PDA

Zobacz pełną wersję : przebrnac przez instalacje domowe samemu



insane fixer
20-11-2009, 18:50
witam !

mam kilka pytan;otoz-

1.zrobilem juz cale okablowanie mieszkania,i stanalem na skrzynce z esami.mam tam kilka 10tek do osw i 16tek do gniazdek plus roznicowke.
zdaje sobie sprawe ze ziemie wczepiam w szyne,ale co z reszta ? zero mostkuje i wczepiam w roznicowke? w tej roznicowce sa 4 wejscia-o gory N i 1,na dole N i 1 tez.bylo by super gdyby mi ktos objasnil gdzie napiecie ,co z zerem,jak pomostkowac i co do roznicowki

2. zabieram sie pomalu za centralne i wode.wszystko idzie w miedzi.
jaki przekroj rulki pod wode ?
co do centralnego to pierwszy grzejnik jest okolo metra ponizej jednostki i jakies 3 metry od /jaki przekroj rulki do 1wszego grzejnika?/nastepny jest za nim jakies 3 metry/jaki przekroj dalej ?/ jest jeszcze jeden w lazience na poziomie jednostki,taki maly lazienkowy/jaki przekroj rulki?/,chyba maly bo to bedzie najblizej piecyka wiec bedzie pewnie grzal bardzo.

dzieki za rady i podpowiedzi :)

panda
20-11-2009, 19:07
Może źle odczytuję Twoje intencje, ale co do punktu pierwszego - co Ci rodzina zawiniła że chcesz się ich pozbyć? To nie jest najlepszy sposób żeby wymienić małżonkę na nowszy model :wink:
Chwali Ci się to że instalację zrobiłeś sam ale do skrzynki zaproś elektryka, podepnie, pomiary zrobi. Z Twojego pytania wynika iż nie masz o tym zielonego pojęcia.
IMHO bez obrazy ale ten kto zrobi Ci korespondencyjny kurs elektryki musi być niespełna rozumu.

saksofon
20-11-2009, 20:14
Zastanawiałem się dłuższą chwilę co Ci napisać ale chyba nie ma to sensu. I tak zrobisz co zechcesz. Najwyraźniej ewolucja i selekcja naturalna dostosowała się do poziomu rozwoju technologicznego społeczeństwa i postanowiła jednostki niedostosowane eliminować przy pomocy prądu elektrycznego.
Mam tylko prośbę, po skończonej robocie napisz, włóż dom koszulki i przyklej do drzwiczek wewnątrz rozdzielnicy oświadczenie, że wykonałeś instalację sam i nikt inny nie brał w tym udziału. Oszczędzisz potem pracy prokuratorowi.

insane fixer
20-11-2009, 20:33
nie bede cytowal :P podlaczenie takiej skrzynki to pryszcz,jedyne co nie wiem to co z ta ruznicowka,bede musial chyba do sklepu isc bo widze :( ze nikt sie nie podzieli ze mna ta trywialna wiedza :)

moze ktos odp na 2gie pytanie ?

robert.k
20-11-2009, 20:49
Nie wiem jak na innych ale legrand ma to do siebie że jak zedrzesz nalepkę z boku modułu to jest tam schemat podłączenia. Może to ci pomoże http://www.comfortomat.pl/foto_dane/wysiwyg/Image/schemat_elektr.jpg ale może jednak wezwij elektryka, niech chociaż po tobie sprawdzi.

Co do drugiego pytania nie wystarczy info gdzie położone sa grzejniki, trzeba zacząc od planowania lini zasilających a dopiero potem przekrojów. [/url]

saksofon
20-11-2009, 20:50
A po co Ci w ogóle ta różnicówka? Zastanawiałeś się? I tak nie wiesz jak działa ani jak podłączyć, bez niej też świeci, nie ma nieuzasadnionych zadziałań, poziom ochrony przeciwporażeniowej dokładnie taki sam (czyli w Twoim wypadku zerowy). Jak dobrze pomyśleć to i esy nie są potrzebne. Obwody można poskręcać kombinerkami, ewentualnie pospinać porcelanowymi kostkami po dziadku - też będzie działać. Niepotrzebnie komplikujesz sobie życie pchając do rozdzielnicy tyle aparatów nie rozumiejąc po co. Im więcej prztyczków elektryczków tym większa szansa że nie wiedzieć czemu po włączeniu odkurzacza będzie gasło światło. Dobrze że nie zadałeś pytania jak poprawnie podłączyć ogranicznik przepięć. Z takim podejście jakie masz nie potrzebujesz ani jego ani RCD. Moją wypowiedź proszę traktować pół-serio :lol:

K160
20-11-2009, 21:15
A ja kolegę popieram. Przecież jeszcze fuszerki nie zrobił , więc nie ma co na nim wieszać kotów.

Ja też chciałem elektrykę zrobić sam, ale w końcu stwierdziłem, że elektryk na pewno będzie wiedział 12 razy więcej ode mnie....i co ....i niezła maniana...

Przyszedł elektryk z uprawnieniami, z 3 pomocnikami.....zaczęli kuć dziury nie tam gdzie potrzeba, pomylili kable 2,5 z 1,5 ....nie skończyli roboty , wzięli 1000pln za robotę - cały materiał mój .... łaska wielka , że przyszli ...

Niech ich szlag , w następnym domu zrobię to sam, lepiej, taniej , dokładniej i dzięki wiedzy z forum tego i wielu innych.

Więc zamiast łajać kolegę na lewo i prawo .....pomóżcie ...

Dziękuję.

insane fixer
20-11-2009, 21:35
k 160 :) wspolczuje , robert dzieki za rysunek/moja instalacja wyglada podobnie,osobno lazienka,piecyk i puszki na roznych bezpiecznikach/rysunek ladny ale ja dalej nie wiem jak podlaczyc ta ruznicowke :/
co do wiazanki saxofona,to z chcecia odpowiem :)
po co mi ta ruznicowka ? sorry ze pytaniem ale - po co sie napinasz i wypisujesz mi tu jakies eseje z ktorych ja pozytku ani inni nie beda miec ?

panda
20-11-2009, 21:47
rysunek ladny ale ja dalej nie wiem jak podlaczyc ta róznicowke :/
Bierzesz się za elektrykę nie potrafiąc odczytać rysunku? :o
Odpuść sobie, to że komuś się udało nie znaczy że Tobie też się uda, zwłaszcza że nie masz pojęcia jak działa różnicówka i do czego służy :evil:

saksofon
20-11-2009, 21:48
co do wiazanki saxofona,to z chcecia odpowiem :)
po co mi ta ruznicowka ? sorry ze pytaniem ale - po co sie napinasz i wypisujesz mi tu jakies eseje z ktorych ja pozytku ani inni nie beda miec ?

Ty pożytku mieć na pewno nie będziesz ale może ktoś inny się zastanowi zanim zacznie sam w swoim domu zastawiać pułaplki na domowników.

No więc, po co ta różnicówka? Nie mówię tak ogólnie, tylko co ona pomoże konkretnie Twojej instalacji?

insane fixer
20-11-2009, 21:52
co do wiazanki saxofona,to z chcecia odpowiem :)
po co mi ta ruznicowka ? sorry ze pytaniem ale - po co sie napinasz i wypisujesz mi tu jakies eseje z ktorych ja pozytku ani inni nie beda miec ?

Ty pożytku mieć na pewno nie będziesz ale może ktoś inny się zastanowi zanim zacznie sam w swoim domu zastawiać pułaplki na domowników.

No więc, po co ta różnicówka? Nie mówię tak ogólnie, tylko co ona pomoże konkretnie Twojej instalacji?

po to zeby mnie taki leb jak ty nie pokopal.over

insane fixer
20-11-2009, 21:58
rysunek ladny ale ja dalej nie wiem jak podlaczyc ta róznicowke :/
Bierzesz się za elektrykę nie potrafiąc odczytać rysunku? :o
Odpuść sobie, to że komuś się udało nie znaczy że Tobie też się uda, zwłaszcza że nie masz pojęcia jak działa różnicówka i do czego służy :evil:
wiem do czego sluzy pytam sie/jak u gory ^^^^ jak podlaczyc napiecie do ruznicowki gdzie wsadzic zero do ruznicowki, i jak polaczyc roznicowke z bezpiecznikami,
gdybys wykazal sie troche dobra wola a nie byl takim malostkowym cfaniaczkiem to bys napisal,byc moze sam nie wiem,albo jestes tak samotny i nieszczesliwy ze postanowiles pokazac tu te 3 wlosy ktore wyrosly ci wczoraj pod nosem .pozdrawiam

panda
20-11-2009, 22:30
gdybys wykazal sie troche dobra wola ....
Wykazałem się, napisałem że nie umiesz czytać rysunków :lol:
Problemy ewolucyjne zostawiam Matce Naturze.
Miłej zabawy.

insane fixer
20-11-2009, 22:47
gdybys wykazal sie troche dobra wola ....
Wykazałem się, napisałem że nie umiesz czytać rysunków :lol:
Problemy ewolucyjne zostawiam Matce Naturze.
Miłej zabawy.

ok,dales rysunek,ale chyba wiedziales madralo ze bede mial problem z przeczytaniem,po za tym ja mam mniejsza instalacje i inaczej jest rozplanowana.
w zasadzie to nie odpowiedziales napytanie ktore zadalem,wkleiles rysunek przykladowej instalacji /nie wiem po co/ja sie nie pytalem jak zalozyc instalacje w mieszkaniu tylko ja podlaczyc roznicowke.
wiec moze nastepnym razem nim z kogos sie beszczelnie ponabijasz folgujac swoim pelnym jajom/widze ze sa pelne :DD /moze dla odmiany bedziesz dobrym czlowiekiem i pomozesz

daggulka
20-11-2009, 22:49
instalacje wodno-kanalizacyjne se możesz sam pociągnąć - jedyne ryzyko , że Ci coś piernicznie i chałupę zaleje tudzież bedziesz musiał kuć - ale to akurat jeno nerwy ucierpią .....

natomiast instalacji CO i instalacje elektryczne - jako laik - nie wiem jak Ci to napisać inaczej .... chyba najlepiej prosto z mostu - no chyba Cie pojeb.... :evil:
masz dzieci? masz żone? co Ci k.... życie niemiłe? :o

i kwestia następna: a pomyślałeś czy ktoś Ci to potem odbierze?
porządny elektryk nigdy Ci nie podbije pieczątki na odbiorze - bo wie, że jak się coś stanie to on dostanie po d....
tak samo z pozostałymi instalacjami - protokoły odbiorcze sam se wyrysujesz? :-?

yarpenowski
20-11-2009, 23:15
A ja może nie tak brutalnie i z buta. Nie opłaca się - do takich rzeczy lepiej wezwać fachowca z wiedzą, doświadczeniem i papierami. Dla własnego spokoju i zdrowia domowników lepiej akurat na tym nie oszczędzać.

Ktoś ci to musi odebrać. Jeśli znajdziesz takiego (a takich pewnie tez jest kilku), który za kasę przymknie na to oko - to jego odbiór będzie nic nie wart - i takich fachowców bym unikał.

Chcesz oszczędzić - sam wytynkuj, pomaluj, połóż kafelki itp.
Prądu i gazu sam nie rób - jeśli już - to te proste fizyczne etapy pod okiem fachowca.

insane fixer
20-11-2009, 23:29
instalacje wodno-kanalizacyjne se możesz sam pociągnąć - jedyne ryzyko , że Ci coś piernicznie i chałupę zaleje tudzież bedziesz musiał kuć - ale to akurat jeno nerwy ucierpią .....

natomiast instalacji CO i instalacje elektryczne - jako laik - nie wiem jak Ci to napisać inaczej .... chyba najlepiej prosto z mostu - no chyba Cie pojeb.... :evil:
masz dzieci? masz żone? co Ci k.... życie niemiłe? :o

i kwestia następna: a pomyślałeś czy ktoś Ci to potem odbierze?
porządny elektryk nigdy Ci nie podbije pieczątki na odbiorze - bo wie, że jak się coś stanie to on dostanie po d....
tak samo z pozostałymi instalacjami - protokoły odbiorcze sam se wyrysujesz? :-?


czy te 2 prostackie instalacje tak bardzo cie przerazaja ? mnie wogule,jedyne co mnie zatrzymalo na momencik to roznicowka i cos mi mowi ze z piecyka musze puscic grubsza rurke do 1 grzejnika zeby nie stracic pedu wody/nie zakladam pompy/
ja pracuje na budowie juz nascie lat .....
co do rysunkow i podpisow .....

ja odnosze wrazenie ze wy tu nie pomagacie czlekom tylko prowadzice doradztwo prawne :)

insane fixer
20-11-2009, 23:31
moze ktos mi pomoze i oszczedzi mi szlajania sie po innych forach ?

panda
21-11-2009, 03:03
moze ktos mi pomoze i oszczedzi mi szlajania sie po innych forach ?
Sądzę że jednak spróbuj na innym forum, np. Forum SEP (http://www.forumsep.pl/viewforum.php?f=2&sid=16fe6444fedf4352a9173f1d824552d8) (wystarczy kliknąć na ten czerwony napis to Cię automatycznie przeniesie), może tam będą bardziej życzliwi bo tutaj to sami malkontenci :wink:

panda
21-11-2009, 03:09
..... cos mi mowi ze z piecyka musze puscic grubsza rurke zeby nie stracic pedu wody ....
A nie prościej zamiast się domyślać to po prostu przeliczyć opory przepływu?

panda
21-11-2009, 03:16
ok,dales rysunek,ale chyba wiedziales madralo ze bede mial problem z przeczytaniem,po za tym ja mam mniejsza instalacje i inaczej jest rozplanowana.
Rysunek dał Ci robert.k, ode mnie na pewno byś tego nie dostał. Nie odpowiada mi rola pomocnika kamikadze.

elli3
21-11-2009, 05:31
moze ktos mi pomoze i oszczedzi mi szlajania sie po innych forach ?
przecież masz na rysynku tą różnicówkę wraz z całym schematem podłączeń :o

elli3
21-11-2009, 05:39
moze ktos mi pomoze i oszczedzi mi szlajania sie po innych forach ?
przecież masz na rysunku tą różnicówkę wraz z załym schematem podłączeń :o
od strony zasilania:L1, L2, L3 i N przez różnicówkę, natomiast PE spinasz wszystkie na szynie w tablicy bezpiecznikowej na zasilaniu i odbiory(przed różnicówką) łączysz tą szyne z szyną wyrównawcza,wpinasz w układ przepięciówkę jeśli takową planujesz i łączysz jeszcze z uziomem.instalacje rozumiem zrobiłes trzy i pięcioprzewodową? dołóż osobną róznicówkę na łazienkę i na hydromasaż jeśli chesz spać spokojnie.i weź fachowca od pomiarów takiego , który ci to wszystko sprawdzi czy dobrze. powodzenia. :)

elli3
21-11-2009, 05:41
rozplanowanie instalacji nie ma nic do rzeczy zasady są takie same przy dwóch i przy dwustu bezpiecznikach. :)

CityMatic
21-11-2009, 05:56
dzieki za rady i podpowiedzi :)

Witaj kolego proponuję zajrzeć i ściągnąć sobie-rozwieje to Twoje wątpliwości i na pewno pomoże.
http://www.moeller.pl/Documentation/Poradniki/poradnik.pdf

Pozdrawiam

insane fixer
21-11-2009, 13:29
dzieki za rady i podpowiedzi :)

Witaj kolego proponuję zajrzeć i ściągnąć sobie-rozwieje to Twoje wątpliwości i na pewno pomoże.
http://www.moeller.pl/Documentation/Poradniki/poradnik.pdf

Pozdrawiam

end of the story ;)

qwazar
21-11-2009, 15:38
ja odnosze wrazenie ze wy tu nie pomagacie czlekom tylko prowadzice doradztwo prawne

To złe wrażenia odnosisz.
To właśnie tu na tym forum dobrze Ci doradzają.
Chcą zaoszczędzić Ci zdrowia i przyszłych stresów.
Możesz oszczędzać na fachowcach ale tylko pod jednym warunkiem: że doskonale wiesz co robisz albo wydaje Ci się że wiesz.
Skoro nie umiesz podłączyć różnicówki to nie wiesz co robisz.
Co ma do tego Twoja praca na budowie, wiesz bo widziałeś ?

Jestem sam ciekawy jak wykonałeś instalację, czy można Cię prosić o parę fotek.

Sam oszczędzałem, nie miałem wyjścia ale te prace których nie byłem pewien zleciłem fachowcom.( CO, prąd , kominek )

Pozdrawiam i życzę aby Ci to jak najlepiej wyszło.

robert.k
21-11-2009, 19:14
panda:
Dałem rysunek bo uważam, że każdy ma prawo się nauczyć lub zabić na własne życzenie.

Niestety poczytawszy wątek widzę, że prędzej zabić (mam nadzieję że ten cud techniki będzie działać i krzywdy nikomu nie zrobi). Wprawdzie instalacja elektryczna nie jest filozofią to jednak wymaga pewnej elementarnej wiedziy a wnioskując po wypowiedziach autora wątku lepiej aby jednak wezwał kogoś do podłączenia tego wszystkiego do kupy. Ja wiem że podłaczeie "s"-a nie jest kłopotem "bo ten brązowy to trzeba przeciąć i wkręcić" ale naprawdę podłączenie rozdzielni nie na tym polega. To trochę większa zabawa nie polegająca tylko na ułożeniu modułów i kabli aby wpasowało ale na pewnych założeniach obliczeniach itp. Do tego trzeba mieć odpowiednie kursy i uprawnienia.

Ja sam robiąc prąd u siebie i mając część uprawnień (nie mam wszystkich - przyznaję, ale wiedzę mam więc nie zabiję się) i tak sprawdzałem wszystko 3 razy żeby mieć pewność, że nikt sobie krzywdy nie zrobi. I te sprawdzienia nie polegały na pomiarach probówką czy faza w gniazdku jest ale na wsadzaniu śrubokręta w gniazdko aby wiedzieć czy wybije jak trzeba ;)

qwazar
21-11-2009, 19:22
robert.k

Nie ma to jak darmowy break dance w łazience. :D

asz
21-11-2009, 20:00
/ciach/
ja pracuje na budowie juz nascie lat .....
co do rysunkow i podpisow .....

ja odnosze wrazenie ze wy tu nie pomagacie czlekom tylko prowadzice doradztwo prawne :)

A potem my inwestorzy dziwimy się, że w projekcie stało coś jak wół, a zbudowane coś innego :D

saksofon
21-11-2009, 20:03
panda:
Dałem rysunek bo uważam, że każdy ma prawo się nauczyć lub zabić na własne życzenie.

Nie na tym polega nauka, żeby podłączać kabelki na chybił trafił nie mając elementarnego pojęcia jak a potem wpuścić dzieci na obiekt :roll: To nie nauka a kryminał. Tak się uczyć to można układać kafle, najwyżej będzie krzywo, a nie instalacje, przy których brak wiedzy może zabić.

Ustalenie jak podpiąć RCD to trzy minuty szukania w goglach, co więcej gość dostał rysunek, z którego widać DOKŁADNIE jak to zrobić. Jeśli dalej nie rozumie to jest imbecylem i nie powinien tego robić. Niestety zrobi i cała nadzieja, że przypadkiem wyjdzie mu dobrze.

qwazar
21-11-2009, 20:23
Tak jak pisałem wcześniej, wiele prac wykonałem sam, ale czego nie kumałem na 100% robili fachowcy.
Mam sąsiada, SAM robi wszystko.
Pustaki do murowania traktował papierem ściernym, ściany proste jak drut, rynny zrobił sam, dach więźbę też SAM, ogólnie muruje, tynkuje SAM.
Przyszło do instalacji prądowej i też zrobił SAM ale....kable idą jak kto chce w pionie, poziomie na ukos ( bo mniej kabla i taniej )...zgroza.
Jak brakło kabla to połączył dwa kawałki na zasadzie skręcenia + taśma izolacyjna i tak zatynkował.
Przyszło do pokrycia dachu, to on też SAM, dobrze że zapytał, bo chciał kryć dach papo-dachówką przed położeniem okuć z blachy.
Ma z 60 lat, a biega po dachu asekurując się sznurkiem zawiązanym na wbitym gwoździu do dachu.
Instalację CO będzie robił po wylewkach wycinając rowki, bo tak poradził mu kuzyn !!
Instalację wodną też zrobi po wylewkach !!

Generalnie BARDZO podziwiam sąsiada za ogromny zapał do budowy domu tylko co będzie jak się do niego wprowadzi...?
Oby dożył.

robdk
21-11-2009, 21:07
Wszystko zależy od charakteru sieci zasilającej. Wszystko jest w warunkach z energetyki.
Jak masz prąd budowlany zajrzyj do RB-tki tam już jest podłączona dokładnie tak jak jest to wymagane zgodnie z warunkami technicznymi.

mjakob
21-11-2009, 21:22
instalacje wodno-kanalizacyjne se możesz sam pociągnąć - jedyne ryzyko , że Ci coś piernicznie i chałupę zaleje tudzież bedziesz musiał kuć - ale to akurat jeno nerwy ucierpią .....

natomiast instalacji CO i instalacje elektryczne - jako laik - nie wiem jak Ci to napisać inaczej .... chyba najlepiej prosto z mostu - no chyba Cie pojeb.... :evil:
masz dzieci? masz żone? co Ci k.... życie niemiłe? :o

i kwestia następna: a pomyślałeś czy ktoś Ci to potem odbierze?
porządny elektryk nigdy Ci nie podbije pieczątki na odbiorze - bo wie, że jak się coś stanie to on dostanie po d....
tak samo z pozostałymi instalacjami - protokoły odbiorcze sam se wyrysujesz? :-?


czy te 2 prostackie instalacje tak bardzo cie przerazaja ? mnie wogule,jedyne co mnie zatrzymalo na momencik to roznicowka i cos mi mowi ze z piecyka musze puscic grubsza rurke do 1 grzejnika zeby nie stracic pedu wody/nie zakladam pompy/
ja pracuje na budowie juz nascie lat .....
co do rysunkow i podpisow .....

ja odnosze wrazenie ze wy tu nie pomagacie czlekom tylko prowadzice doradztwo prawne :)

Twoja ksywa mówi wszystko - insane. to jest the end of the story.

saksofon
21-11-2009, 21:46
Wszystko zależy od charakteru sieci zasilającej.

Nic nie zależy od charakteru sieci zasilającej. Zarówno w TT jak w TN-C-S różnicówkę podłącza się tak samo, TN-C zostać nie może i musi być przejście na TN-C-S a IT kolega raczej nie ma, chyba że mieszka w szpitalu (w co wątpię, chociaż część postów wygląda jakby stamtąd pisał :lol: ). Więc proszę nie mącić dodatkowo. Jest tylko jeden sposób prawidłowego podłączenia RCD (oczywiście w standardowej aplikacji bo można ten aparat wykorzystać inaczej, kwestia wyobraźni).