PDA

Zobacz pełną wersję : Piec kondensacyjny a dobór grzejników



Wiech
22-01-2004, 14:05
Mam do ogrzania ok. 200m/2 domu kubatura 500m/3.Dom dobrze ocieplony ,czy piec kondensacyjny 18 kw.i zasobnik 130 l starczy mi do ogrzania i domu oraz do CWU.Myśle jeszcze o zakupie kominka Makrotermu 18lub 24 KW do wspomagania CO i CWU.Kominek nie będzie pracował non stop.Pytanie czy starczy taki piec oraz jak dobrać moc grzejników do pieca kondensacyjnego.Zaznaczam że nie mam podłogówki więc muszę dobrać większe grzejniki.Pozdrawiam Wiech.

22-01-2004, 16:08
Piec wystarczy. Bo 200 m x 70 W/m kw. = 14 KW. Dobrze dociplony dom potrzebuje <70 W/ m kw.


Co do kaloryferów to trudniejszy problem bo potrzebne są przeliczniki korekcyjne. Trzeb znać moc kaloryfera przy temperaturze np. 80/70 st. C
np 1700 W i moc przy 40/30 st. C. np. 4 x mniejsza czyli 425 W.

Tablice korekcyjne podają producenci kaloryferów.

Trzeba wyjść z maksymalnej temperatury grzewczej i dla tej temperatury znaleźć korektę mocy kaloryferów.

Przekorek
26-01-2004, 15:56
Wiele zeleży od temperatury zasilania, o czy pisal przedmowca. Wymierz, jakie zmieszczą ci sie kaloryfery pod oknami i znajdz w tabelach ich moc cieplną przy zalożonej temperaturze (standartowa wysokosc grzejnikow to 600 mm), dlugosci musisz dobrac. Calosc instalacji powinna miec WIEKSZA moc niz kociol - dobrze jesli ok. 15-20%.
Wez też pod uwage, że przyjemniej miec wieksze grzejniki, ale zasilane letnią wodą, gdyż nie są wtedy tak gorące i nie dają cholernych wypiekow na twarzy, jak w tradycyjnych instalacjach zasilanych wrzątkiem (bo w grzejnikach część ciepla jest promieniowana - tym gorzej, im gorętszy grzejnik).
O ile wiem, piec kondensacyjny sprzyja instalacjom niskotemperaturowym - np 60/50. Tym lepiej dla Ciebie, ale żebyś nie miał za zimno, weż wieksze kaloryfery (15-20% wiecej niż piec).

KrzysiekMarusza
26-01-2004, 18:09
Dobierz po prostu grzejniki, biorac ich moc nie przy parametrach 70/90 tylko
np. 45/55 (ew. 30/40) - producenci czesto podaja te 2 zakresy temp. pracy i
odpowiadajace im moce grzejnikow. Nastepnie warto wziac jeszcze 20% zapasu,
jesli beda instalowane zawory termostatyczne. W wiekszosci pomieszczen,
(zakladam, ze dom masz w miare ocieplony) moc grzejnika potrzebna to np.
P = 70 W/m2 x pow[ m2] x 1.2 (to 1.2 to wlasnie 20% zapasu na zawory termost.)
dla lazienek przemnoz to jeszcze x 1.05
dla wiatrolapa przemnoz przez 0.8

ew. zamiast 70 W/m2 wez iloraz zapotrzebowania na moc grzejna w W (z projektu) i
powierzchni uzytkowej w m2.

Krzysiek

PS SORKI - TE MOC GRZEJNA OCZYWISCIE W WATACH, A NIE W kW !!!

26-01-2004, 18:16
Krzysiek,
Czy wg Ciebie za dobrze ocieplony można uznać dom z BK500 24cm + 12 cm styropianu, 10 cm styro w podłodze i 20 cm wełny na stropie?

26-01-2004, 18:35
Wiechu mam ten sam zestaw
Dom to 160m2 licząc do skosów bez nich będzie z 200m2 bez problemu sobie poradzi, grzejniki przewymiarowałem o 30% do tego mam trzy podłogówki (w holu i dwóch łazienkach) śmiga to, że aż miło na to patrzeć. Podłogówki są małe (takie po 10m2) i chodzą tylko na ograniczniku powrotu.

A w kominku porostu się zakochałem, czasem jak się dorwie do sterownika to mieszam i mieszam. Teraz pracuję nad czujnikiem CWU (dotyczy kominka) by wyłączał pompę, gdy osiągnie zadana temperaturę. Jednym słowem 18kW to aż nadto na CO do CWU w sam raz.

pozdro

KrzysiekMarusza
27-01-2004, 06:58
Gosciu - jest to dom bardzo dobrze ocieplony, na pewno lepiej niz mój :-).
U mni wyszlo srednio 72 W/m2 max. zapotrzebowania na energie
cieplna, u Ciebie bedzie wyraznie mniej.

Krzysiek

igoka
07-07-2011, 15:34
Witam wszystkich
Proszę o pomoc w doborze pieca gazowego i mocy grzejników. Co do pieca to chyba zdecyduję się na zestaw Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C + zasobnik ST 120l + regulator FW 100 - czy będzie wystarczający ??
Budynek nowy z poddaszem użytkowym ,
Parter :
gazobeton+12 styropian , podłoga 12 styropian, okna plastik 1.0
35 m podłogówki i 44 m grzejniki + garaż 35 m z małym grzejnikiem żeby temp. była w okolicy 10 stopni
Poddasze :
wełna 15+5 niewielka ściana kolankowa i prawie wszystko w skosach, wyprowadzenie pod grzejniki
obliczałem tylko kubaturę bo w tych skosach ciężko dokładnie wyliczyć m 2
pokoje mają po 30, 30 i 40 m3 łazienka 11 m3 hol 19 m3 w pokojach po dwa veluxy
łącznie całe poddasze ma 140 m kubatury
Bardzo mi zależy na Waszej opinii co do mocy grzejników do takiej kubatury (myślałem o aluminiowych żeberkach)
Pytałem 3 instalatorów i każdy ma inne zdanie
W projekcie nie ma żadnych wyliczeń
Będę wdzięczny za wyliczenia