PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektory "na polac" czy "w polac" ?



szczukot
20-11-2009, 10:12
Witam
Nurtuje mnie temat instalacji kolektorow slonecznych. Wszystkie (!!), ktore do tej pory widzialem, montowane byly na polaci dachowej (na dachowkach itp). Czesto patrzac na nie, wydawalo mi sie, ze cos w nich nie gra. Boki mialy takie jakby powinny byc wmontowywane zamiast dachowek.

No i pytanko : czemu zawsze montuje sie kolektory "na dachu" a nie "w dachui" ?

Wydaje mi sie, ze to drugie jest bardziej estetyczne i tansze (mniej dachowek - u mnie juz i tak kupilem wiecej, ale ....). I nawet nie wiem, czy czasami te drugie nie sa tansze (bra jakis listew bocznych na nich oryginalnie itp)

Fantom

ravbc
20-11-2009, 10:57
Jest niestety dokładnie odwrotnie. Te montowane w połaci dachu są droższe. Wynika to z faktu, że muszą mieć właśnie listwy uszczelniające połączenie z pokryciem dachu, żeby woda się strumieniem pod pokrycie nie lała. A oferują takie dodatki prawie wszyscy więksi producenci kolektorów płaskich (bo tylko takie da się sensownie zabudować w połaci) - czyli raczej nie uświadczysz takich cudów w marketowej chińszczyźnie.

szczukot
20-11-2009, 11:24
Aha - jasne
Tylko patrzac na czesc kolektorow na domkach, to chyba sa wlasnei kupowane takie do wbudowania w polac, i montowane sa na polaci (zakup na pewno bez tych dodatkow usczelniajacych itp).
A wydaje mi sie tak, bo patrzac na ich boczne scianki .... wyglada jakby czegos tam brakowalo.

Fantom

ravbc
20-11-2009, 12:51
A bo część kolektorów taka właśnie (tj. piękna inaczej) jest. Jeszcze śmieszniejsze jest to, że niektórzy producenci oferują listwy końcowe, do wykończenia brzegu zestawu solarnego ;-)

Krzych Warsaw
23-11-2009, 09:04
Witam,

Nie dawno dowiedziałem si e że firma fakro także oferuje kolektory słoneczne.
Specjalistą w temacie nie jest i technicznych szczegółów nie znam ale moim zdaniem proponują ciekawe rozwiązanie. Mają w swojej ofercie kolektory, które montowane są w połać dachu. Dodatkowo można je łączyć w zespolenia razem z oknami dachowymi. :)
Połączenie z połacią dachu za pomocą kołnierzy uszczelniających (koszt kołnierza to mniej więcej 400 zł)


Krzych

szczukot
23-11-2009, 09:07
pytanie tylko jakiej jakosci sa te kolektory.
Bo fajnie miec cos dopasowane wizualnie, ale jeszcze aby to chodzilo jakos

Fantom

Krzych Warsaw
23-11-2009, 09:15
Zgadzam się!

Zakup i wybór kolektorów dla mnie to jeszcze troche odległa sprawa. :roll:

Ale napewno wezmę pod uwagę takie rozwiązanie.

Sprawy techniczne najlepiej sprawdzić u prducenta, Gdyby ktoś miał jakieś informacje lub już użytkuje takie kolektory to jestem bardzo zainteresowany opiniami.

Krzych

szczukot
23-11-2009, 11:31
A przy zalozeniu, ze cena obu wariantow jest identyczna, to ktory byscie wzieli i dlaczego ?

Kusi mnie troche wizualnie taki montowany w polaci.

Fantom

ravbc
23-11-2009, 11:42
Cena obu rozwiązań NIE jest identyczna. Lepszym rozwiązaniem są IMHO te montowane w połaci, ale SĄ też droższe.
A co do kolektorów Fakro, to nie są najgorsze. Nie są też najdroższe (ba czasem nawet tańsze niż inne) jeśli liczyć za sztukę, tyle tylko że ze względu na ich dopasowanie stylistyczne do okien, są także o połowę mniejsze od "normalnych" kolektorów. Krótko mówiąc cenę za m2 kolektory Fakro, Roto czy Veluxa mają chorą (na poziomie cen kolektorów próżniowych, jak nie wyżej).

aadamuss24
25-11-2009, 22:00
Proponuję zapytać sprzedawcę/producenta gdzie mozna zobaczyć kolektory montowane w polaci. Może to wywołać konsternację :) pozdr adam

szczukot
26-11-2009, 06:48
teoretycznie dachówka poleży 100 lat, a kolektor ile ?? co będzie jak trzeba będzie wymienić za 20 lat kolektor a w tym rozmiarze już się nie kupi ?? dachówki w tym samym odcieniu tez nie, i zostaniemy z dachem z wielką dziurą po kolektorze ??

Trzeba bedzie kupic lekko wiekszy kolektor :)

Fantom

szczukot
26-11-2009, 06:49
Proponuję zapytać sprzedawcę/producenta gdzie mozna zobaczyć kolektory montowane w polaci. Może to wywołać konsternację :) pozdr adam

Czemu ?

Fantom

aadamuss24
28-11-2009, 11:15
Dużo firm oferuje takie kolektory ale trudno jest znaleźć kogoś komu to sprzedali i żeby można było zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Mogą być problemy z obróbka dachu w okolicy tych kolektorów, niby podobnie jak okna dachowe ale coś tam jest nie halo. pozdr adam

Kris48
28-11-2009, 19:56
Mam kolektory płaskie Roto zamontowane w połaci dachowej. Koszt kołnierzy uszczelniających dla trzech paneli to ok. 1250 zł. Odpada koszt stelaża i koszt pokrycia dachowego o powierzchni paneli. Pomimo nieznacznie wyższej ceny wydaje mi się to rozwiązaniem lepszym technicznie i estetycznie. Porównując cenę całego zestawu należy pamiętac że markowi producenci oferują panele dobre jakościowo i o dobrej sprawności.

aadamuss24
29-11-2009, 01:16
Witam. Czy mógłbyś zamieścić zdjęcia tak zamontowanych kolektorów ? pozdr adam

Kris48
29-11-2009, 06:11
Na szybko wstawię dwa zdjęcia z montażu kolektorów. Były montowane razem z dachówką i "w cenie" montażu dachu.

http://hosting-zdjec.pl/images/39P1020418.jpg
http://hosting-zdjec.pl/images/46P1020416.jpg

aadamuss24
29-11-2009, 10:09
Hej. Dziekuję za zdjęcia. Ładna dachówka, płaska i dobrze to wygląda. Czy pas pod kolektorami jeszcze będzie obrobiony dachówkami ? Jaka to jest dachówka? Czy pamiętasz jaki miała wymiar? Pozdr adam

Kris48
29-11-2009, 12:43
Dachówka to Creaton model Piatta, czerwień winna

http://www.creaton.de/pl/produkty/dachowki/typu-plaska/piatta-118-sztm2/

To jest już wygląd ostateczny. Dolny kołnierz uszczelniający kolektora zakrywa górny zamek dachówki, tak jak dachówka obok kolektora. Piatta jest dachówką płaską zakładkową a kołnierz kolektora jest taki sam dla wszystkich dachówek zakładkowych. Z tego co pamiętam, dla innych rodzajów pokryc dachowych są inne kołnierze. Sposób montażu kolektora jest taki sam jak okna dachowego poza, oczywiście, przecinaniem membrany dachowej. Nabite wcześniej łaty wycina się poza skrajnymi. Widoczna częśc kołnerza uszczelniającego u góry i u dołu zależy od rozmiaru dachówki a dokładnie od t. zw. długości krycia. Pozdrawiam.