PDA

Zobacz pełną wersję : Orange Freedom Pro - internet CDMA - ktoś używa?



Emwuel
19-11-2009, 08:55
Witam
W końcu nakłoniłem Szanowną TPSA do zainstalowania linii telefonicznej (spory kawał instalacji musiałem zrobić na własny koszt - w końcu kto mi kazał budować na zad...piu...) i już byłem w ogródku i witałem się z gąską gdy jako beczka wkopana pojawił się sąsiad ( :wink: ) który zaprotestował by dodatkowy kabel telefoniczny ozdobił przestrzeń powietrzną jego posiadłości. Dodatkowy - bo pomiędzy słupami dynda już cztery - mój byłby piąty. Święte prawo własności...

Sąsiad się zastanawia... Zostaje mi zatem dostęp bezprzewodowy - z powodu potrzeb zawodowych musi to być dostęp szerokopasmowy jako jedyny spełniający wymagania to właśnie Freedom Pro z Orange.
Pytam więc Szanownych forumowiczów czy kto ma i jeśli tak co na jego temat powie? Bo pan w salonie przedstawiał oczywiście szerokie perspektywy i jasną przyszłość... Ale ja jakiś niedowierzający jestem... W końcu dom stawiałem... 8)
Pozdrawiam

listek
19-11-2009, 09:19
Ja używam.
Co chcesz wiedziec?
Pamiętaj o limitach- choc nie zawsze jest obinizana predkośc.
Najlepiej zakupic sobie modem, który bedzie obsługiwał zarówno cdma jak i hsdpa (ja ma obecnie tylko na cdma).
Dlaczego o tym pisze. Jak jestes w zasiegu hsdpa (zazwyczaj miasta) ma duzo lepsze transfery niz przy cdma.
Idea cdma jest internetu na poziomie 0,5-1 Mbit.sek na terenach gdzie nie ma hsdpa, tylko edge lub gprs.

Działa to tak, że modem sam sie przełaczy na predkość wyzszą.

ogólnie działa w miare dobrze.
Zawsze możesz wziąc umowe na okres próbny i to bym polecał.

Emwuel
19-11-2009, 09:26
Dzięki za odpowiedź.
Głównie chodzi mi o to, czy faktycznie osiągi w tej technologii są przyzwoite (czyli takie jak oferowane), jak działa w zależności od pogody (zdaje się, że ma to wpływ) i ew. czy możliwe jest korzystanie z VoIP (gdzieś, ktoś coś mi się kojarzy, że podobno nie... choć nie wiem czy to możliwe...)

Pozdrawiam

listek
19-11-2009, 09:37
O voip nic mi nie wiadomo. jak dział po porcie 80 to nie powinno być problemu - musisz potestować - stąd okres próbny.

Co do pogody- to jak kazda radiówka-chociaz tutaj może byc lepiej. Bo jak działa komórka to cdma tez powinno.

Osiagi: nie podpisuja umowy, jesli predkośc w testach wyjdzie ponizej ok 512 kbit/sek
Zazwyczaj transfery sa ok 1-1,5 Mbit/sek

Bart
19-11-2009, 10:06
Witam. mam go od jakiegoś miesiąca. też nie miałem specjalnie perspektyw - brak linii telefonicznej a radiówka nie docierała (lasy). Internet przez komórki po EDGE-u to porażka. Dlatego też ze duża dozą nieśmiałości podszedłem do tematu. Pożyczyłem i byłem miło zaskoczony. Mam prędkości rzędu 0,7 MBit/s i wysyłanie 0,25 MBit/s i co ważne nie zrywa połączenia. Odległość do nadajnika to ok. 10 km, tak więc dosyć blisko (działa podobno w promieniu 50 km od nadajnika). Ja po swoich doświadczenia i przy tej cenie mogę polecić. Szkoda tylko że jest ograniczenie do 3GB, po przekroczeniu którego zwalnia. (ale na moje potrzeby spokojnie wystarczy)

fenrir
19-11-2009, 12:04
Witam,

Testowałem to przez jakieś 3 tygodnie, mieszkam w miejscowości podwarszawskiej jeśli chodzi o prędkość to nie mam dużych wymagań i łącze w zupełności mi wystarczało, co było nieakceptowalne to fakt częstych rozłączeń zmieniałem pokoje ale pomimo tego nie mogłem złapać sygnału. Zrezygnowałem i znalazłem lokalnego dostawce radiowego który zainstalował mi antenę na dachu, wszystko chodzi bez problemu jak na razie bez względu na pogodę.

P.S.
Sprzedawca w Orange powiedział mi, że można dokupić dodatkową antenę do modemu ale nie testowałem tego rozwiązania.

listek
19-11-2009, 12:19
Witam,
P.S.
Sprzedawca w Orange powiedział mi, że można dokupić dodatkową antenę do modemu ale nie testowałem tego rozwiązania.

ja antene dostałem w zestawie - taka mała na magnesie

darekw127
19-11-2009, 13:02
Przed kilkoma dniami wziąłem to w wersji na próbę. Szaleństw nie ma (w porównaniu do Neo 512), ale da się żyć. Druga opcja to radiówka od lokalnego dostawcy. Niestety w tym przypadku konieczne jest wystawienie anteny ponad komin na półtorametrowym maszcie. Odrzuca mnie myśl o dziurawieniu komina, więc raczej zostanę przy CDMA.

wosk96
19-11-2009, 13:09
Witam! Również testowałem łącze w systemie Orange-CDMA. Lokalizacja w mieście, więc blisko źródło sygnału. Przez pierwszych kilka dni "niezły" transfer rzędu 256 kbps :wink: Potem spadł tak, że ledwie mogłem przeglądać pocztę. Po 3 tyg zrezygnowałem i mam teraz przyzwoite łącze radiowe. Tak więc radzę wziąć na próbę (jest taka opcja na 4 tyg, traci się tylko opłatę aktywacyjną) by nie tracić poźniej nerwów :evil:

joaz
19-11-2009, 13:13
Mamy od 6 miesięcy.Nie mieliśmy żadnych perspektyw innego podłączenia,wszędzie daleko a dookoła lasy.Czekaliśmy na jakakolwiek mozliwosc podłaczenia okolo trzech lat.Co do predkosci i dosc czestych rozłaczeń ujme tak: jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.Dobrze, że wogóle jest i dziala. :lol:

wosk96
19-11-2009, 13:15
Odrzuca mnie myśl o dziurawieniu komina, więc raczej zostanę przy CDMA.
Komina nie trzeba dziurawić by postawić maszt. Na Allegro są dostępne stalowe opaski kominowe napinane śrubami. Może gorszy efekt estetyczny, ale trzyma solidnie. Mam na maszcie dwie anteny i uważam, że system sprawdza się znakomicie. A CDMA nie dorównuje w najmniejszym stopniu dobrej radiówce :)

Emwuel
19-11-2009, 14:43
Dzięki za opinie.
Sam już nie wiem...
A może ktoś wie, jak samemu postawić słup w pasie drogi gminnej..? To by rozwiązało problem...
Chyba się jutro wybiorę do gminy... 8)

pawlok
19-11-2009, 15:23
.
Sąsiad się zastanawia... Zostaje mi zatem dostęp bezprzewodowy - z powodu potrzeb zawodowych musi to być dostęp szerokopasmowy jako jedyny spełniający wymagania to właśnie Freedom Pro z Orange.


Hmm jak nie poitrzebujesz super szybkości to play ma warunki umowy bikące na głowe konkurencje własnie surfuje po forum playem :-)
Pawlok

broker
19-11-2009, 16:00
Jeżeli CDMA nie działa najlepiej to spórbuj skorzystać z HSDPA. Play i Orange mają teraz dosyć ciekawe oferty. Jeśli nie masz zasięgu, to antena zewnętrzna powinna zdecydowanie poprawić sygnał.

irreality
19-11-2009, 16:02
A może jesteś w zasięgu WiMAXa z Ery?
http://www.era.pl/pl/indywidualni/taryfy/internet/internet_wimax

maslak
19-11-2009, 17:19
Popieram przedmówców (przedpiszców?? :-) ) jeśi masz zasięg Play-a to zobacz ich ofertę - ja zmieniłem z Orange na Play w styczniu tego roku i jestem bardzo zadowolony. Cociaż ostatnia oferta z Orange też jest całkiem załkiem - mają teraz dobre limity transferu i kilka wersji limitów do wyboru. Żeby było śmieszniej od 1,5 roku czekam na linię tel z tepsy i dostałem odpowiedż że nie ma warunków technicznych i mogą mi podłączyc telefon bezprzewodowy - a słupek z linią tepsy jest 20 m od mojego domu - ot taki urok monpolu w małych miastach.

edde
19-11-2009, 18:41
nie chodzi o słupek czy 20m ale prawdopodobnie zbyt mała przepustowość linii lub sprzętu, a dla jednego abo nie opłaca im się centralek zmieniać niestety...
brat tak miał, po roku czy półtora sie w końcu doczekał..

Wosto
19-11-2009, 19:01
Mamy od 6 miesięcy.Nie mieliśmy żadnych perspektyw innego podłączenia,wszędzie daleko a dookoła lasy.Czekaliśmy na jakakolwiek mozliwosc podłaczenia okolo trzech lat.Co do predkosci i dosc czestych rozłaczeń ujme tak: jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.Dobrze, że wogóle jest i dziala. :lol:
Idealnie podpisuję się pod tym postem. Mam od ponad 2-ch miesięcy. TP SA "olała" mnie z doprowadzeniem przewodu, więc nie miałem innego wyjścia.
Szybkość - żadna rewelacja, czasami zdarza się całkowite zerwanie sygnału, ale jestem zadowolony z tego, że mam.
Pozdrawiam.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
19-11-2009, 19:17
a jak chodzi era 3G???

tacim
19-11-2009, 19:27
a ja mam Play 10 Gb na miesiąc za 40 zł prędkość 1 mega. Mi pasuje :) umowa była na 18 miesięcy i okres próbne . Chodzi na WCDMA.

piotrek_w
20-11-2009, 09:33
JA mam (właściwie żona) też Playa. Czy ktoś wie czy warto instalować zewnętrzną antenę do modemu, coś to daje i ile kosztuje? Bo forum to przeczytam ale coś więcej to już porażka, zrywa albo b. wolno.
A w Szwecji ma być za kilka lat 100 Mbit dla każdego, chce czy nie. Ja nie mam nawet 1 ;((

zygzak
20-11-2009, 09:58
a ja mam Play 10 Gb na miesiąc za 40 zł prędkość 1 mega. Mi pasuje :) umowa była na 18 miesięcy i okres próbne . Chodzi na WCDMA.

Skąd takie parametry? Na stronie playmobile jest 10GB za 80zł na 18mies. w tym 5 za złotówkę.
Osobiście wybrałem play na kartę. Za 50zł mam 4GB, które starcza na 1,5-2 miesiące dla dwóch osób na www i pocztę. Ja już wyrosłem z gier on-line a syn jeszcze nie dorósł :wink: więc chyba długo nie będzie w domu innego łącza.

Emwuel
20-11-2009, 10:09
Wszystko fajnie... Ja niestety mam potrzeby zawodowe na solidny i stały dostęp, więc "GSM" w każdej postaci odpada raczej. Ale wypatrzyłem też lokalną sieć "radiową" - może tu będzie rozwiązanie o ile będę w sensownym zasięgu.

piotrek_w
20-11-2009, 14:28
a ja mam Play 10 Gb na miesiąc za 40 zł prędkość 1 mega. Mi pasuje :) umowa była na 18 miesięcy i okres próbne . Chodzi na WCDMA.

Skąd takie parametry? Na stronie playmobile jest 10GB za 80zł na 18mies. w tym 5 za złotówkę.


Dla abonentów zamiast 5GB dawali 10, też tak mam.

mysza223
20-11-2009, 18:00
a ja mam Play 10 Gb na miesiąc za 40 zł prędkość 1 mega. Mi pasuje :) umowa była na 18 miesięcy i okres próbne . Chodzi na WCDMA.

Skąd takie parametry? Na stronie playmobile jest 10GB za 80zł na 18mies. w tym 5 za złotówkę.
Osobiście wybrałem play na kartę. Za 50zł mam 4GB, które starcza na 1,5-2 miesiące dla dwóch osób na www i pocztę. Ja już wyrosłem z gier on-line a syn jeszcze nie dorósł :wink: więc chyba długo nie będzie w domu innego łącza.

O sorry ja mam 3 modemy do 3 kompów w playu i na każdym limit 10 GB i za każdy płacę po 45 pln brutto tylko umowy mam na 12 miesięcy bo na firemkę se brałem.

mysza223
20-11-2009, 18:06
JA mam (właściwie żona) też Playa. Czy ktoś wie czy warto instalować zewnętrzną antenę do modemu, coś to daje i ile kosztuje? Bo forum to przeczytam ale coś więcej to już porażka, zrywa albo b. wolno.
A w Szwecji ma być za kilka lat 100 Mbit dla każdego, chce czy nie. Ja nie mam nawet 1 ;((

Antena zewnętrzna poprawia zasięg a koszt to około 60 150pln w zależności od modelu modemu. Przy kupnie anteny należy zwrucić uwagę na odległość od nadajnika i wtedy dobierać antenę kierunkową lub dookulną.

Wosto
21-11-2009, 07:09
JA mam (właściwie żona) też Playa. Czy ktoś wie czy warto instalować zewnętrzną antenę do modemu, coś to daje i ile kosztuje? Bo forum to przeczytam ale coś więcej to już porażka, zrywa albo b. wolno.
A w Szwecji ma być za kilka lat 100 Mbit dla każdego, chce czy nie. Ja nie mam nawet 1 ;((

Antena zewnętrzna poprawia zasięg a koszt to około 60 150pln w zależności od modelu modemu. Przy kupnie anteny należy zwrucić uwagę na odległość od nadajnika i wtedy dobierać antenę kierunkową lub dookulną.
A czy montaż takiej anteny wewnątrz pomieszczenia (np. na strychu - nie mam blachodachówki) też coś daje?
Pozdrawiam.

sewerynslowi
21-11-2009, 16:59
witam,

ja korzystem z internetu ORANDE FREEdom od 4 miesięcy, dodatkowo do modemu zakupiłem antenę zewnętrzną, którą umieściłem na zewnątrz budynku, nadajnik mam w odległości około 20 kilometrów, NO I NIE NARZEKAM, w sumie nie miałem zadnej innej perspektywy - TP nie pociągnie do mnie kabla, iPLUSy, Bluconecty i pozostałe w ogóle odpałdy, gdyż mieszkam na wsi z dala od większego miasta.

prędkość około 0,6 - 0,8 mega, ważne, że się nie zawiesza.

Na razie działa bez jakichkolwiek przeszkód. Modem zawiera także baterię, wiec w sumie można zabrać go np do samochodu i korzystać z internetu nawet na działce :)

Ceslav
13-02-2013, 17:28
Podbijam temat.
Jak teraz wygladaja oferty na "internet w szczerym polu"?
Czy teraz ponownie wybralibyscie CDMA od Orange?

WOJSKI
14-02-2013, 20:44
Podbijam temat.
Jak teraz wygladaja oferty na "internet w szczerym polu"?
Czy teraz ponownie wybralibyscie CDMA od Orange?

ja mam, dopóki nie zużyję limitu jestem szczęśliwy, rozpędza się toto nawet do 4,5 Mb/s ale z reguły jest to prędkość średnio 1,5 Mb/s przy odległości 10km od anteny. Po zużyciu jestem nieszczęśliwy bo strony przy obecnych reklamach/animacjach otwierają się masakrycznie długo. Co do wyboru operatora to nie miałem innego wariantu, ale generalnie gdybym tylko mógł to wziąłbym każdy, który nie ma limitu :D

kajmanxxl
15-02-2013, 05:17
podepchnę temat bo też jestem przed wyborem dostawcy i już sam nie wiem co kupić

Jarek.P
15-02-2013, 06:20
Pytaj o to najlepiej na jakichś lokalnych forach w twoim rejonie, pytanie na ogólnopolskim nie ma sensu. Co Ci to da, jak ja Ci napiszę, że mam blueconnecta i jest dobrze (nawiasem mówiąc od kilku miesięcy nie jest), jeśli ja mieszkam 600m od ich BTSa, a u Ciebie blueconnect może być na granicy zasięgu.

Zacznij od tej mapy i ustal, co w twojej bezpośredniej bliskości nadaje i jest w miarę niezasłonięte jakąś górą czy czymś takim:

http://mapa.btsearch.pl/

A potem pytaj o konkrety.

J.

WOJSKI
15-02-2013, 07:36
A najlepiej popytaj sąsiadów, to że na mapce jesteś w zasięgu nie oznacza że będzie ci super działać.

Ceslav
15-02-2013, 09:14
Na elektrodzie tez polecaja najpierw zerkanac na mapke btsearch, fajna rzecz.
Popytalem sasiadow i rzeczywiscie jest na wiosce zasieg providera radiowego 5GHz, stale stabilne łącze,
ponoć nie ma porównania z internetem mobilnym CDMA czy HSPA+.
Dzieki.

Jarek.P
15-02-2013, 09:48
Jak masz w zasięgu dostawcę łącza 5GHz, to nad komórkowcami nawet się nie zastanawiaj.

J.

kajmanxxl
16-02-2013, 05:26
wielkie dzięki Jarku ta mapka jest bardzo pomocna, co do rady z sąsiadami to w koło mnie sami starsi ludzie i jak potrafią komputer włączyć to już wielki sukces

Ceslav
16-02-2013, 10:16
Wyglada na to ,ze 5GHz to jedyna sluszna koncepcja.
Dzieki Jarek.P

WOJSKI
16-02-2013, 18:24
wielkie dzięki Jarku ta mapka jest bardzo pomocna, co do rady z sąsiadami to w koło mnie sami starsi ludzie i jak potrafią komputer włączyć to już wielki sukces

nie sądź ludzi po wieku, mój ojciec wiekowy już człek z komputerem i innymi zdobyczami techniki radzi sobie całkiem sprawnie :D
Czasami warto popytać :)

kajmanxxl
16-02-2013, 21:14
nie sądź ludzi po wieku, mój ojciec wiekowy już człek z komputerem i innymi zdobyczami techniki radzi sobie całkiem sprawnie :D
Czasami warto popytać :)

ja też znam ludzi w naprawdę poważnym wieku którzy potrafią posługiwać się internetem mają oni jednak inne podejście do życia i dlatego wiem że moi sąsiedzi niestety nie będą pomocni

a może ktoś ma to nowe cudo czyli LTE i może coś na ten temat powiedzieć

Ceslav
17-02-2013, 11:10
Doszukalem sie jeszcze pewnej wady CDMA i HSDPA.
Providerzy, jak Orange, Play czy Plus, blokuja usluge IP zewnetrzne.
Problemem moze byc podglad kamer monitoringu ze strony www.

ardziu
22-02-2013, 15:08
Można poszukać tutaj http://gdzienet.pl/
LTE - limity ilości danych są zabójcze dla kieszeni, prędkości są zadowalające do momentu podpisania umowy.
Obecnie w wielu miejscach, nawet tych zwanych "wiochami zabitymi dechami" są ciągnięte światłowody dzięki dotacjom z Unii.

Jarek.P
22-02-2013, 15:20
Ciekawa strona...
Dla mojego miejsca zamieszkania nagle okazało się, że wg tej strony przynajmniej mogę wybierać między pięcioma dostawcami internetu. Nic, zobaczymy...

Szkoda tylko, że ta strona nie pokazuje w jakiś jawny sposób punktów, gdzie firmy mają swoje access pointy, w ten sposób sam mógłbym wstępnie zweryfikować, co z tego faktycznie wchodzi w grę, bo strona, podejrzewam, że robi to prostą regułką szacującą odległość w linii prostej.

J.

Jarek.P
22-02-2013, 16:17
I już jedna z tych firm mi odpisała, póki co zasięg deklarując teoretycznie, do sprawdzenia oczywiście. Niemniej, nie wiem, czy do owego sprawdzenia wogóle dojdzie, bo zaoferowali mi za łącze 4Mbps (asymetryczne 4/1) przy umowie na 12m abonament 179zł brutto. Sto Siedemdziesiąt Dziewięć Złotych :bash::bash::lol2:

J.

WOJSKI
22-02-2013, 19:00
I już jedna z tych firm mi odpisała, póki co zasięg deklarując teoretycznie, do sprawdzenia oczywiście. Niemniej, nie wiem, czy do owego sprawdzenia wogóle dojdzie, bo zaoferowali mi za łącze 4Mbps (asymetryczne 4/1) przy umowie na 12m abonament 179zł brutto. Sto Siedemdziesiąt Dziewięć Złotych :bash::bash::lol2:

J.

No to pojechalili po bandzie :)