PDA

Zobacz pełną wersję : automat do bramy - siła i prędkość



civic9
11-11-2009, 13:32
cześć,

zamontowali mi niedawno bramę.
automat nice road400.
brama ma 4.0m, z przeciwwagą - 5.3m, h=1.5m.
nie wiem ile waży, dostawca mówił, że automat do 200kg wystarczy, ale 400-tka nice'a była praktycznie w tej samej cenie to o nią poprosiłem.

mam dwie wątpliwości, może ktoś doświadczony mnie oświeci:

1. automat ma trzy poziomy siły. na jedynce zdarza się, że pod koniec (20cm do zamknięcia) się zatrzymie i wraca sygnalizując natrafienie na opór. dostawca przestawił siłę na dwójkę - czym rozwiązał problem, przynajmniej na razie. ale czy to tak powinno być? czy to nie oznacza, że zlikwidowano tylko objaw, a nie przyczynę, która np. wpłynie na trwałość albo ujawni się bardziej konkretnie później (najlepiej po gwarancji).

2. automat ma dwie prędkości. ta wolna trochę mi się dłuży :) czy przestawienie na szybszą prędkość ma jakieś istotne negatywne skutki np. dla trwałości?

pozdrawiam.

zbigmor
12-11-2009, 08:52
Po pierwsze z mojego doświadczenia automat do 200kg dla twojej bramy (która jeśli jest solidna to powinna ważyć około 200kg) byłby za słaby.
Fakt zatrzymaywania się pod koniec ruchu na minimalnej sile mógłby potwierdzać tą teorię, ale niekoniecznie. Być może nie jest perfekcyjnie wykonana lub wyregulowana. Jest szansa, że się dotrze i już będzie OK, ale sprawdziłbym skąd ten opór. Być może zębatka jest za ciasno ustawiona i trzeba ją wyregulować, być może profil nośny ma drobne wady lub zabrudzenia. Powodów może być wiele. Dla spokoju wziąłbym fachiowca do sprawdzenia regulacji bramy, ale zrobiłbym to po jakimś czasie or rozpoczęcia eksploatacji (miesiąc?).
Co do prędkości to przy wyższej mogą bardziej ujawniać się wady bramy, jeśli jednak po ustawieniu większej prędkości nie ma widocznych dodatkowych problemów to niczym to zauważalnie nie grozi. Być może będzie konieczne ustawienie najwyższej siły napędu.