PDA

Zobacz pełną wersję : dom z bali jednak energooszczedny- bal prostokatny 18cm



simluc
11-11-2009, 16:55
witam,

w sieci znalazlem ciekawy artykul o kosztach ogrzewania dla domu z bala 18cm.

wyniki testu zadzwiajace nieco (choc gorale z podhala zdaja sie je znac od lat, przeciez oni w swoim domach stosuja plazy 18cm i ich nie docieplaja)

hamerykancy porownali kilka budynkow testowych -min z bali 18cm z budynkiem szkieletowym ocieplonym welna 9cm i wyszlo im, ze dom bala w okresie zimowym potrzebowal tyle samo kWh do ogrzania co szkieleciak, a w okresach przejsciowych zapotrzebowanie bylo o 24-46 procent mniejsze dzieki duzej akumulacyjnosci cieplnej masywnych scian drewnianych.


teoretycznie bal 18cm ma wspolczynnik U 0.77, a w praktyce wychodzi, ze 0.38- tyle co sciana szkieletowa o warstwach od zewnatrz 1.6cm deska, 9 cm welna, 1.25cm kartongips.


Te wyniki moga potwierdzic / oBALic wszyscy balowicze , ktorzy maja prawidlowo wykonany dom z bala od 18 cm wzwyz, a raczej wszerz. Zachecam do bierzacego monitorowania kosztow ogrzewania.

wiecej tu: (http://www.drzewnyswiat.pl/index.php/Informacje/Pojemnosc-Cieplna-Budynkow-z-Bali.html)

i tekst
w oryginale (http://www.oldvaloghomes.com/EnergyEfficiency/energy_effieciency_of_log_homes.htm)

szymon

Barbossa
11-11-2009, 17:06
cóż jakieś cudowne właściwości drewna - izolacja połączona z akumulacją
chyba nadinterpretacja :roll:

Ar2r
11-11-2009, 19:09
[quote


teoretycznie bal 18cm ma wspolczynnik U 0.77, a w praktyce wychodzi, ze 0.38- tyle co sciana szkieletowa o warstwach od zewnatrz 1.6cm deska, 9 cm welna, 1.25cm kartongips.

[/quote]
A co to za ściana szkieletowa?Kto tak buduje?Chyba specjalnie wybudowali na potrzeby porównań.

Reda65
11-11-2009, 19:17
Mnie zawsze przeszkadzał zapach wewnątrz takich drewnianych domów

Barbossa
11-11-2009, 19:22
a mnie wogóle ten bal, bo to bal był nad bale....

Piczman
11-11-2009, 19:36
A Ja nie miałem przyjemności :roll:

A w ogóle można docieplać Bal od zewnątrz? Tak przy okazji ,,,

Mały
11-11-2009, 20:00
Sam mam 18-stkę ale okrągłą, docieplaną od wewnątrz.
Ale "moja" architekt w Bojanie ma 18-tkę prostokąt bez ocieplenia i naprawdę jest ciepełko bez dodatków.
Akumulacyjność?... ale k...a gdzie??? Przecież to nie beton.
No w sumie minimalną ma, ale bez przesady.

simluc
11-11-2009, 23:01
piczman napisal:

A w ogóle można docieplać Bal od zewnątrz? Tak przy okazji ,,,
mozna, laty, i deska i ekofiber/termex/thermofloc w srodku.

koszt nie jest duzy swoja droga- ekofiber 10 cm to okolo 17 zl / metr - cena z usluga, deski imitujace bala- np 4cm szerokie i 25 wysokie z tzw. bulka pomiedzy nimi- na wzor mszenia- mozna dostac na podhalu za 40-60 zl/metr.

simluc
11-11-2009, 23:26
Ar2r napisal:




A co to za ściana szkieletowa?Kto tak buduje?Chyba specjalnie wybudowali na potrzeby porównań.

nie ma znaczenia z czym porownywali, wazne ze teoria rozminela sie z praktyka i wyszlo, ze sciany sa dwa razy cieplejsze niz powinny

a 0,38 to juz jest na poziomie ytonga 36,5 klasy 400 jeszcze nie dawno tak bardzo popularnego wariantu budowy domu ze sciana jednowarstwowa.

wlasciiwie to aspekt akumulacyjnosc widac stal sie glownym polem dyskusji dla forumowiczow a niepotrzebnie, mnie bardziej zaineteresowal fakt duzej izolacyjnosc drewna.

a odpowiadajac Malemu na:

Akumulacyjność?... ale k...a gdzie??? Przecież to nie beton.

drewno suche (swierk, sosna) ma gestosc okolo 400kg/m3 - i stad ta akumulacyjnosc, z duzej gestosci, sciana 5x3m wazy ponad tone.

z drewna/bali buduje sie od zawsze , i caly czas mimo pojawiania sie nowych technologii ta technologia ma sie dobrze

Barbossa
12-11-2009, 09:10
A co to za ściana szkieletowa?Kto tak buduje?Chyba specjalnie wybudowali na potrzeby porównań.

nie ma znaczenia z czym porownywali, wazne ze teoria rozminela sie z praktyka i wyszlo, ze sciany sa dwa razy cieplejsze niz powinny a 0,38 to juz jest na poziomie ytonga 36,5 klasy 400 jeszcze nie dawno tak bardzo popularnego wariantu budowy domu ze sciana jednowarstwowa
rzeczywiście nie ma znaczenia co się porównuje, bardzo to kreatywne, zupełnie jak księgowość w ENRON-ie, nagle drewno robi się 2x cieplejsze,a i akumulacyjność jest duża


wlasciiwie to aspekt akumulacyjnosc widac stal sie glownym polem dyskusji dla forumowiczow a niepotrzebnie, mnie bardziej zaineteresowal fakt duzej izolacyjnosc drewna.
bo wyobraź sobie, że jedno idzie w parze z drugim, w odwrotnych proporcjach


a odpowiadajac Malemu na:

Akumulacyjność?... ale k...a gdzie??? Przecież to nie beton.

drewno suche (swierk, sosna) ma gestosc okolo 400kg/m3 - i stad ta akumulacyjnosc, z duzej gestosci, sciana 5x3m wazy ponad tone.
nooo, ponad tonę, strasznie dużo, gęstość też przeogromna, tylko o czym to świadczy - o akumulacyjności czy izolacji?


z drewna/bali buduje sie od zawsze , i caly czas mimo pojawiania sie nowych technologii ta technologia ma sie dobrze[/quote]
ale jak widać po tych mądrych amerykańskich instytutach, specjalnie pozakładanych pod domy z bali, jednak potrzebują wsparcia,
znając życie różnica w cenie (u nich, a pewnie i u nas) pomiędzy zwykłym drewniakiem i balowcem, musi być znaczna na korzyść zwykłego

hes
12-11-2009, 14:55
Drewno ma średnio dwukrotnie większe ciepło właściwe, niż beton, tak więc
jego akumulacyjność jest całkiem spora. Oczywiście w połączeniu z niezłą
izolacyjnością daje to przyzwoity efekt w zastosowaniu jako lity materał
na ściany domu. Jak w każdym przypadku, ściany powinny być jak najgrubsze.

sSiwy12
12-11-2009, 16:01
Taka ciekawostka.

W terenach górskich, a konkretnie w Jelenie Górze Niemcy budowali tak (tak był zbudowany nie istniejący już dworzec kolejowy):
- bal łączony na obce pióro, z ciekawym połączeniem ryglowym (taki „wielowypust”),
- pustka powietrzna (wentylowana),
- ceramika (cegła dziurawka),
- na ścianach od wewnątrz deska, też na obce pióro.

Mam znajomego, który w okolicach Szklarskiej Poręby, w lesie, wybudował taki dom z bala (prawie 400m2), na podstawie planów tego nieistniejącego już dworca.
Jedyna modyfikacją była wełna mineralna w dachu (zamiast sprasowanej słomy), oraz tynki lub płyty GK na ścianach wewnętrznych (zamiast „desek”). Dom przykryty gontem bitumicznym – ma w planach gont osikowy.

Podpiwniczony, stoi na skale granitowej. Fundamenty zakotwione. Strop betonowy. Dopiero na tym dom i szkielet drewniany.

Byłem tam pod koniec października i jeszcze nie uruchomił ogrzewania! Tak jak twierdził co kilka dni tylko przepala w kominku (kominek bez rozprowadzenia powietrza).
W domu bardzo ciepło (i nie chodzi tu o atmosferę).

Barbossa
12-11-2009, 16:43
skoro to pustka wentylowana, to raczej zakłada się, że pozostałe warstwy w kierunku na zewnątrz nic nie dają do oporu cieplnego przegrody
może tyle, że są wiatroizolacją, co już pewnie troszkę polepsza właściwości calej przegrody
jakiej grubości ten bal był?
bo w 18cm to nie wierzę, to już lekka przesada, co by rozwiać wątpliwości - autopsja, choć nie na "reprezentatywnej" ilości przypadków

sSiwy12
12-11-2009, 17:13
Bal dobrze ponad 20cm – chyba coś wspominał, o 25cm.
Ta pustka wentylowana, to też jakiś „ichni” patent, bo „wentylacja” tylko w dolnej części ściany.
Może to nie jest istotne, ale "twórca" i mieszkaniec tego domu jest leśnikiem.

Barbossa
12-11-2009, 17:44
skoro tylko dołem, to raczej ucieczka nadmiaru wilgoci (tej skroplonej) no i w całej pustce to robi się coś na kształt warstwy ciepłego powietrza
może wtedy działa to jako całość (przegroda) :roll:

kanees
13-04-2010, 20:44
mam chalupe z bala 7.5x18cm. Sciana podwojna z pustka wypelniona 10cm ISOROC'iem.
Od 3 tygodni nie pale, a zima lataja mi po domu muchy. Przez cala jesień i zime zuzylem 18m3 drewna.
Dom ogrzewany tylko z kominka z płaszczem wodnym (Ulrich 21kW).

PawEla
16-04-2010, 20:14
A u mnie: 12cm bal, 10 cm wełna drzewna, 4cm szalówka: tej zimy przy zanotowanej minimalnej -32C przez 4 noce, bez ogrzewania (jeszcze niezamieszkały) temp. spadła na parterze do +0,2C, na poddaszu do -1C. Grzała tylko piwnica (geotermia). Mam nadzieje że w normalnym użytkowaniu bedzie cieplo bez duzych nakladów cieplnych....