PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór rekuperatora



ozi1pl
11-11-2009, 19:21
Witam,
Na początku chciałem napisać, że przeczytałem większość wątków o rekuperacji, ale żaden nie pokrywał do końca mojego pytania, stąd moje ciśnienie na założenie nowego wątku :) Jeżeli ktoś jednak uzna, że powinienem swoimi wątpliwościami podzielić się w innym wątku/dziale - bardzo proszę o informację - zastosuję się do wskazówek i tam przeniosę.

Tyle tytułem wstępu - teraz do rzeczy.
Krótki opis domku:
Powierzchnia użytkowa ~200m2, kubatura wentylowana ~630m3

Krótki opis problemu:
Wybór odpowiedniej oferty na rekuperację

Wśród przedstawionych ofert aktualnie muszę dokonać wyboru między dwoma ofertami, nieco odbiegającymi od siebie i zakresowo i finansowo.

Oferta 1.
Rekuperator Mistral 600 DUO, sterownik RC2, kanały wentylacyjne typu giętkiego (FLEX), kanał zbrojony, ocieplony 25mm wełną mineralną. Całość (montaż, robocizna) 17 300 zł

Oferta 2
Rekuperator Dospel (niestety nie znam szczegółów co do modelu - oferta w trakcie przygotowania). Oferta zawiera również wykonanie GWC. Całość 19 260 zł.

Oczywiście widać, że oferta 1 jest dokładniejsza, bo posiadam ją już od dłuższego czasu, ale ostatnio pojawiła się oferta 2 i zacząłem się wahać, a już byłem praktycznie zdecydowany na 1.

Teraz kilka pytań.
Czy oferta nr 1 jest rozsądna cenowo i jakościowo? Co sądzicie w sprawie wykorzystania rur FLEX do wentylacji? Gdzieś wpadł mi w oko artykuł o tym, że poważne firmy robią już tylko z kanałów typu SPIRO, bo są sporo lepsze, mają mniejsze opory, cichsze - prawda to? Czy izolacja z oferty 1 (2,5 cm) jest wystarczająca?

Czy oferta nr 2 jest realna cenowo? Jak sobie przeglądałem forum, to raczej oferty z GWC do domów porównywalnej wielkości oscylowały w okolicach kwot > 20 tys.

Dysponuję budżetem na wentylację w okolicach tych ofert. Aż tak na GWC mi nie zależy, ale, wiadomo, zawsze to element zwiększający sprawność całego systemu. Która oferta jest wg znawców tematyki lepsza? Co jeszcze powinienem ustalić aby jeszcze lepiej porównać oferty?

Z góry dzieki za odpowiedzi.
Pozdrawiam

ozi1pl
13-11-2009, 10:27
Naprawdę nikt nic a nic nie wypowie się w temacie?

sentralix
20-11-2009, 14:04
Witaj,

ja zdecydowałem się na Mistral 400 duo + RC2, jestem na etapie montowania instalacji.
Co do kanałow to piony na bazie sztywnych spiro + izolacja, same podejścia do anemostatów na flexach.

Co do Dospela, to wg mnie największy rekuperator to Daytona 350, wiec duzo mniejszy od Mostrala 600, a przy takiej powierzchni to 600m3/h jest ok.

Co do kosztów oferty 1 są myślę rozsądne.

j-j
20-11-2009, 14:18
Na pewno NIE Ekoklimax- Ekozefir!!!!!!!!!!!!!!!

Lookita
20-11-2009, 15:28
Mam MIstrala geo 400 z GWC bezprzeponowym,wszystko zgrane od 2 lat,instalacja sprawdza sie.

Rodmano
07-04-2013, 18:44
Na pewno NIE Ekoklimax- Ekozefir!!!!!!!!!!!!!!!

Dlaczego nie ??