skoro różnicy w nowym domu prawie nie ma, to po co wieszać kaloryfery?

Skoro nadal jest zapotrzebowanie na szamanów, to i kalafiory się sprzedają.

fachman19
22-03-2015, 09:43
Twoje komentarze i używany w nich język, świadczą o tobie, ale to twój problem. Jaka głowa, taka mowa
Językiem i treścią komentarza budujesz także własną wiarygodność... .

===

Jak inaczej i delikatniej nazywać te głupoty .To i tak najłagodniejsza forma nie oddająca skali manipulacji.

Liwko
22-03-2015, 10:20
No i tyle Bogusia widzieli...

Maniurka
01-12-2016, 11:40
Ostatnio zacząłem śledzić temat ogrzewania podłogowego więc dodam coś od siebie mimo, że temat nie jest nowy. Odnośnie zdrowia, to wyczytałem, że ogrzewanie podłogowe nie wpływa na nie negatywnie.
Jest ono nawet lepsze od ogrzewania standardowego ponieważ nie unosi kurzu. Info tu: http://mozgi.pl/czy-ogrzewanie-podlogowe-jest-zdrowe-D1C1
Ja u siebie w domu zamontuje takie ogrzewanie. Nie wierzę w tworzenie się żylaków czy nabawienia się reumatyzmu od ciepłej wody płynącej pod stopami :)

adam_mk
01-12-2016, 11:47
"Nie wierzę w tworzenie się żylaków czy nabawienia się reumatyzmu od ciepłej wody płynącej pod stopami "

No to - UWIERZ!
Szkodzi.

Ale w DOBRZE zrobionej podłogówce woda płynąca jest CHŁODNA.
Tylko w domu od tego jest ciepło.
:lol:

Adam M.

cezary.pl
01-12-2016, 12:18
Żylaków się nie nabawisz, ale żyły wodne to poważny problem.:D

W zeszły tygodniu odpaliłem wodną podłogówkę w domu, jeszcze bez wentylacji i ocieplenia ścian.
Na zewnątrz w nocy kilka stopni mrozu, w dzień ok. zera. Wewnątrz budynku 20*C, podłoga mierzona pirometrem 23*C

Pozdrawiam
Cezary

animuss
01-12-2016, 12:28
Ostatnio Odnośnie zdrowia, to wyczytałem, że ogrzewanie podłogowe nie wpływa na nie negatywnie.
Jest ono nawet lepsze od ogrzewania standardowego ponieważ nie unosi kurzu. Ja u siebie w domu zamontuje takie ogrzewanie. Nie wierzę w tworzenie się żylaków czy nabawienia się reumatyzmu od ciepłej wody płynącej pod stopami :)

Początki ogrzewania podłogowego, złe wykonanie zwłaszcza w starych domach nieocieplonych, w instalacjach pseudo mieszanych, powodują takie dolegliwości.
Dlatego jest rozdźwięk i uzasadniony.
W nowych domach dobrze izolowanych, woda płynąca w ogrzewaniu podłogowym jest chłodniejsza, a podłoga praktycznie zimna.
Co do kurzu to jest go tyle samo, to my go wnosimy, wytwarzamy oraz wentylacja.
Ogrzewanie podłogowe czy inne, nie powoduje zauważalnych różnic w kurzeniu powierzchni mieszkalnych.

Jeżeli ktoś twierdzi że ogrzewanie grzejnikami unosi więcej kurzu to na powierzchniach płaskich powinno być go mniej, bo kurz ma zajęcie i krąży.:lol2:
A w podłogowym powinniśmy bardziej brodzić w kurzu, może po kolana.:rolleyes:

Za to ogrzewanie podłogowe zwłaszcza w naszych sypialniach powinno być powiązane z wentylacją mechaniczną.

noc
01-12-2016, 23:03
"Nie wierzę w tworzenie się żylaków czy nabawienia się reumatyzmu od ciepłej wody płynącej pod stopami "

No to - UWIERZ!
Szkodzi.

Ale w DOBRZE zrobionej podłogówce woda płynąca jest CHŁODNA.
Tylko w domu od tego jest ciepło.
:lol:

Adam M.

Raczej "w dobrze izolowanym domu jest chłodna".
W byle jakim domu, by ogrzać, podłogówka musiałaby być ciepła, a to już może szkodzić.
Chyba raczej należy rozpatrywać następujące stwierdzenia;
- w przyzwoicie izolowanym domu podłogówka nie szkodzi
- w durszlaku nie da się zrobić "prawidłowej podłogówki".

adam_mk
02-12-2016, 05:36
Zrobić się da, tylko po co?
:lol:

Adam M.

wg39070
02-12-2016, 06:28
Raczej "w dobrze izolowanym domu jest chłodna".
W byle jakim domu, by ogrzać, podłogówka musiałaby być ciepła, a to już może szkodzić.
Chyba raczej należy rozpatrywać następujące stwierdzenia;
- w przyzwoicie izolowanym domu podłogówka nie szkodzi
- w durszlaku nie da się zrobić "prawidłowej podłogówki".

Potwierdzam. Płytki takie sobie a w pomieszczeniach 23- 24 stopnie.

autorus
02-12-2016, 06:37
Tak jak pisze kolega wg39070 (http://forum.muratordom.pl/member.php?222867-wg39070) , podłoga nie jest zimna. I tyle. Ale żeby była ciepła to tez nie.

Byłem swego czasu u kolegi który zrobił sobie odejście z grzejnika na podłogówkę w kuchni i faktycznie tam podłoga była ciepła, wyraźnie ciepła. Było to przyjemne uczucie, ale przy pewnych schorzeniach niezdrowe.

wg39070
02-12-2016, 06:51
Tak jak pisze kolega wg39070 (http://forum.muratordom.pl/member.php?222867-wg39070) , podłoga nie jest zimna. I tyle. Ale żeby była ciepła to tez nie.

Byłem swego czasu u kolegi który zrobił sobie odejście z grzejnika na podłogówkę w kuchni i faktycznie tam podłoga była ciepła, wyraźnie ciepła. Było to przyjemne uczucie, ale przy pewnych schorzeniach niezdrowe.

To fakt. Gołymi plecami bym się na nią nie położył a w domu ciepło. Podoba mi się ta podłogówka. Swoją drogą ciężko jest doprowadzić do stanu (tak rozpędzić centralne), w którym płytki na podłogówce będą wyraźnie ciepłe. Wydaje mi się, że o taką sytuację raczej nie chodzi. Jeśli ktoś pisze, że ma tak ciepłą podłogę, na której dzieci bawią się siedząc bezpośrednio na niej to mam wrażenie, iż coś jest nie tak.

CafeDelTom27
02-12-2016, 20:31
Ciepła podłoga jest zajedwabista.szczególnie w łazience.

fachman19
02-12-2016, 20:58
"
Szkodzi.

Ale w DOBRZE zrobionej podłogówce woda płynąca jest CHŁODNA.

Adam M.

temperatura podłogi zależy od izolacji budynku .
PODŁOGÓWKA NIE SZKODZI ZDROWIU

TO ŻYCIE SZKODZI ZDROWIU

jankes789
29-12-2016, 12:27
Czy ogrzewanie podłogowe w połączeniu z panelami laminowanymi jest zdrowe w 100 %? Parę razy słyszałem, że to połączenie może powodować wydzielanie się szkodliwych substancji...Co o tym Sądzicie?

Slyder
29-12-2016, 12:33
jeżeli panel nie przetrwa temperatury 30 stopni to chyba również na lato będziesz go musiał zwijać

ŁukaszGila
08-05-2019, 11:01
Ja już od lat mieszkam w mieszkaniu z podłogówką i nic mi nie dolega :) A co więcej kolejne mieszkanie na które już czekam też będzie ją miało. Przeprowadzam się z większego miasta do Jaworza na osiedle :spam:, z których każdy będzie miał ogrzewanie podłogowe a w dodatku każde mieszkanie jest tak zaizolowane że będę płacić o wiele tańsze rachunki :D

fachman19
08-05-2019, 17:49
Temperatura podłogi jest o 1-2 C wyższa od temperatury powietrza. Generalnie jest zimna a grzeje

Kaizen
08-05-2019, 18:36
Temperatura podłogi jest o 1-2 C wyższa od temperatury powietrza.

To zależy od obciążenia cieplnego. Dobrze ocieplony dom z WM ma jakieś 30-40W/m2 przy -20*C za oknem i 20* w domu.
Jaką temperaturę podłogi to oznacza można domyślać się na podstawie tego A dlaczego tylko domyślać, a nie wyliczyć? Bo tabela trochę nie przystaje do dzisiejszych realiów.


http://kaizen.neostrada.pl/public/budowa/projco135.jpg

Dla przykładu przy płytkach, 20*C wewnątrz i temperaturze podłogi 26,7*C moc grzewcza to 53W/m2.