PDA

Zobacz pełną wersję : Brzydki zapach mebla



jarkotowa
11-11-2009, 14:38
Stałam się szczęśliwą posiadaczką antyków. Niestety przez ostatnich wieeeeeeeele lat stały w pomieszczeniu delikatnie mówiąc śmierdzącym i "przeszły" tym zapachem. Jak się go pozbyć? Meble są w bardzo dobrym. Tylko ten "zapach"....... :-?
Chwilowo włożyłam do nich watki nasączone olejkiem miętowym, ale po 3 dniach nic nie zostało z zapachu mięty. Smrodek dominuje :roll:

perm
11-11-2009, 16:18
Stałam się szczęśliwą posiadaczką antyków. Niestety przez ostatnich wieeeeeeeele lat stały w pomieszczeniu delikatnie mówiąc śmierdzącym i "przeszły" tym zapachem. Jak się go pozbyć? Meble są w bardzo dobrym. Tylko ten "zapach"....... :-?
Chwilowo włożyłam do nich watki nasączone olejkiem miętowym, ale po 3 dniach nic nie zostało z zapachu mięty. Smrodek dominuje :roll:
Pytanie czy to tamto pomieszczenie tak waniało czy te meble? Antyki były klejone klejem skórnym lub kostnym (z tych rzeczy robionym) który miał tą nieszczególną właściwość że po zawilgoceniu zaczynał gnić po prostu. Jedyne chyba co można chyba zrobić to je pomału wysuszyć i wietrzyć. Pomału bo szybkie zmiany temperatury mogą je uszkodzić.

Cpt_Q
11-11-2009, 16:22
Ja bym wystawił w mroźny, suchy, słoneczny dzień do ogrodu ;)
Mroźnych dni jeszcze nie ma, nie pamiętam czy masz ogród...
Ale świeże powietrze (wietrzyc wietrzyć ale tylko w suche dni), lub ewentualnie ozon. Tylko skąd ten ozon?
Może skorzystać z usług takiej firmy
http://serwis.climateam.pl/10,10,dezynfekcja_klimatyzacji.html

ooo znalazłem, mogłoby się przydać i na przyszłość :)
http://marketeo.com/pl/Oferta/OZON-GENERATOR-FM-300-ozonator-z-wbudowanym-Timerem-392117.html

poza tym czyszczenie tapicerki przy pomocy pary...
Co mi się jeszcze nasuwa - stara metoda usuwania brzydkich zapachów przy pomocy palonej kawy. Dym z palenia kawy był tradycyjnym środkiem służącym do pokonywania nieprzyjemnych zapachów w ładowniach ...

jarkotowa
11-11-2009, 17:30
Wietrzenie na dworze przewiduję, ale czekam na pogodę. Na razie nie zapowiada się poprawa :-? Będę próbować wszelkich możliwych patentów pomagających wchłonąć brzydki zapach (o kawie coś słyszałam, ale w kontekście nieprzyjemnych zapachów w lodówce).
Jakby wam przyszło jeszcze coś do głowy to piszcie koniecznie.
Odnośnie do pytania perma - pomieszczenie waniało, nie ten pojedynczy mebel.

Reda65
11-11-2009, 19:40
Przykryć folią ale tak aby nie dotykała do mebla(stelaż z listewek drewnianych)wewnątrz tego namiotu umieścić dużą ilość soli na dużej powierzchni ale i tu nie może być kontaktu soli z meblem.Po około 7dniach powinno ustąpić.Jeżeli są jakieś zamykane pułki albo szuflady otworzyć lub włożyć tam sól w pojemniku.Sól musi być sucha,a w pomieszczeniu musi być ciepło.

jarkotowa
13-01-2010, 11:39
Sól się rewelacyjnie sprawdziła.
W szufladach były tace z solą. Stały tam długo.
W końcu otworzyłam szufladę, włożyłam nos a tam........brak smrodu!!!
Tym samym potwierdzam skuteczność! :) :)

adamosh
19-01-2010, 19:48
Sól czasami się sprawdza w takich wypadkach, lecz w przypadku materiałów chłonnych takich jak tapicerki nie zda egzaminu. Jedynie ozon daje sobie z tym radę.