PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja gazowa, zewnętrzna



famous42
20-11-2009, 14:28
Witam!
Mam pytanie, czy rura 40 PE do gazu wystarczy do zasilenia kotła o mocy 63 kW? Odcinek rury ma długość 150 m. Instalacja o niskim ciśnieniu gazu po za licznikiem. Ewentualnie bym prosił o wzór na obliczenie. Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

czajnik
20-11-2009, 21:12
Nie wydaje mi się. Chociaż... : )

63 kW, to całkiem sporo. Zakładając sprawność kotła 90 %, wartość opałową dolną około 35 MJ/nm3 (jeżeli brak kondensacji), to przepływ gazu będziesz miał na poziomie 0,002 m3/s.

Przy takim przepływie dla rury PE100 SDR11 (grubość ścianki 3,7 mm) prędkość gazu, to około 2,4 m/s, a spadek ciśnienia to 0,3 mbar/metr. Jak łatwo policzyć, przy odległości 150 metrów spadek ciśnienia wyniesie 45 mbar. Przed kotłem powinieneś mieć minimum 20 mbar ( z tolerancją +5, -4). Do tego należy doliczyć spadek ciśnienia w części instalacji w budynku, powiedzmy 1,5 do 2 mbar, spadek na gazomierzu i armaturze i tak dalej.

Oznacza to, że w punkcie włączenia do sieci powinieneś mieć co najmniej 65-70 mbar (6,5-7,0 kPa). Ponieważ tzw. niskie ciśnienie występuje w przyrodzie do 10 kPa, czyli 100 mbar, to może się okazać, że ta rura wystarczy. Warunek jest taki: w sieci powinnoi być nadciśnienie eksploatacyjne na poziomie przynajmniej tych 70 mbar.

Aby zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rura PE 40 wystarczy, należy pozyskać od operatora sieci gazowej informację o nadciśnieniu eksploatacyjnym w sieci w miejscu przyłączenia. Proste? No!

Odnośnie wzoru na obliczenie, to nie ma jakiejś jednej, gotowej formuły. Możesz wyznaczyć przepływ na podstawie mocy biorąc pod uwagę sprawność i wartość opałową (jeśli zwykły kocioł) lub ciepło spalania (jeśli kondensacyjny). Jak obliczysz przepływ, to możesz wyznaczyć spadek ciśnienia przy zastosowaniu formuł Colebrooka-White'a, względnie użyć odpowiednich nomogramów.

Prawda, że bułka z masłem? : )

famous42
21-11-2009, 18:30
Dziękuje bardzo za odpowiedź.