PDA

Zobacz pełną wersję : [gładź] Megaron na Gipsar



dejvz
19-11-2009, 20:38
Witam,

Mam proste pytanie: wtopiłem troszkę kładąc dość słaby Gipsar w starej kuchni. Chciałbym to wzmocnić. Czy drugą warstwę mogę położyć mocniejszego megaronu?

Dzięki :)

dejvz
19-11-2009, 21:07
Sprawa jest taka.

Stara kuchnia - ściany - tapety, pod tapetami do połowy jakaś farba (śliska, takie 30 lat temu były modne), a od połowy do sufitu - normalny tynk pomalowany już jakąś "normalną" farbą- matową.

Tapety zdarłem, położyłem unigrunt atlasa, na to gipsar - normlaną ilość z 1-2mm. Jestem w trakcie ścierania. Generalnie jest ok, poza kilkoma miejscami, gdzie starłem za mocno i leciutko przebija ta sciana "śliska". będę szpachlował drugi raz bo:

- musi być prosto :)
- chce to wzmocnić, bo gipsar jest jednak słaby - kruchy (o czym przekonałem się stosując np. megaron)
- boję się, że jak będą malował to pod tymi "śliskimi" farbami może gładź po prostu odejść razem z nową farbą

Dlatego pytam czy dobry sposób to teraz:

1. zagruntowanie tego gipsaru
2. położenie megaronu
3. ścieranie
4. grunt i farba

Co polecicie? Dziękuję :)

bartosz-w
19-11-2009, 21:09
Nie mieszaj!!!
Napisałeś, że gipsar, ale jaki to już niestety nie. Podejrzewam, że uni- to, że jest plastyczny to jest jego zaleta właśnie- dobrze uzupełnia ubytki. Jest taki twardy gipsar max, ale tego bardzo ciężko szlifować. Tych gipsarów jest kilka rodzajów i trzeba dobrze wybrać-do czego potrzebny.

dejvz
19-11-2009, 21:11
Gipsar Uni , zdaje się, że ten najtańszy ;) To co robić teraz...

bwojtek
19-11-2009, 21:24
Jak masz już przeszlifowane tak, że nie ma nigdzie za dużo to dałbym teraz ponownie grunt, który wzmocni tą warstwę i zapobiegnie przecieraniu i ponownie przeszpachlował tą samą gładzią.

dejvz
19-11-2009, 21:37
Ale nie lepiej właśnie mocniejszą gładź dać na to?
Wspomniany przeze mnie Megaron?

dejvz
20-11-2009, 08:01
Ściana olejna była umyta i dokładnie zagruntowana.

A gipsar nigdzie nie pęka. Po prostu to słaby gips - taki, że ręką można szlifować - nie tylko w kuchni. Nadaje się pewne raczej na sufit.. O to mi chodzi..

bartosz-w
20-11-2009, 20:31
Zagruntuj to ale nie unigruntem tylko Cerplastem, ewentualnie unigruntem plus, ale zdecydowanie lepszy jest ten cerplast (w takich metalowych opakowaniach.) Stosuję się go do trudnych zamocowań. System płytka na płytkę, osb, karton gips itp.

dejvz
20-11-2009, 21:56
Ok dziękuję za porady :)

dejvz
29-11-2009, 10:36
. Aktualnie zerwac z powierzchni olejnicy cala nalozona gladz.
Pozostawienie jej i gruntowanie spowoduje odparzenie farby bo ta warstwa 1mm jest za cienka). Na tak przygotowana powierzchnie nalozyc gladz.

Niestety - tak musiałem zrobić, chyba innego wyjścia nie było. Teraz mam zdartą tą farbę do tynku, cały tyn jest zatem dziurawy (dziury max 2cm). I sytuacja jest taka:

- od dołu do połowy ściany jest tynk - bardzo nierówny, oczyszczony i zagruntowany cekolem.

- od połowy do sufitu jest ta cienka warstwa gipsaru uni (ok 1mm) nałożona na zagruntowany uprzednio tynk (tu nie było olejnej farby i trzyma ok). ten gips jest lekko przetarty już, jak pisałem.

Troche patowa sytuacja co robić dalej. Myślę nad takim rozwiązaniem:

1. te ubytki w tynku/ścianę do połowy/ uzupełnić jakimś gipsem szpachlowym np. knaufa
2. potem "górę" i "dół" zagruntować i położyć gładź megaron raz a w razie konieczności dwa razy.
3. potem grunt farbą i malowanie.

Proszę Was o porady.

LukaEgon
29-11-2009, 16:15
Ale w tym tynku masz dziury jakieś czy po prostu jest nierówny?
Jeśli nierówny to jedziesz cały czas tym Gipsarem Uni, tak żeby dociągnąć do tej warstwy, którą już położyłeś, przecierasz, obmiatasz całość z pyłu i kładziesz na całość kolejną (jeśli dobrze pójdzie to ostatnią) warstwę Gipsaru Uni. Przecierasz, obmiatasz, jeśli jest już równo to gruntujesz Uni Gruntem i malujesz.

To, że ta gładź jest miękka nie znaczy, że jest słaba. Po zagruntowaniu jest wszystko w porządku i się wzmacnia. Wiem bo w tym roku robiłem pokój na próbę tą gładzią i w następnym będę robił kolejne, bo jestem zadowolony. :)

dejvz
29-11-2009, 22:35
Jest nierówny od skuwania farby i części tynku :)

Ale jak mogę robić Gipsarem skoro ubytki sięgają do 2 cm, gładź nie jest na takie rzeczy zdaje się..