PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa a rekuperator



szero
17-11-2009, 09:08
Witam
Na wiosnę przymierzam sie do budowy domu, i stąd moje pytanie
Czy plan założenia rekuperatora wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania (budowy od podstaw) budynku. Jak to w ogóle wygląda

asasello
17-11-2009, 19:43
Jezeli jestes na etapie tworzenia projektu to najlepiej niech projektant uwzgledni wentylacje mechaniczna.
Jezeli masz juz projekt to poszukaj sobie wykonawcy wentylacji, bedziesz mial wowczas projekt od niego.
Dzieki projektowi bedziesz mogl na przyklad wiedziec ktoredy przewody wentylacji beda przechodzic Ci przez strop i zostawic sobie na nie otwory odpowiedniej wielkosci. Wycinanie ich w istniejacym stropie wiaze sie z dodatkowa robota i uszkodzeniem konstrukcji zbrojenia.
Bedziesz mogl sie rowniez zastanowic czy w niektorych miejsach nie da sie schowac przewodow w scianie.
Mysle ze wykonawca wentylacji bedzie w stanie zaproponowac jeszcze kilka pomyslow, ktore beda mozliwe do zrealizowania na tak wczesnym etapie.

Wirecki
17-11-2009, 20:34
Witam
Na wiosnę przymierzam sie do budowy domu, i stąd moje pytanie
Czy plan założenia rekuperatora wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania (budowy od podstaw) budynku. Jak to w ogóle wyglądarekuperator to pudło które wymaga miejsca, jak lodówka np. zastanów się gdzie chcesz go dać. Resztę podpowie projektant, o ile robił już takie rzeczy.

panfotograf
18-11-2009, 06:54
Zasadnicza różnica polega na tym że nie robisz komina z kanałami wentylacyjnymi.
Kanały wentylacyjne montowane są z metalowych rur, przy stanie surowym zamkniętym (ściany+dach+okna).
Gdybyś już zdecydował która firma będzie ci robić tę wentylację mech. niegłupim pomysłem byłoby pokazanie im projektu i niech zdecydują gdzie puszcza kanały.
Naciskaj że chcesz mieć kanały schowane w ścianach (ja tak mam). Będą marudzić ale DA SIĘ.
Szukaj firmy która wszystkie kanały zrobi ci z BLASZANYCH rur - nie z foli aluminiowej. Niech napiszą ci to w umowie.

panfotograf
18-11-2009, 06:56
Zasadnicza różnica polega na tym że nie robisz komina z kanałami wentylacyjnymi.
Kanały wentylacyjne montowane są z metalowych rur, przy stanie surowym zamkniętym (ściany+dach+okna).
Gdybyś już zdecydował która firma będzie ci robić tę wentylację mech. niegłupim pomysłem byłoby pokazanie im projektu i niech zdecydują gdzie puszcza kanały.
Naciskaj że chcesz mieć kanały schowane w ścianach (ja tak mam). Będą marudzić ale DA SIĘ.
Szukaj firmy która wszystkie kanały zrobi ci z BLASZANYCH rur - nie z foli aluminiowej. Niech napiszą ci to w umowie.

szero
18-11-2009, 07:56
Jeszcze projekt nie jest zakupiony, ale jestem na 95% zdecydowany to Alabaster http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/alabaster/260/opis. Kotłownia jest dość duża więc myśle że może gdzieś poz sufitem zawisnąć.
Jeżeli firma budowlana jest całkiem inna, niż ta która będzie zakładać reku, to czy oni muszą sie jakoś dogadać przed rozpoczęciem prac?
A jak to wygląda z tymi rurami? Ile ich wychodzi, czy są rozprowadzone po pokojach?

panfotograf
18-11-2009, 14:28
U mnie się nie dogadywali. Przyjechali dopiero gdy był już stan surowy zamknięty. Ale widzieli wcześniej projekt i powiedzieli że rury da się ukryć. Najwięcej ich jest schowanych na nieużytkowym strychu, kilka w ścianach, niektóre idą w podłodze (w warstwie styropianu płaskim - 5cm wysokim kanale). Dochodzą do każdego pomieszczenia. Średnice zew rur od 15 do 30 cm

gniezniok
18-11-2009, 19:48
Panie Fotografie... dlaczego upiera się Pan przy metalowych rurach? Powszechnie są stosowane spiro, ostatnio dostalem nawet oferte na polipropylen... Jak Twoje zdanie?

szero
22-11-2009, 08:23
Czyli rozumiem że montażem wentylacji mechanicznej mam sie przejmować dopiero kiedy będzie stan sur zamk.?

panfotograf
25-11-2009, 06:32
dlaczego upiera się Pan przy metalowych rurach? Powszechnie są stosowane spiro, ostatnio dostalem nawet oferte na polipropylenJeśli chcesz mieć kanały wentylacji mech (którem uszą być szczelne) ze złotka od czekolady to bardzo proszę. Plastik pęknie znacznie szybciej niż metalowy kanał.
Niektóre z kanałów zamurowuje się w ścianach, inne idą pod końcową wylewką podłogi. Jak się do nich dostaniecie kiedy się okaże że któraś z kolejnych ekip niechcący coś przedziurawiła?
Każdy wykonawca sugeruje rozwiązanie takie jak mu jest najwygodniejsze i później najłatwiej jest powiedzieć że to tynkarze popsuli.

compi
25-11-2009, 17:19
To jeśli mam nieogrzewane i nieużytkowe poddasze to co mam zrobić? Reku dostanie swoje małe ocieplone pomieszczenie. A co ze sztywnymi kanałami, które już częściowo mam wykonane? Będą zbyt głośne gdy umieszczę je nad sufitem podwieszanym? Jeśli je wrzucę nad strop to każdy oddzielnie trzeba będzie ocieplić. Nie zrobi się to zbyt skomplikowane?

kangaxx
08-04-2010, 07:14
dla informacji dodam że wykonanie instalacji z elastycznych rur alu jest wygodniejsze lecz w rurach takich opory przepływu są znacznie większe niż w gładkich stalowych, dodam jeszcze że rury alu to nie złotko z czekolady i są sporo trwalsze od tegoż, można na nich spokojnie robić w domkach bo instalacje przemysłowe nie polecam, jednakże gdyby (odpukać) trzeba było czyścić kanały to tylko gładkie sie do tego nadają

Mice
08-04-2010, 14:12
Jeśli chcesz mieć kanały wentylacji mech (którem uszą być szczelne) ze złotka od czekolady to bardzo proszę. Plastik pęknie znacznie szybciej niż metalowy kanał.
Niektóre z kanałów zamurowuje się w ścianach, inne idą pod końcową wylewką podłogi. Jak się do nich dostaniecie kiedy się okaże że któraś z kolejnych ekip niechcący coś przedziurawiła?
Każdy wykonawca sugeruje rozwiązanie takie jak mu jest najwygodniejsze i później najłatwiej jest powiedzieć że to tynkarze popsuli.

A ileż to instalacji zmontowałeś i popsutych/nieszczelnych rur ze złotka naoglądałeś ?
Proponuję robić rury betonowe, nie do zajechania :>