PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można samemu częściowo zrobić przyłącze gazu..?



revalidon
18-11-2009, 16:02
Mam pytanie, jak w tytule... Na wiosnę będę miał robiony gazociąg w drodze, mam już tez projekt przyłącza i wszystko jest git, tylko zacząłem teraz brukować teren wokół domu i żal mi sie zrobiło, że na wiosnę będę musiał tam gdzie będzie szła rura demolować zrobiona pracę... Z brukowaniem nie mogę czekac do wiosny, pomyślałem więc sobie, że położe rurę gazową pod miejscami gdzie będę brukował... I tu mam pytanie, czy mogę to sam zrobić..? Bo byłem w kilku hurtowniach i rury gazowej żółtej 40/3,7 mm tam nie uświadczysz... Powiedziano mi też, że taka rurę to tylko wykonawcy gazowni mają... :roll: Czy faktycznie tak jest..? Czy mozna zatem kupoić taką rurę..? Czy późniejszy wykonawca przyłącza nie będzie robił problemów..? Na jakiej głębokosci kładzie się rurę, bo nie mam tego w projekcie..? Czy nad rurą ma iść taśma, jesli tak to jaka i jak..?

mariankossy
18-11-2009, 16:11
Mam pytanie, jak w tytule... Na wiosnę będę miał robiony gazociąg w drodze, mam już tez projekt przyłącza i wszystko jest git, tylko zacząłem teraz brukować teren wokół domu i żal mi sie zrobiło, że na wiosnę będę musiał tam gdzie będzie szła rura demolować zrobiona pracę... Z brukowaniem nie mogę czekac do wiosny, pomyślałem więc sobie, że położe rurę gazową pod miejscami gdzie będę brukował... I tu mam pytanie, czy mogę to sam zrobić..? Bo byłem w kilku hurtowniach i rury gazowej żółtej 40/3,7 mm tam nie uświadczysz... Powiedziano mi też, że taka rurę to tylko wykonawcy gazowni mają... :roll: Czy faktycznie tak jest..? Czy mozna zatem kupoić taką rurę..? Czy późniejszy wykonawca przyłącza nie będzie robił problemów..? Na jakiej głębokosci kładzie się rurę, bo nie mam tego w projekcie..? Czy nad rurą ma iść taśma, jesli tak to jaka i jak..?

Musi być w projekcie głębokośc , oprócz taśmy ma być przewód.

Najlepiej teraz załatw z wykonawcą wykonanie tego co jest w projekcie wraz ze skrzynka na licznik gazu (ewent. reduktor) chyba że gazownia zgodziła ci się na montaż licznika na domu, to "po ptokach".

Zbigniew100
18-11-2009, 16:12
Dlaczego wykonawca przyłączu nie może położyć rury ? Na wiosnę zrobi dalszą część prac. :)

revalidon
18-11-2009, 17:02
Nie zdążę nikogo znaleźć do tego czasu... Muszę najpóźniej do poniedziałku położyć rurę...

Zbigniew100
18-11-2009, 17:24
Do poniedziałku w dobie kryzysu . :wink:
Rurę powinien widzieć geodeta !
Są taśmy żółe, z wtopionym paskiem alu.
Głębokość 90 do 100 cm
10 cm piasku pod i nad rurą.

mariankossy
18-11-2009, 22:36
Nie zdążę nikogo znaleźć do tego czasu... Muszę najpóźniej do poniedziałku położyć rurę...

Syzyfowa robota , nikt ci po tym nie odbierze , chyba że potem odkopiesz do sprawdzenia ciśnienia ( zasady sprawdzenia inst.gazowej, powinieneś mieć to w projekcie) :lol:

listek
19-11-2009, 06:10
Mam pytanie, jak w tytule... Na wiosnę będę miał robiony gazociąg w drodze, mam już tez projekt przyłącza i wszystko jest git, tylko zacząłem teraz brukować teren wokół domu i żal mi sie zrobiło, że na wiosnę będę musiał tam gdzie będzie szła rura demolować zrobiona pracę... Z brukowaniem nie mogę czekac do wiosny, pomyślałem więc sobie, że położe rurę gazową pod miejscami gdzie będę brukował... I tu mam pytanie, czy mogę to sam zrobić..? Bo byłem w kilku hurtowniach i rury gazowej żółtej 40/3,7 mm tam nie uświadczysz... Powiedziano mi też, że taka rurę to tylko wykonawcy gazowni mają... :roll: Czy faktycznie tak jest..? Czy mozna zatem kupoić taką rurę..? Czy późniejszy wykonawca przyłącza nie będzie robił problemów..? Na jakiej głębokosci kładzie się rurę, bo nie mam tego w projekcie..? Czy nad rurą ma iść taśma, jesli tak to jaka i jak..?

Ja robiłem podobnie. Sam sobie wykopałem. Poszedłem do gazownik i pytam co i jak. Powiedzieli, że ich policznikowe nie interesuje (skrzynka w ogrodzeniu). Powiedzieli, żeby wykopać na ok 1m, zasypać piaskiem, 20 cm nad rura dać taśmę ostrzegawczą (może byc ze wstawka aluminiową).
Pytam czy przyjadą to obejrzeć-odp a po co? Geodeta poxniej naniósł wszystko na mapy i zaniosłemk im kopie mapy.

Projekt robiłem we własnym zakresie.

Co do zakupu rury mogłem kupic w sklepie jaką chciałem.

Idź, popytaj i bedziesz wszystko wiedział.

brachol
19-11-2009, 06:25
a jak macie wprowadzony gaz do budynku? tzn na jakiej glebokosci?

listek
19-11-2009, 06:28
a jak macie wprowadzony gaz do budynku? tzn na jakiej glebokosci?

Mniej więcej tak jak w wykopie 0,8-1m. Na ścianie ukryte w styropianie.

revalidon
20-11-2009, 07:16
Nie zdążę nikogo znaleźć do tego czasu... Muszę najpóźniej do poniedziałku położyć rurę...

Syzyfowa robota , nikt ci po tym nie odbierze , chyba że potem odkopiesz do sprawdzenia ciśnienia ( zasady sprawdzenia inst.gazowej, powinieneś mieć to w projekcie) :lol:

A kto odbiera..? Rozumiem, że wykonawca, który bedzie robił przyłącze, i ma odpowiednie kwalifikacje wystawia protokół odbioru i po sprawie...

Do próby cisnieniowej potrzebna jest odkopana rura..?? :roll: A jak robią gazociąg dł. np. 3 kilometrów, to całe 3 kilometry jest odkopane żeby zrobić próbe cisnieniową..???!!!! Pójdę dalej... jak Ruscy zrobią NordStream to bedą robić grodzie na całej długości gazociągu, żeby zrobić próbę ciśnieniową???!!! Chłopie, z Twoimi wymaganiami to puścisz Ruskich z torbami !!!!!!!!!!!!!

Zbigniew100
20-11-2009, 07:50
A jak próba wyjdzie negatywnie to co ? :evil: :evil: :evil:


Odcinek do sprawdzenia opłaca się mieć dostępny.
Ty jesteś z tych co to " 100 na 100"

revalidon
20-11-2009, 08:03
A jak próba wyjdzie negatywnie to co ? :evil: :evil: :evil:


Odcinek do sprawdzenia opłaca się mieć dostępny.
Ty jesteś z tych co to " 100 na 100"

Mozna rurę sprawdzić przed położeniem... A od zasypania się rury przecież nie uszkodzi...

Zbigniew100
20-11-2009, 08:16
A kto będzie robił tę próbę ?
Kto ją póź niej uzna za prawdę ?

revalidon
20-11-2009, 09:52
A kto będzie robił tę próbę ?
Kto ją póź niej uzna za prawdę ?

Sorry, ale nie rozumiem... Wykonawca zrobi próbę szczelności i jak będzie ok, to co ma uznawać za prawdę czy nieprawdę...?? :roll:

No chyba, że myślisz o podejściu filozoficznym... Czy sczelna rura w swej szczelności może być nieszczelna.... :lol: :lol: :lol:

Zbigniew100
20-11-2009, 09:58
Czyli masz wykonawcę ? :wink:















Formalny wykonawca to ten co podbija pieczątkę. :-?

czajnik
20-11-2009, 16:14
Do próby cisnieniowej potrzebna jest odkopana rura..??
Nie musi być cały przewód odkopany. Tylko ewentualne łączenia (zgrzewy doczołowe, albo elektrooporowe), armatura (np. zasuwa itp.).

Przed zasypaniem dobrze byłoby jednak, żeby przyszły wykonawca chociaż rzucił na to okiem, skoro ma następnie to autoryzować. Nie zapomnij wykonać dokumentacji fotograficznej. Tak na wszelki wypadek.

revalidon
20-11-2009, 16:40
Do próby cisnieniowej potrzebna jest odkopana rura..??
Nie musi być cały przewód odkopany. Tylko ewentualne łączenia (zgrzewy doczołowe, albo elektrooporowe), armatura (np. zasuwa itp.).

Przed zasypaniem dobrze byłoby jednak, żeby przyszły wykonawca chociaż rzucił na to okiem, skoro ma następnie to autoryzować. Nie zapomnij wykonać dokumentacji fotograficznej. Tak na wszelki wypadek.

O !! Dzieki, to jest myśl !!!

pblochu
20-11-2009, 18:26
Sory nie czuję problemu
Pod kostką przebiją się kretem
Wyjmą najwyżej kilka sztuk
Jak nam robili to przebijali się pod kostką sąsiada ponad 60m (pod czujnym okiem i wałkiem sąsiadki) i nie było problemu
(jakby był to nie-daj Boże APOKALIPSA przy tym to pikuś)

czajnik
20-11-2009, 19:57
Oczywiście, że można robić przewiert (kret - jak to ładnie ująłeś). Jednakże, o ile zrozumiałem autora pytania, chodzi o to, żeby położyć rurę przed ostatecznym urządzeniem terenu. Tak, żeby nie trzeba było wyjmować tych kilku wspomnianych kostek (w mojej opinii kilkunastu, a czasem kilkudziesięciu lub kilkuset).

Chyba nie masz nic przeciwko temu? Uwierz mi - to nic nie szkodzi, że nie czujesz problemu.

hojnorek
15-12-2009, 13:44
podbijam z pytaniem - czy to tylko wrocławski absurd??

instalacją zaprojektował gość z uprawnieniami - zapłaciłem
wykonał gość z uprawnieniami - też słono sobie policzył.
poszedłem do gazowni podpisać umowę i chcę ode mnie oświadczenie kierownika robót że prace były wykonywane zgodnie z projektem. oczywiście kierownik budowy domu nie ma uprawnień gazowych, więc znów trzeba bulić - czy w inny rejonach też tak jest??

Zbigniew100
15-12-2009, 14:58
podbijam z pytaniem - czy to tylko wrocławski absurd??

instalacją zaprojektował gość z uprawnieniami - zapłaciłem
wykonał gość z uprawnieniami - też słono sobie policzył.
poszedłem do gazowni podpisać umowę i chcę ode mnie oświadczenie kierownika robót że prace były wykonywane zgodnie z projektem. oczywiście kierownik budowy domu nie ma uprawnień gazowych, więc znów trzeba bulić - czy w inny rejonach też tak jest??

Ten gość ma wydać oświadczenie że wykonał wszystko zgodnie z projektem.

januszbe
16-12-2009, 18:55
Witam

Do próby szczelności nie potrzeba mieć rury odsłoniętej, na jeden koniec zakłada sie manometr i końcówkę do sprężonego powietrza drugi koniec jest zaślepiony. Pompuje sie powietrze do 10 bar, i na 24 h zostawia, jak nie ma ubytków jest ok :)
Pozdrawiam

Zbigniew100
17-12-2009, 07:42
Witam

Do próby szczelności nie potrzeba mieć rury odsłoniętej, na jeden koniec zakłada sie manometr i końcówkę do sprężonego powietrza drugi koniec jest zaślepiony. Pompuje sie powietrze do 10 bar, i na 24 h zostawia, jak nie ma ubytków jest ok :)
Pozdrawiam
A jak są ?
:wink:

hojnorek
17-12-2009, 07:50
podbijam z pytaniem - czy to tylko wrocławski absurd??

instalacją zaprojektował gość z uprawnieniami - zapłaciłem
wykonał gość z uprawnieniami - też słono sobie policzył.
poszedłem do gazowni podpisać umowę i chcę ode mnie oświadczenie kierownika robót że prace były wykonywane zgodnie z projektem. oczywiście kierownik budowy domu nie ma uprawnień gazowych, więc znów trzeba bulić - czy w inny rejonach też tak jest??

Ten gość ma wydać oświadczenie że wykonał wszystko zgodnie z projektem.

chcą "kierownika" a wykonawca ma tylko uprawnienia na wykonanie i dozór

januszbe
18-12-2009, 09:52
Zbigniew100" A jak są ?


A jak są to znajduje się to miejsce, odcina kawałek rurki dajesie mufkę zgrzewa i juz nie ma :). Robiłem to parę lat temu i w ciągu tych latek był tylko 1 przypadek uszkodzenia rury gazowej, poprostu w ziemi był sobie stary drucik (3mm) i podczas zasypywania skubany sie wpiął w rurkę, a że odcinek miał 500 mb to troszkę sie nabiegaliśmy żeby zlokalizować.

dedert
25-07-2019, 19:20
Jestem na etapie izolowania ścian piwnicy masą bitumiczną. W projekcie mam ekogroszek ale już wiem że będę chciał zmienić na gaz. Póki co nie złożyłem wniosku, ale chciałbym zrobić, o ile to możliwe, jakiś przepust w ścianie na rurę gazową i wyprowadzić poza drenaż, w razie jakby chcieli się przyłączyć to żeby nie grzebali w drenażu. Czy coś takiego mogę sobie zrobić sam? I jak miałby wyglądać taki przepust?