PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki Tynk Zewnetrzny?



oakstreetbeach
18-11-2009, 00:14
Prosilbym o porade w sprawie tynku zewnetrznego. Dom zostal ocieplony steropianem polozonym na klej. Nie mam za duzo pojecia o tynkach zewnetrznych. Dostalem wycene 45PLN za metr plus material (bez cokolu) i koszt ustawiena i wypozyczenia rusztowania. Dom ma okolo 210 m2 scian zewnetrznych. Cena koncowa to okolo 15,000 PLN. Czytajac inne posty wydaje mi sie to bardzo drogo. Kolor tynku bialy lub lekko zolty bez dodatkowych akcentow i kolorow.
Czy tynk cementowo-wapniowy (tradycyjny) jest zalecany na zewnatrz (na steropian) i czy bylby tanszy? Pamietam jak jescze nie tak dawno byl to jedyny sposob tynkowania i nie bylo wielkich problemow. A czy moze ktos ma inna propozycje i zna dobra ekipe w okolicach Poznania (Przezimierowo-Plewiska-Dabrowa). Z gory dziekuje.

madzioras
18-11-2009, 08:03
No to Cię chyba zmartwię ale niesety tyle to kosztuje :cry:

zetka
18-11-2009, 08:46
Nie napisałeś jaki tynk Ci wyliczyli.. My za położenie ok. 200m2 białego tynku SILIKONOWEGO daliśmy mniej niż 10tys (całość materiał + robocizna) 45zł/m2 za samo położenie tynku to dużo moim zdaniem.. pytałeś u innych wykonawców? W moich okolicach mniej biorą za położenie styropianu+siatki z klejem+tynku :D No ale z drugiej strony ja mieszkam koło dużo mniejszego miasta niż Poznań :roll:

Piotrek T
18-11-2009, 09:44
Jest kilka rodzajów tynków od podstawowego tzw. mineralnego przez akryle silikaty silikony i mieszane .
Tynk mineralny jest najtańszy bo koszt 25-40 zł za worek wydajność ok 10 m2
z worka dla porównania wiaderko akrylu ok 100 zł a silikatu 150-200 zł wydajność 2,5 3,0 kg na m2 przy grubości 1,5mm
Mineralny warto pomalować dobrą farbą bo jest on świetną pożywką zerknij na bloki jakie mają zielone ściany po kilku latach
Najlepszym kompromisem jest silikat ale w tych warunkach pogodowych bardzo długo się utwardza
Poczytaj trochę np. tu
http://www.netweber.pl/produkty-elewacyjne.html

oakstreetbeach
20-11-2009, 00:33
Dzieki za odpowiedzi, ale wciaz mam pytanie w sprawie tynkow tradycyjnych.
Czy tynk tradycyjny moze byz polozony na steropian i jaka jest przecietna cena za robocizne i material za okolo 200m/2.

beton44
20-11-2009, 04:54
może być położony /nie ma przeszkód technicznych/

ale odpadnie.... i trzeba będzie resztki zrywać...

i drugi raz pokryć styropian materiałami do tego przeznaczonymi :-?

oakstreetbeach
21-11-2009, 01:15
Jezeli nie ma przeszkod technicznych to dlaczego odpada. Masz doswiadczenie z tynkiem tradycyjnym kladzionym na steropian?
Czy nawet po nabiciu siatki tynk odpadnie?

21-11-2009, 01:19
... Czy nawet po nabiciu siatki tynk odpadnie?
ja mam inne doswiadczenia ... w latach 80 tych nie znano metody lekkiej mokrej i docieplano domy styropianem mocowanym do scian na zaprawie /lub bez/ i gwoździach, a jako podkładki pod gwoździe słuzyły kapsle z oranżady/
na to siatka Rabitza i tynk zwykły

takie elewacje stoja do dzis ...

coulignon
21-11-2009, 06:44
a stać Cię na taki zakład "odpadnie czy nie odpadnie" za 15 tys zł? Jak Cie stać to eksperymentuj.
Nawet jak nie odpadnie to weż pod uwage to że ściana zupelnie gładka jest bardzo cięzka do wyprowadzenia na równo. Poza tym nie sądzę żeby tynkowanie takim tynkim chciała zrobić ekipa która na co dzień ociepla i kładzie tynki strukturalne. Pewnie musiałby być dwie ekipy. I na pewno nie wyrobisz się w koszcie 45 zł/m2 za robotę. I dalej nie bedziesz wiedział czy elewacja nie spadnie.

Jak chcesz bardzo oszczedzić to zrób sobie tynk mineralny (ok 1,5 zł/kg) a za rok pomaluj dobrą farbą.

coulignon
21-11-2009, 06:52
Dzieki za odpowiedzi, ale wciaz mam pytanie w sprawie tynkow tradycyjnych.
Czy tynk tradycyjny moze byz polozony na steropian i jaka jest przecietna cena za robocizne i material za okolo 200m/2.

35 do 45 zł/m2. Nigdzie nie widziałm żeby ktos brał opłatę za ustawianie rusztowań. A raczej widziałem na którymś wątku z na forum że wykonawaca zażyczył sobie za tą operację 15 tys. Może to ten sam. :wink:

Kleje do styropianu: 12-13zł/worek 25 kg zużycie ok 3,5 kg/m2
Kleje do siatki - 15-17 zł/worek 25 kg - zużycie ok 3,5 kg/m2
Tynk mineralny - 1,5 zl/kg zużycie ok 2,5 do 3 kg/m2
Tynk akrylowy - 90 do 150 zł/25kg - zużycie ok 3 kg /m 2

zezo
21-11-2009, 07:24
Przerabiałem ten temat w miesiącu sierpniu, dom miałem ocieplony i zaciągnięty klejem trzeba było położyć tylko sam tynk cienkowarstwowy.
Codo kosztów to :
grunt pod tynk jakieś 3 zł za m2
tynk silikatowy około 17 zł za m2
robocizna 15 zł za m2

Razem mamy 35 zł za m2
za montowanie parapetów zewnętrznych płaciłem 40 zł za mb /płytki klinkierowe/ pomalowanie widocznej więźby dachowej 2 razy 150 zł.

oakstreetbeach napisała

Dostalem wycene 45PLN za metr plus material (bez cokolu) i koszt ustawiena i wypozyczenia rusztowania
Dla mnie to WIELKIE przegięcie, mało że 45 zł za robociznę sobie liczą to jeszcze trzeba im rusztowanie wypożyczyć ?????????????????? :o
Nie wiem gdzie się budujesz ale ceny w twoim rejonie są SZOKUJĄCE /oczywiście jak dla mnie/, ja bym nie zapłacił tyle kasy wolał bym siedzieć w szarym domostwie.

Masz linki o tynkach jakie wybrać
http://forum.muratordom.pl/jaki-tynk-zewnetrzny-akrylowy-silikatowy-a-moze-silikonowy,t137791.htm
http://forum.muratordom.pl/,t158591.htm?vote=viewresult

zezo
21-11-2009, 07:42
oakstreetbeach
sory ale jakoś nie doczytałem co do rejonu gdzie się budujesz

w okolicach Poznania (Przezimierowo-Plewiska-Dabrowa)
szkoda, jednak daleko od mojego fachowca :cry:

oakstreetbeach
21-11-2009, 17:39
Dzieki za fachowe porady. Mnie takze sie wydawalo 45 za metr bez materialu drogo, a gdy wspomnieli o rusztowaniu to od razu im podziekowlem.
Wciaz nie jestem pewien jaki tynk wybrac. Nietorzy mowia ze akrylowy moze splynac a na pewno powstana plamy (dom jest poza miastem).
Steropian byl polozony na klej wiosna-firma dobrzeto zrobila i jest zagruntowany. Myslalem o nabiciu siatki na steropian i tradycyjnym tynku, ale czy to nie bedzie za ciezkie i nie popeka. Moj znajomy ma tynk akrylowy ktory go wyniosl 30 za metr za robocizne plus materia i jak narazie nie narzeka. Niestety ekipa juz nieosiagalna. Moze ktos zna dobra ekipe z cenami z tej ziemi kolo Poznania? Pozdrawiam.

nom
21-11-2009, 20:59
Moj znajomy ma tynk akrylowy ktory go wyniosl 30 za metr za robocizne plus materia i jak narazie nie narzeka.

A na styropianie masz już klej + siatka?
Pod tynk cienkowartwowy pasowałoby dać podkład taki jak zaleca producent tynku. Podobno najlepszy jest tynk silikonowy, ale najdroższy, powiem, za 2 -3 lata czy to prawda. :-)
Mieszkam w szeregówce i obok sąsiedzi mają różne tynki. Mineralny jest brudny i wyblakł, akrylowy po 3 latach Greinplasta też brudny. Ceresit akrylowy ma 1 rok i wygląda bardzo dobrze. Mój silikonowy wygląda jakby wczoraj kładziony a już rok na ścianie. :-)
Ogólnie jak się przyjrzę to z bliska nie byłbym wstanie powiedzieć czy dany tynk jest akrylowy, silikatowy czy silikonowy. O właściwościach tynku przekonamy się dopiero po kilku latach, bo na początku to wszystkie ładnie wyglądają. :-)

zezo
21-11-2009, 22:31
oakstreetbeach napisał

Myslalem o nabiciu siatki na steropian i tradycyjnym tynku, ale czy to nie bedzie za ciezkie i nie popeka
Coś się tak uparł na jakieś takie nowinki technologiczne ??
niby co to ma być ??
ile zaoszczędzisz ? 10 no może 15 zł na m2, przy 200 m2 może będzie oszczędność 3000 zł, tylko co będzie jak wydasz kasę na tę usługę, na te rusztowania i po roku wszystko odpadnie ??
Muszę powiedzieć że ja takiej technologii nie widzię,

Wciaz nie jestem pewien jaki tynk wybrac. Nietorzy mowia ze akrylowy moze splynac a na pewno powstana plamy (dom jest poza miastem)
widzę że taki troszkę leniwy jesteś, nawet się czytać nie chce?
jak uważasz że ktoś podejmie decyzję za Ciebie ??
Wszak to Twoja budowa.
Dałem Ci dwa linki ale tak jakoś mi się wydaje że nawet nie raczyłeś przeczytać tych tematów, jednym słowem chciał byś ale najlepiej GOTOWCA jak by ci ktoś napisał no i jeszcze taki tekst

Moze ktos zna dobra ekipe z cenami z tej ziemi kolo Poznania
i wszystko jasne

Powodzonka życzę

oakstreetbeach
22-11-2009, 02:00
Zezo czytalem linki i prawde mowiac nic sie nie dowiedzialem. Ile uczestnikow dyskusji tyle zdan na temat tynku. Odpowiem na twoje zarzuty w ten sposob. Masz cos zlosliwego do powiedzenia to lepiej sobie odpusc poniwewaz mnie nie znasz. Gdybys mnie znal nie nazwal bys mnie leniem. Podziekowalem za odpowiedzi i inne osoby spokojnie i rzeczowo odpowiedzialy na moje posty. Na pewno nie chcialbym abys ty zadecydowal o mojej budowie.
PS. To ty nie czytales mojego postu dokladnie, poniewaz nie zauwazyles gdzie poszukuje ekipy. Pozdrowienia i mniej zlosliwosci, a wiecej profesjonalizmu!

Nom-tak klej i siatka juz jest.

zezo
22-11-2009, 08:05
oakstreetbeach
po pierwsze nie nazwałem Cię leniem tylko że jesteś troszkę leniwy, a to nie jest to samo
chcesz radę masz radę
jest taka opcja szukaj. wpisujesz frazę "tynk zewnętrzny" i masz kilkadziesiąt odpowiedzi, czytasz czytasz i dalej nie wiesz nic, dlatego że "Nikt za Ciebie decyzji nie podejmie" jeden ma tynk mineralny z farbą lateksową i jest zadowolony, inny ma akryl i też jest zadowolony, trzeci ma silikatowy i twierdzi że właśnie taki tynk jest najlepszy, o ktoś innym ma silikonowy i dopiero jest uśmiechnięty :wink: takie życie, szkoda że jeszcze nie pytasz którego producenta wybrać bo dopiero byś nic nie wiedział.

Mówisz że potrzebujesz firmy?
może napiszę co ja bym zrobił
zatankował bym samochód paliwem. wsiadam i jadę na rekonesans, po okolicznych miejscowościach, po wioskach, no i sobie patrzę, gdzie tynkują lub gdzie jest ładnie otynkowane domostwo, staję, wchodzę i proszę gospodarzy o namiary na firmę co im taką pracę wykonała, oraz pytam o ich odczucia co do fachowości, po takim sobotnio-niedzielnym wypadzie myślę że mam kilkanaście firm ze swojego rejonu, biorę telefon do ręki i dzwonię.

Ty się nie obrażaj że ktoś napiszę ci kilka może i nawet ostrych słów, ale zapamiętaj że nikt Ci nie da jednoznacznej odpowiedzi na twoje pytania, każde rozwiązanie ma swoich zwolenników i swoich przeciwników.
Pisanie jednego zapytania na temat danego zagadnienia po nie przeczytaniu nawet kilku tematów na forum powoduje dublowanie tematów, powoduje zaśmiecanie tylko tego forum, dlatego mnie denerwuje że ktoś pisze jakiś tekst, uważa je jest to najważniejsze zagadnienie, ale sam nie dokłada starań aby przeczytać to co już jest napisane na forum, dlatego następnie gdy szukamy jakiegoś zagadnienia to wyskakuje nam w wyszukiwarce kilkaset tematów i dopiero jesteśmy w przysłowiowej kropce :evil: :evil:

siemanko[/b]

Rezi
22-11-2009, 08:39
Niestety ekipa juz nieosiagalna. Moze ktos zna dobra ekipe z cenami z tej ziemi kolo Poznania? Pozdrawiam.

zapytaj u tego wykonawcy o ocieplenie i inne prace wew i zew
p. Andrzej Bachorz 888782759

oakstreetbeach
22-11-2009, 23:45
Niestety ekipa juz nieosiagalna. Moze ktos zna dobra ekipe z cenami z tej ziemi kolo Poznania? Pozdrawiam.

zapytaj u tego wykonawcy o ocieplenie i inne prace wew i zew
p. Andrzej Bachorz 888782759

Dzieki za knotakt Rezi.