PDA

Zobacz pełną wersję : program do konstrukcji drewnianych - dachów



KamaG
14-11-2009, 15:03
Witam, szukam prostego programu do przeliczenia i rozrysowania konstrukcji dachowej, czy ktoś z Was mógłby mi podrzucić info o jakiejś demo lub bezpłatnej aplikacji?
potrzebuję tylko do własnej chałupki, jakoś ta więźba z projektu do mnie nie przemawia :wink: chyba jestem drętwa, bo w sieci nie umiem znaleźć.

perm
14-11-2009, 16:06
Nie chcę cię martwić ale raczej nic za darmo nie znajdziesz. Większość cieśli liczy więźbę "na piechotę" kalkulatorem. Firmy robiące więźby na zamówienie razem z projektem mają programy, albo typu CAD z jakąś przystawką albo dedykowane (też CAD tylko specjalnie do dachu). O cenach lepiej nie mówić. Mógłbym ci poradzić byś sobie gdzies taki poszukała :wink: ale i tak nie skorzystasz jeżeli nie potrafisz się takim czy czymś podobnym posługiwać.
Jak zamieścisz tu projekt więźby to ktoś tu pewnie sprawdzi czy wszystko z tym ok.

KamaG
14-11-2009, 16:32
dzięki za info perm przynajmniej mam jasność i już nie będę tracić godzin na przeszukiwanie netu, :-? myślałam że to prostsze jest :lol:
a z tym projektem to mam tylko papierowy, nic to spróbuję sobie na piechotę posprawdzać

perm
14-11-2009, 16:40
dzięki za info perm przynajmniej mam jasność i już nie będę tracić godzin na przeszukiwanie netu, :-? myślałam że to prostsze jest :lol:
a z tym projektem to mam tylko papierowy, nic to spróbuję sobie na piechotę posprawdzać
Zrób zdjęcie czy skan i wklej tutaj, popatrzymy razem.

KamaG
15-11-2009, 11:20
zrobiłam fotki, ale chyba mało czytelne to:
na tym pierwszym pozaznaczałam na czerwona zmiany-2 dodane okna, przedłużony garaż i usunięty daszek,
dach na domu ma rozpiętości konstrukcyjnej 8,24m + garaż 3,48, zastanawia mnie czy konieczne jest wprowadzanie płatwi pośrednich i słupków, a nie wystarczyłyby jętki, kryte będzie gontem bit. na płycie osb 22, wo góle jakoś dziwnie mi ta więźba wygląda
http://lh4.ggpht.com/_FbzN384BaQM/Sv795vRTywI/AAAAAAAAAbU/42ZsqsLtCPk/s640/DSC06925popr.JPG

http://lh5.ggpht.com/_FbzN384BaQM/Sv7keyfroDI/AAAAAAAAAa4/fdWrzEQjQgc/s640/DSC06928.JPG

[/i]

loco
15-11-2009, 11:32
taka wizja architeka
moim zdaniem można było przy tym układzie budynku narysować wieźbe z jętkami

jajmar
15-11-2009, 11:52
Większość cieśli liczy więźbę "na piechotę" kalkulatorem.

A to ciekawe bo ja myślałem że
Cieśla - zawód związany z obróbką drewna.

Polega na wykonywaniu elementów konstrukcji, części wyposażenia, oraz detali z drewna, trwale związanych z obiektem działania (budynek, okręt).

To cytat z wikipedii,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cieśla

Od liczenia konstrukcji dachu to jest projektant, a dokładnie konstruktor.

Do autorki wątku aby coś mówic o wieżbie to trzeba jeszcze przekroje widzieć budynku, dachu.

perm
15-11-2009, 12:21
Większość cieśli liczy więźbę "na piechotę" kalkulatorem.

A to ciekawe bo ja myślałem że
Cieśla - zawód związany z obróbką drewna.

Polega na wykonywaniu elementów konstrukcji, części wyposażenia, oraz detali z drewna, trwale związanych z obiektem działania (budynek, okręt).

To cytat z wikipedii,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cieśla

Od liczenia konstrukcji dachu to jest projektant, a dokładnie konstruktor.

Do autorki wątku aby coś mówic o wieżbie to trzeba jeszcze przekroje widzieć budynku, dachu.
Teraz jest projekt i trzeba się go trzymać, nie mniej w sytuacjach takich jak ta tutaj gdzie coś się np. inwestorowi nie zgadza cieśla przeliczy przekroje i połączenia. To jest między innymi wiedza jaką ciesla musi posiadać.

Tu akurat chyba nie ma się do czego przyczepić, przekroje takie mniej więcej jak powinny, konstrukcja też prawidłowa. Mało co widać ale wygląda na to że wszystko jest ok. Czemu chcesz to jeszcze raz liczyć?

KamaG
15-11-2009, 12:38
przepraszam, że sprowokowałam zamieszanie,
"jakieś głosy wewnętrzne" szeptały mi żeby to sprawdzić :wink: , ale skoro wszystko wygląda poprawnie to już nie marudzę :wink:
w takim razie zaufam wykonawcy,

docent56
15-11-2009, 15:06
Takich istotnych zmian(usunięcie słupów i płatwi) w konstrukcji więźby może dokonać tyko konstruktor.Cieśla nie policzy więźby wytrzymałościowo.Może zrobić zestawienie materiałów.

perm
15-11-2009, 15:19
Takich istotnych zmian(usunięcie słupów i płatwi) w konstrukcji więźby może dokonać tyko konstruktor.Cieśla nie policzy więźby wytrzymałościowo.Może zrobić zestawienie materiałów.
To coś się zmieniło, cieśle których zatrudniałem liczyli przekroje sami tyle że komputerów jeszcze do tego nie było. :o

Rezygnacja z płatwii powinna być możliwa ale jak kolega wyżej napisał może to zrobić tylko ktoś z uprawnieniami i wiedzą.

KamaG
15-11-2009, 15:26
dzięki Panowie, już nic więcej nie wymyślam, będę się trzymać projektu, no poza dodatkowymi oknami :wink:

jajmar
15-11-2009, 16:50
To coś się zmieniło, cieśle których zatrudniałem liczyli przekroje sami tyle że komputerów jeszcze do tego nie było. :o



coś sie czepił komputerów ? Myslisz ze konstruktor bez komputara nie policzy więźby ?
Policzyc każdy moze z komputerem czy bez to kwestia narzędzi, podpisac juz tylko konstruktor.
Zmiana przekroi wieźby nie podpisana prze uprawnionego projektanta to samowola budowlana. To że nikt tego nie sprawdza to inna kwestia.

perm
15-11-2009, 17:02
To coś się zmieniło, cieśle których zatrudniałem liczyli przekroje sami tyle że komputerów jeszcze do tego nie było. :o



coś sie czepił komputerów ? Myslisz ze konstruktor bez komputara nie policzy więźby ?
Policzyc każdy moze z komputerem czy bez to kwestia narzędzi, podpisac juz tylko konstruktor.
Zmiana przekroi wieźby nie podpisana prze uprawnionego projektanta to samowola budowlana. To że nikt tego nie sprawdza to inna kwestia.
Nie wiem po co to piszesz bo zgadzam się z tobą w 100%.
Napisałem o cieślach bo takich kiedyś miałem. Brał do ręki kalkulator i liczył ile, czego , jakie przekroje, jakie połączenia i wg tego się robiło. Architekt to zatwierdzał albo i nie (przynajmniej dwa domy letniskowe postawiłem bez projektu i architekta. Letniskowe ale piętrowe i tak ponad 100 m2 każdy). Szczerze mówiąc, gdyby cieśla powiedział mi że nie wie jak zaprojektować dach i policzyć więźbę to bym go nie zatrudnił. Teraz widocznie nie ma takiej potrzeby.

jajmar
15-11-2009, 17:51
Nie wiem po co to piszesz bo zgadzam się z tobą w 100%.


Napisałem to aby pokazać że jest wymóg w PB aby takich zmian jak przektrój dokonywała osoba z odpowiednimi upawnieniami, co nie oznacz ze to wiedza tajemna :)
Co do budowania bez projektu to czasy się zmieniają coraz trudniej jest budowac bez paierów i nie popaśc w konflikt z nadzorem. Nawet jak ktoś nie wpadnie w czasie realizcji to potem życzliwy sąsiad i kłopt gotowy. Znam kilka takich przypadków.

perm
15-11-2009, 18:04
Nie wiem po co to piszesz bo zgadzam się z tobą w 100%.


Napisałem to aby pokazać że jest wymóg w PB aby takich zmian jak przektrój dokonywała osoba z odpowiednimi upawnieniami, co nie oznacz ze to wiedza tajemna :)
Co do budowania bez projektu to czasy się zmieniają coraz trudniej jest budowac bez paierów i nie popaśc w konflikt z nadzorem. Nawet jak ktoś nie wpadnie w czasie realizcji to potem życzliwy sąsiad i kłopt gotowy. Znam kilka takich przypadków.
Dawno to było gdy się deskami (ogólnie pojętymi :) ) zajmowałem. Świat idzie do przodu. Cieśla na projektowaniu znać się nie musi, wystarczy widać że umie czytać projekt. Mimo wszystko myślę że każdy z nich bez trudu znajdzie i poprawi błędy w projekcie (oczywiscie zatwierdzić musi ktoś z uprawnieniami). Wracając do tego o czym wątek, programów typu CAD raczej do tego nie użyją. Chociaż kto wie :).

labas1
15-11-2009, 18:17
Wracając do tego o czym wątek, programów typu CAD raczej do tego nie użyją. Chociaż kto wie :).

No, znam jednego :wink:

ciekawski83
15-11-2009, 21:05
niejaka firma SPECBUD ma dwie demówki do liczenia więźby do pobrania na stronie