PDA

Zobacz pełną wersję : Montujecie okna uchylne przy rekuperacji?



compi
20-11-2009, 12:19
Jak wyżej. Jest sens zakupu i dopłacania do okien uchylnych i nawiewników przy rekuperacji? Są to jakieś duże oszczędności w skali średniego domu? Drążąc temat dalej, mozna pójść w kierunku okien tylko jednoskrzydłowych co już chyba mocno odciąży budżet na stolarkę lub pozwoli przeznaczyć zaoszczędzone kwoty np. na wzmocnienia lub lepsze szyby.

sledz98
20-11-2009, 12:34
Ja mam wszystkie okna uchylne, otwierane. Jakie byłyby oszczędności gdybym brał tylko okna otwierane - nie wiem, ale wydaje mi się, że od czasu do czasu warto będzie uchylić okno, wiosną, odetchnąć powietrzem które oprócz temperatury, wilgotności wniesie troszkę promieni słonecznych do domu :).

pajogor
20-11-2009, 12:58
Ja również mam okna uchylne przy zamontowanej rekuperacji.
A oszczędności ... :roll:, w firmie której montowaliśmy okna to czy uchylne czy rozwierane były w jednej cenie. ...

jareko
20-11-2009, 13:06
oszczędności sa niewielkie - różnie to z tymi cenami bywa ale od 10 do 50 zł za 1 skrzydło. Już większe oszczędności daje ci zamiana okna otwieranego na nieotwierane tam gdzie jest to możliwe i użytkowo do zaakceptowania od 100 do 300 zeta za skrzydło a przy fixach szklonych w ościeżnicy od 200 do 500 zeta za okno

compi
20-11-2009, 13:25
Jeśli to 50 zł to faktycznie nieduzo. Przy kwocie rzędu 100zł to już daje jakąś kwotę przy kilkunastu oknach. Ciekawe jak to się ma przy okuciach antywłamaniowych?

jareko
20-11-2009, 13:42
przy antywlamaniowych nie masz zadnych oszczednosci - i tak okno musi byc okute po calosci czyli jako RU. R tworzy sie blokujac mozliwosc dalszego obrotu klamki - oczywiscie mowimy o rozwiazaniach prawdziwych :) a nie "oszczednych" jak to u niektorych producentow sie zdarza

piotrek_w
20-11-2009, 14:32
Jeśli to 50 zł to faktycznie nieduzo. Przy kwocie rzędu 100zł to już daje jakąś kwotę przy kilkunastu oknach. Ciekawe jak to się ma przy okuciach antywłamaniowych?

Rozumiem że planujesz wentylację mechaniczną od początku do końca. Ale jak pokazuje życie zdarzają się różne sytuacje kiedy wysiada zasilanie na dłużej niż 24 godziny. Jeżeli nie zrobisz kilku okien uchylnych to się najnormalniej udusisz. No chyba że podepniesz reku pod agregat, albo na nocleg do namiotu ;)

out
20-11-2009, 14:48
jeżeli nie zrobisz kilku okien uchylnych to się najnormalniej udusisz.

oj długo by musiał siedzieć by się udusić, prędzej by z pragnienia padł :D

orko
20-11-2009, 16:00
Za oknami uchylnymi przy wentylacji mechanicznej przemawia jeszcze jeden drobiazg:
Latem można uchylić niektóre okna i włączyć tylko nawiew.
W nocy pozwoli to schłodzić dom.

Lookita
20-11-2009, 16:02
A wywiew to,co,zamykasz-zatykasz wywiewne kanaly?:-)
Hmmm,to co to za wm?

edde
20-11-2009, 17:37
u mnie będzie WM z reku, okan mam wszystkie rozwierne bądź rozwierno-uchylne, nie chciałem się docinać od możliwości swobodnego otwarcia okna według widzimisię danej chwili, poza tym mycia niektórych okien nie wyobrażam sobie inaczej jeśli nie mógłbym go otworzyć

compi
20-11-2009, 19:20
Nie no, nie mylmy uchylania od otwierania bo widzę,, że niektórzy myją okna w pozycji uchylnej :lol: . Chodzi tylko i wyłącznie o aspekt finansowy lub ewentualnie o zabezpieczenie okna przed włamaniem. Kwota tysiąca złotych to chyba raptem w skali całej stolarki okiennej tylko kilka procent więc....

VIP Jacek
20-11-2009, 19:32
montuj normalne okna.
Nie ma co się pierdołami zajmować.
Mam reku i jak chcę to wyłączam maszynę i otwieram okna.

edde
20-11-2009, 20:58
Nie no, nie mylmy uchylania od otwierania bo widzę,, że niektórzy myją okna w pozycji uchylnej :lol: . Chodzi tylko i wyłącznie o aspekt finansowy lub ewentualnie o zabezpieczenie okna przed włamaniem. Kwota tysiąca złotych to chyba raptem w skali całej stolarki okiennej tylko kilka procent więc....

kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem, nie napisałem nic o myciu w pozycji uchylonej a o oknach rozwiernych i uchylno rozwiernych (czyli oba skrzydła w takim oknie się normalnie otwierają: rozwierne)
poza tym może mało widziałem ale w żadnym widzianym domu nie widzaiłem okna tylko uchylnego, jedynie uchylno rozwierne i rozwierne, robienie uchylnych to dopiero bezsens...

compi
20-11-2009, 22:46
Nie no, nie mylmy uchylania od otwierania bo widzę,, że niektórzy myją okna w pozycji uchylnej :lol: . Chodzi tylko i wyłącznie o aspekt finansowy lub ewentualnie o zabezpieczenie okna przed włamaniem. Kwota tysiąca złotych to chyba raptem w skali całej stolarki okiennej tylko kilka procent więc....

kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem, nie napisałem nic o myciu w pozycji uchylonej a o oknach rozwiernych i uchylno rozwiernych (czyli oba skrzydła w takim oknie się normalnie otwierają: rozwierne)
poza tym może mało widziałem ale w żadnym widzianym domu nie widzaiłem okna tylko uchylnego, jedynie uchylno rozwierne i rozwierne, robienie uchylnych to dopiero bezsens...

Nie wiem. Ty masz kłopoty? Nie mam ochoty na polemikę o rozumieniu czy nierozumieniu, ale co ma oznaczać Twój wpis, cytuję "poza tym mycia niektórych okien nie wyobrażam sobie inaczej jeśli nie mógłbym go otworzyć" i co ma wspólnego z uchylnością okien, o której tu rozmawiamy? Jeśli odpowiadałeś komuś innemu to cutuj teksty na które odpowiadasz i i będzie wtedy wszystko jasne i zrozumiałe.

Wirecki
21-11-2009, 15:14
Kwota tysiąca złotych to chyba raptem w skali całej stolarki okiennej tylko kilka procent więc....I takimi "kilkoma procentami" cały dom zbudujesz....
Jak jareko napisał - taniej będzie z fix-ami, wg mnie np w salonie duże jakieś balkonowe można zrobić.
Ja mam 4 fixy, tam gdzie się dało, choć nie powinieneś się sugerować tym co maja inni. Pomyśl też o oknach dachowych...

compi
21-11-2009, 15:21
I takimi "kilkoma procentami" cały dom zbudujesz....
Jak jareko napisał - taniej będzie z fix-ami, wg mnie np w salonie duże jakieś balkonowe można zrobić.
Ja mam 4 fixy, tam gdzie się dało, choć nie powinieneś się sugerować tym co maja inni. Pomyśl też o oknach dachowych...

Będziemy mieli dom parterowy bez uż.poddasza, a co za tym idzie bez okien dachowych. Sąsiadów praktycznie brak. Możesz opisać te duże balkonowe jako fix-y? Dobrze zrozumiałem? Okazuje się, że balkonowe dwuskrzydłowe, bez środkowego słupka w okuciach WK2, nie spełniają już podobno norm. Ale to już chyba na inny wątek dotyczący zabezpieczeń :).