PDA

Zobacz pełną wersję : Przygotowanie pod dom ekologiczny



alerion1
22-11-2009, 18:50
Witam
Planujemy z mężem budowę domu. Musimy wziąą na niego kredyt więc nie od razu stać nas na wszystko a bardzo zależy nam na tym by dom był ekologiczny/energooszczędny

Od pewnego czasu interesuje się budową takiego domu i im dalej tym więcej mam pytań.

Jednym z problemów jest koniecznośc instalowania wentylacji z rekuperacją. Nikt nie jest w stanie pokazać nam domu w którym byłaby już zainstalowana. A boje się m.in. hałasu z nią związanego.

Ale do rzeczy. Tak się zastanawiam czy miałoby sens wybudowanie domu z porothermu 44si nowego ( w=0.26 )
zamontowanie porządnych okien, odpowiednie ocieplenie dachu i fundamentu i narazie zainstalowanie kotła na paliwa stałe z przygotowaniem"jakoś" domu pod podłączenie w przyszłości pompy ciepła czy kotła gazowego.
Narazie pozostaje nam ogrzewanie kotłem na paliwa stałe.
Sciany pozostałyby nie ocieplone. Nie kupowalibyśmy rekuperatora ale przygotowne byłyby kanały wentylacyjne.
Solary montowalibyśmy od razu.

Jak myslicie ?

Może głupote wymyśliłam... :oops:

alerion1
01-12-2009, 12:12
Dzięki wielkie za odpowiedz.

mpoplaw mój architekt straszy wybudowaniem domu - termosu w którym będzie zbierała sie wilgoć.
Juz doczytałam,, że dla wentylacji szczelne ściany nie maja znaczenia. To przez uszczelnienie okien wentylacja grawitacyjna sie nie sprawdza. Dobrze myślę?

HenoK
02-12-2009, 10:31
mój architekt straszy wybudowaniem domu - termosu w którym będzie zbierała sie wilgoć. Niestety wielu jest jeszcze architektów o takich poglądach.
Zazwyczaj są to Ci, którzy karierę zawodową rozpoczynali, gdy np. ściany miały k=0,75W/(m2K), a dobre okna k=2,6W/(m2K). Dzisiejsze technologie to dla nich zupełnie inna bajka.

alerion1
02-12-2009, 14:42
No dobrze. Ściany 2 warstwowe plus porządne okna, ocieplony fundament i strop... Czy trzeba mieć tą całą wentylacje z rekuperacją? Zakładamy dom 200m2 już z wliczonym garażem na 2 stanowiska.

I jeszcze pytanie o certyfikaty energetyczne. Na jakim etapie można go zlecić? Już na etapie projektu?

agaa.l
15-12-2009, 19:20
Witam forumowiczów:)
Chcę wybudować sie ekologicznie,ale nie z drewna, lecz z cegieł. Znacie jakieś
firmy, które produkują ekologiczne pustaki i cegły, nie tylko z nazwy? Czy
ktoś z Was ma taki dom ekologiczny i rzeczywiście takie domy są trwalsze? na
co powinnam zwrócić uwagę? Dopiero zaczynam poszukiwania, wiec wybaczcie mój nieprofesjonalizm;)

alerion1
16-12-2009, 13:05
PS ja mam zwykłą ceramikę + 20 cm styropianu i U=0,17 czyli 40% lepiej od ciebie

Mogę wiedzieć jaką masz ceramikę?

Bo obliczam sobie jaką ścianę stawiać na kalkulatorze o tu

http://www.cekol.pl/swiat_profesjonalisty/kalkulator_doboru_wlasciwej_grubosci_izolacji.htm

I wychodzi ze aby mieć u 0.18 to trzeba 20 cm styropianu i cegła 30. To strasznie gruba ściana chyba... Jak okno wstawie i obłoże sytorianem 20 to strasznie głębokie wnęki okienne wyjdą :-(

Czy porotherm to dziurawka?? :oops: [/quote]

HenoK
16-12-2009, 18:51
Witam forumowiczów:)
Chcę wybudować sie ekologicznie,ale nie z drewna, lecz z cegieł. Znacie jakieś
firmy, które produkują ekologiczne pustaki i cegły, nie tylko z nazwy? Czy
ktoś z Was ma taki dom ekologiczny i rzeczywiście takie domy są trwalsze? na
co powinnam zwrócić uwagę? Dopiero zaczynam poszukiwania, wiec wybaczcie mój nieprofesjonalizm;)Jeżeli mają to być ekologiczne cegły, to nie powinny być wypalane (potężna ilość zużytej energii) lecz cegły z gliny suszonej na słońcu.
Możesz też zastosować inne rozwiązania, np. dom z beli słomy.

KrzysztofLis2
19-12-2009, 13:09
Planujemy z mężem budowę domu. Musimy wziąą na niego kredyt więc nie od razu stać nas na wszystko a bardzo zależy nam na tym by dom był ekologiczny/energooszczędny
Moja koncepcja jest podobna...

Na początek dom drewniany o konstrukcji szkieletowej. Wełna skalna w ścianę. Przygotowanie do docieplenia ściany styropianem, a więc okna blisko zewnętrznej powierzchni ściany. Ogrzewanie podłogowe pod podłogą, jako źródło ciepła w pierwszym etapie kominek z DGP, wykorzystujący wentylację mechaniczną do rozprowadzania ciepła (rekuperator o wysokiej sprawności i wywiew pobierający ciepłe powietrze z pokoju). Docelowo układ z zasobnikiem ciepła, ładowanym kominkiem, kolektorami i ew. innym źródłem ciepła, podłączony do ogrzewania podłogowego.

Ściany jednowarstwowej też bym nie murował...

am76
28-12-2009, 22:53
mój architekt straszy wybudowaniem domu - termosu w którym będzie zbierała sie wilgoć. Niestety wielu jest jeszcze architektów o takich poglądach.

Tak


Zazwyczaj są to Ci, którzy karierę zawodową rozpoczynali, gdy np. ściany miały k=0,75W/(m2K), a dobre okna k=2,6W/(m2K).
Nie

I dziwi mnie to diabelnie. Dziwi mnie jak budowlańcy są zaimpregnowani na jakąkolwiek nową wiedzę. Niby architekt to taki elitarny zawód, który powinien do czegoś zobowiązywać. Najgorsze jest to, że wmawiają ludziom to co wiedzą z absolutnie 100% pewnoscią siebie.

HenoK
29-12-2009, 07:41
I dziwi mnie to diabelnie. Dziwi mnie jak budowlańcy są zaimpregnowani na jakąkolwiek nową wiedzę. Niby architekt to taki elitarny zawód, który powinien do czegoś zobowiązywać. Najgorsze jest to, że wmawiają ludziom to co wiedzą z absolutnie 100% pewnoscią siebie.Myślę, że jednak nie powinno tak bardzo dziwić. Budownictwo, to dziedzina, w której powstają dzieła w znaczny sposób oddziałujący na nasze życie, o okresie używania przeważnie minimum kilkudziesięciu lat, o znacznej wartości.
Najpewniej jest stosować w tej dziedzinie materiały i technologie sprawdzone, i to nie sprawdzone w warunkach laboratoryjnych, ale w realnym użyciu.
Doświadczeni budowlańcy mogą podać przykłady wielu technologii, które miały być rewolucja w budownictwie, ale niestety się nie sprawdziły.
Taką weryfikację przechodzą po kolei wszystkie "nowości". Tylko część z nich wychodzi z tego obronną ręką.
Przykłady ? Np. eternit - rewelacyjny materiał budowlany, tylko że zawierający azbest, wykładziny lentex.

Nic dziwnego wiec, że jak bumerang wracają stare materiały : cegła, kamień, zaprawy wapienne, glina, trzcina, drewno, itp.

alerion1
06-01-2010, 22:26
Podoba nam sie Faworyt wariant I

Jak myślicie nada sie na dom energooszczędny?

Zakładam likwidację wszystkich balkonów, ewentualnie dostawienie ich na samonośnej konstrukcji. Został by tylko filar od wejscia.
Okna dachowe - redukcja o 50% tzn. po jednym na pomieszczenie.
Wejście od wschodu. Wtedy okna kuchni i salonu wychodzą na południe. Garaż i kotłownia od zachodu :-)
Rzut parteru
http://projekty.muratordom.pl/miniatury/pliki/dom_570_3_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg
Rzut poddasza
http://projekty.muratordom.pl/miniatury/pliki/dom_570_4_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

KrzysztofLis2
07-01-2010, 10:51
Podoba nam sie Faworyt wariant I

Jak myślicie nada sie na dom energooszczędny?

Zakładam likwidację wszystkich balkonów, ewentualnie dostawienie ich na samonośnej konstrukcji. Został by tylko filar od wejscia.
Okna dachowe - redukcja o 50% tzn. po jednym na pomieszczenie.
Wejście od wschodu. Wtedy okna kuchni i salonu wychodzą na południe. Garaż i kotłownia od zachodu :-)
Nie wiem, jak Ci to wychodzi, bo ja to widzę tak, że wejście od wschodu (wejście jest do do [1], tak?) kończy się garażem od północy...

Okien dachowych bym nie wywalał, za to wywalił wyjście na taras nad garażem.

No i garaż zrobił jako niemal oddzielny, nieogrzewany.

alerion1
07-01-2010, 11:16
Of kors masz rację z tymi stronami świata... :oops:
Garaż od północy. Ten balkon nad garażem oczywiście aut. Garaż i kotłownia ocieplone od wewnątrz styropianem ( jeszcze nie wiem ile. ) i niezależna wentylacja grawitacyjna w tych pomieszczeniach.
W domu wentylacja mechaniczna.

a z oknami dachowymi to chyba są przez nie duże straty ciepła już nie mówiąc o tym ile kosztują "ciepłe" okna dachowe. Nie widzę sensu w ich wstawianiu w sypialni naszej... spać chodzimy jak juz ciemno. Gwiazdy to sobie podczas wypadów w Tatry pooglądam;-)
W pozostałych sypialniach z przeznaczeniem na pokoje dziecięce mam nadzieje, że po jednym wystarczy. Ale sprawe trzeba gruntownie przemyśleć.


a więc okna blisko zewnętrznej powierzchni ściany.
Czy to wystarczy? Zastanawiam sie jak zainstalować prowadnice do rolet okiennych jeżeli okno wstawiamy w warstwie izolacji. Jeżeli zostanie fragment cegły to sie prowadnice zamocuje...
Czy wstawienie okien blisko zewnętrznej krawędzi muru jakoś znacząco wpływa na ucieczkę ciepła?

shima
10-01-2010, 18:20
a docieplenie domu szkieletowego hemcretem zamiast welna?
30cm daje jakies 0.27w/m2 przynajmniej wedlug zapewnien producenta i badan jakie robili w suffolk :) i to bez zadnej izolacji...