PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator, pompa ciepła, klima- jak połączyć?



kowaldo
18-11-2009, 13:35
Witajcie,
jestem w trakcie budowy domu. Zaczynam zagłębiać się w tematy instalacji, wiem już, że będzie ogrzewany pompą ciepłą (być może z funkcją klimatyzacji) ze źródłem pionowym. Rozważałem również montaż rekuperatora. Mam jednak kilka pytań do osób, które są zorientowane w temacie. Gdybym palnął jakąś głupotę- bijcie po głowie... :)
1.Jak można w efektywny sposób połączyć te systemy?
2.Czy źródło pionowe może pomóc ogrzać powietrze, jeśli w systemie rekuperacji nie będzie GWC?
3. Czy i jak rekuperator może współpracować z klimatyzacją?
z góry dzięki za naświetlenie tematu

piwopijca
18-11-2009, 13:55
1.Ciezko bedzie.

2. DZ -dolne zrodlo zakladasz jako kolektor pionowy, czyli glikol-woda i potrzebne nedzie to pompie ciepla do centralnego ogrzewania (co) i uzyskania cieplej wody uzytkowej (cwu). Powinno tylko do tego celu sluzyc.

3. Rekuperator nie wspolpracuje z klimatyzacja. Rekuperator odzyskuje cieplo z powietrza usuwanego z domu. Jesli chcesz jakis klimatyzator np. kanalowy podpiac do ukladu wentylacji mechanicznej to mozesz zrobic to np. by-pass'ami (omijasz wowczas rekuperator w instalacji). Wowczas powietrze schlodzone bedzie trafialo do systemu wentylacyjnego domu.

Jesli chcesz miec pompe ciepla z funkcja chlodzenia pasywnego to nie widze mozliwosci polaczenia tego z wentylacja.

Zeby nie zamarzaly wentylatory trzeba by podgrzac wstepnie powietrze zima, sluzy temu min. gwc ale i nagrzewnice oferowane pzez producentow central wentylacyjnych.
Niektore centrale z reku ma system antyszronieniowy czy przeciw zamarzaniu wymiennika i wentylatorow.
Podczas silnych i dlugotrwalych mrozow zmniejszaja sie stopniowo obroty wirnika az do jego zatrzymania -o ile temperatura nie podniesie sie nantyle zeby mogly bezpiecznie pracowac -oczywiscie opisalem to w uproszczeniu, pogladowo zebys wiedzial o co mi chodzi.

Pzdr.

kowaldo
18-11-2009, 14:06
Na początku wielkie dzięki za odpowiedź.
Co do pkt. 3- a gdyby chłodzenie w PC odbywało się nie poprzez "ogrzewanie" ścienne/ podłogowe, ale przez podłączony do źródła pionowego klimatyzator, w którym czynnikiem chłodzącym był glikol pochodzący DZ? Czy to zbyt karkołomne? Czy ew. taki system można podłączyć do kanałów went rekuperatora? Jeśli nie zimą to czy latem rekuperator mógłby korzystać z DZ i ochładzać powietrze z zewnątrz- wtedy nie potrzeba klimatyzacji- czy to już w ogóle jakaś abstrakcja? :)
pozdr

piwopijca
19-11-2009, 06:22
Hm..., nie wiem co chcesz osiagnac.
Ogrzewanie domu bedzie odbywalo sie poprzez grzejniki powierzchniowe -podlogowka/scienne ale chlodzenie juz nie?
Tylko jak zalatwisz ciepla wode jesli odlaczysz DZ od pompy ciepla i "puscisz" na klimatyzator?
Bedziesz mial dodatkowe urzadzenie do cwu?
Swoja droga nie wiem jakie urzadzenia chlodzace mozna podlaczyc do glikolowego DZ.
Tak sobie mysle, ze chyba najtaniej wyjdzie GWC, moze pomysl o zwirowcu, np. jesli masz miejsce pod podloga w garazu.


Pzdr.

ravbc
19-11-2009, 11:57
Oczywiście można wykorzystać dolne źródło PC do chłodzenia pomieszczeń latem. Urządzenie do tego się nadające zwie się klimakonwektor, różni się od typowego klimatyzatora jedynie sposobem uzyskiwania chłodu (w sumie to najbardziej jest podobne do jednostki wewnętrznej klimatyzatora typu split). Niestety praktycznie nie da się tego połączyć z wentylacją ze względu na wymagane przepływy powietrza (aby skutecznie chłodzić pomiszczenia, trzeba przepchnąć znacznie większe ilości powietrza niż potrzebne są do samej tylko wentyalcji - nawet latem), po prostu nie opłaca się budować tak wydajnej wentyalcji. Można za to wykorzystać kolektor gruntowy PC zimą, do wstępnego ogrzewania powietrza wentylacyjnego przed rekuperatorem. Warto było by jedynie zadbać o odopiwednią wydajnośc tego źródła, bo zimą w okresie największych mrozów, kiedy rekuperator będzie go najbardziej potrzebował, będzie ono także najbardziej intesywnie wykorzystywane przez PC.

PS. Jest tu gdzieś na forum wątek o chłodzeniu przy użyciu klimakonwektorów.

bartbk
20-11-2009, 20:47
Witajcie,
jestem w trakcie budowy domu. Zaczynam zagłębiać się w tematy instalacji, wiem już, że będzie ogrzewany pompą ciepłą (być może z funkcją klimatyzacji) ze źródłem pionowym. Rozważałem również montaż rekuperatora. Mam jednak kilka pytań do osób, które są zorientowane w temacie. Gdybym palnął jakąś głupotę- bijcie po głowie... :)
1.Jak można w efektywny sposób połączyć te systemy?
2.Czy źródło pionowe może pomóc ogrzać powietrze, jeśli w systemie rekuperacji nie będzie GWC?
3. Czy i jak rekuperator może współpracować z klimatyzacją?
z góry dzięki za naświetlenie tematu

To samo chciałem zrobić ale się wycofałem. Reku z klimą nie ma sensu łączyć, bo żeby to działało musisz ZNACZNIE przewymiarować kanały. Ja uznałem że to nie ma sensu.
Sens ma natomiast zakup PCi z rewersem (tak zwane aktywne chłodzenie) i połączenie tego z klimakonwektorami chłodzącymi lub podgrzewającymi powietrze wewnątrz pomieszczeń. Instalację wentylacyjną zostaw w spokoju i nie łącz z klimatyzacją. Nie zastanawiaj się nawet nad pasywnym chłodzeniem - chodzenie po zimnej podłodze w lecie to średnia przyjemność, chyba że zamontujesz sufitowe chłodzenie ale to też problemy z pkt rosy itp.

Policz sobie czy PCi ci się opłaca poza tym:

http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-czy-elektryka-wejdz-i-policz-sam,t173711-120.htm

kowaldo
26-11-2009, 10:13
Hm..., nie wiem co chcesz osiagnac.
Ogrzewanie domu bedzie odbywalo sie poprzez grzejniki powierzchniowe -podlogowka/scienne ale chlodzenie juz nie?
Tylko jak zalatwisz ciepla wode jesli odlaczysz DZ od pompy ciepla i "puscisz" na klimatyzator?
Bedziesz mial dodatkowe urzadzenie do cwu?
Swoja droga nie wiem jakie urzadzenia chlodzace mozna podlaczyc do glikolowego DZ.
Tak sobie mysle, ze chyba najtaniej wyjdzie GWC, moze pomysl o zwirowcu, np. jesli masz miejsce pod podloga w garazu.


Pzdr.

Kilka dni byłem niestety offline, ale sprawa jak najbardziej żywa.
ogrzewanie w całości przez podłogówkę, ogrzewania ściennego nie rozważałem, ale mam jeszcze trochę czasu na decyzje.... może to mnie właśnie zgubi.... człowiek ma czas, zaczyna myśleć i głupie rzeczy mu do głowy przychodzą;)
Co do CWU to ma być zbiornik i zaopatruje go pompa.
Co do GWC, to dom już stoi, więc w garażu raczej się nie da:)
Co do klimatyzatora, DZ i ogrzewanie wody, to stosuje się jakieś zawory i to się jakoś reguluje. DZ będzie miało u mnie ok. 220-240 m więc powinno być wydajne.
no cóż zobaczymy co wyjdzie w praniu, w przyszłym tygodniu mam jakieś spotkania z instalatorami i będę mądrzejszy.pozdr

kowaldo
26-11-2009, 10:18
Oczywiście można wykorzystać dolne źródło PC do chłodzenia pomieszczeń latem. Urządzenie do tego się nadające zwie się klimakonwektor, różni się od typowego klimatyzatora jedynie sposobem uzyskiwania chłodu (w sumie to najbardziej jest podobne do jednostki wewnętrznej klimatyzatora typu split). Niestety praktycznie nie da się tego połączyć z wentylacją ze względu na wymagane przepływy powietrza (aby skutecznie chłodzić pomiszczenia, trzeba przepchnąć znacznie większe ilości powietrza niż potrzebne są do samej tylko wentyalcji - nawet latem), po prostu nie opłaca się budować tak wydajnej wentyalcji. Można za to wykorzystać kolektor gruntowy PC zimą, do wstępnego ogrzewania powietrza wentylacyjnego przed rekuperatorem. Warto było by jedynie zadbać o odopiwednią wydajnośc tego źródła, bo zimą w okresie największych mrozów, kiedy rekuperator będzie go najbardziej potrzebował, będzie ono także najbardziej intesywnie wykorzystywane przez PC.

PS. Jest tu gdzieś na forum wątek o chłodzeniu przy użyciu klimakonwektorów.

Co do tych klimakonwektorów to dobra wiadomość, podrążę temat.
Co do wspólnych kanałów wentylacyjnych jak rozumiem powinno się zrobić niezależną instalację i tyle?
Co do używania kolektora zimą- czy to musi być jakiś specjalny rekuperator- w zwykłych nie ma chyba cieczy w obiegu, czy w związku z tym trzeba instalować jakiś dodatkowy wymiennik?
z góry dzięki za cierpliwość;)

kowaldo
26-11-2009, 10:26
Witajcie,
jestem w trakcie budowy domu. Zaczynam zagłębiać się w tematy instalacji, wiem już, że będzie ogrzewany pompą ciepłą (być może z funkcją klimatyzacji) ze źródłem pionowym. Rozważałem również montaż rekuperatora. Mam jednak kilka pytań do osób, które są zorientowane w temacie. Gdybym palnął jakąś głupotę- bijcie po głowie... :)
1.Jak można w efektywny sposób połączyć te systemy?
2.Czy źródło pionowe może pomóc ogrzać powietrze, jeśli w systemie rekuperacji nie będzie GWC?
3. Czy i jak rekuperator może współpracować z klimatyzacją?
z góry dzięki za naświetlenie tematu

To samo chciałem zrobić ale się wycofałem. Reku z klimą nie ma sensu łączyć, bo żeby to działało musisz ZNACZNIE przewymiarować kanały. Ja uznałem że to nie ma sensu.
Sens ma natomiast zakup PCi z rewersem (tak zwane aktywne chłodzenie) i połączenie tego z klimakonwektorami chłodzącymi lub podgrzewającymi powietrze wewnątrz pomieszczeń. Instalację wentylacyjną zostaw w spokoju i nie łącz z klimatyzacją. Nie zastanawiaj się nawet nad pasywnym chłodzeniem - chodzenie po zimnej podłodze w lecie to średnia przyjemność, chyba że zamontujesz sufitowe chłodzenie ale to też problemy z pkt rosy itp.

Policz sobie czy PCi ci się opłaca poza tym:

http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-czy-elektryka-wejdz-i-policz-sam,t173711-120.htm

ok dobrze wiedzieć, ze ktoś ma ten temat rozgryziony
:lol:
Twoje rady do mnie przemawiają, widzę, że kolega też z Wrocławia, więc zapytam czy może polecić jakąś firmę instalacyjną do PC i rekuperatora? Zebrałem 3 oferty na PC i każda jest z innej bajki- różnice w cenie duże, w zastosowanych rozwiązaniach jeszcze większe... na szczęście montaż wiosną więc chwilę jeszcze mam do podjęcia decyzji...
czekam na odpowiedź pozdrowienia