PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka szerokość bloczków fundamentowych pod ścianę z silikatu



tutli_putli
17-11-2009, 13:37
Pytanie jak w temacie: jaka powinna być szerokość bloczków fundamentowych (i całej ściany fundamentowej) pod ścianę z silikatu? Ławy fundamentowe mają 50 cm szerokości, reszta fundamentu ma być z bloczków. Ściany nośne będą z silikatu 25cm +15cm wełny. Mąż chciał stawiać ściany fundamentowe z bloczków, o szer 40cm. Jednak fachowcy od stawiania tej ściany doradzają bloczki 25cm. :roll:

krzyk123
17-11-2009, 13:47
Pytanie jak w temacie: jaka powinna być szerokość bloczków fundamentowych (i całej ściany fundamentowej) pod ścianę z silikatu? Ławy fundamentowe mają 50 cm szerokości, reszta fundamentu ma być z bloczków. Ściany nośne będą z silikatu 25cm +15cm wełny. Mąż chciał stawiać ściany fundamentowe z bloczków, o szer 40cm. Jednak fachowcy od stawiania tej ściany doradzają bloczki 25cm. :roll:

Ja mam silikat 24cm i fundamenty z bloczków 24cm.

A czemu budujesz z silikatu 25cm? Lepiej z 24cm. Zawsze trochę tańszy bloczek, a wytrzymałość i tak o wiele większa niż potrzeba.

Niektórzy budują nawet z silikatów 18cm, chociaż wtedy ścianka wydaje się trochę "wątła" (wytrzymałościowo też nie ma problemów)

Pzdr
Krzych

tutli_putli
17-11-2009, 14:03
Dzięki Krzychu za odpowiedź :)
Od poczatku założyliśmy te 25cm i tak zostało i w sumie to nie ma większej różnicy też dla nas w cenie miedzy 25 a 24. (bloczki 25 mam mieć po 2,80zł szt.)
Z 18tki to chyba bym się jednak też nie odważyła budować mojego domu.

Barbossa
17-11-2009, 14:16
Kochani
postarajcie się tak nie cytować "od razu" Autora postu, zresztą jak i potem znowu w całości, bo przy najgłupszym temacie, przy dwóch odpwiedziach można skręcić palec na rolce myszki

no ale by się nie narazić mocniej

ściana fundamentowa może by praktycznie dowolna
bloczki betonowe są i tak najsilniejszym ogniwem takiej ściany
propozycja małża zapewne dotyczy 25+15 da 40, tylko po co? zmarnuje materiał
mozna dać ścianę szerokości nawet deczko mniejszej niż silikat, ten nadwiesić, tyle, że pewnie nie znajdzie się takiego bloczka betonowego (20?)
zresztą precyzja wykonania przez murarzy też często jest wątpliwa
zachowując te same grubości, pilnując poprawnego wyprowadzenia sćian fundamentowych masz pewność, że nie sp... ścian nadziemia aż do samego stropu, a to już duży plus

a wełna nie musi się opierać na bloczku, bo po co?
dochodzi kwestia izolacji ściany fundamentowej - skoro da 40, to jak to dociepli? jak to będzie wyglądalo, gdy wynurzy się z ziemi? makabra
a przy 25 da styro 10-14, utworzy się cokolik, będzie git


kurde, co mnie wzięło na takie rozpisywanie się :-?
chorym :roll:

17-11-2009, 15:21
... ściana fundamentowa może by praktycznie dowolna
bloczki betonowe są i tak najsilniejszym ogniwem takiej ściany ...
dokładnie tak jak pisze Barbossa

... Mąż chciał stawiać ściany fundamentowe z bloczków, o szer 40cm. Jednak fachowcy od stawiania tej ściany doradzają bloczki 25cm. :roll:
najsłabszym ogniwem ściany jest zaprawa
nalezy w tym przypadku przycisnąc męża aby zdradził jak mocną zaprawe zamierza zastosowac do tej sciany
/10 razy słabszą czy 20 razy .../

Piotrek T
17-11-2009, 15:58
Najlepiej jeśli będziesz przestrzegać zaleceń projektanta budynku !
Szerszy fundament to większa masa .
Standardowo bloczki mają 14/25/38 lub 12/25/38 waga jednego bloczka 14stki to ponad 30kg

tutli_putli
17-11-2009, 16:52
Dzięki kochani za klarowne rozjaśnienie blondynce w głowie :oops: :wink:
Teraz już na 99% jestem pewna tych ścian, że będą ok. Wiem, to może pytanie z tych banalnych, ale ja się tam wolę upewnić 2 razy niż 1 raz coś spie..ć. Fachowcy od fundamentów objawili nam się dopiero w ubiegłym tygodniu. Długo nie mieliśmy nikogo porządnego na oku. Całkiem przypadkiem ich złapaliśmy i trochę się bałam że może tak bajerują ze swoim doświadczeniem budowlanym żeby złapać robotę. 8) (Z natury nie ufna jestem) Jednak jak na razie wszystko idzie dobrze i pracują jak szaleni bez tchu (co prawda dopiero przy wykopie).
Moc zaprawy pod bloczki pewnie jeszcze do ustalenia, ale wszelkie wskazówki od Was mile widziane.
Swoją drogą jakie bloczki (chodzi mi o producentów) polecacie pod silikat?

Marcinn73
17-11-2009, 20:12
Starczą swobodnie bloczki betonowe o takiej samej grubości jak silikat - nie ma sensu poszerzania ich do 40 cm - szkoda pieniędzy.
Sam mam też tak zrobione - i nie ma najmniejszego problemu.
Pozdrawiam

jacekp71
17-11-2009, 21:19
Mąż chciał stawiać ściany fundamentowe z bloczków, o szer 40cm.

a projekt to niby powstaje na bieżąco ? ;-) czy nie zawiera info o ścianach fundamentowych ?

Vafel
17-11-2009, 22:30
Kochani
[...]
kurde, co mnie wzięło na takie rozpisywanie się :-?
chorym :roll:

Barbossa :o

Co się z Tobą stało? Kochani? :o

I jeszcze takie obszerne i łopatologiczne wyjaśnienie? :roll: Przemiana jakaś...

Barbossa
18-11-2009, 07:24
Kochani
[...]
kurde, co mnie wzięło na takie rozpisywanie się :-?
chorym :roll:

Barbossa :o

Co się z Tobą stało? Kochani? :o

I jeszcze takie obszerne i łopatologiczne wyjaśnienie? :roll: Przemiana jakaś...
boję się banana
i to strrrrasznie... :-?

tutli_putli
18-11-2009, 08:57
a projekt to niby powstaje na bieżąco ? ;-) czy nie zawiera info o ścianach fundamentowych ?

:o W projekcie mam tylko napisane na temat bloczków tak :

"Ściany fundamentowe z bloczków betenowych typu "Betonit" (min B15) na zaprawie cementowo-wapiennej marki 5,0 Mpa." Na temat ich wymiarów i grubości ścian fun. nic nie ma :-?

Piotrek T
18-11-2009, 09:09
Jest jeszcze rysunek tam jest bardzo dokładnie podane wszystkie wymiary , ławy ,kominy,itd. i raczej trzymaj się tego bo przekombinowanie z wymiarami jest kłopotliwe w dalszym etapie nic nie pasuje :x

aglig
18-11-2009, 09:11
To otwórz rysunek ( przekrój lub rzut) i przeczytaj wymiar.
I jeszcze pytanie gdzie masz kierownika budowy. Jęsli nie masz pojęcia o budowaniu i nie umiesz czytać projektu to dobry fachowy kierownik to podstawa ( a nie tylko taki na papierze)

tutli_putli
18-11-2009, 17:56
aglig zostawiam Twoją wypowiedź bez kometarza.
Bo widzisz ja to taka głupia jestem i chyba nie w tym miejscu zapytałam gdzie powinnam.

jacekp71
18-11-2009, 18:31
a projekt to niby powstaje na bieżąco ? ;-) czy nie zawiera info o ścianach fundamentowych ?

:o W projekcie mam tylko napisane na temat bloczków tak :

"Ściany fundamentowe z bloczków betenowych typu "Betonit" (min B15) na zaprawie cementowo-wapiennej marki 5,0 Mpa." Na temat ich wymiarów i grubości ścian fun. nic nie ma :-?

zdarza się, że w projektach indywidualnych stosuje się lokalne nazwy, choć wg mnie to dziwne ;-)
być może w okolicach macie jakiś większy zakład produkujący bloczki i stąd nazwa BETONIT dla bloczków, które w nieomal całym kraju nazywane są M-6,

tutli_putli
18-11-2009, 19:53
Coraz bardziej zaczyna mnie zadziwiać mój projekt :evil:

fenix2
18-11-2009, 20:22
Jeżeli nie masz piwnicy a chyba nie masz. Powinno wystarczyć 25cm. Jednak należy trzymać się tego co w projekcie.
To jak jest na tym rysunku ?

tutli_putli
18-11-2009, 20:33
Fenix2 nie mam piwnicy ani nawet piętra, poddasza czy strychu :oops: :oops: :oops: Wynika z niego na mój mocno babski rozum, że taki sam wymiar jak silikatu czyli 25cm :oops: :-?

henzo
18-11-2009, 22:27
Dzięki Krzychu za odpowiedź :)
Od poczatku założyliśmy te 25cm i tak zostało i w sumie to nie ma większej różnicy też dla nas w cenie miedzy 25 a 24. (bloczki 25 mam mieć po 2,80zł szt.)
Z 18tki to chyba bym się jednak też nie odważyła budować mojego domu.
No to informuję 18-ka silikat to całkiem stabilna konstrkcja. Montaż na klej.Dając pustak 18 a nie 25cm zyskujesz dodatkową powierzchnię mieszlną - wątpisz to sobie policz.

tutli_putli
18-11-2009, 23:00
henzo zapewne jest tak jak piszesz. Niemniej jednak na brak przyszłej pow. mieszkalnej nie mogę narzekać (260m) :) I jednak sobie zostanę przy tej 25ce. Naprawdę bardzo długo rozważaliśmy różne warianty tych ścian, zaczynając od porotehrmu itp. sprawdzaliśmy nawet możliwość wybudowania domu w technologii szkieletu drewnianego i jakoś nas to nie przekonało.To rozwiązanie z 25cm ścianą akurat nam wydaje się optymalne. Zresztą wszelkie obliczenia i projekt mam właśnie pod taką ścianę nośną i nie będziemy tego już zmieniać.

henzo
19-11-2009, 20:55
henzo zapewne jest tak jak piszesz. Niemniej jednak na brak przyszłej pow. mieszkalnej nie mogę narzekać (260m) :) I jednak sobie zostanę przy tej 25ce. Naprawdę bardzo długo rozważaliśmy różne warianty tych ścian, zaczynając od porotehrmu itp. sprawdzaliśmy nawet możliwość wybudowania domu w technologii szkieletu drewnianego i jakoś nas to nie przekonało.To rozwiązanie z 25cm ścianą akurat nam wydaje się optymalne. Zresztą wszelkie obliczenia i projekt mam właśnie pod taką ścianę nośną i nie będziemy tego już zmieniać.
Oczywiiście - to inwestor decyduje co i za ile wykona. Ja kiedyś też miałem taki dylemat. Mój domek powstał z silikatów "18" na klej. Dzisiaj bym pobudował z "15", ale jej wtedy nie było. Z 18 można stawiać obiekty do trzech kondygnacji bez szczególnych wzmocnień.Czemu wybrałem silikaty były wtedy najtańszym, dobrym materiałem. Pustak zimny, ale pięknie kumuluje ciepło, a latem długo chłodno. Pięknie tłumi odgłosy z zewnątrz.

Barbossa
20-11-2009, 08:19
no
tu trza wiząć pod uwagę czynnik ludzki
czyli ekipę, która to wymuruje, bo tu już nie ma miejsca na babole

tutli_putli
20-11-2009, 08:21
Można z 15tki to ja proponowałabym budynek jedno kondygnacyjny z 12tki, wyjdzie jeszcze taniej, jak ktoś lubi cienkie ściany :) Wszystkie te parametry i właściwości silikatów znam i dlatego zdecydowałam się min. na budowanie z nich. Nie będę dywagowała o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Temat z czego budować był na FM poruszany setki albo i tysiące razy i moim skromnym zdaniem każdy wybiera to co jemu akurat odpowiada. Oczywiście przepłacać nikt nie lubi, dlatego staram się szukać materiałów o określonych parametrach w najrozsądniejszych cenach. Heh a najfajniej byłoby jakby dawali wszystko za darmo co ? Niestety tak nie ma :roll: Moje pytanie dotyczyło jednak bloczków fundamentowych, zresztą uzyskałam już tutaj potrzebne informacje za co serdecznie wszystkim dziękuję. Dyskusja o bloczkach zamieniła się w dyskusję o silikatach a nie taki był mój zamiar. :roll:
pozdrawiam
Małgosia

Barbossa
20-11-2009, 08:29
rozumiem, że uzurpujesz sobie prawo do wątku i tematu wiodącego :-?

fenix2
20-11-2009, 10:57
Jak w większości przypadków.
Pierwsze kilka postów a temat a potem się zaczyna! :)

tutli_putli
20-11-2009, 16:49
rozumiem, że uzurpujesz sobie prawo do wątku i tematu wiodącego :-?

Ależ skąd 8) Ja tylko zadałam niewinne pytanie :D ( I nawet uzyskałam satysfakcjonującą mnie odpowiedź)
Jak ktoś chce i lubi może sobie tutaj popisać nawet o d..e marynie :) i nie na temat :wink:




Tylko po co?

henzo
20-11-2009, 21:58
Tylko tak dla usprawiedliwienia się z tych "silikatów"
Podając pod rozwagę gr pustaków miałem na uwadze fundamenty tzn skoro ściana "cienka" to czemu ściana fundamentowa ma być gruba......?
Ciężar budynku spoczywa na ławach lub stopach fundamentowych /patrz projekt/
I tylko tyle .
Życzę szczęśliwego dotarcia do mety z budową. :D :P

bitter
19-03-2012, 06:15
Podciągam temat lekko go modyfikując. Skąd wziąć bloczki 18cm jak chcę ścianę 18cm? Jak dam 24 pod silikat 18 to powstanie mi uskok z którym nie ma co zrobić (przynajmniej wewnątrz)

MarekR
30-03-2012, 19:59
Bloczki jaknajbardziej 24 cm, ściany z silikatu 25 będą OK mogą być spokojnie nawet mniejsze. Różnica w kosztach niewielka jednak w cenie pralki zmywarki, wanny .... :)
Pozdr MR

fotohobby
30-03-2012, 20:24
Różnica tkwi w:
- mniejszej powierzchni pomieszczeń
- grubszej ścianie (czyli ilości światła wpadającego przez otwory okienne)
przy pustaku 25cm

ktoś może machnąć ręką na te "kilka procent", ale dla mnie wo ważne.

Luving
31-03-2012, 09:12
Chciałem też zapytać jakie bloczki silikatowe polecacie z własnego doświadczenia?

MarekR
31-03-2012, 11:09
Proponuje nie podchodzić do zmiany grubości ścian zbyt pochopnie. Niby nic nie znacząca zmiana z 24 na 19 może skutkować problemami z belkami żelbetowymi, nadprożami, które się na tych ścianach opierają. Jeżeli mamy podciąg oparty na ścianie grubości 24 cm to nie możemy go oprzeć na 19 cm lub zrobić o szerokości 20 cm bez przezbrojenia/przekonstrułowania. Jeżeli robimy od nowa budynek (projekt) to ściany 18 - 20 cm pod względem konstrukcyjnym szczególnie z silki dla domów jednorodzinnych wystarczają aż nadto. Oczywiście nie mówimy tu o innych aspektach - przenikanie ciepła, akumulacyjność ściany etc.
Pozdr MR

fotohobby
31-03-2012, 11:23
Dlatego też, nie podchodząc pochopnie, chcąc mieć parterówkę ze ścianami 18cm z silikatów zleciłem jednak opracowanie projektu indywidualnego, choć byłem już zdecydowany na zakup typowego (Eryk z Archipelagu).
Ilość zmian, jakich chciałem (bądź musiałem) dokonać sprawila, że projekt ind. wyjdzie mnie taniej, a będzie na pewno lepiej przemyślany.