PDA

Zobacz pełną wersję : Pilnie-niestabilny grunt na wykopach



iwonka&karim
11-11-2009, 13:21
Podczas wykopów pod fundamnety okazało się część ziemii na powierzchni 6x14 m ma niestabilny grunt i ziemia rusza się jak się na niej stoi. Ta część gruntu ma niejednolitą strukturę i podobno był tam kiedyś dół, który został zasypany innym rodzajem piasku być może w przeszłości przez jakiegoś właściela poprzedniego. W badaniu geologa jest to na głębokości 30 cm tylko. Musiałem zatrzymać dalsze prace i aktualnie czekam na rozwiązanie ze strony konstruktora( wstępna opinia wybierać niestabilny grunt i uzupełnić chudziakiem). Wg wykonawcy poszerzyć fundament na 1 m, wzmocnić zbrojenie na 6/16 a potem 4/16 i kontynuować budowę bez usunięcia niestabilnego gruntu. Jakie są wasze opinie, doświadczenia? co ja mam zrobić i jakie jest najlepsze optymalne rozwiązanie wg WAS?
Kolejny przyczynowo-skutkowy problem a mianowicie: zatrzymanie prac spowodowało że wykopane już wszystkie fundamenty zostały pozostawione odkryte. Czy waszym zdaniem przy takiej aktualnie deszczowej pogodzie to nie jest szkodliwe? Wykopy są już odkryte dwa tygodnie. Wykonawca uznaje że niekoniecznie trzeba je zakryć i zabezpieczyć. Czekam na wasze opinie i wiem że mogę na WAS liczyć
Pozdrawiamy
Z góry dziekujemy

KaroL&PaulinA
11-11-2009, 13:44
Moim skromnym zdaniem z rozwiązaniem problemu z niestabilnością gruntu zdałabym się na konstruktora nie na wykonawcę,co prawda wszystko zależy od lokalnych warunków i parametrów tego gruntu ale poszerzane i dozbrajane ławy raczej nie zagwarantują, że ściany nie będą pękać w przyszłości.

Pozdrawiam, Paulina