PDA

Zobacz pełną wersję : folia miedzy rynna a dachem



vision_mm
11-11-2009, 13:01
Witam
Między dachem a rynna mam folie dachową, którą niestety widać jak się patrzy na dach pod pewnym kątem. Nic by nie było w tym może dziwnego gdyby nie to, że dach jest w odcieniu czerwieni, rynny ceglaste a folia zielona :(


http://images39.fotosik.pl/222/f18f75a0835a4f30m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f18f75a0835a4f30.html)

Da się to jakoś "naprawić" ???

Z góry dziękuję za pomoc.

nitubaga
11-11-2009, 13:05
yyy nie wiem czy dobrze zrozumiałam o co chodzi... ale chyba po prostu masz folię nie przyciętą i leży sobie w rynnie?.

http://lh5.ggpht.com/_83tmosUe46o/SsSSA8htopI/AAAAAAAACcM/UrEQIHV2QZk/s128/IMG_9561.JPG

trzeba ja przykleić i odciąć.

vision_mm
11-11-2009, 13:11
można prosić większe zdjęcie?

Andrzej Wilhelmi
11-11-2009, 13:13
Jest to błąd wykonawcy! Folia wychodzi na pas nadrynnowy jest dociśnięta wróblówką i powinna być zaraz za nią obcięta. Takie pozostawienie foli może doprowadzić do jej degradacji. Montaż podbitki także konieczny. Pozdrawiam.

nitubaga
11-11-2009, 13:18
prosze bardzo :)

http://lh5.ggpht.com/_83tmosUe46o/SsSSA8htopI/AAAAAAAACcM/UrEQIHV2QZk/s640/IMG_9561.JPG

u mnie był również błąd wykonawcy - to jest zdjęcie z jego naprawy. Folia (membrana) była żle wyprowadzona, leżała sobie w rynnie i miałam tzw basen w okapie.

vision_mm
11-11-2009, 13:21
Jest to błąd wykonawcy! Folia wychodzi na pas nadrynnowy jest dociśnięta wróblówką i powinna być zaraz za nią obcięta. Takie pozostawienie foli może doprowadzić do jej degradacji. Montaż podbitki także konieczny. Pozdrawiam.

czyli jak rozumiem, wystarczy obciąć folię zaraz za wróblówką i będzie wszystko OK??

Dodam, że nie mam takiego pasa nadrynnowego jak u nitubaga , tylko pas zamontowany do deski czołowej, na której zamontowane są haki rynnowe.

Aż się boję, że coś jest nie tak :cry:

vision_mm
11-11-2009, 13:25
prosze bardzo :)



wielkie dzięki

martek1981
11-11-2009, 13:44
Niech się wypowie Pan Andrzej, ale wydaje mi się, że brak pasa nadrynnowego i leżąca swobodnie membrana w rynnie to poważny błąd.

docent161
11-11-2009, 13:48
Nie zawsze musi być pas narynnowy !

Andrzej Wilhelmi
11-11-2009, 14:07
Oczywiście o ile nie stosuje się deski czołowej i haków doczołowych a haki dokrokwiowe. W tym jednak przypadku to błąd w sztuce. Wynika on z pewnością z faktu, iż została ustalona cena za wykonanie dachu. Brak pasa nadrynnowego to oszczędności w materiale i robociźnie. Tak wyprowadzona folia ulegnie degradacji na skutek działania promieni UV. Ta degradacja jak "rak" może postępować w głąb dachu. W przypadku gdy cała szerokość deski okapowej nie została osłonięta blachą nastąpi zamakanie i butwienie tej deski a w przypadku gdy była ona zaimpregnowana solnym preparatem może nastąpić korozja pasa podrynnowego. Mogą wystąpić również zacieki na podbitkę a w przypadku gdy będzie ona drewniana nastąpi jej butwienie. Wydaje się wielce prawdopodobne, że remont okapu w niedługim czasie będzie konieczny. Pozdrawiam.

nitubaga
11-11-2009, 14:10
Niech się wypowie Pan Andrzej, ale wydaje mi się, że brak pasa nadrynnowego i leżąca swobodnie membrana w rynnie to poważny błąd.

u nas jest pas nadrynnowy... ale membrana była w rynnie.. i basen w okapie.

http://lh6.ggpht.com/_83tmosUe46o/SvrFVvcNUUI/AAAAAAAACtA/00qKZMDOfuw/s128/IMG_2334.JPG

zdjęcia z odkrywki na potrzeby ekspertyzy.... strzałka pokazuje basen.

Andrzej Wilhelmi
11-11-2009, 14:31
Niestety jeszcze wielu dekarzy nie potrafi sobie poradzić z poprawnym wykonaniem okapu. Pozdrawiam.

M K
11-11-2009, 14:36
Ewidentnie skopana obróbka :cry: Moim zdaniem nie wystarczy przycięcie foli.

docent161
11-11-2009, 20:14
Z tego co widać to nie ma nawet przykręconej wróblówki :(

vision_mm
11-11-2009, 23:40
Wynika on z pewnością z faktu, iż została ustalona cena za wykonanie dachu. Brak pasa nadrynnowego to oszczędności w materiale i robociźnie.

nie oszczędności a niestety brak wiedzy... :(

Jedynym wyjściem jest zamontowanie pasa nadrynnowego?

vision_mm
13-11-2009, 21:47
Mam jeszcze jedno pytanko:
w jakim kolorze robić ten pas nadrynnowy - w kolorze dachówki (tak jak pas podrynnowy) czy w kolorze rynien? A może jeszcze inny :roll:

i prośba do nitubaga o wieksze zdjęcie nr 2. Dzięki

Andrzej Wilhelmi
13-11-2009, 22:05
Regułą jest aby obróbki były z tej samej blachy ale to tylko reguła a nie konieczność! Cała reszta to rzecz gustu. Życzę trafnych wyborów. Pozdrawiam.

nitubaga
14-11-2009, 11:05
Mam jeszcze jedno pytanko:
w jakim kolorze robić ten pas nadrynnowy - w kolorze dachówki (tak jak pas podrynnowy) czy w kolorze rynien? A może jeszcze inny :roll:

i prośba do nitubaga o wieksze zdjęcie nr 2. Dzięki


prosze bardzo :)

ja specjalnie nie wrzucam dużych zdjęć, bo wiem, że czasem to innych denerwuje zwłaszcza, że nie o mój dach chodzi :oops: :oops:

http://lh5.ggpht.com/_83tmosUe46o/Sv6NID2i-uI/AAAAAAAACuA/FeP1UuHC-XE/s640/IMG_2334.JPG

a powinno być

http://lh5.ggpht.com/_83tmosUe46o/SsSSA8htopI/AAAAAAAACcM/UrEQIHV2QZk/s640/IMG_9561.JPG

naprawa polegała na:
odkręceniu blach-dachówki, wycięciu części łat i kontrłat, nabicie deski okapowej, przykręcenie pasa nadrynn., nałożenie membrany na pas (przyklejenie i docięcie), założenie blachodachówki.

To wszystko w ramach rękojmi wyegzekwowane na developerze...

Tu raz jeszcez mam pytanie do P. Andrzeja ( jeśłi można na małą prywate)


Witam :)

panie Andrzeju mam takie pytanie: czy jak mam połacie dachu nachylone do poziomu na 38 i 45 stopni - to musze mieć ławy kominiarskie? MUSZĘ w sensie przepisów.


Kominiarz musi mieć bezpieczny dostęp do kominów dymowych a w przypadku jego braku może odmówić wystawienia opinii niezbędnej do odbioru budynku. Brak stopni kominiarskich i ław można zastąpić podnośnikiem z koszem. Po pokryciu dachowym nie powinno się chodzić a przy takich kątach nachylenia połaci jest to wręcz niemożliwe. Pozdrawiam.

Chodzi o to, że moi kominiarze byli na dachu mimo tak dużego nachylenia. Kłopot w tym, że oni domagają sie ław kominiarskich, ale mówią, że to powinnam zgłosić developerowi. Niestety nie znam się na przepisach
:oops: :oops: normy mówią o % nie stopniach nachylenia...

i teraz czy te moje 38 i 45 stopni to ile procent? czy wymaga ław czy nie? Bo jeśli wymaga to chce to zgłosić developerom jako kolejną usterkę dachu i domagać się ich montażu.

dwo
15-11-2009, 17:55
Twoj dach ma 38 stopni czyli 34,2% i 45 stopni czyli 40,5% nachylenia,wiec dopasuj to do norm ktore znalazlas

nitubaga
15-11-2009, 18:15
Twoj dach ma 38 stopni czyli 34,2% i 45 stopni czyli 40,5% nachylenia,wiec dopasuj to do norm ktore znalazlas

ślicznie dziękuję :)

jak dobrze pamiętam normy mówią o 25 % jako granicy dla wymagalności ław - więc że tak powiem temat mam jasny :) musze to tylko jeszcze potwierdzić :)

A można wiedzieć jak wygląda przelicznik? pewnie nie tylko mnie by się to przydało :roll: :oops: :oops: :)

dwo
15-11-2009, 20:50
sorki za 1 posta ale spisalem parametry z projektu ktory akurat realizuje a jest to projekt brytyjski.W Polsce jest chyba inaczej(napewno) 45stopni to 100% a 38stopni to okolo 82% jeszcze raz przepraszam za blad

nitubaga
15-11-2009, 21:00
sorki za 1 posta ale spisalem parametry z projektu ktory akurat realizuje a jest to projekt brytyjski.W Polsce jest chyba inaczej(napewno) 45stopni to 100% a 38stopni to okolo 82% jeszcze raz przepraszam za blad


dzięki mimo to :)

ważne że już wiem ze 45' to 100% resztę sobie oblicze :)