PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator finansowany z kredytu hipotecznego - opłaca się?



pietrz44
23-11-2009, 07:52
Witam

Zastanawiam się nad instalacją rekuperatora w domu, który będę budował:

http://www.extradom.pl/projekt-domu-TYBERIUSZ-ID-4009.html?typ=wszystkie&powierzchnia=dowolna&garaz=wszystkie&strona=

Dom o powierzchni użytkowej ok. 140 m2. Budowa będzie finansowana z kredytu hipotecznego. Mam pewne obawy nad skutecznością działania wentylacji grawitacyjnej bo różne są opinie, a rekuperator daje gwarancję odpowiedniego mikroklimatu w domu. Ale tu sie pojawiają moje wątpliwości związane z kosztami instalacji rekuperatora,a dalej z kosztami jego użytkowania. W związku z tym proszę życzliwe osoby o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czytałem, że kompletna instalacja irekuperator to około 15 000 zł. Ile można zaoszczędzić nie wykonując instalacji używanej przez wentylację grawitacyjną ? Obniża to koszty rekuperatora.
2. Rekuperator pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, a także pozwala na zakup mniejszego pieca. Zamierzam ogrzewać dom piecem na węgiel, spalanie dolne z podajnikiem. Ile mogę teoretycznie zaoszczędzić kupując mniejszy piec ?
2. Jakie są miesięczne koszty koszty energii elektrycznej pobieranej przez rekuperator i wentylatory powodujące ruch powietrza ?
3. Przy cenie instalacji rekuperatora 15 000, biorąc pod uwagę raty kredytu jakie otrzymałem w banku, miesięcznie zapłacę 78 zł. przez 30 lat :( rocznie 936 zł. Ile z drugiej strony mogę zaoszczędzić na ogrzewaniu ? Zamierzam ogrzewać dom piecem na węgiel, spalanie dolne z podajnikiem. Czy uda się zaoszczędzić rocznie 936 zł. ?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Krzysztof

sledz98
23-11-2009, 08:33
1. Czytałem, że kompletna instalacja irekuperator to około 15 000 zł. Ile można zaoszczędzić nie wykonując instalacji używanej przez wentylację grawitacyjną ? Obniża to koszty rekuperatora.
Krzysztof

Można tyle zaoszczędzić, na ile wyceniasz swój komfort życia. Owszem, rekuperator odzyskuje dużo energii, ale przede wszystkim montuje się go aby mieć komfort życia.
Podobnie jak Ty, buduję dom na kredyt i po wielu analizach doszedłem do wniosku, że zamontuję i rekuperator i zamiast klasycznego pieca na węgiel/drewno/gaz dorzucę pompę ciepła! Spłata kredytu to duży wydatek miesięczny, dlatego PC+reku aby opłaty związane z bieżącą eksploatacją były jak najmniejsze. Mój dom będzie miał 170m2 i myślę sobie, że m-cznie koszt ogrzania domu i przygotowanie cwu wyniesie około 180 PLN.

phans
23-11-2009, 08:38
http://forum.muratordom.pl/koszty-wariantow-wentylacji,t168738.htm
http://forum.muratordom.pl/prawidlowo-wykonana-wentylacja-grawitacyjna-praktyczne-rady,t173329.htm

wyciągnij sam wnioski :-)

Anna-bw1
23-11-2009, 08:50
A ja sie cały czas zastanawiam . Mam mieszane uczucia jesli chodzi o wentylacje mechaniczną . Ewidentne zalety to gwarancje swiezego powietrza w domu , wpomaganie ogrzewania , dodatkowo mozna podnieść komfort montując filtry powietrza i nawilżacze. Ale to chyba technologia dosyć nowa i jest jeszcze niewielu uzytkowników . Tak naprawdę nie wiadomo jak system będzie sie sprawował za 5-10 lat.Minusem jest takze uzaleznienie wymiany powietrza od prądu a niestety coraz częstsze są sytuacje, kiedy go brakuje. Ile w ciągu ostatnich lat było dużych awarii prądu spowodowanych coraz silniejszymi wichurami? Następna sprawa to kominek - nie zaleca sie jego instalowania kiedy w domu jest wentylacja mechaniczna. A ja nie wyobrażam sobie domu bez ognia.

Piczman
23-11-2009, 10:04
Anna-bw1 Twoja wiedza na tematy które poruszyłaś jest niewystarczająca abyś podjęła właściwą dla Ciebie decyzję.

A kominek z otwarta komora spalania to już inna bajka, chyba że Ty inny chcesz?
No właśnie, czego Ty tak na prawdę chcesz ? :) Czyżby świętego spokoju? :wink:

Lookita
23-11-2009, 10:12
JA nie zaluje,ze :
mam wm z gwc-super sprawa-komfort,zyski-na razie maluskie,ale na to nie liczylem,KOMFORT!!!!!
Ciesze sie,ze sfinansowalem to z kredytu,gdyz teraz nie mam na wyposazenie,ale to sobie stopniowo dokupuje,a calosc instalacji-sam nic nie zrobilem,bo nie te szkoly konczylem-dosc wysoka,wiec lepiej od razu wszystko,bo nie da sie etapami....
trzeba wiedziec ,co sie chce,ale i tak wielu bledow nie unikniesz,takiej wiedzynikt nie ma przed budowa jednego domu,jesli kolejny-bagaz doswiadczen olbrzymi,ale i tak cos zawsze zmieniloby sie.....

ardziu
23-11-2009, 10:32
Użytkuję rekuperator i "kozę" od 3 lat i złego słowa o tym powiedzieć nie mogę - w domu zawsze świeże powietrze. Na ekonomie rekuperatora nawet nie patrzę - głównie o komfort tutaj chodzi. Koza rekuperatorowi w żaden sposób nie przeszkadza. Wentylatory rekuperatora u mnie pobierają ~1,5kWh dziennie. Gdy brak prądu - wtedy jest tak jakby się miało wentylację grawitacyjną (czyli żadną). Przez to się człowiek nie udusi, jedynie da się zauważyć pewien dyskomfort - taki sam jak by się przebywało w domu z wentylacją grawitacyjną.
Całą instalację wentylacji robiłem sam, rekuperator również.

Lookita
23-11-2009, 10:34
...i to sie chwali,zazdrosci ;-)
przynajmniej ja :-)

Piczman
23-11-2009, 10:48
Nie przesadzajmy że grawitacja nie działa, może są sytuacje kiedy tak jest ale większość część roku jest i działa poprawnie jak tylko zapewnimy Jej nawiew.
A wracając do tematu i obaw.
Przerwy prądu się zdarzają, owszem. Ostatnio u mnie wyłączyli na cały dzień, zorientowałem się tylko po wyzerowanych zegarach w sprzęcie agd ,,, Uff, przeżyłem! Mój krab i pies również a byli w domu cały czas .

Ja sobie reku kupiłem, ale za to powiesiłem sam na ścianie :wink:

ardziu
23-11-2009, 12:40
Bywam codziennie w różnych budowanych/zamieszkałych domach - może dwa trzy na kwartał widzę takie w których wentylacja grawitacyjna rzeczywiście ma prawo działać - natomiast znakomita większość to kratka w kuchni, kratka w łazience, kratka w kotłowni, bez żadnych nawiewników, itp - jeśli nie liczyć doprowadzenia powietrza do kominka (to również nie wszędzie).
Dlatego tak określiłem grawitacyjną.