PDA

Zobacz pełną wersję : kominek



johna2
13-11-2009, 22:17
Posiadamy komin murowany 14x27/kanal dymowy/. Czy mozna zamontować wkład komnkowy z wylotem fi 200. Jak to zrobic, zeby bylo dobrze. Majster twierdzi, ze nie ma problemu. Po przeczytaniu wątków dot.kominkow nie jestem pewna czy ma rację.Chcemy kupic wklad z boczna szybą, bardzo szczelny/went.mech z rekup/ i nie mozemy znaleść z wylotem np150. Moze ktoś cos doradzi?

johna2
14-11-2009, 07:49
Ponawiam.

coulignon
14-11-2009, 08:09
pole przekroju dla fi 200 wynosi 314 cm2. dla 14 x 27 wynosi 378 cm2. Więc więcej.
Moim zdaniem można.

kaltam
14-11-2009, 15:43
Oczywiście że możesz robić. Spokojnie.

johna2
14-11-2009, 17:53
Okazuje sie że nasz kanał dymowy to 14x44. Czy mozna w to wstawić jakis wklad owalny.A jezeli zostawimy czy kominiarz to odbierze?

kaltam
15-11-2009, 07:36
Jeżeli komin był budowany jako komin dymowy (pełna cegła, dobrze otynkowany wewnątrz, rewizja, wyczystka itp) to może z powodzeniem służyć jako kanał dymowy dla kominka. Co do włożenia do niego kanału stalowego to pamiętaj o tym, że kominek winien być podłączony do kanału dymowego o średnicę wyżej tz. masz wyjście z kominka średnicą 180 mm to kanał dymowy fi 200 mm itd (lub przeliczenie na powierzchnię). U Twoim przypadku wymiar 14 cm komplikuje nieco sprawę. Nie spotkałem się z owalnymi wkładami, prędzej prostokątny. Musisz indywidualnie popytać w firmach produkujących stalowe kominy (wkłady).

johna2
15-11-2009, 09:11
My bysmy chetnie tak zostawili ale przepis mówi o stosunku boków 2do3, nie wiem czy dobrze to interpretuję.

kaltam
15-11-2009, 12:04
Jest to zalecenie. Inaczej pisane 1 : 1,5 czyli w Twoim przypadku 14 x 21 cm byłoby okey. Masz więcej więc są dwa wyjścia. Jeżeli masz dom po odbiorze to na Twoim miejscu bym się nie przejmował i podłączył kominek do stanu istniejącego. Jeżeli przed odbiorem i musisz mieć papier od kominiarza to zaproś go w obecnej chwili i przedstaw problem i zobaczysz co ci powie i co napisze. Na ogól kominiarze rygorystyczniej traktują kominy do spalin gorących (dymowych) z pieca c.o. na węgiel gdy palisz w nim non stop. Do kominków podchodzą łagodniej - pali się dorywczo.

G.N.
15-11-2009, 17:07
Wkłady owalne jak najbardziej istnieją, niestety zwykle są droższe od okrągłych.
Kilka pierwszych które dziadek Google wypluł
http://www.kominflex.com.pl/page/pol/k_owal/kow_00.html
http://www.rydex.com.pl/2,oferta.html
http://kominy-wentylacja.eu/owalne-wklady-kominowe.html
http://kominy.jagodzinski.com.pl/owalne
Warto jak radzi kaltam popytać kominiarza czy odbierze tak jak jest bo wydatek jest niebanalny, a z punktu widzenia bezpieczeństwa czy funkcjonalności zbędny.

Forest-Natura
15-11-2009, 19:25
Witam.
Do bani komin.
Aby uzmysłowić problem powiem, że kominek będzie doskonale działał, jeżeli do takiego komina podepniemy zarówno odprowadzenie spalin, jak i ... czerpnię powietrza...
Ruch powietrza wywołany różnicą ciśnień, we wszelkiej maści przewodach (wentylacyjnych, spalinowych, dymowych, itp.) odbywa się po spirali, czyli okrężnie. Przy tym kominie mogą wystąpić następujące zjawiska:
-rozdział jednego strumienia spalin na dwa mniejsze, występujące w obrębie jednego kanału dymowego
-zaciąganie powietrza zewnętrznego do kanału dymowego, przeciwstawnego do kierunku wylotu spalin
-trudności z uzyskaniem ciągu kominowego poprzez powstawanie "korka" - słupa powietrza o ciśnieniu niższym, a wyższym ciężarze, którego to słupa nie będzie w stanie "wycisnąć" do góry spirala lżejszych spalin
We wszystkich powyższych przypadkach ten może komin "działać" bardzo dobrze przez długi okres czasu. Ale może się zdarzyć że w jeden dzień zbiegną się ze sobą okoliczności, w których nagle odmówi on posłuszeństwa. Niskie ciśnienie, różnica temperatur powietrza w kanale dymowym i na zewnątrz, nagły podmuch wiatru, bardziej wilgotne drewno i szereg innych, nie przewidzianych. I będzie kupę dymu w domu i smród A co się stanie, jeżeli nastąpi to w nocy, gdy nikogo nie będzie przed kominkiem? W najlepszym przypadku obudzicie się z głowami jak "baniaki"...
Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że kominy o wymiarze 14x27, murowane ze względu na łatwość uzyskania tego wymiaru z wiązania cegieł, to takie już "lekkie" przesadzenie ze stosunkiem jednego boku do drugiego. Potrafią bywać już czasami kapryśne i problematyczne, np. przy zbyt mokrym opale. No ale są powszechnie wykonywane i tyle...
Moja rada - poprawić komin, albo wstawić jajowatą wkładkę stalową 13x23 (z rury fi 180) lub 13x27 (z rury fi 200) w zależności od planowanego paleniska.
Pozdrawiam.

PawEla
15-11-2009, 20:38
:-?
1. Od wieków takie kominy stawiali i jakoś działały.
2. Nadal takie kominy stawiaja i na nich działają kominki, piece, kuchnie, kotły itp, i palą bez wytłoków, cofek itp.
3. Mam takowy i na takich działa mój kocioł, kominek i kuchnia kaflowa. Cofek brak, wycug jak chorela, nie wiem czy się dzieli na dwa bo nie mam przeszklonego :D
A warunki były różne: niżowa przyducha, wigwizdów że blachy u sąsiada zrywało, itp.itd.
IMHO kominek to kapryśne urządzenie, więc żeby dobrze działało dobrze musi byc wyczystka kondygnację niżej niż zainstalowane kominek ("dowentylowanie" komina, coś z ciśnieniami?), sprawdzone w praktyce: jak zamknąłem wyczystkę w piwnicy na szczelnie to kominek wydziwiał z paleniem, po ustawieniu "normalnym" wracało do normy.....

johna2
15-11-2009, 21:42
Dziekuje za wyjaśnienie. Zamontujemy wkład owalny. Kolejny problem to podłączenie do boku14cm. Musiałby byc trójnik wyprowadzony z boku 130 jako owal z przejsciem na kolo np fi180 czy jest to możliwe?

Forest-Natura
15-11-2009, 22:05
Witam.
Od wieków domy są szczelne jak termosy?
Od wieków piece (bo tym jest wkład kominkowy) mają otwory drzwiowe wielkości współczesnych drzwi wkładu kominkowego?
Od wieków ludzie palą mokrym drewnem jak dzisiaj?
Od wieków kominy są tak niskie jak obecnie?
Od wieków kominy nie wystają ponad kalenicę?
Od wieków projektanci i architekci oraz sami budowniczowie mają w wielkim poważaniu zarówno samo usytuowanie komina oraz jego wymiary?
Bo ja po oglądnięciu kilkuset kominów i zrobieniu tyleż samej ilości różnych urządzeń ogniowych w domach, ich podpięciu do różnych właśnie kominów, sprawdzeniu jak działają i wszelkiej maści przygodach ze "spieprzonymi" właśnie kominami, nieśmiało powiem, że te "od wieków" to jakieś zaledwie kilkanaście ostatnich lat...
PawEla - na podstawie jednego, własnego urządzenia próbujesz określić całe zagadnienie, bo akurat u Ciebie dobrze działa...
Wszystkim, którzy w ten sposób podchodzą do spraw kominowych polecam poniższy "link":
http://www.kominypolskie.com.pl/
Pozdrawiam.

johna2
15-11-2009, 22:25
Mnie uświadamiać nie potrzeba szukam sposobu na rozwiazanie problemu po to zalozyłam ten wątek. Komin juz jest i go nie wyburzymy najwyzej zrezygnujemy z kominka.

Pawlom
16-11-2009, 07:24
Można spróbować tutaj www.jawar.com.pl, mają owalne wkłady, sam chce taki zamontować. Mają trójniki z wejściem na d=180 mm ale nie wiem do którego boku wkładu wychodzące.

el_hogar
16-11-2009, 10:12
Można też tu:

http://www.b-g.com.pl/wklady-kominkowe,infire603-604.html

niestety, tanio nie jest ....

pozdrawiam,

Zbyszek

PawEla
16-11-2009, 11:45
Witam.
Od wieków domy są szczelne jak termosy?
Od wieków piece (bo tym jest wkład kominkowy) mają otwory drzwiowe wielkości współczesnych drzwi wkładu kominkowego?
Od wieków ludzie palą mokrym drewnem jak dzisiaj?
Od wieków kominy są tak niskie jak obecnie?
Od wieków kominy nie wystają ponad kalenicę?
Od wieków projektanci i architekci oraz sami budowniczowie mają w wielkim poważaniu zarówno samo usytuowanie komina oraz jego wymiary?
Bo ja po oglądnięciu kilkuset kominów i zrobieniu tyleż samej ilości różnych urządzeń ogniowych w domach, ich podpięciu do różnych właśnie kominów, sprawdzeniu jak działają i wszelkiej maści przygodach ze "spieprzonymi" właśnie kominami, nieśmiało powiem, że te "od wieków" to jakieś zaledwie kilkanaście ostatnich lat...
PawEla - na podstawie jednego, własnego urządzenia próbujesz określić całe zagadnienie, bo akurat u Ciebie dobrze działa...
Wszystkim, którzy w ten sposób podchodzą do spraw kominowych polecam poniższy "link":
http://www.kominypolskie.com.pl/
Pozdrawiam.

Fakt, nie wziąłem pod uwagę tego, że ludzie pogłupieli na punkcie energooszczędności, materiałooszczędności przy jednoczesnym uwolnieniem fantazji wielkopowierzchniwości swoich ukochanych domów. Więc powstają pokraki o powierzchni 400 m2 w jednej kondygnacji a braknie im kasy na 0,7 metra komina ponad kalenicę (albo im to żle wygląda....), i takie tam jeszcze inne....
Mój przyklad, cóż może i niezbyt dobry, bo patrząc po okolicy to chyba jeden z 3 domów (na jakieś 30) który ma komin co najmniej 7 metrowy, wystający ponad kalenice co najmniej 0,5 metra.... Niestety zanika sztuka robienia dobrych kominów, a te systemowe..... rozprawa nie na ten wątek.
Pozdrav i szacun dla specjalisty
PP